Προς το περιεχόμενο

Βαφή αυτοκινήτου, κόστη και τι να προσέξω


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, definitio είπε

Η βαφή κρατάει μια χαρά πάντως στον κρητικό ήλιο όπου ψήνεται κάθε μέρα για 2 χρόνια (όταν άλλοι μας έλεγαν ότι σε ένα χρόνο θα έχει ξεφλουδίσει λόγω πολύ κακής ποιότητας χρώματος). Το αμάξι ήταν για απόσυρση και τώρα είναι μια χαρά.

Επειδή είχε σκουριές (ψηλά στο θόλο, πλησίαζε τη τάπα βενζίνης η σκουριά), σαφώς και αφαιρέθηκαν διάφορα τμήματα, ώστε να γίνει η επισκευή, δε ξέρω αν έγινε συνολικά κ σε κάθε περίπτωση (ό,τι κοιτάξαμε πάντως έδειχνε ότι είχαν αφαιρεθεί πλαστικά,προφυλακτήρες κτλ.

Είχε υποστεί κι ένα γερό χτύπημα στο πίσω μέρος λίγο πριν το πάμε (αυτό τελικά το έφτιαξε μέτρια, είχε μικρες αποκλίσεις που σταδιακά προκάλεσαν φθορά στο μηχανισμό της κλειδαριάς του πορτ-παγκάζ)

Γι αυτό για σοβαρές λαμαρινοδουλειές δεν θα το πρότεινα, βάσει της προσωπικής εμπειρίας μου, αλλά για καλό βάψιμο σε πολύ καλή τιμή, ασφαλώς...το αμάξι είναι παλιό, του 1991, και ο φόρτος εργασίας τότε μεγάλος, αλλά και πάλι αυτή ήταν η εμπειρία από τη λαμαρινοδουλειά.

...οι αξιολογήσεις πάντως είναι σχεδόν αποκλειστικα θετικότατες (2 αρνητικές στις 106 κ 1 με 3 αστέρια, 6 με 4 αστέρια και τα άλλα 5αρια)...πράγμα σπάνιο.

Επίσης δε θα βρεις ευκολίες όπως αμάξι αντικατάστασης κτλ...

Όπως είπα εκεί πάνε ταξιτζήδες κ εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων τα οχήματά τους (ταξιτζής μου το σύστησε ενώ όταν νοικιάσαμε αμάξι για να πάμε να το δώσουμε κ να το πάρουμε - είναι έξω από Θεσσαλονίκη, οπότε θέλει μεταφορικό μέσο - και του είπαμε περί τίνος επρόκειτο, κατευθείαν μας είπε ότι αυτός τα πάει εκεί, και το όχημα που μας έδωσε είχε μόλις επιστρέψει από αυτόν για ολική βαφή).

Τώρα, αν εγώ είχα αυτοκίνητο ~5 χρόνων ή πολύ ακριβό αυτοκίνητο/ με ακριβή βαφή (κι έδινα κατοστάρικα για κεραμική προστασία κ λοιπά), η χαμηλή τιμή θα με αποθάρρυνε ως προς την εμπιστοσύνη.
Στη πράξη αυτό δε συνέβη, αλλά όπως είπα ντάλα Ιούλη είχε μερικά μπιμπίκια...που συμβαίνει όμως και με άλλους που ζητούν τα διπλάσια...

Και το αμάξι που αγόρασα πέρσι μεταχειρισμένο, λέω του χρόνου να το βάψω στον ίδιο για ανανέωση.

(πιο αποθαρρυντικό για μένα είναι η απόσταση από τη θεσσαλονίκη, θες δλδ δεύτερο αμάξι στο πήγαινε-έλα)

Για αμαξι του 1991 φυσικα και δεν αξιζε να δωσεις παραπανω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Για αμαξι του 1991 φυσικα και δεν αξιζε να δωσεις παραπανω .

Και  νεώτερο αμάξι εκεί θα το πήγαινα, εκτός αν είχε κάποιο ιδιαίτερο/ακριβό εργοστασιακό χρώμα...όταν είχαμε πρωτοπάει για τις συνεννοήσεις, για τη παράδοση κ παραλαβή, είχε πρόσφατα mercedes, bmw κ.α. αυτοκίνητα στην αυλή ή που τα δούλευαν στο εργαστήριο.

Αν μόνο το ακούς/διαβάζεις τη συζήτηση, χωρίς να έχεις πάει, δεν θα το εμπιστεύεσαι...αν υπήρξες πελάτης, αυτό δεν ισχύει.

Ελάχιστες ατέλειες (λίγα μπιμπίκια) είχε, δε ξέρω αν σε φανοποιείο με αμοιβή 1200€ θα το είχαν προσέξει σαν αυτοκίνητο 3ετίας, χωρίς ουδεμία ατέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Αθήνα έχει τέτοια φαναρτζίδικα.

Με λίγα χαρτώματα, δεν αφαιρούν σχεδόν τίποτα, τρίβουν, βάφουν και φούρνο...

Φυσικά χωρίς έλεγχο για το τελικό αποτέλεσμα... Όσα έχω δει θέλουν σίγουρα γυάλισμα μετά από τα μπιμπικάκια...

 

Αν οι μπογιές είναι καλής ποιότητας και στην προετοιμασία δεν κάνουν τσαπατσοδουλειά το αποτέλεσμα κρατάει πέντε χρόνια.

 

Υ.Γ. Για το mx5 είχα πάριε προσφορά 400€. Το πρωί μέσα την επόμενη παράδοση...

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, filarhos είπε

Και στην Αθήνα έχει τέτοια φαναρτζίδικα.

Με λίγα χαρτώματα, δεν αφαιρούν σχεδόν τίποτα, τρίβουν, βάφουν και φούρνο...

Φυσικά χωρίς έλεγχο για το τελικό αποτέλεσμα... Όσα έχω δει θέλουν σίγουρα γυάλισμα μετά από τα μπιμπικάκια...

 

Αν οι μπογιές είναι καλής ποιότητας και στην προετοιμασία δεν κάνουν τσαπατσοδουλειά το αποτέλεσμα κρατάει πέντε χρόνια.

 

Υ.Γ. Για το mx5 είχα πάριε προσφορά 400€. Το πρωί μέσα την επόμενη παράδοση...

 

Χαχα....Δεν γινεται βαψιμο σε μια μερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Χαχα....Δεν γινεται βαψιμο σε μια μερα .

Αν δεις πως δουλεύουν οι Αιγύπτιοι θα πάθεις πλάκα. Δύο το πλακώνουν και το τρίβουν, μετά το χαρτώνουν και έτοιμο για βάψιμο.

Πρώτα από όλα δουλεύουν σε βάρδιες 8:00 με 24:00... Και το βράδυ αν έχουν πολλά αυτοκίνητα μένει κάποιος για να τα αλλάζει στον φούρνο...

Ταξί το πήγε Παρασκευή βράδυ και το πήρε Δευτέρα πρωί έτοιμο. Είχε κάποια σταξίματα στα ανοίγματα των θυρών και στα καπό από μέσα αλλά κάθε 2 χρόνια πάει για φρεσκάρισμα...

Το mx5 είναι μισό αυτοκίνητο και με πολύ λίγα χαρτώματα, αφού πλαστικά άβαφα δεν έχει. Οπότε σε μια μέρα από το πρωί είναι έτοιμο. Προφανώς αν δεν έχει κάτι κραυγαλέο στο δίνουν... Η συμφωνία ήταν 4 χέρια χρώμα, νομίζω +50€, για να έχω να τρώω με το γυάλισμα σε μαγαζί φίλου όσες ατέλειες έχει. Τελικά το έδωσα όπως ήταν γιατί ο αγοραστής δεν ήθελε να το πειράξει.

Πάντα μιλάω για φρεσκάρισμα, όχι στοκαρίσματα και λακούβες... Αυτό βέβαια και θέλει περισσότερο καιρό...

Υ.Γ.1 Αν είσαι οργανωμένος και έχεις τα εργαλεία μια χαρά γίνεται. Έχω βάψει σε δικό μου αυτοκίνητο πίσω φτερά, 5η πόρτα και πίσω προφυλακτήρα και όλο μου πήρε 10 ώρες. Απλώς δεν έχω φούρνο και έμεινε μέσα στο κλειστό πάρκινγ μια εβδομάδα και μετά στον ήλιο 2-3 μέρες...

Υ.Γ.2 Για τα ταξί έχει έτοιμα βαμμένα ανταλλακτικά που χαλάνε συχνά, προφυλακτήρες κα, και πάνε τους τα βάζει και φεύγουν για δουλειά. Εντωμεταξύ βάφει το καινούριο ή μεταχειρισμένο ανταλλακτικό στο σωστό χρώμα και πάνε όταν μπορούν και τους βάζει το βαμμένο...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα βάψει ενα mazda3 που εχω και ενα ενα εβγαζαν κρυφες αυξησεις πχ να εχει μεσα και τα πλαστικα η οχι, να εχει και τα εξτρα μέρη πχ το καουτσουκ των παραθυρων, και το βασικο το σημα της εταιρειας δεν χρειαζεται να παρουν καινουριο με το παλιο μια χαρα κανει. με χρεωσαν για καινουριο και εβαλαν το παλιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostm36 είπε

ειχα βάψει ενα mazda3 που εχω και ενα ενα εβγαζαν κρυφες αυξησεις πχ να εχει μεσα και τα πλαστικα η οχι, να εχει και τα εξτρα μέρη πχ το καουτσουκ των παραθυρων, και το βασικο το σημα της εταιρειας δεν χρειαζεται να παρουν καινουριο με το παλιο μια χαρα κανει. με χρεωσαν για καινουριο και εβαλαν το παλιο....

Έτσι είναι!!!

Εγώ ας πούμε για μισό αυτοκίνητο, ζήτησα 4 χέρια αντί για 2 που περνάνε και τους είπε ότι θα βγάλω φλασακια και φανάρια. Μετά όλο το υπόλοιπο δεν είχε κάτι που δεν έπρεπε να βαφτει, εκτός κουκούλας που θα τη κάλυπταν με ζελατίνα.

Καλά είχα ήδη σχέδιο να καλύψω διάφορα εγώ για να μην έχω θέμα στο μέλλον. Και το αυτοκίνητο απλώς είχε αράχνη που μετρημένη αν πήγαινα για γυάλισμα θα έβγαινε λαμαρίνα...

 

Αν θέλεις φρεσκάρισμα δεν χρειάζεται να βγουν όλα και να βαφτεί μέσα έξω. Τώρα αν θέλεις να αλλάξεις χρώμα είναι άλλη κατάσταση, την οποία δεν την αναλαμβάνουν γιατί απόσυναρμολόγηση και συναρμολόγηση είναι μια μέρα δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, filarhos είπε

Και στην Αθήνα έχει τέτοια φαναρτζίδικα.

Με λίγα χαρτώματα, δεν αφαιρούν σχεδόν τίποτα, τρίβουν, βάφουν και φούρνο...

Φυσικά χωρίς έλεγχο για το τελικό αποτέλεσμα... Όσα έχω δει θέλουν σίγουρα γυάλισμα μετά από τα μπιμπικάκια...

 

Αν οι μπογιές είναι καλής ποιότητας και στην προετοιμασία δεν κάνουν τσαπατσοδουλειά το αποτέλεσμα κρατάει πέντε χρόνια.

 

Υ.Γ. Για το mx5 είχα πάριε προσφορά 400€. Το πρωί μέσα την επόμενη παράδοση...

 

Και μας τότε (2020) μάς είχαν πει 350€ για απλό χρώμα, 450€ για μεταλλικό  + ό,τι φαναρτζοδουλειά χρειαστεί (κάποιοι από τους εργάτες ήταν ξένοι, όμως και τα μέλη της οικογένειας που έχει το μαγαζί δουλεύουν εκεί σε τρίψιμο/βάψιμο κτλ)

Υποθέτω θα έχουν τσιμπήσει λίγο τις τιμές έκτοτε...αν πάει κάποιος από αυτούς που ρωτάνε, ας αναφέρουν ενημερωμένες τιμές (κ πιο φρέσκιες εντυπω΄σεις)

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρει κι εγώ έναν κοντινό στη Θεσσαλονίκη, μια κι η μεταφορά είναι πάντα πρόβλημα,  για τη μισή πλευρά του αυτοκινήτου (accent 2001), χωρίς ουρανό, αλλά με πίσω προφυλακτήρα και λίγες φαναρτζοδουλειές (3-4 χτυπηματάκια, βαθουλώματα) που καλύφθηκαν με στόκο. Φυσικά τσιμούχες και πόμολα απλά καλύφθηκαν με ταινία. 500 ευρώ σύνολο, το θέμα ήταν ότι μάλλον το σκέπαζαν με ναύλον στο βάψιμο γιατί το υπόλοιπο αμάξι πχ καπό έχει άχνη από τη μπογιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/2/2021 στις 10:29 ΠΜ, achilles_g_ είπε

Σε γειτονική χώρα , σχεδόν μια ώρα από τα σύνορα,  βάψαμε πολλοί γνωστοί μου. 300 ευρώ...(για να προλάβω..εδώ και χρόνια χωρίς πρόβλημα). 

Έχεις πμ 

Καλησπέρα, ψάχνω βαφέα αυτοκινήτου για το 15ετιας Opel Astra H της συζύγου μου, για κάτι οικονομικό, για ολική βαφή. 

Περιοχές Σέρρες ή Θεσσαλονίκη. 

Έχει κανείς κάποιον υπόψη του; Αυτός ο "λίγο έξω από την Θεσσαλονίκη" που διαβάζω πιο πάνω, ποιος είναι και που; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 14/2/2021 στις 10:29 ΠΜ, achilles_g_ είπε

Σε γειτονική χώρα , σχεδόν μια ώρα από τα σύνορα,  βάψαμε πολλοί γνωστοί μου. 300 ευρώ...(για να προλάβω..εδώ και χρόνια χωρίς πρόβλημα). 

θα μπορούσες να μου δόσης πληροφορίες σε πμ; σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 9:19 ΠΜ, filarhos είπε

Και στην Αθήνα έχει τέτοια φαναρτζίδικα.

Με λίγα χαρτώματα, δεν αφαιρούν σχεδόν τίποτα, τρίβουν, βάφουν και φούρνο...

Φυσικά χωρίς έλεγχο για το τελικό αποτέλεσμα... Όσα έχω δει θέλουν σίγουρα γυάλισμα μετά από τα μπιμπικάκια...

 

Αν οι μπογιές είναι καλής ποιότητας και στην προετοιμασία δεν κάνουν τσαπατσοδουλειά το αποτέλεσμα κρατάει πέντε χρόνια.

 

Υ.Γ. Για το mx5 είχα πάριε προσφορά 400€. Το πρωί μέσα την επόμενη παράδοση...

 

https://goo.gl/maps/eXvNZ8SjqhYMXdtm9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzotzo είπε

φανοβαφεας που σεβεται τη δουλεια του δεν χρεωνει 650€ γενικο βαψιμο. 

Ετσι ακριβως...Για ΤΤ κουπε του 2001 μου ζητησαν 1200 ευρω γαι ολικη εξωτερικη αλλα ειναι καλος φανοπιος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρεώνει και 2400€, θα σέβεται τη δουλειά του περισσότερο ακόμη...

....αν κάποιος έχει δώσει τα διπλάσια, θα ψάχνει λόγους να δικαιολογήσει τη διαφορά, αλλά όταν δεν έχετε έχετε δει δείγματα και δεν διαβάζετε και τις αξιολογήσεις στον γούγλη (4.9αστέρια με 119 αξιολογήσεις, για λόγους μη διαφήμισης δε δίνω εδώ το σύνδεσμο δημόσια, όποιος θέλει τον ζητάει σε πμ)

Όταν ήταν να το πάω, άκουγα από άλλους φανοποιούς που ρωτούσα κι άλλους τριγύρω "σε έναν χρόνο θα έχει ξεθωριάσει/θα σκάσει το χρώμα", "θα κλαις τα λεφτά σου" κοκ.

Ενώ το τρώει ο κρητικός ήλιος όλο το χρόνο από το 2020 το χρώμα είναι όπως το παραλάβαμε...(δυστυχώς ο γηραιός γονιός το έχει γρατσουνίσει λίγο, αλλά δε φταίει το χρώμα για την οδήγηση)

...όπως είχα πει, είχε λίγα μπιμπικάκια στο καπό , τότε που το πήραμε τον Ιούλιο κι όταν πνίγονταν από δουλειά...αλλά όταν βλέπω κριτικές και διαβάζω σε φόρα για άλλες ακριβές δουλειές, που είχαν πολύ χειρότερα αποτελέσματα, αμφιβάλλω αν αξίζει στη πράξη η διπλάσια τιμή.

Κι εγώ αν είχαι καινούριο αμάξι θα δίσταζα να επιλέξω τη πιο φθηνή τιμή για βάψιμο, αλλά στη πράξη τί διαφορά υπάρχει δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...