Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα κατοπιν ερευνας αποφασισα να παω σε αγορα gigabyte 1060 6gb απο ελλαδα. Θεωρω οτι για 20 ευρω δεν αξιζει η αναμονη και λοιπα για αγορα απο ευρωπη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης... Να παω για την απλη η για την g1 με 30 ευρω διαφορα.

Διαβαζω οτι η g1 εχει αρκετα καλυτερη ψυξη

 

Αποψεις?

οπως εχω ξαναπει για 20-30ε διαφορα δεν αξιζει να πας στην απλη...οταν δινεις 300ε για μια καρτα αξιζει να δωσεις και 30ε ποιο πανω για να παρεις μια καλη υλοποιηση...

η απλη εκτος οτι εχει αθλιο συστημα ψυξης σε σχεση με αλλες και την g1 επισης ..ειναι με ενα 6πινο αντι για το 8πινο που εχουν οι αλλες..τωρα αυτο αν και κατα ποσο εχει σημασια ειναι μια αλλη ιστορια αλλα τεσπα...και μονο για την ψυξη και την εμφανιση θα πηγαινα σε g1 η σε καποιο αλλο μοντελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η παλιά μου κάρτα (Radeon HD 6770) κάηκε και θέλω να αγοράσω άλλη.

Δε σκοπεύω να παίζω πολλά παιχνίδια - βέβαια θα έχω τις φάσεις μου που θα κολλάω με κάποιο και θα το παίζω συνέχεια, όμως με ενδιαφέρουν πιο παλιά παίχνιδια adventure και RPG, οπότε δε χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο σε ισχύ. Πρότιμω να μην καεί πολύ ρεύμα, να αντέξει στο χρόνο και να μην κάνει πολύ θόρυβο. Έτσι, κατέληξα στη Geforce GTX 950, δυσκολεύομαι όμως να επιλέξω ποιά έκδοση απ' αυτές αξίζει περισσότερο:

 

1. http://www.skroutz.gr/s/7387927/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950OC-2GD.html

2. http://www.skroutz.gr/s/8959138/Asus-GeForce-GTX950-2GB-90YV08V7-M0NA00.html

    (στο 1ο link με τα 162€ θέλει 2 βδομάδες να έρθει)

3. http://www.skroutz.gr/s/9427426/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950G1-GAMING-2GD.html

4. http://www.skroutz.gr/s/7388003/Asus-GeForce-GTX950-2GB-90YV08V0-M0NA00.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλιά μου κάρτα (Radeon HD 6770) κάηκε και θέλω να αγοράσω άλλη.

Δε σκοπεύω να παίζω πολλά παιχνίδια - βέβαια θα έχω τις φάσεις μου που θα κολλάω με κάποιο και θα το παίζω συνέχεια, όμως με ενδιαφέρουν πιο παλιά παίχνιδια adventure και RPG, οπότε δε χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο σε ισχύ. Πρότιμω να μην καεί πολύ ρεύμα, να αντέξει στο χρόνο και να μην κάνει πολύ θόρυβο. Έτσι, κατέληξα στη Geforce GTX 950, δυσκολεύομαι όμως να επιλέξω ποιά έκδοση απ' αυτές αξίζει περισσότερο:

 

1. http://www.skroutz.gr/s/7387927/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950OC-2GD.html

2. http://www.skroutz.gr/s/8959138/Asus-GeForce-GTX950-2GB-90YV08V7-M0NA00.html

    (στο 1ο link με τα 162€ θέλει 2 βδομάδες να έρθει)

3. http://www.skroutz.gr/s/9427426/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950G1-GAMING-2GD.html

4. http://www.skroutz.gr/s/7388003/Asus-GeForce-GTX950-2GB-90YV08V0-M0NA00.html

Αν μπορείς να περιμένεις (χοντρικά ένα μήνα) θα κυκλοφορήσουν οι 1050 και 1050ti οι οποίες θα είναι πιο δυνατές από τις 950 και 960 αντίστοιχα. Η 1050ti θα έχει και 4GB μνήμη οπότε θα αντέξει πιο πολύ στο χρόνο όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να περιμένεις (χοντρικά ένα μήνα) θα κυκλοφορήσουν οι 1050 και 1050ti οι οποίες θα είναι πιο δυνατές από τις 950 και 960 αντίστοιχα. Η 1050ti θα έχει και 4GB μνήμη οπότε θα αντέξει πιο πολύ στο χρόνο όπως λες.

 

Θα είναι περίπου στην ίδια τιμή; Διότι πάνω από 200€ για κάρτα γραφικών δε σκοπεύω να δώσω - δε νομίζω ότι (μου) χρειάζεται.

"Να αντέξει στο χρόνο" κυρίως εννούσα να μην κάει, όπως η HD 6770 που μου κάηκε από υπερθέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι περίπου στην ίδια τιμή; Διότι πάνω από 200€ για κάρτα γραφικών δε σκοπεύω να δώσω - δε νομίζω ότι (μου) χρειάζεται.

"Να αντέξει στο χρόνο" κυρίως εννούσα να μην κάει, όπως η HD 6770 που μου κάηκε από υπερθέρμανση.

Κάτω από 200€ σίγουρα. Από 215€ ξεκινάνε οι 1060 3GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τότε θα περιμένω. Σίγουρα θα υπάρχουν στα μαγαζιά σε 1 μήνα;

Σίγουρο δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή.  :P (αυτοαναιρούμαι σε αυτό που είπα πάνω βέβαια  :P )

 

18/10 ανακοινώνεται η 1050ti οπότε μέχρι μέσα Νοέμβρη πιστεύω να έχουν έρθει αρκετά μοντέλα στην ελληνική αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, μέχρι τότε πρέπει να πάρω μια μεταχειρισμένη με 20€ για να μπορώ έστω να σερφάρω και να βλέπω ταινίες, γιατί τώρα η εικόνα της οθόνης μου μετακινείται όποτε θέλει δεξιά-αριστερά και τρεμοπαίζει σε διάφορα σημεία όποτε της καπνίσει και με στραβώνει αυτό το πράγμα - μου έχει σπάσει τα νεύρα. Πρέπει να φταίει ότι έχω την VGA της motherboard που είναι αρχαία, έτσι δεν είναι;

Η οθόνη μου είναι η Lacie 22'' IV, 11 χρονών. Ναι, είναι crt, αλλά η καλύτερη crt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, μέχρι τότε πρέπει να πάρω μια μεταχειρισμένη με 20€ για να μπορώ έστω να σερφάρω και να βλέπω ταινίες, γιατί τώρα η εικόνα της οθόνης μου μετακινείται όποτε θέλει δεξιά-αριστερά και τρεμοπαίζει σε διάφορα σημεία όποτε της καπνίσει και με στραβώνει αυτό το πράγμα - μου έχει σπάσει τα νεύρα. Πρέπει να φταίει ότι έχω την VGA της motherboard που είναι αρχαία, έτσι δεν είναι;

Η οθόνη μου είναι η Lacie 22'' IV, 11 χρονών. Ναι, είναι crt, αλλά η καλύτερη crt.

Οι καινούριες κάρτες μετά την 750ti δεν έχουν vga στις εξόδους τους. Μήπως είναι η ώρα και για νέα οθόνη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούριες κάρτες μετά την 750ti δεν έχουν vga στις εξόδους τους. Μήπως είναι η ώρα και για νέα οθόνη??

 

Το VGA δεν έχει σχέση με τη motherboard; Π.χ. η δική μου έχει PCI Express. Είναι άλλο το VGA στην οθόνη; Μήπως εννοείς ότι έχουν έξοδο μόνο για ψηφιακό σήμα και όχι αναλογικό; Αν είναι έτσι κρίμα, πάντως, γιατί δεν έχω λόγο να αγοράσω άλλη οθόνη, καθώς καμία από αυτές για pc που είδα στο πλαίσιο δεν έχει καλύτερη εικόνα από τη δική μου. Άσε που μετά δε θα μπορώ να ρίχνω την ανάλυση στα παιχνίδια και θα πρέπει να ρίχνω σημαντικότερες λεπτομέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VGA δεν έχει σχέση με τη motherboard; Π.χ. η δική μου έχει PCI Express. Είναι άλλο το VGA στην οθόνη; Μήπως εννοείς ότι έχουν έξοδο μόνο για ψηφιακό σήμα και όχι αναλογικό; Αν είναι έτσι κρίμα, πάντως, γιατί δεν έχω λόγο να αγοράσω άλλη οθόνη, καθώς καμία από αυτές για pc που είδα στο πλαίσιο δεν έχει καλύτερη εικόνα από τη δική μου. Άσε που μετά δε θα μπορώ να ρίχνω την ανάλυση στα παιχνίδια και θα πρέπει να ρίχνω σημαντικότερες λεπτομέριες.

μπερδευτηκες με το AGP, το vga ειναι η εξοδος που δινει εικονα απο την καρτα/mobo,το οτι δεν εχει εξοδο vga μετα την 750ti δεν σε νοιαζει απλα παιρνεις ενα μετατροπεα Dvi σε vga και τελειωνει εκει το θεμα,καλο θα ηταν να παρεις μια καινουργια  οθονη ομως οποιαδηποτε lcd/led monitor ειναι ανωτερo απο crt,δεν ξερω τι ακριβως ειδες στο πλαισιο αλλα κανεις λαθος,και δεν θα χρειαζεται να ριχνεις την αναλυση στα παιχνιδια με την νεα καρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδευτηκες με το AGP, το vga ειναι η εξοδος που δινει εικονα απο την καρτα/mobo,το οτι δεν εχει εξοδο vga μετα την 750ti δεν σε νοιαζει απλα παιρνεις ενα μετατροπεα Dvi σε vga και τελειωνει εκει το θεμα,καλο θα ηταν να παρεις μια καινουργια  οθονη ομως οποιαδηποτε lcd/led monitor ειναι ανωτερo απο crt,δεν ξερω τι ακριβως ειδες στο πλαισιο αλλα κανεις λαθος,και δεν θα χρειαζεται να ριχνεις την αναλυση στα παιχνιδια με την νεα καρτα

 

Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα με το AGP. Πόσο έχει ένας μετατροπέας - είναι ακριβός; Φυσικό αν ακούς crt να τη θεωρείς καλύτερη από lcd, όμως η καλύτερη crt οθόνη που βγήκε ποτέ για pc (για την ακρίβεια, δεν βγήκε για pc, αλλά για τους γραφίστες σε mac που ήταν πιο απαιτητικοί στα χρώματα από τους γραφίστες σε pc) δεν είναι καλύτερη από οποιαδήποτε lcd. Απ' όσες είδα στο πλαίσιο, μόνο η μια από τις LG IPS είχε περίπου αντίστοιχα χρώματα, αλλά όχι καλύτερα. Ένας φίλος μου μου λέει να δω μια Dell ultra sharp, αλλά δεν ξέρω που. Πάντως, αν υπάρχει τρόπος να συνδέσω νέες GPU και αν φταίει η αρχαία GPU της m/b (Radeon 3000 Graphics λέει το speecy) για το τωρινό "ταρακούνημα", δεν έχω λόγο να αγοράσω άλλη οθόνη προς το παρόν.

 

ΥΓ: Αυτή είναι η οθόνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν έχουν ανακοινωθεί ή αν υπαρχουν ήδη κάρτες για sff κουτιά δλδ low profile? Π.χ καμιά 460 ή αντίστοιχου επιπέδου, που να είναι σαφώς ανώτερα απο τα γραφικά του apu a8 7600?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν για τα προβλήματα της εικόνας (τρεμοπαίξιμο σε διάφορα σημεία όποτε θέλει και μετακίνηση δεξιά αριστερά, επίσης όποτε θέλει) φταίει η οθόνη ή η κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν έχουν ανακοινωθεί ή αν υπαρχουν ήδη κάρτες για sff κουτιά δλδ low profile? Π.χ καμιά 460 ή αντίστοιχου επιπέδου, που να είναι σαφώς ανώτερα απο τα γραφικά του apu a8 7600?

Ευχαριστώ

Αν δεν κάνω λάθος η πιο δυνατή low profile είναι η 750ti. Ίσως τώρα με την 1050 να βγει και καμία έκδοση low profile

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...