Προς το περιεχόμενο

έξοδα λόγω πληρωμής με χρεωστική/πιστωτική


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ξαναγραψει οτι εχω 2 μηχανακια. Το ένα είναι ασύρματο.

 

Το ασύρματο δε φαίνεται να είναι χρήσιμο για την ώρα. Δεν υπάρχει προτίμηση από τους πελάτες.

 

Στο ενσύρματο όμως, υπάρχει πραγματικά μεγάλη ζήτηση & εδώ και κάποιο διάστημα, αιτήθηκα & υλοποιήθηκε προμήθεια 1% από 1.65% που είχα αρχικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς το αντίθετο. 

 

Ελπίζω όμως να μην είδες μόνο το ερώτημα αλλά να αντιλαμβάνεσαι και τη συλλογιστική πίσω από το ερώτημα. 

 

Από την άλλη, κάποιος καλοθελητής θα βρεθεί να θεωρήσει ότι η πραγματική τιμή είναι 100 - 10%= 90 ευρώ βάζεις καπέλο σε οποιοδήποτε άλλο τρόπο πληρωμής πλην μετρητών. 

 

Mεσα στα 100 ευρω ειναι, Εφορια, ΕΝΦΙΑ(εαν ειναι δικο σου)η ενοικιο, υπαλληλοι, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, η καρτα ειναι σταγονα στον ωκεανο, και δεν νομιζω να υπαρχει κανενας να επιβαρυνει ενα προιον 10% λογω καρτας.Το να βαλεις ενα καπελο 10%, για να δειξεις οτι κανεις εκπτωση, ειναι μια τακτικη που ακολουθειτε αλλα εκει πρεπει να ξερεις που και πως να το κανεις, γιατι μπορει να εκτεθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορώ να στο ξεχειλώσω όσο δεν πάει. Γιατί με την ίδια λογική ο έμπορος αγοράζει μία υπηρεσία από μία ιδιωτική εταιρεία (Cardlink, Viva, τράπεζες κοκ) για να σου προσφέρει έναν εναλλακτικό τρόπο πληρωμής. Από τη στιγμή που είναι υπηρεσία θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να μετακυλήσει το κόστος της στον καταναλωτή.

 

Γενικότερα, πρέπει να ξεκαθαριστεί το πλαίσιο που ισχύει με τις κάρτες γιατί τα έχουν κάνει αχταρμά. Αν οι πληρωμές με κάρτες θεωρούνται προσφερόμενη υπηρεσία, τότε ο έμπορος θα πρέπει να μπορεί να την χρεώνει έξτρα. Αν θεωρούνται υποχρέωση του εμπόρου, τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει χρέωση για χρήση κάρτας.

 

Τέλος θα πρέπει επιτέλους να περάσει ρύθμιση με την οποία να υποχρεώνεται το δημόσιο να δέχεται πληρωμές με κάρτες, όπως υποχρεώνουν τους ιδιώτες με αυτούς τους νόμους. Δε νοείται η εφορία ή το ΙΚΑ να μην δέχονται πληρωμές με κάρτες.

 

 

 

 

Πρακτικά μπορεί να είναι το ίδιο, αλλά νομικά στοιχηματίζω ότι δεν είναι. Γενικά, νοούνται εκπτώσεις ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής εδώ και πολλά χρόνια. Είναι ενδιαφέρον να δούμε αν αυτό έχει αλλάξει.

 

Δύο παρερμνηνείες:

1.

Το αρχικό μήνυμα που απάντησα, ανεφερόταν στο παράδειγμα για μία μικρή επιχείρηση που κανει μόνο λιανεμπόριο μέσω ντερνετ (σκρουτζομάγαζο). Το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να λειτουργήσει μόνο με ηλεκτρονικές συναλλαγές. Αν ο επιχειρηματίας λοιπόν δε συνυπολογίσει και το κόστος για τη χρήση υπηρεσιων της τράπεζας ή Paypal ή amazon ή οτιδήποτε άλλο, τότε απλά έχει αποτύχει να κοστολογήσει την πραγματια του. 

 

πχ Είναι ηλίθιο να γράφει, τιμή τηλεόρασης 200 ευρώ + 10 ευρώ έξοδα πληρωμής + 20 ευρώ έξοδα αποστολής

 

Σκέψου να μην έχει σκεφτεί πως χρειάζεται να πληρώνει λογιστή για το φπα στο τέλος κάθε τριμήνου, θα βάλει ακόμα ένα +?

 

2. 

Η νομοθεσία αναφέρει πως μπορεί ή και πρεπει να γίνουν ηλεκτρονικές πληρωμές και στα φυσικά καταστήματα. Επομενως, ο επιχειρηματίας επιλέγει με ποια τράπεζα θέλει να συνεργαστεί και υπό ποιους όρους. Ο πελάτης δεν έχει τίποτα να κάνει με αυτό, δεν είναι υπηρεσία που προσφέρεται στον πελάτη, αλλά τρόπος πληρωμής: τρόπος για να περάσουν τα χρήματα του πελάτη στην επιχείριση για κάτι που αγόρασε (πχ μία τηλεόραση από το προηγούμενο παράδειγμα). 

 

Αν ο επιχειρηματίας θέλει να δουλεύει μόνο με μετρητά, (εφόσον ο νόμος το επιτρέπει) είναι διακαίωμα του, όπως δικαίωμα του πελάτη είναι να πάει σε μία αλλή επιχείρηση που δέχεται κάρτες. 

 

Αν ο επιχειρηματίας, δεν έχει τη στοιχειώδη ικανότητα/ευφυια να διαπραγματευτεί με την τράπεζα για το πόσο θα κοστίζει η υπηρεσία που αγοράζει, μάλλον δεν είναι και πολύ καλός επιχειρηματίας. 

 

-

Και κάτι τελευταίο, δεν υπερασπίζομαι τις τράπεζες, το 7% που χρεώνουν ή ακόμα και το 1% είναι ιδιαίτερα υψηλά. Αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι προμήθειες αυτές δεν είναι ακριβώς των τραπεζών αλλά των εταιρειών visa, master κλπ. Αυτές πρέπει να τις μειώσουν, οι τράπεζες δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν η visa είναι πιο ακριβή από την mastercard όσο αφορά τον καταστηματάρχη;


Έχω ξαναγραψει οτι εχω 2 μηχανακια. Το ένα είναι ασύρματο.

 

Το ασύρματο δε φαίνεται να είναι χρήσιμο για την ώρα. Δεν υπάρχει προτίμηση από τους πελάτες.

 

Στο ενσύρματο όμως, υπάρχει πραγματικά μεγάλη ζήτηση & εδώ και κάποιο διάστημα, αιτήθηκα & υλοποιήθηκε προμήθεια 1% από 1.65% που είχα αρχικά.

 

Πώς το έκανες και σε ποια τραπεζα αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς το έκανες και σε ποια τραπεζα αν επιτρέπεται;

 

εθνικη τραπεζα. τα μηχανακια τα αγορασα μεσω της εταιρειας που συνεργαζονται μετρητα + η συμφωνια ηταν εξ αρχης οτι θα ξεκινησουμε με 1.60%(+) με την προϋποθεση οτι θα περναω 500€ με κάρτα καθε μηνα. Αν δεν έφτανα 500€/μηνα θα ανεβαινε στο 2% και αν ξεπερνουσα τα 500€ θα μειωνοταν αναλογα με το πόσο θα τα περνούσα.

 

οπως ειπα δουλευει καλα η καρτα στο καταστημα, οποτε πηγα στο καταστημα που ειχα αιτηθει για τα μηχανακια και ζητησα να τσεκαρουν μετα απο 4-5 μηνες τις συνολικες μου εισπραξεις και να ξαναδουμε το επιτοκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εθνικη τραπεζα. τα μηχανακια τα αγορασα μεσω της εταιρειας που συνεργαζονται μετρητα + η συμφωνια ηταν εξ αρχης οτι θα ξεκινησουμε με 1.60%(+) με την προϋποθεση οτι θα περναω 500€ με κάρτα καθε μηνα. Αν δεν έφτανα 500€/μηνα θα ανεβαινε στο 2% και αν ξεπερνουσα τα 500€ θα μειωνοταν αναλογα με το πόσο θα τα περνούσα.

 

οπως ειπα δουλευει καλα η καρτα στο καταστημα, οποτε πηγα στο καταστημα που ειχα αιτηθει για τα μηχανακια και ζητησα να τσεκαρουν μετα απο 4-5 μηνες τις συνολικες μου εισπραξεις και να ξαναδουμε το επιτοκιο.

Η Εθνική είχε ανακοινώσει ότι θα μείωνε την προμήθεια στο 0,50% από τις 15/02/16, δεν το έκανε τελικά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πω στους πελάτες: "Για αγορές με μετρητά κάνω έκπτωση 1-2-3%"

είμαι παράνομος.

Παρανομος δεν εισαι, αλλα παρε ενα POS γιατι ο κοσμος αρχιζει και πληρωνει με καρτες αρκετα, και τωρα που κοβουν τα εξοδα στους καταναλωτες θα ειναι ακομα καλυτερα(για να πω την αληθεια ουτε εγω το ηξερα, αν δεν διαβαζα την ΦΕΚ που ποσταρε ο @paredwse, και ουτε στο ιντερνετ το ειχα δει πουθενα).Αν δεν παρεις μονο πελατες θα χασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Εθνική είχε ανακοινώσει ότι θα μείωνε την προμήθεια στο 0,50% από τις 15/02/16, δεν το έκανε τελικά?

Νομίζω μόνο για έως 10 euro χρεώσεις...

 

http://www.iefimerida.gr/news/247889/i-ethniki-trapeza-meiose-tin-promitheia-gia-plastiko-hrima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομος δεν εισαι, αλλα παρε ενα POS γιατι ο κοσμος αρχιζει και πληρωνει με καρτες αρκετα, και τωρα που κοβουν τα εξοδα στους καταναλωτες θα ειναι ακομα καλυτερα(για να πω την αληθεια ουτε εγω το ηξερα, αν δεν διαβαζα την ΦΕΚ που ποσταρε ο @paredwse, και ουτε στο ιντερνετ το ειχα δει πουθενα).Αν δεν παρεις μονο πελατες θα χασεις.

έχω 2 μηχανάκια χρόνια τώρα . Βασικά έχω είδη βάλει +1,5% στη τιμή εδώ και λίγες μέρες. Για να δελεάσω τον πελάτη σκεφτομαι να του λέω "πλήρωσε με μετρητά και θα σου κάνω έξτρα 1-2%". Σκεφτομαι ιντερνετικά να το παίξω "για αγορές μετρητά, αντικαταβολή κλπ έκπτωση 1-2%. Το ανάποδο από αυτό που λέει ο νόμος με άλλα λόγια.

Δύο παρερμνηνείες:

1.....

πχ Είναι ηλίθιο να γράφει, τιμή τηλεόρασης 200 ευρώ + 10 ευρώ έξοδα πληρωμής + 20 ευρώ έξοδα αποστολής

 

Σκέψου να μην έχει σκεφτεί πως χρειάζεται να πληρώνει λογιστή για το φπα στο τέλος κάθε τριμήνου, θα βάλει ακόμα ένα +?

 

2. ......

Η νομοθεσία αναφέρει πως μπορεί ή και πρεπει να γίνουν ηλεκτρονικές πληρωμές και στα φυσικά καταστήματα. Επομενως, ο επιχειρηματίας επιλέγει με ποια τράπεζα θέλει να συνεργαστεί και υπό ποιους όρους......με την τράπεζα για το πόσο θα κοστίζει η υπηρεσία που αγοράζει, μάλλον δεν είναι και πολύ καλός επιχειρηματίας. 

 

-

Και κάτι τελευταίο, δεν υπερασπίζομαι τις τράπεζες, το 7% που χρεώνουν ή ακόμα και το 1% είναι ιδιαίτερα υψηλά. Αυτό. 

Φίλε Ψιτ, αφού δε ξέρεις τι παίζει και τι χρεώσεις έχει το κάθε τι. Πως μπορείς και λες ποιος είναι καλός επιχειρηματίας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1.

Το αρχικό μήνυμα που απάντησα, ανεφερόταν στο παράδειγμα για μία μικρή επιχείρηση που κανει μόνο λιανεμπόριο μέσω ντερνετ (σκρουτζομάγαζο). Το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να λειτουργήσει μόνο με ηλεκτρονικές συναλλαγές. Αν ο επιχειρηματίας λοιπόν δε συνυπολογίσει και το κόστος για τη χρήση υπηρεσιων της τράπεζας ή Paypal ή amazon ή οτιδήποτε άλλο, τότε απλά έχει αποτύχει να κοστολογήσει την πραγματια του. 

 

πχ Είναι ηλίθιο να γράφει, τιμή τηλεόρασης 200 ευρώ + 10 ευρώ έξοδα πληρωμής + 20 ευρώ έξοδα αποστολής

 

Σκέψου να μην έχει σκεφτεί πως χρειάζεται να πληρώνει λογιστή για το φπα στο τέλος κάθε τριμήνου, θα βάλει ακόμα ένα +?

 

Όχι. Ο λογιστής ή το ενοίκιο ή το ρεύμα είναι λειτουργικά έξοδα που το μαγαζί θα τα έχει ούτως ή άλλως. Ο τρόπος πληρωμής ή ο τρόπος παραγγελίας ή ο τρόπος παραλαβής διαφέρει ανά πελάτη και δεν μπορείς σαν κατάστημα να τα καλουπώσεις όλα μαζί σε ένα κοστολόγιο. Για αυτό θα δεις ακόμα και μεγάλα καταστήματα να σου αλλάζουν τιμή ανάλογα με το πώς διαφοροποιούνται τα έξοδα ανά περίπτωση. Ένα γρήγορο παράδειγμα από τα Public. Αν αγοράσεις από το κατάστημα η τιμή είναι διαφορετική απ' ότι αν αγοράσεις μέσω internet, γιατί προφανώς τα έξοδα για το κατάστημα είναι λιγότερα όταν η αγορά γίνεται μέσω του e-shop. Συνεπώς, ακόμα και τα μεγάλα καταστήματα αλλάζουν τις τιμές τους στα ίδια προϊόντα, ανάλογα με το κοστολόγιό τους. Γιατί αυτοί είναι οι καλοί επιχειρηματίες, ενώ το κάθε σκρουτζομάγαζο που θα σου σου πει «5 ευρώ μεταφορικά και 10 ευρώ προμήθεια κάρτας» είναι κακός επιχειρηματίας; Γιατί ο μικρός να μην μπορεί να «παίζει» την τελική τιμή, ανάλογα με το κοστολόγιό του;

 

Εγώ προσωπικά, δεν το βρίσκω ηλίθιο να μου κάνει ανάλυση κόστους, ίσα ίσα που το βρίσκω τίμιο. Έχει τύχει σε μικρομάγαζο να μου βγάζει στο καλάθι μεταφορικά κούριερ 10 ευρώ π.χ. και να τους πάρω τηλέφωνο να τους πω να μην χρεώσουν μεταφορικά, αλλά να τα στείλουν με τον δικό μου κωδικό στην κούριερ, ώστε να πληρώσω λιγότερα. Αν δεν έγραφαν αναλυτικά το κόστος πώς θα είχα τη δυνατότητα να κάνω το πιο συμφέρον για εμένα;

 

 

 

2. 

Η νομοθεσία αναφέρει πως μπορεί ή και πρεπει να γίνουν ηλεκτρονικές πληρωμές και στα φυσικά καταστήματα. Επομενως, ο επιχειρηματίας επιλέγει με ποια τράπεζα θέλει να συνεργαστεί και υπό ποιους όρους. Ο πελάτης δεν έχει τίποτα να κάνει με αυτό, δεν είναι υπηρεσία που προσφέρεται στον πελάτη, αλλά τρόπος πληρωμής: τρόπος για να περάσουν τα χρήματα του πελάτη στην επιχείριση για κάτι που αγόρασε (πχ μία τηλεόραση από το προηγούμενο παράδειγμα). 

 

Αν ο επιχειρηματίας θέλει να δουλεύει μόνο με μετρητά, (εφόσον ο νόμος το επιτρέπει) είναι διακαίωμα του, όπως δικαίωμα του πελάτη είναι να πάει σε μία αλλή επιχείρηση που δέχεται κάρτες. 

 

Αν ο επιχειρηματίας, δεν έχει τη στοιχειώδη ικανότητα/ευφυια να διαπραγματευτεί με την τράπεζα για το πόσο θα κοστίζει η υπηρεσία που αγοράζει, μάλλον δεν είναι και πολύ καλός επιχειρηματίας. 

 

Χωρίς παρεξήγηση, από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις καμία επαφή σχετικά με το πως λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα τους τελευταίους εννέα μήνες στην Ελλάδα, οπότε δεν έχει και νόημα να σου αναλύσω τι και πως. Πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις τι σημαίνει capital controls, τι υπηρεσίες είναι σε θέση προσφέρουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε οι τράπεζες και τι ισχύει πραγματικά με τα POS. Έχεις κάνει πολλά λάθη μαζεμένα στο από πάνω quote και μπορώ να κάτσω να σου τα αναλύσω αν θες ή μπορείς να κάνεις ένα γρήγορο googlάρισμα και να βοηθηθείς.

 

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα είναι να μην βλέπεις τα πράγματα μόνο από την πλευρά του καταναλωτή, αλλά και από την πλευρά του καταστήματος. Να ξέρεις, πάντως, ότι μέχρι και ο χειρότερος καταστηματάρχης κατανοεί ότι καλός πελάτης είναι ο ευχαριστημένος πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να κάνουμε παράνομα τα καταστήματα, ο Malthdor μου έδωσε ιδέα.

Θα στείλω ένα Mail στο υπουργείο και να τους πω πως είναι τουλάχιστον ανήθικο να θέλει ο ´εμπορακος´ να έχει κέρδος.

Άλλη τιμή στο internet και άλλη στο κατάστημα ; Οοοοοοχι κ@ριολακι. Ο Ψιτ θα πάρει το φθηνότερο στο χώρο σου αβάδιστα.

Και με free μεταφορικά στο σπίτι του ναουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πριν λιγο υπεβαλα ερωτηση στο καταστημα που ποσταρα λιγο πριν για τον νεο νομο και περιμενω απαντηση.

Για να δουμε.

Τελικά σου απάντησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...