Προς το περιεχόμενο

τι γίνεται με τα capital control


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγορά με χρεωστική. Από όσο ξέρω έχει όριο η κάθε τράπεζα κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ/ ημέρα.

Όχι. Τα μόνο όρια που έχουν οι τράπεζες λόγω cc είναι στα όρια αναληψεων και στα όρια των εμβασματων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σε αγορές από internet πάντα.

 

Στις αρχές των capital control το όριο για αγορές από internet τελείωνε στα πρώτα λεπτά μετά τις 12 το βράδυ πχ. Τους τελευταίους μήνες έχει στρώσει η κατάσταση, αλλά φαντάζομαι λόγω ημέρας έφτασε το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σε αγορές από internet πάντα.

 

Στις αρχές των capital control το όριο για αγορές από internet τελείωνε στα πρώτα λεπτά μετά τις 12 το βράδυ πχ. Τους τελευταίους μήνες έχει στρώσει η κατάσταση, αλλά φαντάζομαι λόγω ημέρας έφτασε το όριο.

 

Δεν υπάρχει όριο αγορών για το internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κατάφερα να κάνω συναλλαγή, ενώ πριν λίγες ώρες δεν μπορούσα. Μάλιστα είχα δοκιμάσει πολλά ηλεκτρονικά μαγαζιά.

 

Αυτό πως εξηγείται αν όχι με όρια; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κατάφερα να κάνω συναλλαγή, ενώ πριν λίγες ώρες δεν μπορούσα. Μάλιστα είχα δοκιμάσει πολλά ηλεκτρονικά μαγαζιά.

 

Αυτό πως εξηγείται αν όχι με όρια; :P

Δεν υπάρχει όριο στις κάρτες από τα cc! Τα όρια των καρτών είναι αυτά που γράφουν στα συμβόλαια.

Όρια έχουν μόνο τα εμβασματα/αναληψεις.

Αν μπει στο θέμα capital controls στη θεματολογία Internet, θα δει ότι αγορές με Ελληνικές κάρτες είναι τελείως λαχείο, γιατί κανονικά βάση των ΦΕΚ δεν θα έπρεπε να περνάει καμία. Νομικά ακόμη, οι αγορές μέσω ίντερνετ στο εξωτερικό απαγορευονται.

 

Επίσης, αν και όχι πολύ σχετικο τα όρια των εμβασματων δεν κάνουν refresh στις 12:01 της τελευταίας μέρας του μήνα, όπως πολλοί πιστεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να το βγάζω από το μυαλό μου, αφού το θυμάμαι  :shock:

 

Αν και παλιό link, δεν είδα σε κάποια αλλαγή στην νομοθεσία να αναφαίρεται κάτι καινούριο...

http://newpost.gr/oikonomia/490265/30-erwthseis-ndash-apanthseis-gia-ta-capital-controls

 

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν γίνεται να το βγάζω από το μυαλό μου, αφού το θυμάμαι :shock:

 

Αν και παλιό link, δεν είδα σε κάποια αλλαγή στην νομοθεσία να αναφαίρεται κάτι καινούριο...

http://newpost.gr/oikonomia/490265/30-erwthseis-ndash-apanthseis-gia-ta-capital-controls

 

 

 

Το από κάτω με τις απαγορευμενες αγορές το διάβασες;

Επίσης, το όριο που εγκρινεται είναι το όριο εμβασματων. Στο κείμενο του ΦΕΚ το λέει ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να μην εγκρίνεται όριο για τις αγορές πάντως. Ακόμα και αν τεχνικά το αφήνουν απεριόριστο, κάποιος εγκρίνει τα λεφτά καθώς πάνε σε τράπεζες του εξωτερικού.

 

Το παράδοξο είναι πως τους τελευταίους μήνες αγόραζα μια χαρά και είχα να έχω πρόβλημα από τα Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν γίνεται να μην εγκρίνεται όριο για τις αγορές πάντως. Ακόμα και αν τεχνικά το αφήνουν απεριόριστο, κάποιος εγκρίνει τα λεφτά καθώς πάνε σε τράπεζες του εξωτερικού.

 

Το παράδοξο είναι πως τους τελευταίους μήνες αγόραζα μια χαρά και είχα να έχω πρόβλημα από τα Χριστούγεννα.

Οι τράπεζες έχουν ένα όριο μόνο στα εμβασματα το οποίο ελέγχουν.

Στις κάρτες οι τράπεζες έχουν μπλοκάρει κωδικούς card processors με τις απαγορευμενες συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο το ήξερα, το θέμα είναι πως κάποιες φορές μετά από λίγο περνάει η συναλλαγή που απέτυχε με την ίδια κάρτα. Επίσης από steam αγοράζω κανονικά που κανονικά θα έπρεπε να είναι μπλοκαρισμένο πχ.

 

Έχω μείνει λίγο πίσω στο θέμα βέβαια μιας και δεν είχα κανένα πρόβλημα τους τελευταίους 4 μήνες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει όριο μόνο στο πόσα λεφτά μπορώ να ξοδέψω στο εξωτερικό, ή και στο πόσα μπορούν να μου δώσουν από το εξωτερικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω αγορες με πιστωτικη,οχι αναληψη. Η ryanair κρατησε προμηθεια 4 ευρω για εισιτηρια 200 ευρω.

Τωρα εκανα αγορες στην Αγγλια αλλα δεν κρατησε καμια προμηθεια.

Λοιπον,την Κυριακη εβγαλα 40 ευρω απο Ελλαδα,την Δευτερα 100 λιρες απο Αγγλια και χτες που πηγα να βγαλω παλι 100 λιρες δεν με αφησε με τιποτα.Και καταφερα να βγαλω μονο 50.Μου ελεγε οτι ξεπερνουσα το ημερησιο οριο. Τι συνεβη τωρα; 420 την εβδομαδα δεν μπορω να τραβηξω;Τι συνεβη;(στον λογαριασμο μου εχω αρκετα χρηματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω αγορες με πιστωτικη,οχι αναληψη. Η ryanair κρατησε προμηθεια 4 ευρω για εισιτηρια 200 ευρω.

 

Ναι γιατί η ryanair στους όρους της έχει ότι με πιστωτική κρατάει προμήθεια . Είναι όρος της ryanair . Αν χρησιμοποιούσες χρεωστική δεν θα είχε προμήθεια . Αυτό είναι άλλο . Δεν είναι προμήθεια που ορίζει η τράπεζα σου για συναλλαγές . 

 

 

Τώρα για το θέμα σου με την ανάληψη χρημάτων ρώτα την τράπεζα σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...