Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου στα 15-20(βαριά)% είναι η διαφορά, αφού έχεις απαιτήσεις για ultra κτλ, αξίζει η 480 κατ'εμέ.

 

Σύνολο θα χάσεις κάπου 10-15 ευρώ αν επιλέξεις την 480 αντί της 470 (πχ υποθετικά 470 στα 140 ευρώ, η 480 στα 155-160 ευρώ), όταν την πουλήσεις σε δυο χρόνια, συνεπώς καλύτερα η 480.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου στα 15-20(βαριά)% είναι η διαφορά, αφού έχεις απαιτήσεις για ultra κτλ, αξίζει η 480 κατ'εμέ.

 

Σύνολο θα χάσεις κάπου 10-15 ευρώ αν επιλέξεις την 480 αντί της 470 (πχ υποθετικά 470 στα 140 ευρώ, η 480 στα 155-160 ευρώ), όταν την πουλήσεις σε δυο χρόνια, συνεπώς καλύτερα η 480.

15-20% δεν ειναι λιγο..μιλαμε οντως για τετοια διαφορα?? γιατι τοτε ναι και με βαση τη μεταπωληση που ειπες (που δεν ξερω αν θα πουλιεται τοσο σε 2 ετη αλλα τελος παντων). τοτε ισως να αξιζει η 480 με 30+ ευρω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jason97

 

Η rx 460 είναι καλύτερη επιλογή από την 750 ti οπότε σε αυτά τα χρήματα κοιτάς σε rx 460. Για nVidia κοιτάς σε 1050 , αυτή την στιγμή ξεκινάνε από 147€ http://www.mgmanager.gr/pci-express/58282-gigabyte-geforce-gtx1050-oc-2gb-gddr5-2xhdmi-dp-dl-dvi-d-gv-n1050oc-2gd.html (δεν είναι και λίγα για την 2gb έκδοση αλλά είναι η πιο φθηνή που υπάρχει αυτή την στιγμή)

Μπα 150 ειναι πολλα

R7 200 serie δεν βγαινουν τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά έχουν και τεράστια διαφορά στα minimum απο ότι είδα. Προσωπικά σου προτείνω να πας σε 480 αν έχεις τα χρήματα. Ή να πάρεις κάποια φθηνή 470 με ~200-210 ευρώ.


Μπα 150 ειναι πολλα
R7 200 serie δεν βγαινουν τωρα?

Πόσα θες? Όχι δεν βγαίνουν 200άρες χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζουν αναλογικό σήμα, θες active adaptor που είναι ακριβός. Πάρε μια 750ti απο το site. Δεν μας είπες ακόμα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σε ενα συστημα με i7 6700K, που θα φτιαξω τις επομενες μερες οσον αφορα την καρτα γραφικων ειμαι αναμεσα σε http://www.skroutz.gr/s/9593999/Asus-Radeon-RX470-4GB-Strix-OC-Gaming-90YV09J2-M0NA00.html

ή με 27 ευρω παραπανω αυτη http://www.skroutz.gr/s/9523621/Sapphire-Radeon-RX480-4GB-Nitro-11260-02-20G.html

 

δεν θελω κατι καλυτερο-ακριβοτερο προς στιγμην...θα κινηθω σε αυτα τα χρηματα.

αναμεσα στις δυο υπαρχουν διαφορες?? αξιζζει η δευτερη τα 27+ ή δεν εχει νοημα.

να πω πως θα παιζω gta v (και το online του), watch dogs 2, witcher 3, mafia 3 και οτι αλλο βγει μεχρι τον επομενο χρονο...επειδη το επομενο ετος θα παω εξωτερικο καποιους μηνες. θα παιζω ελαχιστα απο του χρονου . θελω μια καρτα απο αυτες να με καλυψει ομως χαλαρα για τα επομενα 2 ετη αντε βαρια 2 μιση και μετα θα την πουλησω και θα παρω τοτε κατι πιο συγχρονο. αλλα για 1μιση-2 χρονια να παιζει στα ultra με καλα fps πανω (50 + για παραδειγμα). συνεπως μιας και το πολυ gaming θα γινει για τον επομενο 1 ή 1μιση χρονο να παω 470 ή θα δω καποια διαφορα στην 480...?? αν μιλαμε για διαφορα 3-4 % δεν αξιζει να δωσω +30 ευρω περιπου...τι λετε?

 

Τις διαφορές επιδόσεων τις κάλυψε χοντρικά ο συνάδελφος, αλλά για την υποθετική "μακροζωία" θα είχα περισσότερο το δίλημμα της μνήμης παρά 470 έναντι 480 http://www.skroutz.gr/s/9563647/Sapphire-Radeon-RX470-8GB-Nitro-D5-11256-02.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζουν αναλογικό σήμα, θες active adaptor που είναι ακριβός. Πάρε μια 750ti απο το site. Δεν μας είπες ακόμα λεφτά.

http://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=dvi+vgaΤετοια δεν θελει?

 

R7 250 με 750τι ποια ειναι καλη σε τετοια παιχνιδια και με αυτον το επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 750ti ξεκάθαρα ^^ Οχι οι νέες θέλουν active αντάπτορες, δεν κάνουν οι passive.

 

Πάντως έχουν νόημα τα 8gb στην 470? Αν δεν παει σε 1440p+ δεν πιστεύω. Προσωπική άποψη πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν κρατησει την καρτα 5 χρονια νομιζω ναι εχουν νοημα τα 8 GB, ασε που οι 470/8GB εχουν καλυτερους χρονισμους στις μνημες νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πεταμένα λεφτά τα 8GB στην 470. Σε 2-3-5 χρόνια που λέτε η κάρτα δεν θα τραβάει για να βάλετε very high/ultra settings. Οπότε καλύτερα στην τσέπη αυτά τα 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας αυτην  την   στιγμη εχω  την 780 με  3  vram  και εχω  μια οθονη σε αναλυση 1920 .1080  ,με  αυτη παιζω τα ΄παιχνιδια..

 

και σκεφτομε   καπια στιγμη να κανω αναβαθμιση  στην  καρτα και να παρω καπια αλλη  . Το ερωτημα  μου εινε να  να κανω  αγορα μετα  απο 2  χροννια  για μια  καρτα??  η  να μεινω με αυτην  που εχω  αυτην  την στιγμη??  εννοω απο το 2017  τα νεα παιχνιδια  τι απαιτησεις  θα  εχουνε??   περα απο αυτο  η νεα γεννια  Pascal συμφερει???  σε  θεμα αποδοσης κτλ??  η  καλυτερα να  κανω  υπομονη και να  κανω αγορα μετα απο 1 χρονο??  οταν  βγει  η καινουργια  γεννια??

 

 

τα  παιχνιδια  τα παιζω σε αναλυση  1920.1080./...

 

 

λογικα  ποτε θα βγει  η νεα  γεννια  απο καρτες  γραφικων??? τι  μου προτεινετε να κανω???δεν  θελω να  κανω βιαστικες  κινησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε καλύπτει και δεν σε τρώει η τσέπη σου, την κρατάς. Με 400 ευρώ τώρα θα έχεις 2πλάσια απόδοση. Τι σύστημα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω  εναν  4770κ στα  4.5

 

 

γιατι να  μην με  καλυπτει??

 

στο  gears  of  war 4  τα  παιζω στα  ultra  και δεν εχω θεματα σε παιχνιδια..

 

και τι εννοεις  αν δεν με  τρωει η τσεπη  μου??  γιατι  η 780 δεν κραταει  ακομα??  για αλλο ενα χρονο  ακομα  πχ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω  εναν  4770κ στα  4.5

 

 

γιατι να  μην με  καλυπτει??

 

στο  gears  of  war 4  τα  παιζω στα  ultra  και δεν εχω θεματα σε παιχνιδια..

 

και τι εννοεις  αν δεν με  τρωει η τσεπη  μου??  γιατι  η 780 δεν κραταει  ακομα??  για αλλο ενα χρονο  ακομα  πχ??

Καταρχήν γράφε λίγο πιο συμμαζεμένα ;) Αυτό σου λέω, την 780 έχω και εγώ σε 1080p και βλέπω. Αν σε καλύπτει, κράτα την, άλλοι θα σου πουν "ναι δεν θα έχεις 144fps σε super ultra γραφικά με X16 AA, πάρε μια TitanP να γουστάρεις".

 

Εγώ σου λέω μην αλλάζεις μέχρι αν μην σε καλύπτει ή να χαλάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...