Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ απο την ίδια πλατφόρμα σκέφτομαι να αναβαθμίσω αλλά σε 480. Δεν δείχνει τίποτα η οθόνη; Έχεις περάσει τους τελευταίους drivers του bios (δεν παίζει να φταίει αυτό αλλά δοκίμασέ το).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσυ δεν ειπες να αγορασω την 750τι και τωρα μου λες να αγορασω αυτην?

Δεν χρειαζεται ανταπτορα αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δεν ειπες να αγορασω την 750τι και τωρα μου λες να αγορασω αυτην?

Δεν χρειαζεται ανταπτορα αυτη?

Ε βρες μου εσύ μια 750ti με 100 ευρώ.

 

Εγκαταλείπω, δεν ασχολούμαι άλλο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολούμαι και ερασιτεχνικα με photoshop, adobe premiere και after effects. Δεν ειναι μονο για gaming δηλαδη..μονο η ραμ ειναι κατι παραπανω και ακομα δεν το εχω αποφασισει αν θα παω 16 ή 32 gb ομως θεωρω οτι μπορει να βοηθησει λιγο στα προγραμματα που ειπα η παραπανω μνημη αλλα το σκεφτομαι και με την εννοοα του οτι ειναι και future proof γιατι 32 gb σε μια 4 ετια θα ειναι must πιστευω. Δεν ξερω τι θα επιλεξω 16 ή 32 αλλα με κοβω για 32 να τελειωνω γιατι δεν θελω να ασχοληθώ για 3-4 χρονια με αναβαθμίσεις εκτος καρτας γραφικων( που αλλαζω καθε 2 ετη)..θεωρεις οτι δεν αξιζει? Οσο για τον i7 τον θελω για τη χρηση που ειπα παραπανω και μοας και ημουν σε i5 λεω να παω σε κατι καλυτερο..

εγω το ελεγα απο την αποψη οτι αν εβγαζες κανα 200 αρη απο ολα αυτα να πηγαινες στην 1070 αλλα δεν βγαινουν . επομενως πηγαινε σε αυτα που ειπες ( εξακολουθω να πιστευω οτι τα 32 gb ειναι υπερβολη και για τα προγραμματα που θες εφοσον ειναι και ερασιτεχνικη η χρηση , πχ μετα χρηματα που θα γλυτωνες απο την ram θα μπορουσες να παρεις εναν μεγαλυτερο ssd, αλλα εσυ ξερεις καλυτερα τι σου ειναι χρησιμο ) μαζι με την 480 . αν παρεις και καποια οθονη με freesync ακομα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 360 θελει active ανταπτορα?

Τη διαφορες εχει με τους αλλους?

Η Sapphire R7 360 Nitro που σου προτάθηκε δεν χρειάζεται active adapter γιατί έχει dvi-i έξοδο οπότε χρειάζεσαι έναν απλό αντάπτορα απο dvi-i σε dsub ο οποίος περιλαμβάνεται στην συσκευασία της κάρτας. Κατα τα άλλα οπως καταλαβαίνεις οι προτάσεις που γίνονται είναι απο σκρουτζ και οι τιμές είναι συγκεκριμένες, αν εσύ βρείς απο κανένα άλλο κατάστημα την 750ti στην ίδια τιμή προτιμησέ την (βασικά ουτε η 360 είναι ακριβώς 100 ευρώ αλλά τελος πάντων). Επίσης στην επόμενη αναβάθμιση κοίτα να πάρεις καινούρια οθόνη , το dsub έχει πλεον πεθάνει.

 

Άσχετο αλλά τώρα είδα την gtx 1050 2gb που ήταν στα 147 ευρώ στο MG αλλά απο οτι φένεται είδε οτι τα άλλα καταστήματα την είχαν 165+ και την ανέβασε στα 162. Πραγματικά είναι ντροπή μιλάμε για κάρτα των 109$ ή 120 € msrp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ελεγα απο την αποψη οτι αν εβγαζες κανα 200 αρη απο ολα αυτα να πηγαινες στην 1070 αλλα δεν βγαινουν . επομενως πηγαινε σε αυτα που ειπες ( εξακολουθω να πιστευω οτι τα 32 gb ειναι υπερβολη και για τα προγραμματα που θες εφοσον ειναι και ερασιτεχνικη η χρηση , πχ μετα χρηματα που θα γλυτωνες απο την ram θα μπορουσες να παρεις εναν μεγαλυτερο ssd, αλλα εσυ ξερεις καλυτερα τι σου ειναι χρησιμο ) μαζι με την 480 . αν παρεις και καποια οθονη με freesync ακομα καλυτερα

εχω δυο μονιτορ και το ενα εκ των δυο εχει freesync. ssd επισης εχω για το λογισμικο.

τα 32 gb ραμ ναι ισως ειναι υπερβολη αλλα αυτα τα λεφτα τα παραπανω δεν θα τα εδινα ουτος η αλλιως σε 3-4 χρονια αν ηθελα να παω σε 32 απο 16gb? μια η αλλη δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ απο την ίδια πλατφόρμα σκέφτομαι να αναβαθμίσω αλλά σε 480. Δεν δείχνει τίποτα η οθόνη; Έχεις περάσει τους τελευταίους drivers του bios (δεν παίζει να φταίει αυτό αλλά δοκίμασέ το).

αλλαξα απο το Bios την ρυμθιση με την Onboard και παλι το ιδιο, δλδ οταν βαζω την καρτα δεν εχω καθολου σημα ουτε με onboard ουτε με την εξωτερικη καρτα, επισης δοκιμασα να βαλω και τον driver χωρις την καρτα πανω και δεν μ αφηνει να κανω εγκατασταση τον driver

 

υ.γ. αν το εχω σε λαθος τοπικ πειτε μ :/

post-330967-0-05600300-1479524034_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η nitro 360 έχει αλλά και να μην είχε βρήσκεις με 1,5-2 ευρώ.

Τί εννοείς οτι οι συνδέσεις έχουν διαφορές στις εικόνες ?

Hdmi, dsub.dvi σε αυτά αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξα απο το Bios την ρυμθιση με την Onboard και παλι το ιδιο, δλδ οταν βαζω την καρτα δεν εχω καθολου σημα ουτε με onboard ουτε με την εξωτερικη καρτα, επισης δοκιμασα να βαλω και τον driver χωρις την καρτα πανω και δεν μ αφηνει να κανω εγκατασταση τον driver

 

υ.γ. αν το εχω σε λαθος τοπικ πειτε μ :/

έκανα πολλές ώρες να το βρω το κόλπο και εγώ
 
θα μπεις
 
1-safe mode
2- Ddu
3- intall fresh drivers 
4-restart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι το pc community έχει πολλούς "γνώστες" που αν και δε γνωρίζουν πραγματικά κάτι, μοιράζουν με περισσή σιγουριά misinformation από δω κι από κει. Έχουμε και λέμε, 2Κ λέγεται για την ακρίβεια το 2048χ1080 (κατάλαβες? 2048~2Κ), ε και επειδή είναι πολύ κοντά έτσι λέμε χοντρικά και το 1920χ1080 - full hd, παρομοίως και για το 4Κ που είναι 4096χ2160 (ξανακατάλαβες? 4096~4Κ) όπου πάλι αν και εμείς χρησιμοποιούμε το 3840χ2160, το λέμε και αυτό προσεγγιστικά 4Κ. Τουλάχιστον έχεις μάθει σωστά τι HD είναι το καθένα, κάτι είναι κι αυτό.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2K_resolution 

αυτο που γραφεις ισχυει για φορματ 17:9. για 16:9 ισχυει το 2560χ1440 δηλαδη το 1440p(720p χ 2) που λεμε ή 2κ. κακως το τελευταιο γιατι δεν ειναι ακριβως 2κ αλλα κατι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

έκανα πολλές ώρες να το βρω το κόλπο και εγώ
 
θα μπεις
 
1-safe mode
2- Ddu
3- intall fresh drivers 
4-restart

 

Ειμαι safe mode εκανα εκκαθαριση, δοκιμαζω να κανω εγκατασταση τον driver που κατεβασα (δεν ειναι δυνατο σε safe mode λογω visual), μπαινω κανονικα και μ βγαζει το ιδιο μηνυμα!  :(

 

Edit: υπαρχει περιπτωση η καρτα να μην παιζει επειδη εχω directx 11, δεν εχω κανει update τα windows? 

Επεξ/σία από tsi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...