Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν για τα προβλήματα της εικόνας (τρεμοπαίξιμο σε διάφορα σημεία όποτε θέλει και μετακίνηση δεξιά αριστερά, επίσης όποτε θέλει) φταίει η οθόνη ή η κάρτα γραφικών;

στις crt αν δεν εχεις πανω απο 75 hz δημιουργειται flickering(αυτο το τρεμοπεξιμο) ειναι θεμα της οθονης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στις crt αν δεν εχεις πανω απο 75 hz δημιουργειται flickering(αυτο το τρεμοπεξιμο) ειναι θεμα της οθονης

Όχι, δεν είναι θέμα Hz, δεν τρεμοπαίζει όλη η οθόνη και συνεχώς. Τώρα π.χ. που γράφω η εικόνα είναι τέλεια. Σε 5 λεπτά μπορεί να αρχίσει να τρεμοπαίζει ένα σημείο, μετά σε άλλο, σε κάποια φάση να φτιάξει, μετά η εικόνα να μετακινήται δεξιά-αριστερά σαν να τη σέρνω πέρα δώθε κτλ.

Στην ανάλυση που την έχω τώρα (1600x1200) η οθόνη μου πιάνει κανονικά 109Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους εχω το εξης συστημα,και θα ηθελα να παρω μια νεα καρτα για να μπορω να παιζω κανενα game ανετα (οχι προ και φιφα αυτα τα παιζω και τωρα ανετα με την εκαστοτε καρτα) το θεμα ειναι αν αξιζει να επενδησω στο υπαρχον pc με μια νεα καρτα γραφικων η οχι?αν ναι τι προτασεις εχουμε στα 200 ευρω πανω κατω!!

 

Intel core i7-870 2.93ghz Επεξεργαστής

 

asus p7555d Μητρική

 

pro Geforce gtx-460 Κάρτα Γραφικών

 

kingston ddr32x2 Μνήμες Ράμ

 

coolmaster Blizzard T2 mini Ψύκτρα

 

1tb western digital caviar Σκληρός δίσκος

 

Thermaltake tpx 850 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το καλώδιο ή η υποδοχή του στην οθόνη σου ?

Δεν ξέρω, θα το βγάλω να το πάω στο πλαίσιο να το τσεκάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις crt αν δεν εχεις πανω απο 75 hz δημιουργειται flickering(αυτο το τρεμοπεξιμο) ειναι θεμα της οθονης

Όχι, δεν είναι θέμα Hz, δεν τρεμοπαίζει όλη η οθόνη και συνεχώς. Τώρα π.χ. που γράφω η εικόνα είναι τέλεια. Σε 5 λεπτά μπορεί να αρχίσει να τρεμοπαίζει ένα σημείο, μετά σε άλλο, σε κάποια φάση να φτιάξει, μετά η εικόνα να μετακινήται δεξιά-αριστερά σαν να τη σέρνω πέρα δώθε κτλ.

Στην ανάλυση που την έχω τώρα (1600x1200) η οθόνη μου πιάνει κανονικά 109Hz.

Αυτο εννοει τρεμοπαιγμα

 

Δεν ξέρω, θα το βγάλω να το πάω στο πλαίσιο να το τσεκάρουν.

Θα σου προτεινα να μην το κανεις αυτο. Θα το δουν, θα σου πουν κατι ασχετο (γιατι ειναι ημιμαθεις το 90% εκει μεσα) και θα χαλασεις και τσαμπα ενα 40. Επίσης το manual της οθονης σου λεει : We recommend resolution at 85 Hz for optimal display performance. αρα στα 109 που το εχεις ισως εχεις θεμα. Τελος βαλε στα υποψη μια νεα οθονη, ειναι του 2002 κατασκευη. Γυμνασιο θα πηγαινε τώρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δει οθόνες CRT στα 60Hz και ξέρω πως είναι. Δεν μπορούσα να αντέξω ούτε 1 λεπτό, ζαλιζόμουν και μόνο που τις κοιτούσα. Τρεμοπαίζουν παντού, συνεχώς και με τον ίδιο τρόπο. Ενώ η δική μου την τελευταία ώρα π.χ. είναι μια χαρά και περιμένω πότε θα της κάνει κάφι να κάνει τα δικά της :P Τώρα δεν ξέρω σε πόσα Hz είναι - από τότε που έμεινα με τη GPU της m/b δε με αφήνει να δω/αλλάξω Hz, πάντως κάτω από 75 δεν είναι σίγουρα. Αν δεν είναι ακριβό το καλώδιο ίσως μπορώ να πάρω να κάνω μια δοκιμή μήπως φτιάξει.

 

Αν βρω κάποια οθόνη με καλύτερα χρώματα προτίθεμαι να την πάρω. Όταν πήρα αυτή που έχω είχα μαγευτεί "τη θέλω, είναι super wow", αλλά τώρα με αφήνει αδιάφορο να δώσω τόσα λεφτά και να πάρω κάτι μοντέρνο, ελαφρύτερο, που όταν το κοιτάω από μπροστά είναι το ακριβώς ίδιο. Ίσως αυτή να με εντυπωσίαζε, αλλά δεν έχω τρόπο να τη δω πριν την πάρω.

Επεξ/σία από White__Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα rx 460 sapphire. Ρεύμα δεν δέχεται. Είναι ίδια περίπτωση με την 750ti. Ποια από τις δύο είναι καλύτερη ;

 

Αν μπορεί κάποιος, 950 η rx 460;

 

110 για την πρώτη 155 η άλλη.

 

H 950 με τα 110 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε πήρα καινούρια ρε συ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 140 ευρώ sapphire rx 460, μια χαρά είναι αφού δεν παίζω τίποτα τρελό.

 

Είμαι της παλιάς σχολής, το πολύ να βάλω gta 5.

Την άλλαξε τιμή την 950 ο τύπος, ήθελε 140.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε πήρα καινούρια ρε συ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 140 ευρώ sapphire rx 460, μια χαρά είναι αφού δεν παίζω τίποτα τρελό.

 

Είμαι της παλιάς σχολής, το πολύ να βάλω gta 5.

Την άλλαξε τιμή την 950 ο τύπος, ήθελε 140.

 

Καλά έκανες.Και "σιγά" της διαφορές δηλαδή,ανάμεσα σε 950-Rx 460.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες.Και "σιγά" της διαφορές δηλαδή,ανάμεσα σε 950-Rx 460.

1) 40 ευρώ δεν είναι διαφορά;

2) Άν ήταν asus ή evga ενός χρόνου ή λιγότερο θα είχε ίση-μεγαλύτερη εγγύηση απο την sapphire.

3)Φυσικά και καλά έκανε άν βιαζόταν να πάρει κάρτα και ο άλλος την ανέβασε 30 ευρώ. Άν δεν βιαζόταν θα μπορούσε να περιμένει ένα μηνάκι για να δεί τι παίζει με την 1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί από αυτό το site ? Είσαι από Αγγλία ? Η 390 δεν αξίζει πλεον εκτός και αν είναι σε προσφορά. Από αυτό το site δες αυτές.

https://www.scan.co.uk/products/gigabyte-geforce-gtx-1060-xtreme-gaming-6gb-gddr5-vr-ready-graphics-card-1280-core-1620mhz-gpu-1847m

https://www.scan.co.uk/products/8gb-msi-radeon-gaming-x-rx-480-14nm-pcie-30-8100mhz-gddr5-1266mhz-gpu-1316mhz-boost-2304-streams-3x-

 

Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι το σύστημα σου είναι επαρκής γι αυτές τις κάρτες (για να θες να τις αγοράσεις) αλλά αν θες ανέφερε και το υπόλοιπο συστημα (cpu / psu / monitor) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί από αυτό το site ? Είσαι από Αγγλία ? Η 390 δεν αξίζει πλεον εκτός και αν είναι σε προσφορά. Από αυτό το site δες αυτές.

https://www.scan.co.uk/products/gigabyte-geforce-gtx-1060-xtreme-gaming-6gb-gddr5-vr-ready-graphics-card-1280-core-1620mhz-gpu-1847m

https://www.scan.co.uk/products/8gb-msi-radeon-gaming-x-rx-480-14nm-pcie-30-8100mhz-gddr5-1266mhz-gpu-1316mhz-boost-2304-streams-3x-

 

Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι το σύστημα σου είναι επαρκής γι αυτές τις κάρτες (για να θες να τις αγοράσεις) αλλά αν θες ανέφερε και το υπόλοιπο συστημα (cpu / psu / monitor) 

τώρα το χτίζω το pc οπότε δεν έχω πρόβλημα.  Μένω uk οπότε το scan είναι ψιλο-μονόδρομος. Μάλλον για την 480 θα πάω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...