Προς το περιεχόμενο

τι γίνεται με τα capital control


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω.τελικα κανεις δεν ξερει την προμηθεια που θα μου κρατησει η τραπεζα αν κανω απλα αναληψη απο τραπεζα της αγγλιας 300-400 λιρων; οταν εκανα στην ρωμη για 500 ευρω μου κρατησαν 1.5 ευρω.αλλα στην αγγλια δεν εχουν ευρω οποτε μηπως ειναι παραπανω; εχω την εθνοcash της εθνικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.τελικα κανεις δεν ξερει την προμηθεια που θα μου κρατησει η τραπεζα αν κανω απλα αναληψη απο τραπεζα της αγγλιας 300-400 λιρων; οταν εκανα στην ρωμη για 500 ευρω μου κρατησαν 1.5 ευρω.αλλα στην αγγλια δεν εχουν ευρω οποτε μηπως ειναι παραπανω; εχω την εθνοcash της εθνικης.

 

post-202580-0-37804600-1461489134_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ; Ωραία ευχαριστώ. Αλλά δεν θα είναι ευρώ, αλλά λίρες αυτά που θα τραβήξω. Λες να έχει διαφορά;

Όχι, απλώς ανάλογα με την ισοτιμία εκείνη τη μέρα μπαίνεις και στην αντίστοιχη κατηγορία σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν, αυτο λεμε. 

Η Eurobank για οποιοδηποτε άλλο νομισμα περαν του ευρω, χρεωνει στην καρτα +2,5€ ανα συναλλαγη συν τη μετατροπη που θα ναι οπως εχει ορισει η ιδια.

Η πειραιως χρεωνει +3%  συν παλι τη μετατροπη συναλλαγματος.

Για τις άλλες 2 δεν ξερω.

Δεν ήξερα ότι έχουν προμήθεια και δεν το είχα προσέξει κιόλας! Είναι σίγουρο; Αν δεν κάνω λάθος στις χρεώσεις έβλεπα ακριβώς το ποσό που πλήρωσα (σε λίρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ευχαριστώ, αύριο θα τραβήξω και θα σας ενημερώσω.

Στην ανάληψη έχει προμήθεια (ανάλογα με την τράπεζα). Εννοούσα στις πληρωμές με κάρτα δεν είμαι σίγουρος ότι έχει προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι έχουν προμήθεια και δεν το είχα προσέξει κιόλας! Είναι σίγουρο; Αν δεν κάνω λάθος στις χρεώσεις έβλεπα ακριβώς το ποσό που πλήρωσα (σε λίρες).

Ναι ειναι σιγουρο. Εδω για αγορα σε δολαρια μεσω paypal με καρτα eurobank και παιρνει προμηθεια άλλα 2,5€ (εδω και κανα χρονο κιολας), πόσο μάλλον οταν εισαι εξωτερικο και κανεις συναλλαγές με αυτην την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι σιγουρο. Εδω για αγορα σε δολαρια μεσω paypal με καρτα eurobank και παιρνει προμηθεια άλλα 2,5€ (εδω και κανα χρονο κιολας), πόσο μάλλον οταν εισαι εξωτερικο και κανεις συναλλαγές με αυτην την καρτα.

Μήπως τα παίρνει το Paypal με τη μετατροπή; Τι να σου πω, έχω την εντύπωση ότι δεν είδα κάτι στην κίνηση του λογαριασμού αλλά δεν το λέω και με απόλυτη σιγουριά.

 

Ή μήπως είναι θέμα τράπεζας; Εγώ για εθνική λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα παίρνει το Paypal με τη μετατροπή; Τι να σου πω, έχω την εντύπωση ότι δεν είδα κάτι στην κίνηση του λογαριασμού αλλά δεν το λέω και με απόλυτη σιγουριά.

 

Ή μήπως είναι θέμα τράπεζας; Εγώ για εθνική λέω.

Όλες οι κάρτες έχουν προμήθεια όταν πληρώνεις σε διαφορετικό νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παιρνει το paypal.

Ειναι η χρεωση ανα τραπεζα. Οπως ειπα παραπανω η eurobank χρεωνει +2,5€ και η πειραιως +3%. Για τις άλλες δεν ξερω.

Το σιγουρο ειναι πως καθε τραπεζα παιρνει προμηθεια για συναλλαγες με άλλο νομισμα με τη χρηση καρτας.

 

Και ειλικρινα φιλε ζιο, μην επιμενεις άλλο. Εχει καταντησει πλεον να γινει ειδικοτητα μου αυτο το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παιρνει το paypal.

Ειναι η χρεωση ανα τραπεζα. Οπως ειπα παραπανω η eurobank χρεωνει +2,5€ και η πειραιως +3%. Για τις άλλες δεν ξερω.

Το σιγουρο ειναι πως καθε τραπεζα παιρνει προμηθεια για συναλλαγες με άλλο νομισμα με τη χρηση καρτας.

 

Και ειλικρινα φιλε ζιο, μην επιμενεις άλλο. Εχει καταντησει πλεον να γινει ειδικοτητα μου αυτο το θεμα.

Οκ δεν επιμένω! Απλά σου λέω ότι δεν είχα δει κάποια έξτρα χρέωση! Μπορεί να τα παίρνουν στη μετατροπή!

 

Στο site της εθνικής βλέπω αυτό πάντως.

 

Με τη χρεωστική κάρτα Debit MasterCard της Εθνικής Τράπεζας μπορείτε να πραγματοποιείτε αγορές αγαθών και υπηρεσιών σε 33εκ. επιχειρήσεις σε όλο τον κόσμο και σε περισσότερες από 200.000 επιχειρήσεις στην Ελλάδα, όπως εμπορικά καταστήματα, πρατήρια βενζίνης, super market, εστιατόρια κ.ά. Σε κάθε αγορά δίνετε την κάρτα στο ταμείο, εισάγετε το μυστικό σας αριθμό PIN, εφόσον σας ζητηθεί, και το ποσό χρεώνεται αυτόματα στο λογαριασμό σας, χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παιρνει το paypal.

Ειναι η χρεωση ανα τραπεζα. Οπως ειπα παραπανω η eurobank χρεωνει +2,5€ και η πειραιως +3%. Για τις άλλες δεν ξερω.

Το σιγουρο ειναι πως καθε τραπεζα παιρνει προμηθεια για συναλλαγες με άλλο νομισμα με τη χρηση καρτας.

 

Και ειλικρινα φιλε ζιο, μην επιμενεις άλλο. Εχει καταντησει πλεον να γινει ειδικοτητα μου αυτο το θεμα.

Επιβεβαιώνω και εγώ. Φιλαράκι χρησιμοποίησε πρόσφατα χρεωστική mastercard της eurobank στην Πολωνία, και σε κάθε συναλλαγή του χρέωνε έξτρα κάπου 2,30€, ακόμα και όταν αγόραζε coca cola του 1€! Όταν το πήρε χαμπάρι κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό καθώς είχε κάνει ήδη 18 συναλλαγές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ. Φιλαράκι χρησιμοποίησε πρόσφατα χρεωστική mastercard της eurobank στην Πολωνία, και σε κάθε συναλλαγή του χρέωνε έξτρα κάπου 2,30€, ακόμα και όταν αγόραζε coca cola του 1€! Όταν το πήρε χαμπάρι κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό καθώς είχε κάνει ήδη 18 συναλλαγές!

Μήπως είναι θέμα τράπεζας τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/595603-%CF%83%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BE/?do=findComment&comment=54588937

 

οι gr καρτες στο εξωτερικο μπορει να φτασουν να χρεωσουν σε καθε συναλλαγη απο +0.κατι εως 5.κατι% και δεν θα φανει απευθειας στην αποδειξη αγορων του pos η εξτρα χρεωση αλλα στο statement(ισως απευθειας στο ebanking αν εχεις συνδεσει την καρτα) στην ελλαδα...

κατι παρομοιο παιζει και αν σηκωσεις λεφτα περα απο την χρεωση 1-3ευρω atm(περα απο ισοτιμια)...

το ιδιο και αν πας σε χωρα με αλλο νομισμα και το μαγαζι σου πει αν θελεις να πληρωσεις σε ευρω...εκει περα απο ισοτιμια μπορει να χρεωσει δικια του προμηθεια(οτι κ καλα χανει απο την ισοτιμια)!

καθε τραπεζα,χωρα κτλ εχει δικες τις χρεωσεις οποτε πρεπει να ρωτησετε την τραπεζα σας τι θα σας χρεωσει στα παραπανω(προμηθεια ή χρηση atm )

γι αυτο υποτιθεται βγηκαν οι travel-virtual cards...ωστε να μην χανεις αρκετα απο προμηθειες!γι αυτο σου δεινουν την δυνατοτητα να μετατρεψεις λιρες ευρω δολαρια χωρις εξτρα προμηθεια περα απο μια σχετικα κομπλε ισοτιμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...