Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις???

Τι να σου απαντησουμε στο παραπανω?Που να γνωριζουμε αν και ποτε θα υπαρξει πτωση τιμων. Προσφορες σε καρτες γραφικων δεν γινονται γιατι πολυ απλα ειναι καθαρα στην κριση του καταστηματος τι θα βγαλει σε προσφορα και ποτε.

Κατεληξα σε gtx 1070 κατα προτιμηση μου αρεσουνε,

 

http://www.skroutz.gr/s/9379396/Palit-GeForce-GTX1070-8GB-Super-JetStream-NE51070S15P2J.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9374348/Palit-GeForce-GTX1070-8GB-GameRock-NE51070T15P2G.html

 

Απο ποιο μαγαζι με καλο after sales support(Αθηνα)?

Το μονο καταστημα το οποιο ειναι λιγο πιο γνωστο απο τα αλλα απο παλιοτερες αγορες διαφορων μελων ειναι το egate αν θυμαμαι καλα απο τα υπολοιπα καταστηματα. Αρκετα απο τα αλλα καταστηματα προσωπικα δεν τα γνωριζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, τα 720p είναι το HD, το 1080p είναι το FHD, τα 2Κ (με γενίκευση το 1440p) είναι το QHD και το 4K είναι το UHD.

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι το pc community έχει πολλούς "γνώστες" που αν και δε γνωρίζουν πραγματικά κάτι, μοιράζουν με περισσή σιγουριά misinformation από δω κι από κει. Έχουμε και λέμε, 2Κ λέγεται για την ακρίβεια το 2048χ1080 (κατάλαβες? 2048~2Κ), ε και επειδή είναι πολύ κοντά έτσι λέμε χοντρικά και το 1920χ1080 - full hd, παρομοίως και για το 4Κ που είναι 4096χ2160 (ξανακατάλαβες? 4096~4Κ) όπου πάλι αν και εμείς χρησιμοποιούμε το 3840χ2160, το λέμε και αυτό προσεγγιστικά 4Κ. Τουλάχιστον έχεις μάθει σωστά τι HD είναι το καθένα, κάτι είναι κι αυτό.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2K_resolution 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπερες.

 

Για καθαρά 1080p gaming αξίζει η αγορά 8gb RX480 ή λόγω ανάλυσης να μείνω στα 4gb? Τέλος από άποψη VFM πώς συγκρίνεται με την 470 η 480? Μιλώντας πάντα για 1080p αξίζει το να γλυτώσεις 20-30 ευρώ και να πέσεις στην 470?

 

Εν πάσει περιπτώσει ποιές υλοποιήσεις προτείνετε για τις ανωτέρω κάρτες? ΓΙα τις τελευταίες μου 2 AMD κάρτες προτίμησα XFX αλλά φαίνονται λίγο ποιό ακριβές σε σχέση με τις υπόλοιπες.

 

 

Βλέπω την 480 nitro στα 236€ οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου για 470

 

 

Την είδα και εγώ την συγκεκριμένη και είναι η έκδοση με 4gb. Με 4gb μελλοντικά θα είμαι ΟΚ για 1080p (δεδομένου ότι θέλω gpu που να μου βγάλει αξιοπρεπώς 3-4 χρόνια, όπως η 7870 που έχω τώρα)? Επίσης η έκδοση Nitro+ σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις που βρίσκεται?

 

Παίδες είμαι ένα κλικ πριν από αγορα... Μπορεί να βοηθήσει/προσθέσει κάτι περισσότερο κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τα 720p είναι το HD, το 1080p είναι το FHD, τα 2Κ (με γενίκευση το 1440p) είναι το QHD και το 4K είναι το UHD.

 

 

και κατι ακομα σε τι αναλυση να βαλω γενικα την τηλεοραση μου απο το πινακα ελεγχου την Nvidia?

 

αυτη τη στιγμη εχω αυτο 4kx2k,3840x2160 (εγγενής)

 

αλλα εχω την εντυπωση οτι κατι δεν μου αρεσει κατι δεν παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/9742656/Asus-Radeon-R7-250-2GB-90YV0921-M0NA00.html

 

Aυτό εδώ αλλά μην πεις ότι δεν σε προειδοποιήσαμε ότι δεν θα σε καλύψει.

 

Αν μπορείς πήγαινε εδώ https://www.skroutz.gr/s/8039816/Sapphire-Radeon-R7-360-2GB-Nitro-11243-05-20G.html

Διπλάσιες επιδόσεις με 15-20 ευρώ παραπάνω.

Μπορω να επιλεξω προς nvidia μερια?

Και με d sub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω κάρτα με χαμηλή κατανάλωση, χωρίς ξεχωριστό καλώδιο τροφοδοσίας.

Σκέφτομαι την GTX750-ti. Ποιό από όλα τα μοντέλα να προτιμίσω?

Από ότι είδα τα δύο μοντέλα που πάνε μέχρι 4GB ζητάνε έξτρα τροφοδοσία μέσω καλωδίου. 

 

Εκτός από την GTX750-ti υπάρχει καλύτερη καρτούλα που να μη ζητάει καλώδιο?

 

Ενδιαφέρομαι μόνο για NVIDIA γιατή την θέλω για CUDA την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα σε τι αναλυση να βαλω γενικα την τηλεοραση μου απο το πινακα ελεγχου την Nvidia?

 

αυτη τη στιγμη εχω αυτο 4kx2k,3840x2160 (εγγενής)

 

αλλα εχω την εντυπωση οτι κατι δεν μου αρεσει κατι δεν παει καλα.

Το 3840*2160 είναι το 4Κ, και το "εγγενείς" ή αλλιώς native αν το έχεις ακουστά. Αν κατεβάσεις την ανάλυση π.χ να πας στα 1080p μέσω του πίνακα ελέγχου της Nvidia, έχω την εντύπωση ότι θα έχεις θολή εικόνα, τουλάχιστον στα Windows. Τώρα, αν μέσα από τις ρυθμίσεις του εκάστοτε παιχνιδιού βάλεις την ανάλυση στα 1080p (έχοντας αυτή του Nvidia panel στα 4Κ) θα είναι σαν να το έτρεχες σε μια 1080p τηλεόραση/ οθόνη.

 

Καλησπέρα, ψάχνω κάρτα με χαμηλή κατανάλωση, χωρίς ξεχωριστό καλώδιο τροφοδοσίας.

Σκέφτομαι την GTX750-ti. Ποιό από όλα τα μοντέλα να προτιμίσω?

Από ότι είδα τα δύο μοντέλα που πάνε μέχρι 4GB ζητάνε έξτρα τροφοδοσία μέσω καλωδίου. 

 

Εκτός από την GTX750-ti υπάρχει καλύτερη καρτούλα που να μη ζητάει καλώδιο?

 

Ενδιαφέρομαι μόνο για NVIDIA γιατή την θέλω για CUDA την κάρτα.

 

Καλύτερα να περιμένεις να πέσει η τιμή λίγο της 1050, και συγκεκριμένα αυτής, δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι. Τελικα κατεληξα σε 1060 αλλα δεν ξερω ποια. Θελω G1 αλλα αξιζει να δωσω 30€ παραπανω για την xtreme gaming?

 

Για τα 4 χρόνια εγγύηση με registration γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1060_3gb ftw ανάλογα...

Σε 4 χρόνια θα παιζω 8κ όχι καν 4κ

είσαι πολύ large ρε μεγάλε!

1ον Δεν τις αλλάζουν όλοι τις κάρτες όπως αλλάζεις εσύ τις οθόνες. (χιούμορ)

Χώρια οτι είναι ελάχιστα καλύτερη απο την g1, (είναι 6GB) θα έχει και μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία.

Παράδειγμα σε τρία χρόνια την πουλάει με εγγύηση όταν η άλλη δεν θα έχει.

2ον Το 30€ φαίνεται πολύ αλλα άν μαυρίσει καμμια οθόνη στον τρίτο χρόνο και μια μέρα (λέμε τώρα) τότε θα το εκτιμήσει κανείς.

Υποκειμενική άποψη όλα τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...