Προς το περιεχόμενο

Βαφή αυτοκινήτου, κόστη και τι να προσέξω


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

@Nabuko @PLACEBO_89 τελικα το πηρα αποφαση , θα φτιαξω την πορτα/μαρσπιε τους 2 προφυλακτήρες και ξεθαμπωμα τα φαναρια .
Συνολο 250€ , τι λετε καλα ειναι ?  ( καταλυτικο ρολο επαιξε οτι μου χαλασε ο ηλιακος και θελω 580€ για αλλαγη καζανιου ) .........

Πιο καλες φωτο 

  Απόκρυψη περιεχομένων



 

 

Θεωρω την τιμη φιλικη/τσαμπα ιδιως την εποχη που διανυουμε με τοση ακριβεια..

Μονο οι δυο προφυλακτηρες (στοκαρισμα,ασταρωμα,χρωμα/βερνικι) θα μπορουσαν να κοστιζαν 250ευρω!

Οι ζημια πορτα/μαρσπιε θελει γυρω στα 150ευρω.

Τα φαναρια με πλαστικοποιηση/βερνικι κοστιζουν απο 30ευρω

Και παμε τωρα στην πραξη. Ποιο θα ειναι το αισθητικο αποτελεσμα και το level της αξιοπιστιας/συνεπεια?

Να εχει λιγα ρινισματα δεν σε πειραζει. Δεν πρεπει να υπαρχει διαφορα στην τονικοτητα του χρωματος.. Στην επισκευη της πορτας να μην κανει νερα(οπτικες γωνιες). Τελος να μην ''κοψει'' το βερνικι ή σπασει!

Η δουλεια του ειναι κανονικη ή τοπικη βαφη??? πχ για την πορτα το σωστο ειναι να βαψει την επισκευη δηλαδη την μιση πορτα και να βερνικωθει ολη η πορτα!

Σου εξηγεισαι με τι τροπο θα τα φτιαξει?

Να σου δωσει εγγυηση τουλαχιστον 2 χρονια για το βερνικι!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την πόρτα την υπολόγισε κανονική βαφή όλη , από δουλειά έχω δει δικές του και είναι καλός , γνωστός στην ευρύτερη περιοχή ( Βαθύ Αυλίδας ) για τις δουλειές του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, villasg είπε

Την πόρτα την υπολόγισε κανονική βαφή όλη , από δουλειά έχω δει δικές του και είναι καλός , γνωστός στην ευρύτερη περιοχή ( Βαθύ Αυλίδας ) για τις δουλειές του 

Καλησπερα σου στελνω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 1:18 ΜΜ, villasg είπε

@Nabuko @PLACEBO_89 τελικα το πηρα αποφαση , θα φτιαξω την πορτα/μαρσπιε τους 2 προφυλακτήρες και ξεθαμπωμα τα φαναρια .
Συνολο 250€ , τι λετε καλα ειναι ?  ( καταλυτικο ρολο επαιξε οτι μου χαλασε ο ηλιακος και θελω 580€ για αλλαγη καζανιου ) .........

Πιο καλες φωτο 

  Απόκρυψη περιεχομένων


IMG-20240122-130625.jpg

IMG-20240122-130640.jpg

IMG-20240122-130655.jpg

IMG-20240122-130713.jpg

IMG-20240122-130722.jpg


 

 

Μια χαρά τιμή . Ετσι να κάνεις και μετά από 4-5 χρόνια αν συνεχίζεις να το έχεις βλέπεις.

Αθήνα για το opel vectra προ διμήνου περίπου έκανα ολική εξωτερική 1.500 . Τιμές βρήκα μέχρι 2.000.Το δικό μου είχε αρκετά χτυπήματα γύρω - γύρω και μεγαλούτσικο χτύπημα από τρακάρισμα στη μπροστά δεξιά πλευρά. Βρήκα κάπου και τιμή 900 ευρώ αλλά έφυγα μακριά μόλις είδα δουλειά σε δύο αυτοκίνητα. Κάτι έχω κάνει στο κινητό και μου βγάζει λίγο θολούρα.Και το φορτηγάκι δίπλα τα χάλια του έχει αλλα θα τη βγάλει έτσι.😝

IMG-20240106-110632.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/1/2024 στις 1:18 ΜΜ, villasg είπε

 τελικα το πηρα αποφαση , θα φτιαξω την πορτα/μαρσπιε τους 2 προφυλακτήρες και ξεθαμπωμα τα φαναρια .
Συνολο 250€ , τι λετε καλα ειναι ?

Μια και δεν το εβαλα ακομα μεσα για φτιαξιμο ( θα μπει τελος του μηνα λογικα ) θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Αξιζει τον κοπο να κανω το υπολοιπο αμαξι που δεν θα βαφτει "γυαλισμα" ?
Μου ειπε φιλος οτι θα ειναι πιο καλα θα αναζωογονηθεί το χρωμα και δεν θα εχει και διαφορα με τα φρεσκβαμενα τμηματα .
Δεν ρωτησα ακομα τιμη για γυαλισμα , ποσο να πηγαινει ?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, villasg είπε

Μια και δεν το εβαλα ακομα μεσα για φτιαξιμο ( θα μπει τελος του μηνα λογικα ) θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Αξιζει τον κοπο να κανω το υπολοιπο αμαξι που δεν θα βαφτει "γυαλισμα" ?
Μου ειπε φιλος οτι θα ειναι πιο καλα θα αναζωογονηθεί το χρωμα και δεν θα εχει και διαφορα με τα φρεσκβαμενα τμηματα .
Δεν ρωτησα ακομα τιμη για γυαλισμα , ποσο να πηγαινει ?  

Αν δεν πετύχει την ίδια απόχρωση όσο και να το γυαλιζεις θα βλέπεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, villasg είπε

Μου ειπε φιλος οτι θα ειναι πιο καλα θα αναζωογονηθεί το χρωμα και δεν θα εχει και διαφορα με τα φρεσκβαμενα τμηματα .

Πες του φίλου ότι άμα ο μάστορας είναι μάγκας σου κάνει το βάψιμο με σβησίματα και δεν καταλαβαίνεις διαφορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα , εχθες στο δρομο ( εδω επαρχια Ευβοια ) καθως πηγαινα η βροχη ειχε κατεβασει χωματα και πετρες και απο απεναντι ενα φορτηγο πατησε μια και την εκτοκσευσε πανω στην πισω πορτα του αυτοκινητου μερια οδηγου οπου εκανε γκελ και ξαναχτυπησε .
Χεστηκα και προλαβα και την ειδα απο τον καθρεπτη .......

Ερωτηση τι μπορω να κανω - βαλω εκει μεχρι να το παω σε φαναρτζη για φτιαξιμο ( φοβαμαι μην σκουριασει ) 
Και ποσο ειναι ενα λογικο κοστος επισκευης και βαψιματος της πορτας ? 

image.png.d95c90385cb27f46ab927fca2101fc72.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Νομίζω θα βρεις πόρτα μεταχειρισμένη στα ίδια λεφτά με της επισκευής.

Ψάξε καλά και θα βρεις κάτι καλό.

Ναι αλλά με το ξηλώσε βγάλε εντόσθια τζάμια διακόπτες κλπ τοποθέτησε θα πάει αλλά τοσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Ναι αλλά με το ξηλώσε βγάλε εντόσθια τζάμια διακόπτες κλπ τοποθέτησε θα πάει αλλά τοσα

Ετσι ακριβως! Για τετοια ζημια εξορισμου δεν αξιζει να αλλαξεις πορτα!

Αν δεν εφτιαξες τα αλλα μαζι και αυτο θα ερθει πιο οικονομικα!

Αν το φτιαξεις τωρα κοντα δεν χρειαζεται αλλιως χρωμα με μια μπατονετα οπου φαινεται το μεταλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, villasg said:

Ναι αλλά με το ξηλώσε βγάλε εντόσθια τζάμια διακόπτες κλπ τοποθέτησε θα πάει αλλά τοσα

Θα χρεώσουν περαστικά 130 €?

Ούτως η άλλως πρέπει να ξηλωθεί το εσωτερικό πάνελ για να επισκευαστεί σωστά.

 

3 hours ago, PLACEBO_89 said:

Ετσι ακριβως! Για τετοια ζημια εξορισμου δεν αξιζει να αλλαξεις πορτα!

Αν δεν εφτιαξες τα αλλα μαζι και αυτο θα ερθει πιο οικονομικα!

Αν το φτιαξεις τωρα κοντα δεν χρειαζεται αλλιως χρωμα με μια μπατονετα οπου φαινεται το μεταλλο.

Αυτή η ζημιά έχει σκίσει λαμαρίνα, δεν έχει τσαλακώσει απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...