Προς το περιεχόμενο

τι γίνεται με τα capital control


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πληρωμές κανονικά χωρίς όριο. Πρόσεχε όμως ανάλογα με την τράπεζα, κάποιες χρεώνουν μέχρι και 2,5ευρώ ανα συναλλαγή ανεξαρτήτου ποσού (ακόμα και καφέ να πάρεις δηλαδή). Σίγουρα το κάνει η Eurobank ενώ η Alpha bank δεν έχει έξτρα χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ! Αλήθεια; Εθνική και Alpha έχω. Γιατί να κρατάει η τράπεζα προμήθεια όμως; Πρώτη φορά το ακούω.Νόμιζα μόνο στις αναλήψεις κρατάνε.Είναι mastercard και οι 2. Η μια πιστωτική και η άλλη χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που πετάγομαι, μιας κι έχω eurobank....
οποιαδήποτε συναλλαγή να κάνεις σε άλλο νόμισμα η eurobank χρεώνει 2,5€; το είχα ακούσει και παλιότερα αυτό.
όταν πήγα στο εξωτερικό δε τη χρησιμοποίησα για να δω αλλά ούτε ρώτησα το support.
αυτό είναι τρέλα αν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το €2.5 ισχύει για ανάληψη από ΑΤΜ εξωτερικού, αλλά δεν βρήκα κάτι για αγορές. Δεν έχω Eurobank αλλά νόμιζα ότι η πληρωμή με VISA/MC είναι παντού χωρίς επιπλέον χρέωση. Αυτό είναι άλλωστε και το νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με alpha έχεις μια επιβάρυνση 3% περίπου ανα συναλλαγή κ με την ισοτιμία της ημέρας. Επιβιωσα ενα μήνα με μονο 15 λίρες σε ψηλα που τα χα απο ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς τον τελευταίο καιρό δεν παρακολουθώ εντατικά τις εξελίξεις, να κάνω την αφελή ερώτηση...

 

Έχει ακουστεί από (όσο το δυνατόν) αξιόπιστες πηγές τίποτα για άρση των capital controls?  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς τον τελευταίο καιρό δεν παρακολουθώ εντατικά τις εξελίξεις, να κάνω την αφελή ερώτηση...

 

Έχει ακουστεί από (όσο το δυνατόν) αξιόπιστες πηγές τίποτα για άρση των capital controls? :mellow:

Όχι, και ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το €2.5 ισχύει για ανάληψη από ΑΤΜ εξωτερικού, αλλά δεν βρήκα κάτι για αγορές. Δεν έχω Eurobank αλλά νόμιζα ότι η πληρωμή με VISA/MC είναι παντού χωρίς επιπλέον χρέωση. Αυτό είναι άλλωστε και το νόημα.

Ουτε εγω το πίστευα μέχρι που είδα τον αναλυτικό στο ebanking. Οτι συναλλαγή και πτι πληρωμή και να κανεις με eurobank visa σου χρεώνει έξτρα 2.5 ευρώ.

Δεν μιλάω για ανάληψη απο ΑΤΜ. Starbucks αν πας θα πληρώσεις καφέ + 2.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Revolut κι άγιος ο θεός. Είναι και Grexit-proof. :P


Με alpha έχεις μια επιβάρυνση 3% περίπου ανα συναλλαγή κ με την ισοτιμία της ημέρας. Επιβιωσα ενα μήνα με μονο 15 λίρες σε ψηλα που τα χα απο ελλαδα.

 

1 μήνα με 15 λίρες; Τι έτρωγες; Πώς ζούσες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καθώς τον τελευταίο καιρό δεν παρακολουθώ εντατικά τις εξελίξεις, να κάνω την αφελή ερώτηση...

 

Έχει ακουστεί από (όσο το δυνατόν) αξιόπιστες πηγές τίποτα για άρση των capital controls?  :mellow:

 

Φέτος αμφιβάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...