Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι δεν είχα ιδέα τι παίζει, δες το μενού του gta 5 και πες μου.

Ναι η ένδειξη για την μνήμη βιντεο στο gta v είναι λάθος αλλά δεν ξέρω γιατί. Το παιχνίδι το παίζει κανονικά ? Δες και με ένα ξεχωριστό πρόγραμμα πόση ποσότητα  μνήμης καταναλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι η ένδειξη για την μνήμη βιντεο στο gta v είναι λάθος αλλά δεν ξέρω γιατί. Το παιχνίδι το παίζει κανονικά ? Δες και με ένα ξεχωριστό πρόγραμμα πόση ποσότητα μνήμης καταναλώνει.

 

Με πιο πρόγραμμα όμως; Λες να θέλει φορματ το μηχανάκι; μήπως τα έχει παίξει;

 

 

 

Λοιπόν έβαλα bf4 όλα στα ultra και παίζει από 45 έως 60 fps. Είναι εντάξει;

Επεξ/σία από sam75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιο πρόγραμμα όμως; Λες να θέλει φορματ το μηχανάκι; μήπως τα έχει παίξει;

 

 

 

Λοιπόν έβαλα bf4 όλα στα ultra και παίζει από 45 έως 60 fps. Είναι εντάξει;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το HWinfo64 για monitoring του υπολογιστή σου. Για να εμφανίζονται οι πληροφορίες αυτές κατά την διάρκεια του παιχνιδιού πρέπει να έχεις επίσης και το Riva tuner statistics server ανοικτό.

 

Ναι περίπου τόσο fps αναμένεται να έχεις στο bf4 με ultra settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το HWinfo64 για monitoring του υπολογιστή σου. Για να εμφανίζονται οι πληροφορίες αυτές κατά την διάρκεια του παιχνιδιού πρέπει να έχεις επίσης και το Riva tuner statistics server ανοικτό.

 

Ναι περίπου τόσο fps αναμένεται να έχεις στο bf4 με ultra settings

Σε ευχαριστώ θα το δω το βραδάκι. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο που μου γράφει τέτοια πράγματα

 

Λοιπον θα ανοιξω θεμα δεν γινεται στο GTA 5 να μου γραφει τοσο μεγαλη μνημη κατι παιζει.

Επεξ/σία από sam75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rx 480 4g vs 1060 3g?

 

πανω κατω στα ιδια λεφτα. Με ενδιαφερει το freesync αλλιως θα πηγαινα κατευθειαν στην 1060 μιας που ΤΩΡΑ εχει καλυτερη αποδοση. Παντου βλεπω ομως οτι δεν αξιζει οσο η 1060 σε μετρησεις. Παραδοξως ομως οι περισσοτεροι προτεινουν την rx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω την παρεα. 

εχω να ασχοληθω αρκετα χρονια  με καρτες γραφικων, βρισκομαι εκτος υδατων και θα χρειαστω την βοηθεια σας.

η καρτα που εχω ειναι η Asus 560 direct CU II TOP με υλοποιηση Nvidia. https://www.asus.com/Graphics-Cards/ENGTX560_DCII_TOP2DI1GD5/

εχει κανα δυο μερες με το που ανοιγω τον υπολογιστη στην αρχη πιξελιαζει ενα μερος της οθονης για λιγο και στην συνεχεια φριζαρει επανηλειμμενα βγαζοντας κατω δεξια το μηνυμα του προβληματος με το  kernel της καρτας. απο οτι φανταζομαι μαλλον ηρθε η στιγμη για την αλλαγη της, αφου δοκιμασα με μια παλια που ειχα και ο υπολογιστης λειτουργει χωρις προβλημα. στο δια ταυτα λοιπον.

case: coolermaster 690 II adv

psu:   coolermaster 750 gx

cpu: amd 8350

ram: corsair 8 giga lp 1600

mobo: asus sabertooth 990fx rev. 2

os: win 7 x64

τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 200€ 30 πανω 30 κατω δεν χαλασε ο κοσμος. θα προτιμουσα υλοποιηση της Nvidia χωρις ομως να αποκλεισω και την Amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rx 480 4g vs 1060 3g?

 

πανω κατω στα ιδια λεφτα. Με ενδιαφερει το freesync αλλιως θα πηγαινα κατευθειαν στην 1060 μιας που ΤΩΡΑ εχει καλυτερη αποδοση. Παντου βλεπω ομως οτι δεν αξιζει οσο η 1060 σε μετρησεις. Παραδοξως ομως οι περισσοτεροι προτεινουν την rx.

Αν μιλάμε για την 480 4GB και όχι την 470 4GB, τότε πας στην 480 και αιτιολογώ. Η 1060 εκτός από λιγότερη VRAM, έχει και κομμένο πυρήνα, συνεπώς χαμηλότερες επιδόσεις απέναντι στην 1060 6GB, η οποία έχει σαν αντίπαλο την RX 480 4/8GB. Οπότε 480 4GB.

 

Αν μιλάμε για 470 4GB και 1060 3GB, κατ' εμέ καλύτερα η 470.

 

χαιρετω την παρεα. 

εχω να ασχοληθω αρκετα χρονια  με καρτες γραφικων, βρισκομαι εκτος υδατων και θα χρειαστω την βοηθεια σας.

η καρτα που εχω ειναι η Asus 560 direct CU II TOP με υλοποιηση Nvidia. https://www.asus.com/Graphics-Cards/ENGTX560_DCII_TOP2DI1GD5/

εχει κανα δυο μερες με το που ανοιγω τον υπολογιστη στην αρχη πιξελιαζει ενα μερος της οθονης για λιγο και στην συνεχεια φριζαρει επανηλειμμενα βγαζοντας κατω δεξια το μηνυμα του προβληματος με το  kernel της καρτας. απο οτι φανταζομαι μαλλον ηρθε η στιγμη για την αλλαγη της, αφου δοκιμασα με μια παλια που ειχα και ο υπολογιστης λειτουργει χωρις προβλημα. στο δια ταυτα λοιπον.

case: coolermaster 690 II adv

psu:   coolermaster 750 gx

cpu: amd 8350

ram: corsair 8 giga lp 1600

mobo: asus sabertooth 990fx rev. 2

os: win 7 x64

τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 200€ 30 πανω 30 κατω δεν χαλασε ο κοσμος. θα προτιμουσα υλοποιηση της Nvidia χωρις ομως να αποκλεισω και την Amd

Λογικά κάποιες από αυτές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1060 3gb όπως σου προτάθηκε ή αν θες κάτι πιο οικονομικό κάνε μια υπομονή μιας και έχει ανακοινωθεί για 18 οκτώβρη ότι θα βγει η 1050ti που θα κοστίζει λιγότερο και πιστεύω θα σε καλύψει μιας και λένε ότι θα είναι σε απόδοση σαν gtx 960+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για την 480 4GB και όχι την 470 4GB, τότε πας στην 480 και αιτιολογώ. Η 1060 εκτός από λιγότερη VRAM, έχει και κομμένο πυρήνα, συνεπώς χαμηλότερες επιδόσεις απέναντι στην 1060 6GB, η οποία έχει σαν αντίπαλο την RX 480 4/8GB. Οπότε 480 4GB.

 

Αν μιλάμε για 470 4GB και 1060 3GB, κατ' εμέ καλύτερα η 470.

 

Λογικά κάποιες από αυτές

480 4g

 

Μόνο  για 1080π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αναμεσα σε 480 4GΒ και 1060 3GΒ θα προτιμουσα την 480. Μαλλον λογω της παραπανω μνημης. Εχει πεσει και σε normal επιπεδα η τιμη της. Και η 470 εχει σχεδον ιδια τιμη οποτε δεν αξιζει. Απλα η 1060 στα περισσοτερα bench ειναι μπροστα και κανει πιο δυσκολη την επιλογη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ίδια και για εμένα, ανάμεσα σε 470/480/1060. Εγω εχω σαν προτεραιότητα οχι τόσο τις επιδόσεις αλλά το value.

Π.χ. αν έβρισκα μια καλή υλοποίηση της 470 στα 200 ευρώ θα την είχα πάρει όπως και αν έβρισκα την 480 8gb ή την 1060 6 gb με μαξ 270 ευρώ παλι θα τις αγόραζα.

Πάντως θα περιμένω και την έλευση της 1050 μηπως και υπάρξει καμία πτωση τιμων στις υπόλοιπες (κυρίως της amd).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ίδια και για εμένα, ανάμεσα σε 470/480/1060. Εγω εχω σαν προτεραιότητα οχι τόσο τις επιδόσεις αλλά το value.

Π.χ. αν έβρισκα μια καλή υλοποίηση της 470 στα 200 ευρώ θα την είχα πάρει όπως και αν έβρισκα την 480 8gb ή την 1060 6 gb με μαξ 270 ευρώ παλι θα τις αγόραζα.

Πάντως θα περιμένω και την έλευση της 1050 μηπως και υπάρξει καμία πτωση τιμων στις υπόλοιπες (κυρίως της amd).

Σε τι σύστημα αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...