Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με συγκάτοικο - αρούρια στον καταψύκτη


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,δυστυχώς δεν είναι τρολοθέμα. 

 

Τώρα στο προκείμενο. 

Μας έφερε ο σπιτονοικοκύρης τις προάλλες ένα νέο νούμερο για συγκάτοικο, το οποίο έχει ένα φίδι ως κατοικίδιο.

Όλα εδώ καλά, το θέμα είναι ότι μοιραζόμαστε έναν κοινό καταψύκτη και αυτή η πυροβολημένη έβαλε νεκρά αρούρια μέσα για να ταΐζει το φίδι δίχως να ρωτήσει κανέναν.

 

Θέλω να τα κάμω όλα πουτάνα, αλλά πριν(και εάν) γίνει αυτό θέλω την γνώμη των γιατρών εδώ.

Δεν έχει κινδύνους αυτό;

Διότι είναι νεκρά,μη κατεργασμένα, ζώα.

Οκ και οι κότες είναι ζα,αλλά τουλάχιστον περνάνε κάποιον έλεγχο ρε παιδί μου πριν τα πουλήσουν.

 

Ή απλά εγώ είμαι ξενέρωτος παρανοϊκός και πρέπει να ηρεμήσω;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμπλεξες. Πάρε τηλέφωνο το υγειονομικό και ρώτα τι παίζει. Ψάξε τα τηλέφωνα στο google. Επίσης νομίζω ότι χρειάζεται ειδική άδεια για έχεις τέτοια ερπετά σπίτι. Σε κάθε περίπτωση επειδή δεν θα βρεις άκρη με τον σπιτονοικοκύρη, ψάξε να μείνεις αλλού και φεσωσε τον και ένα-δυο μηνιατικα επειδή είμαι σίγουρος ότι του τα δίνεις μαύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, δεν είσαι παρανοϊκός η ξενέρωτος. Απλά έπεσες σε κλασική περίπτωση ηλίθιας... Ότι είπε ο insomnia888, άμα δε διορθωθεί η κατάσταση, ρίξε άκυρο στον παπάρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεκρά ποντίκια είναι ψιλό standard φαγητό για φίδια. Εάν τα αγοράζει από μαγαζί και δεν τα μαζεύει μόνη της, δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι κάτι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεκρά ποντίκια είναι ψιλό standard φαγητό για φίδια. Εάν τα αγοράζει από μαγαζί και δεν τα μαζεύει μόνη της, δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι κάτι.

Πιστεύω από μαγαζί τα αγοράζει(δεν νομίζω να κατεβαίνει στους υπονόμους,αλλά δεν αποκλείω τίποτα), αλλά πρέπει να την ρωτήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν,δυστυχώς δεν είναι τρολοθέμα. 

 

Τώρα στο προκείμενο. 

Μας έφερε ο σπιτονοικοκύρης τις προάλλες ένα νέο νούμερο για συγκάτοικο, το οποίο έχει ένα φίδι ως κατοικίδιο.

Όλα εδώ καλά, το θέμα είναι ότι μοιραζόμαστε έναν κοινό καταψύκτη και αυτή η πυροβολημένη έβαλε νεκρά αρούρια μέσα για να ταΐζει το φίδι δίχως να ρωτήσει κανέναν.

 

Θέλω να τα κάμω όλα πουτάνα, αλλά πριν(και εάν) γίνει αυτό θέλω την γνώμη των γιατρών εδώ.

Δεν έχει κινδύνους αυτό;

Διότι είναι νεκρά,μη κατεργασμένα, ζώα.

Οκ και οι κότες είναι ζα,αλλά τουλάχιστον περνάνε κάποιον έλεγχο ρε παιδί μου πριν τα πουλήσουν.

 

Ή απλά εγώ είμαι ξενέρωτος παρανοϊκός και πρέπει να ηρεμήσω;

 

 

Από πλευράς υγείας, γιατί να είναι επικίνδυνο οτιδήποτε κατεψυγμένο. 

Και, όπως λέει κι ο groot, τα φίδια τρώνε ποντίκια. Τι περίμενες, φιλετάκια κοτόπουλο; :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, δεν είσαι παρανοϊκός η ξενέρωτος. Απλά έπεσες σε κλασική περίπτωση ηλίθιας... Ότι είπε ο insomnia888, άμα δε διορθωθεί η κατάσταση, ρίξε άκυρο στον παπάρα!

Θα φάει άκυρο το καλοκαίρι που θα πάω στο δικό μου σπίτι,ειδάλλως θα τα έκανα ήδη όλα πουτάνα.

Θέλω να μην μου φάει την (μεγάλη)εγγύηση επειδή έκανα φασαρία.

 

Εμπλεξες. Πάρε τηλέφωνο το υγειονομικό και ρώτα τι παίζει. Ψάξε τα τηλέφωνα στο google. Επίσης νομίζω ότι χρειάζεται ειδική άδεια για έχεις τέτοια ερπετά σπίτι. Σε κάθε περίπτωση επειδή δεν θα βρεις άκρη με τον σπιτονοικοκύρη, ψάξε να μείνεις αλλού και φεσωσε τον και ένα-δυο μηνιατικα επειδή είμαι σίγουρος ότι του τα δίνεις μαύρα.

Εντάξει,δεν παίζει να φάει ο σπιτονοικοκύρης φέσι.Είμαι εξωτερικό και θα φάω γερή πούα εάν κάνω κάτι τέτοιο.

Από εκεί και πέρα το υγειονομικό είναι καλή ιδέα.

Γιατί δεν κάνεις την ίδια ερώτηση όμορφα και ωραία χωρίς δράματα στη συγκάτοικο να δεις τι θα σου πει;

Θα το κάμω φυσικά,αλλά το δράμα είναι φυσιολογικό διότι μας έγραψε στα @@ της πριν φέρει κάτι τέτοιο σε κοινό χώρο.

Στο σπίτι της ας κάμει ότι θέλει.

Από πλευράς υγείας, γιατί να είναι επικίνδυνο οτιδήποτε κατεψυγμένο. 

Και, όπως λέει κι ο groot, τα φίδια τρώνε ποντίκια. Τι περίμενες, φιλετάκια κοτόπουλο; :)

Δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Εάν είναι φυσιολογικό και ελέγχονται τα εν λόγω αρούρια θα κάνω την πάπια,εκτός από το θέμα ότι τα έφερε δίχως να ρωτήσει, μέχρι να φύγω από εκεί.

Αλλά όπως φυσικά καταλαβαίνεις, να μαθαίνεις μια ωραία πρωία ότι μαζί με τα μπρόκολα και τα ζαρζαβάτια σου έχει η άλλη ψόφια αρούρια,είναι κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είσαι παρανοϊκός και ξενέρωτος.

Είχα και πύθωνα και έκτρεφα και ποντίκια.

 

Δεν υπάρχει κίνδυνος όσο το φίδι είναι κοντύτερο του μέτρου, καθώς άμα φτάσει τα 3 μέτρα π.χ. έχει ένα κίνδυνο να σε καταπιεί.

Οι κατεψυγμένοι αρουραίοι που πουλάνε στα pet shops είναι ελεγμένοι. Για extra προστασία μπορεί η κοπέλα να φοράει και πλαστικά γάντια (αν και περιττό).

Ρώτα όποιον καθηγητή πανεπιστημίου θες στη Γεωπονική. Δεν υπάρχει κίνδυνος.

 

Υ.Γ. Μπορείς να μου τη συστήνεις για συγκατοίκηση αν μένει Αθήνα, θα έχουμε πολλά κοινά πέρα από αυτά τα 2 ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Εάν είναι φυσιολογικό και ελέγχονται τα εν λόγω αρούρια θα κάνω την πάπια,εκτός από το θέμα ότι τα έφερε δίχως να ρωτήσει, μέχρι να φύγω από εκεί.

Αλλά όπως φυσικά καταλαβαίνεις, να μαθαίνεις μια ωραία πρωία ότι μαζί με τα μπρόκολα και τα ζαρζαβάτια σου έχει η άλλη ψόφια αρούρια,είναι κάπως.

 

 

Γενικά στις Ευρωπαϊκές χώρες παίζουν διάφορα "περίεργα" ζώα στο σπίτι. Αλλά δεν είναι κάτι τραγικό. Στο κάτω-κάτω, εάν δεν γουστάρω φίδια, θα ζητούσα ευγενικά από τη νέα συγκάτοικο να μην το αφήνει να κυκλοφορεί ελεύθερο στο σπίτι. 

 

Τα κατεψυγμένα οτιδήποτε δεν θεωρώ ότι ενέχουν κίνδυνο για υγεία ούτε να μεταδώσουν κάτι σε άλλα κατεψυγμένα.

Φαντάσου να είσαι vegan και να βλέπεις δίπλα στα ζαρζαβατικά σου κρέας. 

 

Αν δηλαδή ζούσες σε χώρα όπου τρώνε βατράχια; Θα σιχαινόσουν; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη ειναι η τροφη τους. για καποιον που δεν εχει καμια σχεση με ερπετα ξερω οτι ακουγεται τουλαχιστον περιεργο και ισως αηδιαστικο, εφοσον ειναι απο εκτροφεα δεν εχει καμια διαφορα με το κοτοπουλακι και τη μπριζολιτσα που εχεις στη καταψυξη

 

ειχα και γω ερπετα (μαζι με διαφορα αλλα), μια χαρα ειχα και ποντικακια μαζι με τα υπολοιπα στη καταψυξη, δε κολλησε κανεις τιποτα στην οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είσαι παρανοϊκός και ξενέρωτος.

Είχα και πύθωνα και έκτρεφα και ποντίκια.

 

Δεν υπάρχει κίνδυνος όσο το φίδι είναι κοντύτερο του μέτρου, καθώς άμα φτάσει τα 3 μέτρα π.χ. έχει ένα κίνδυνο να σε καταπιεί.

Οι κατεψυγμένοι αρουραίοι που πουλάνε στα pet shops είναι ελεγμένοι. Για extra προστασία μπορεί η κοπέλα να φοράει και πλαστικά γάντια (αν και περιττό).

Ρώτα όποιον καθηγητή πανεπιστημίου θες στη Γεωπονική. Δεν υπάρχει κίνδυνος.

 

Υ.Γ. Μπορείς να μου τη συστήνεις για συγκατοίκηση αν μένει Αθήνα, θα έχουμε πολλά κοινά πέρα από αυτά τα 2 ;)

Δεν με νοιάζει για το φίδι,είναι στο σπίτι της και εκεί ας κάνει ότι θέλει.

Με νοιάζει για τα ψόφια αρούρια στον κοινό καταψύκτη.

Το έγραψα ξεκάθαρα.

 

Εάν είναι ελεγμένα,και το επιβεβαιώσει ότι τα αγοράζει από κάπου στάνταρτ, τότε πάω πάσο,αλλά αυτό ήταν κάτι που δεν ήξερα και φυσικά αλλάζει άρδην τα πράματα.Δεν θα έκανα θέμα εάν δεν υπήρχε θέμα υγείας.

 

 

Γενικά στις Ευρωπαϊκές χώρες παίζουν διάφορα "περίεργα" ζώα στο σπίτι. Αλλά δεν είναι κάτι τραγικό. Στο κάτω-κάτω, εάν δεν γουστάρω φίδια, θα ζητούσα ευγενικά από τη νέα συγκάτοικο να μην το αφήνει να κυκλοφορεί ελεύθερο στο σπίτι. 

 

Τα κατεψυγμένα οτιδήποτε δεν θεωρώ ότι ενέχουν κίνδυνο για υγεία ούτε να μεταδώσουν κάτι σε άλλα κατεψυγμένα.

Φαντάσου να είσαι vegan και να βλέπεις δίπλα στα ζαρζαβατικά σου κρέας. 

 

Αν δηλαδή ζούσες σε χώρα όπου τρώνε βατράχια; Θα σιχαινόσουν; :)

 

 

αυτη ειναι η τροφη τους. για καποιον που δεν εχει καμια σχεση με ερπετα ξερω οτι ακουγεται τουλαχιστον περιεργο και ισως αηδιαστικο, εφοσον ειναι απο εκτροφεα δεν εχει καμια διαφορα με το κοτοπουλακι και τη μπριζολιτσα που εχεις στη καταψυξη

 

ειχα και γω ερπετα, μια χαρα ειχα και ποντικακια μαζι με τα υπολοιπα στη καταψυξη, δε κολλησε κανεις τιποτα στην οικογενεια

 

Εντάξει ρε παιδιά δεν ήξερα, νόμιζα ότι ήταν αλλιώς τα πράματα.

Ότι νομίζω ότι είναι αηδία σαν ιδέα,το πιστεύω,αλλά δεν θα έκανα θέμα εάν ήξερα ότι τα πουλάν στάνταρτ αυτά και δεν έχει περισσότερους κινδύνους από ότι τα άλλα κρέατα.

Άκουσα αρούρια και με σηκώθηκε η τρίχα.

 

Επαναλαμβάνω: Δεν με νοιάζει το φίδι. Ποτέ δεν ήταν το πρόβλημα αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάμω φυσικά,αλλά το δράμα είναι φυσιολογικό διότι μας έγραψε στα @@ της πριν φέρει κάτι τέτοιο σε κοινό χώρο.

Στο σπίτι της ας κάμει ότι θέλει.

Δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Εάν είναι φυσιολογικό και ελέγχονται τα εν λόγω αρούρια θα κάνω την πάπια,εκτός από το θέμα ότι τα έφερε δίχως να ρωτήσει, μέχρι να φύγω από εκεί.

Αλλά όπως φυσικά καταλαβαίνεις, να μαθαίνεις μια ωραία πρωία ότι μαζί με τα μπρόκολα και τα ζαρζαβάτια σου έχει η άλλη ψόφια αρούρια,είναι κάπως.

 

Πολλές φορές δεν υπάρχει κανένα θέμα εκτός από μια παρεξήγηση. Όταν λέω να ρωτήσεις όμορφα εξυπακούεται ότι δε θα πας locked and loaded με τις προϋπάρχουσες σκέψεις σου.

 

Μου φαίνεται πολύ πιθανό το σενάριο τα ποντίκια να είναι 100% legit και η όλη φάση να μη περιλαμβάνει τίποτα το μεμπτό. Σίγουρα θα ήταν προτιμότερο να σας είχε προειδοποιήσει για να μην έρθει απότομο, αλλά υπάρχει μια σειρά από λόγους που μπορεί να δικαιολογούν ότι δεν το έκανε. Από μέσα στη μετακόμιση κλπ δεν πρόλαβε, το είχε υπόψη αλλά το ξέχασε, οτιδήποτε. Άνθρωποι είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές δεν υπάρχει κανένα θέμα εκτός από μια παρεξήγηση. Όταν λέω να ρωτήσεις όμορφα εξυπακούεται ότι δε θα πας locked and loaded με τις προϋπάρχουσες σκέψεις σου.

 

Μου φαίνεται πολύ πιθανό το σενάριο τα ποντίκια να είναι 100% legit και η όλη φάση να μη περιλαμβάνει τίποτα το μεμπτό. Σίγουρα θα ήταν προτιμότερο να σας είχε προειδοποιήσει για να μην έρθει απότομο, αλλά υπάρχει μια σειρά από λόγους που μπορεί να δικαιολογούν ότι δεν το έκανε. Από μέσα στη μετακόμιση κλπ δεν πρόλαβε, το είχε υπόψη αλλά το ξέχασε, οτιδήποτε. Άνθρωποι είμαστε.

Φυσικά θα το φέρω τώρα ήρεμα,εφόσον έμαθα ότι δεν είναι κίνδυνος(και το επιβεβαιώσει και αυτή).

Έγραψα για το θέμα "πουτάνα" επειδή νόμιζα ότι μας έβαλε σε κίνδυνο και ήμουν πολύ,πολύ νευριασμένος,τώρα η κατάσταση προφανώς άλλαξε και είναι μια κλασσική περίπτωση ρουτίνας.

Τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς υγείας, γιατί να είναι επικίνδυνο οτιδήποτε κατεψυγμένο.

Και, όπως λέει κι ο groot, τα φίδια τρώνε ποντίκια. Τι περίμενες, φιλετάκια κοτόπουλο; :)

Και τα σκαθαρια τρώνε σκατα ... τι πάει να πει αυτό;

 

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί αν τα αγοράζει από πετ σοπ έχει σημασία .... και γάτες και σκύλους πουλα το πετ σοπ .... σημαίνει αυτο ότι μπορεί να αποθηκεύονται στον ίδιο χώρο με φαγητό?

 

Ρώτα το υγειονομικό όπως είπαν ... η δική μου λογική λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μονο αν τα ποντίκια μπορούν να φαγωθούν (νομιμα) από ανθρώπους ... δηλαδήαν είναι από πετ σοπ δε μου λεει κατι .... αν ειναι απο κρεοπολείο οκ

 

Το να είααι ελεγμένα για τρωφή φιδιου είναι ένα θέμα .... το να μπορούν να αποθηκευονται μαζί με τρόφιμα ανθρώπων ενα άλλο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...