Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως βλεπω γυρισε ο κοσμος απο τις διακοπες ανεβηκε λιγο η ζητηση στις καρτες γραφικων και οχι μονο και ανεβηκαν οι τιμες.

 

Γεια σου ρε Ελλαδαρα! :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα!

 

Εχω ψιλοκαταληξει σε αυτη την 1060: http://mustshop.gr/category-1722/hardware/kartes-grafikon/giby6gb-d5-gtx-1060-ixoc-6g.html

 

Εχω ηδη Gigabyte και ειμαι ευχαριστημενος, επισης περιοριζομαι απο το mini-itx, οποτε οι επιλογες ειναι λιγες.

 

Πριν πατησω το "αγορα" εχει κανεις να πει κατι μηπως για μοντελο η καταστημα?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Εχω ψιλοκαταληξει σε αυτη την 1060: http://mustshop.gr/category-1722/hardware/kartes-grafikon/giby6gb-d5-gtx-1060-ixoc-6g.html

 

Εχω ηδη Gigabyte και ειμαι ευχαριστημενος, επισης περιοριζομαι απο το mini-itx, οποτε οι επιλογες ειναι λιγες.

 

Πριν πατησω το "αγορα" εχει κανεις να πει κατι μηπως για μοντελο η καταστημα?

 

Ευχαριστω.

το οτι σε περιοριζει το κουτι το καταλαβαινω οκ... το εχεις τσεκαρει ομως ακριβως διαστασεις κλπ ?

γιατι παιζουν καρτες με 2 ανεμιστηρες που ειναι αρκετα κοντες σχετικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να παρεις 1060 απο το eshop τουλαχιστον παρε αυτη..

http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-geforce-gtx1060-g1-gaming-6gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516832

θα την πληρωσεις που θα την πληρωσεις χρυση ..τουλαχιστον να παρεις ενα αξιολογο μοντελο...

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο της Gigabyte έχει τα ίδια cuda cores με της ASUS; Την θεωρείς καλύτερη επιλογή μεταξύ αυτών που ανέφερα; Επίσης το e-shop βλέπω ότι έχει μια διαφορά της τάξης 20-30 ευρώ σε κάρτες σχεδόν ετοιμοπαράδοτες από τα αντίστοιχα του skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι σε περιοριζει το κουτι το καταλαβαινω οκ... το εχεις τσεκαρει ομως ακριβως διαστασεις κλπ ?

γιατι παιζουν καρτες με 2 ανεμιστηρες που ειναι αρκετα κοντες σχετικα....

Η Gtx 950 της Gigabyte που εχω παντως με ιδιες διαστασεις με αυτη που εβαλα, με την 6πινη τροφοδοσια αφηνει 2-3 εκατοστα απο το να βρει μπροστα. Οι θερμοκρασιες της 950 παντως ειναι εξαιρετικες σε αυτο το κουτι. 62-65 σε load!

 

Δεν θελω να το ρισκαρω. Παντως το κουτι μου ειναι το ZALMAN ZM-T4 BLACK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο μοντέλο της Gigabyte έχει τα ίδια cuda cores με της ASUS; Την θεωρείς καλύτερη επιλογή μεταξύ αυτών που ανέφερα; Επίσης το e-shop βλέπω ότι έχει μια διαφορά της τάξης 20-30 ευρώ σε κάρτες σχεδόν ετοιμοπαράδοτες από τα αντίστοιχα του skroutz.

κοιτα το eshop γενικα δε συμφερει για αγορα καρτας γραφικων...τωρα αφου πεζει θεμα με πιστωτικο κλπ οκ...

ναι τα cuda cores δεν αλλαζουν οποια 1060 και να παρεις ...το θεμα ειναι αυτη η τουρμπο με το μονο ανεμιστηρα δε κανει γενικα..

πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες κλπ... αυτη που σου προτεινα ειναι λιγο ποιο ακριβη κανα 20αρι απο οτι ειδα... αλλα οκ ειναι καρτα καλη...μονο να μετρησεις αν χωραει στο κουτι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί είναι αυτό http://www.thermaltake.com/products-model_Specification.aspx?id=C_00001850 με μέγιστο μήκος κάρτας στα 320mm όπως λέει στη σελίδα και η κάρτα βλέπω ότι έχει μήκος Card size H=40 L=278 W=114 mm . Οπότε θα είμαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gtx 950 της Gigabyte που εχω παντως με ιδιες διαστασεις με αυτη που εβαλα, με την 6πινη τροφοδοσια αφηνει 2-3 εκατοστα απο το να βρει μπροστα. Οι θερμοκρασιες της 950 παντως ειναι εξαιρετικες σε αυτο το κουτι. 62-65 σε load!

 

Δεν θελω να το ρισκαρω. Παντως το κουτι μου ειναι το ZALMAN ZM-T4 BLACK.

το κουτι σου λεει οτι περνει μεχρι 25-30 εκατοστα... μαλλον το 30 χωρις ανεμιστηρες η cage μπροστα δε ξερω...

παιζουν καρτες σαν και αυτη ας πουμε την απλη την gigabyte που ειναι γυρω στα 22-23 εκατοστα..

δε βλεπω το λογο να μην μπαινει...για ψαχτο καλυτερα το θεμα...

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5978#sp

και μη συγκρινεις το τι κανει η 950 με την 1060....

αλλα watt αλλες θερμοκρασιες κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτι σου λεει οτι περνει μεχρι 25-30 εκατοστα... μαλλον το 30 χωρις ανεμιστηρες η cage μπροστα δε ξερω...

παιζουν καρτες σαν και αυτη ας πουμε την απλη την gigabyte που ειναι γυρω στα 22-23 εκατοστα..

δε βλεπω το λογο να μην μπαινει...για ψαχτο καλυτερα το θεμα...

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5978#sp

και μη συγκρινεις το τι κανει η 950 με την 1060....

αλλα watt αλλες θερμοκρασιες κλπ...

Ναι εχει ανεμιστηρα μπροστα. Σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου. Καταλαβαινω την αξια της καλυτερης ψυξης και του παραπανω clock. Αλλα εαν δεν εχεις την καρτα να την δοκιμασεις ει8ναι δυσκολο να ρισκαρεις και να μπλεξεις με αλλαγες.

 

Την πατησα ετσι με PCI-e καρτα ηχου και ευτυχως την πουλησα εδω μεσα γιατι εκλεινε τελειως την καρτα γραφικων και εβρισκε στον ανεμιστηρα.

 

Μια τελευταια ερωτηση. Γενικα οι Gigabyte θεωρουνται καλα μοντελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει ανεμιστηρα μπροστα. Σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου. Καταλαβαινω την αξια της καλυτερης ψυξης και του παραπανω clock. Αλλα εαν δεν εχεις την καρτα να την δοκιμασεις ει8ναι δυσκολο να ρισκαρεις και να μπλεξεις με αλλαγες.

 

Την πατησα ετσι με PCI-e καρτα ηχου και ευτυχως την πουλησα εδω μεσα γιατι εκλεινε τελειως την καρτα γραφικων και εβρισκε στον ανεμιστηρα.

 

Μια τελευταια ερωτηση. Γενικα οι Gigabyte θεωρουνται καλα μοντελα?

παρε μια μεζουρα και μετρα ..τι ποιο απλο... και δεν ειναι θεμα κλοκ ειναι θεμα καθαρα ψυξης και θορυβου...

αξιζει να το ψαξεις γιατι αλλιως να περιμενεις τπτ 80αρια το καλοκαιρι να ξερεις...και θορυβο...

ναι μια χαρα ειναι η gigabyte απλα το θεμα μου ειναι στη μινι εκδοση γενικοτερα οποιας εταιριας και να ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κολαση του δαντη.Απο rx 480 στα 270 εφτασες 980ti στα 400 :D

Μακαρι να ηταν στα 270 η 480!

Ε ειχα παρει το geizhals αγκαλια,block την ip θα μου κανανε σε λιγο απο το σπαμαρισμα F5.

Εσκασε λιγο χαμηλοτερα αυτη, τη τσιμπησα να τελειωνω γιατι βαρεθηκα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει αυτη τη στιγμη 980Ti στα 400Ε στη πορτα σας απο caseking.

Εριξα μια για παραγγελια...

 

Τα μεταφορικα απο caseking ποσο σου βγαινουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...