Προς το περιεχόμενο

Βαφή αυτοκινήτου, κόστη και τι να προσέξω


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, definitio είπε

Αν χρεώνει και 2400€, θα σέβεται τη δουλειά του περισσότερο ακόμη...

....αν κάποιος έχει δώσει τα διπλάσια, θα ψάχνει λόγους να δικαιολογήσει τη διαφορά, αλλά όταν δεν έχετε έχετε δει δείγματα και δεν διαβάζετε και τις αξιολογήσεις στον γούγλη (4.9αστέρια με 119 αξιολογήσεις, για λόγους μη διαφήμισης δε δίνω εδώ το σύνδεσμο δημόσια, όποιος θέλει τον ζητάει σε πμ)

Όταν ήταν να το πάω, άκουγα από άλλους φανοποιούς που ρωτούσα κι άλλους τριγύρω "σε έναν χρόνο θα έχει ξεθωριάσει/θα σκάσει το χρώμα", "θα κλαις τα λεφτά σου" κοκ.

Ενώ το τρώει ο κρητικός ήλιος όλο το χρόνο από το 2020 το χρώμα είναι όπως το παραλάβαμε...(δυστυχώς ο γηραιός γονιός το έχει γρατσουνίσει λίγο, αλλά δε φταίει το χρώμα για την οδήγηση)

...όπως είχα πει, είχε λίγα μπιμπικάκια στο καπό , τότε που το πήραμε τον Ιούλιο κι όταν πνίγονταν από δουλειά...αλλά όταν βλέπω κριτικές και διαβάζω σε φόρα για άλλες ακριβές δουλειές, που είχαν πολύ χειρότερα αποτελέσματα, αμφιβάλλω αν αξίζει στη πράξη η διπλάσια τιμή.

Κι εγώ αν είχαι καινούριο αμάξι θα δίσταζα να επιλέξω τη πιο φθηνή τιμή για βάψιμο, αλλά στη πράξη τί διαφορά υπάρχει δε γνωρίζω.

φιλε μου σε βαθουλωμα σε πισω φτερο, σε ολοκαινουριο αμαξι, η μεση τιμη επισκευης ειναι 150-200€.
Ο Λαμπρινος πηρε 350 προ ΦΠΑ για την επισκευη. Το αυτοκινητο στην παραδοση ήταν ακριβως οπως βγηκε απο την αντιπροσωπεια. Δεν φαινοταν πουθενα η επισκευη, ουτε υπηρχε διαφορα χρωματος ουτε μπιμπικακια.
Στη ζωη οτι πληρωνεις παιρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tzotzo είπε

φιλε μου σε βαθουλωμα σε πισω φτερο, σε ολοκαινουριο αμαξι, η μεση τιμη επισκευης ειναι 150-200€.
Ο Λαμπρινος πηρε 350 προ ΦΠΑ για την επισκευη. Το αυτοκινητο στην παραδοση ήταν ακριβως οπως βγηκε απο την αντιπροσωπεια. Δεν φαινοταν πουθενα η επισκευη, ουτε υπηρχε διαφορα χρωματος ουτε μπιμπικακια.
Στη ζωη οτι πληρωνεις παιρνεις.

Καλώς είσαι ευχαριστημένος....αυτά όμως είναι αοριστίες και δεν ποσοτικοποιούν τη ποιότητα της δουλειάς που λαμβάνεις για το ποσό που πληρώνεις...

Στη ζωή μπορεί να ακριβοπληρώσεις, μπορεί και να φθηνοπληρώσεις..αλλά δεν χωρίζει αναγκαία τις δύο δουλειές ποιοτικά η διαφορά που υπάρχει στη τιμή....δυστυχώς ή ευτυχώς, αναλόγως σε ποιά πλευρά είσαι.
...αφού είσαι ευχαριστημενος, όλα καλά...αλλά να πλήρωνες το 2/3πλάσιο και να είχες και λίγα μπιμπίκια - που δεν είναι τόσο σπάνιο - είναι απογοητευτικό.

Εγώ πάλι έβαψα όλο το αυτοκίνητο με 450€ + φανοδουλειές και δεν είχα σε κανένα φτερό ή πόρτα μπιμπίκια, το χρώμα όπως όταν το είχαμε πρωτοπάρει το αμάξι (κληρονομιά, όχι από αντιπροσωπεία)...λίγα μπιμπικάκια στο καπό μόνο.

Αν υπήρχε χρόνος και κυρίως αν είχα πληρώσει 1200-1500€ + φαπα ή παραπάνω μπορεί να ζητούσα διόρθωση...για τα χρήματα που πλήρωσα όχι...

πήρα πολύ περισσότερα απ όσα έδωσα...στη ζωή συμβαίνει κι αυτό...όπως υπάρχει και το γδάρσιμο...

Επεξ/σία από definitio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή όλοι έχουμε από μια γνώμη.... ασχολούμαι από το 87 με το "άθλημα" ξεκίνησα με fiesta mk1 την εποχή εκείνη ήταν της μοδός το πισσάρισμα στους θόλους, έφυγε σε ελάχιστους μήνες, το ένα φτερό από γρατζουνιά φαίνονταν η διαφορά στο κυπαρισσί, πληρωμένες οι δουλειές όχι τζάμπα, opel vectra του κουτιού, παρκαρισμένο, χώθηκε από πίσω άλλος, ζημιά 600.000, αποκαταστάθηκε σαν καινούργιο, την επόμενη φορά που χρειάστηκε φαναρτζοδουλειά, ο άλλος "τεχνίτης" νόμιζε ότι ήταν ατρακάριστο, για αυτό και στην δουλειά που έκανε μετά, έμπαζε νερά, διότι δεν έβαλε καν λίγη "τσίχλα" στους αρμούς, πληρωμένες και αυτές οι δουλειές, το ίδιο και σε modus που ξεφλούδιζε το βερνίκι σε ολική μετά από πέντε χρόνια, πρόσφατα σε VW Jetta τοπικές εργασίες, όλες για κλάματα, ειδικά όταν έβλεπαν στράβωμα, αμέσως ήθελαν  "μεταχειρισμένο" σφυριά πλέον και καλίμπρες έχουν εξαφανιστεί, ούτε έναν "μαλ@κ@" δεν έχουν για να τραβάνε, για πόντα, δεν το συζητάμε, αφού όλα είναι "μεταχείρο" από ανακύκλωση, το ίδιο ισχύ και στους modatore taratata, που ζητάνε ότι γουστάρουνε, δεν πειράζει όμως, όταν θα σφίξουν και εκεί οι αποδείξεις, θα δούμε σε ποιον Βαρδή θα φτιάχνουν την λιμουζίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, esykas είπε

Λοιπόν επειδή όλοι έχουμε από μια γνώμη.... ασχολούμαι από το 87 με το "άθλημα" ξεκίνησα με fiesta mk1 την εποχή εκείνη ήταν της μοδός το πισσάρισμα στους θόλους, έφυγε σε ελάχιστους μήνες, το ένα φτερό από γρατζουνιά φαίνονταν η διαφορά στο κυπαρισσί, πληρωμένες οι δουλειές όχι τζάμπα, opel vectra του κουτιού, παρκαρισμένο, χώθηκε από πίσω άλλος, ζημιά 600.000, αποκαταστάθηκε σαν καινούργιο, την επόμενη φορά που χρειάστηκε φαναρτζοδουλειά, ο άλλος "τεχνίτης" νόμιζε ότι ήταν ατρακάριστο, για αυτό και στην δουλειά που έκανε μετά, έμπαζε νερά, διότι δεν έβαλε καν λίγη "τσίχλα" στους αρμούς, πληρωμένες και αυτές οι δουλειές, το ίδιο και σε modus που ξεφλούδιζε το βερνίκι σε ολική μετά από πέντε χρόνια, πρόσφατα σε VW Jetta τοπικές εργασίες, όλες για κλάματα, ειδικά όταν έβλεπαν στράβωμα, αμέσως ήθελαν  "μεταχειρισμένο" σφυριά πλέον και καλίμπρες έχουν εξαφανιστεί, ούτε έναν "μαλ@κ@" δεν έχουν για να τραβάνε, για πόντα, δεν το συζητάμε, αφού όλα είναι "μεταχείρο" από ανακύκλωση, το ίδιο ισχύ και στους modatore taratata, που ζητάνε ότι γουστάρουνε, δεν πειράζει όμως, όταν θα σφίξουν και εκεί οι αποδείξεις, θα δούμε σε ποιον Βαρδή θα φτιάχνουν την λιμουζίνα...

μπραβο.

Πρωτη φορα βλεπω μεγαλη παραγραφο χωρις τελεια. Σε μια προταση τα περιεγραψες ολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2023 στις 5:54 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Ετσι ακριβως...Για ΤΤ κουπε του 2001 μου ζητησαν 1200 ευρω γαι ολικη εξωτερικη αλλα ειναι καλος φανοπιος .

Και επειδη εχουμε ελευθερη αγορα την ιδια δουλεια μπορει καποιος να την χρεωνει πχ 900-1000!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Και επειδη εχουμε ελευθερη αγορα την ιδια δουλεια μπορει καποιος να την χρεωνει πχ 900-1000!

 

Ελευθερη αγορα ναι  αλλα η ποιοτητα δεν ειναι παντα η ιδια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Ελευθερη αγορα ναι  αλλα η ποιοτητα δεν ειναι παντα η ιδια !!!!

Απεναντιας μπορει να ειναι και ενα κλικ καλυτερη!  Ειναι στη μεση παραγοντες οπως παγια εξοδα μαγαζιου,ποσοστο κερδους ή την πολιτικη που επιλεγει καθε επαγγελματιας!!!

Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι επαγγελματιες ειναι ελαχιστοι στην αγορα και προφανως μπορει να απεχουν καποια αποσταση απο το σπιτι σου..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Απεναντιας μπορει να ειναι και ενα κλικ καλυτερη!  Ειναι στη μεση παραγοντες οπως παγια εξοδα μαγαζιου,ποσοστο κερδους ή την πολιτικη που επιλεγει καθε επαγγελματιας!!!

Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι επαγγελματιες ειναι ελαχιστοι στην αγορα και προφανως μπορει να απεχουν καποια αποσταση απο το σπιτι σου..!

 

Δεν διαφωνω αλλα δεν ειναι παραλογο να υπαρχει διαφορα τιμης που μπορει να οφειλεται σε διαφορους λογους οπως λες αλλα και στην ποιοτητα  εργασιας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
19 λεπτά πριν, SotiRisko είπε

Σε αυτόν που προτείνει εδώ ο φίλος, έχει πάει κανένας??

oxi αλλα εχω παει πιο κατω!

Φανοποιεια-Βαφες ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΧΡΙΜΑΝΗΣ

Αριστοτέλους 69, Χαλάνδρι 152 32

δε χρειαζεται να γραψω κατι διαβασε κριτικες για τη δουλεια του.

Ειναι μικρο φαναρτζιδικο επι της παλαιολογου πιο κατω απο Γρηγορη προς Κηφισιας. Κλασσικα χαμουλης οποτε παρε τηλ ή περνα για τιμη/διαθεσιμοτητα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, SotiRisko είπε

Σε αυτόν που προτείνει εδώ ο φίλος, έχει πάει κανένας??

Εχω παει εγω πριν 6 χρονια.Μια χαρα δουλεια με 500 ευρω μου το εβαψε ολο αψογα.Αν εξαιρεσεις κατι γρατσουνιες που του εκανα ξανα,το υπολοιπο ειναι μια χαρα.

Ειδα τις κριτικες και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Σιγουρα ηταν χυμα στο κυμα η κατασταση αλλα εμενα μου εκανε καλη δουλεια.

17 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

oxi αλλα εχω παει πιο κατω!

Φανοποιεια-Βαφες ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΧΡΙΜΑΝΗΣ

Αριστοτέλους 69, Χαλάνδρι 152 32

δε χρειαζεται να γραψω κατι διαβασε κριτικες για τη δουλεια του.

Ειναι μικρο φαναρτζιδικο επι της παλαιολογου πιο κατω απο Γρηγορη προς Κηφισιας. Κλασσικα χαμουλης οποτε παρε τηλ ή περνα για τιμη/διαθεσιμοτητα

 

Αυτος ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου,παλαιοτερα που μαλλον το ειχε αλλος ηταν ακριβος και δεν ειχε καλη φημη.Επειδη περναω καθημερινα μπορω να σας πω οτι εχει φοβερη κινηση και οτι δουλευει σιγουρα μεχρι της 10:30-11 το βραδυ.

Επεξ/σία από nyne
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 12:07 ΜΜ, SotiRisko είπε

Σε αυτόν που προτείνει εδώ ο φίλος, έχει πάει κανένας??

Ξερεις 5 πραγματα απο βαψιμο? Πηγαινε!  Εγω παντως που διαπραγματετυτικα την διαδικασια/ποιοτητα της δουλειας,μου κανει οχι η δουλεια ειναι αυτη και το κοστος αυτο!  Βαζεις καποια ευρω παραπανω και αξιοποιεις τα χρηματα  που θα σου επαιρνε αυτος! 

Βεβαια για τους αδαεις ειναι οτι πρεπει για την ψυχολογια τους! Θα τους πει ΝΑΙ..  θα γινει πολυ ωραιο και θα κρατησει χ χρονια!!!   Οταν ομως του δειξεις οτι γνωριζεις εκει αλλαζει πνευμα..!!!

Στις 10/5/2023 στις 12:37 ΜΜ, nyne είπε

Εχω παει εγω πριν 6 χρονια.Μια χαρα δουλεια με 500 ευρω μου το εβαψε ολο αψογα.Αν εξαιρεσεις κατι γρατσουνιες που του εκανα ξανα,το υπολοιπο ειναι μια χαρα.

Ειδα τις κριτικες και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Σιγουρα ηταν χυμα στο κυμα η κατασταση αλλα εμενα μου εκανε καλη δουλεια.

Αυτος ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου,παλαιοτερα που μαλλον το ειχε αλλος ηταν ακριβος και δεν ειχε καλη φημη.Επειδη περναω καθημερινα μπορω να σας πω οτι εχει φοβερη κινηση και οτι δουλευει σιγουρα μεχρι της 10:30-11 το βραδυ.

Σου εκατσε! Εκεινη την περιοδο θα ειχε κανεναν καλο υπαλληλο ή ειχε ορεξη για δουλεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά,

Έχω το εξής διλημμα πριν μια εβδομάδα με χτύπησε ένα ΙΧ όπως έκανε όπισθεν στον μπροστινό προφυλακτήρα. Η ζημιά ομολογουμένως δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά μια λακουβιτσα και ένα δύο σημεία εξυσε το χρώμα, το ερώτημα να το πάω για φτιαξιμο ή παίζει να έχω χειρότερο αποτέλεσμα;

(Να σημειώσω εδώ ότι προηγούμενη εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση είναι αρνητική, μου άλλαξαν πόρτα σε ένα peugeot που μου είχαν πέσει επάνω και είχε μια μικρή λακούβα, και μου έβαλαν μια κατασκουριασμενη!!!!)

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, antonis35 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Έχω το εξής διλημμα πριν μια εβδομάδα με χτύπησε ένα ΙΧ όπως έκανε όπισθεν στον μπροστινό προφυλακτήρα. Η ζημιά ομολογουμένως δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά μια λακουβιτσα και ένα δύο σημεία εξυσε το χρώμα, το ερώτημα να το πάω για φτιαξιμο ή παίζει να έχω χειρότερο αποτέλεσμα;

(Να σημειώσω εδώ ότι προηγούμενη εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση είναι αρνητική, μου άλλαξαν πόρτα σε ένα peugeot που μου είχαν πέσει επάνω και είχε μια μικρή λακούβα, και μου έβαλαν μια κατασκουριασμενη!!!!)

Φυσικα και να το φτιαξεις αλλα να βρεις ενα καλο μαστορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για τοπική βαφή κάτι 50€ για τοπικα βαψιματα ζηταγαν στο παρελθον...

Δυστυχώς ο προφυλακτήρας είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομα του...

Αν είναι λευκό, μαυρο η άλλο εύκολο χρωμα και πιάνει το χέρι σου, μερικά γυαλοχαρτα, στόκο και ένα σπρέι στο χρώμα του αυτοκινήτου (+βερνίκι αν είναι διπλής) και δεν θα φαίνεται άσχημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...