Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ισχύει ότι η EVGA δίνει +2 χρόνια επέκταση εγγύησης; Ψάχνω για 1060 6GB (must have cuda).

 

Είμαι μεταξύ EVGA με ένα ανεμιστηράκι και Gigabyte Windforce OC της οποίας έπεσε πρόσφατα η τιμή σε ένα μαγαζί. Ποια από τις δύο λέει πιο πολύ;

 

Φοβάμαι ότι το ένα ανεμιστηράκι της evga θα κάνει πολύ θόρυβο γιατί θα δουλεύει όλη την ώρα στο full, ενώ για τις gigabyte διαβάζω στο forum πως έχουν κακή συναρμολόγηση.

 

Μηπως υπάρχει καμιά άλλη vfm πρόταση; PNY ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ισχύει ότι η EVGA δίνει +2 χρόνια επέκταση εγγύησης; Ψάχνω για 1060 6GB (must have cuda).

 

Είμαι μεταξύ EVGA με ένα ανεμιστηράκι και Gigabyte Windforce OC της οποίας έπεσε πρόσφατα η τιμή σε ένα μαγαζί. Ποια από τις δύο λέει πιο πολύ;

 

Φοβάμαι ότι το ένα ανεμιστηράκι της evga θα κάνει πολύ θόρυβο γιατί θα δουλεύει όλη την ώρα στο full, ενώ για τις gigabyte διαβάζω στο forum πως έχουν κακή συναρμολόγηση.

 

Μηπως υπάρχει καμιά άλλη vfm πρόταση; PNY ίσως;

Eκτός άμα έχεις θέμα χώρου ή κάτι, ε είναι χαζομάρα να πάρεις με ένα ανεμιστηράκι. Δες μια και τις Galax (KFA2), η 1070 τους τουλάχιστον είναι πολύ τίμια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ισχύει ότι η EVGA δίνει +2 χρόνια επέκταση εγγύησης; Ψάχνω για 1060 6GB (must have cuda).

 

Είμαι μεταξύ EVGA με ένα ανεμιστηράκι και Gigabyte Windforce OC της οποίας έπεσε πρόσφατα η τιμή σε ένα μαγαζί. Ποια από τις δύο λέει πιο πολύ;

 

Φοβάμαι ότι το ένα ανεμιστηράκι της evga θα κάνει πολύ θόρυβο γιατί θα δουλεύει όλη την ώρα στο full, ενώ για τις gigabyte διαβάζω στο forum πως έχουν κακή συναρμολόγηση.

 

Μηπως υπάρχει καμιά άλλη vfm πρόταση; PNY ίσως;

 

Μην πάρεις αυτή τη κάρτα της EVGA γιατί μου φαίνεται ότι δεν έχει heatpipes, εν αντιθέσει με το μοντέλο της gigabyte που έχει. Εγώ παρήγγειλα το μοντέλο της gigabyte, τη Τρίτη νομίζω, απ' το VisionStudio αλλά με κάλεσαν και μου είπαν ότι θα είναι διαθέσιμο την επόμενη εβδομάδα. Τους είπα ν' ακυρώσουν την παραγγελία και αργότερα το απόγευμα είδα να υπάρχει η Gigabyte Windforce OC στα 295 απ' το μαγαζί που ανέφερες κι εσύ. Τη παρήγγειλα άμεσα. Σάββατο ή Δευτέρα θα την έχω στα χέρια μου. 

 

 

Eκτός άμα έχεις θέμα χώρου ή κάτι, ε είναι χαζομάρα να πάρεις με ένα ανεμιστηράκι. 

 

Μιλάμε για κάρτες 120W μ' ένα 6pin. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του και το ένα ανεμιστηράκι.

Εγώ που κοίταζα reviews , κι εδώ δεν είδα κάτι αρνητικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ισχύει ότι η EVGA δίνει +2 χρόνια επέκταση εγγύησης; Ψάχνω για 1060 6GB (must have cuda).

 

Είμαι μεταξύ EVGA με ένα ανεμιστηράκι και Gigabyte Windforce OC της οποίας έπεσε πρόσφατα η τιμή σε ένα μαγαζί. Ποια από τις δύο λέει πιο πολύ;

 

Φοβάμαι ότι το ένα ανεμιστηράκι της evga θα κάνει πολύ θόρυβο γιατί θα δουλεύει όλη την ώρα στο full, ενώ για τις gigabyte διαβάζω στο forum πως έχουν κακή συναρμολόγηση.

 

Μηπως υπάρχει καμιά άλλη vfm πρόταση; PNY ίσως;

Δίνει για αγορά απο το σιτε της, μεχρι 10 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!!!!!

 

Από τις mini Evga μόνο η SC έχει heatpipes?? Πράγματι στις φωτογραφίες τους βλέπω κάτι να γυαλίζει στην SC που δεν υπάρχει στην απλή.. Με το καλό να παραλάβεις Aristomaxos :)

 

Όχι, θέμα χώρου δεν έχω, γι' αυτό και έριξα παραγγελία στην N1060WF2OC που έχει τα δυο ανεμιστηράκια, όταν έπεσε χθες στα 282€. Προλαβαίνω να την ακυρώσω πάντως. Η κάρτα είναι σχετικά μαζεμένη στα 22+ cm σε μήκος. Εϊχε βγει σε amazon στα 229$ με rebate και την πήρε πολύς κόσμος εκεί. Φοβάμαι για coil whine και μην βγάλουν πρόβλημα τα ανεμιστήρια όμως, όπως σε μερικούς.

 

Πιο σίγουρες μου φαίνονται οι Evga - Galax - PNY από τις Gigabyte. Οι τελευταίες μου φέρνουν σε φτηνοδουλειά :)

Εδώ είναι το σημείο με τον θόρυβο της Evga SC (6163) με το ένα ανεμιστηράκι από το review του Paul's Hardware (εδώ έκανα edit το video μόνο με το θόρυβο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις mini Evga μόνο η SC έχει heatpipes?? Πράγματι στις φωτογραφίες τους βλέπω κάτι να γυαλίζει στην SC που δεν υπάρχει στην απλή.. 

 

Ναι, μόνο η SC τις έχει. Φαίνονται εξωτερικά ολόιδιες αλλά δεν είναι ! Δες κι αυτό το video. To βρήκα εδώ.

 

 Με το καλό να παραλάβεις Aristomaxos :)

 

Σ' ευχαριστώ. Μακάρι να είναι καλή η κάρτα. 

 

Εδώ είναι το σημείο με τον θόρυβο της Evga SC (6163) με το ένα ανεμιστηράκι από το review του Paul's Hardware (εδώ έκανα edit το video μόνο με το θόρυβο).

 

Στο 45 % δεν ακούγεται. Στο 70 % κάνει πολύ θόρυβο. Αν στο 55 - 60 % η κάρτα δε κάνει τόσο θόρυβο και παράλληλα η θερμοκρασία είναι ανεκτή τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα. Δες reviews κατόχων για τη συμπεριφορά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Ψαχνω για κάρτα γραφικών μέχρι 400 ευρώ και μεταχειρισμένη να είναι δεν με πειράζει.Την θλεω για 3 χρόνια γιατί αποφάσισα πως δεν θέλω να κάνω άλλες αναβαθμίσεις για 3 χρόνια επειδή έχω δώσει αρκετά χρήματα και αυτά θα είναι τα τελευταία.Εαν έχει κάποιος έχει δει ή έχει κάτι να προτείνει ελεύθερα.Ευχαριστω για τον χρόνο σας.Φιλικα. Χαραλαμπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Ψαχνω για κάρτα γραφικών μέχρι 400 ευρώ και μεταχειρισμένη να είναι δεν με πειράζει.Την θλεω για 3 χρόνια γιατί αποφάσισα πως δεν θέλω να κάνω άλλες αναβαθμίσεις για 3 χρόνια επειδή έχω δώσει αρκετά χρήματα και αυτά θα είναι τα τελευταία.Εαν έχει κάποιος έχει δει ή έχει κάτι να προτείνει ελεύθερα.Ευχαριστω για τον χρόνο σας.Φιλικα. Χαραλαμπος.

Σύστημα, ανάλυση, τροφοδοτικό?

 

Λογικά κάποια 1070 απο amazon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους προσφατα με αφησε η καρτα μου απο θερμο κρασιες gtx 560 ti και θα ηθελα να προβω σε αγορα καινουργιας ειμαι ψυλο ασχετος οποτε θα ηθελα τα φωτα σας...

Το συστημα μου αποτελειται απο :

PSU : XFX TS 550W
MOBO : H61m-VG3
CPU : Intel Core i5 2400 @ 3.10GHz
RAM : CMZ8GX3M1A1600C10
Resolution : 1366X768 (προκειτε να γινει αλαγη και στη οθονη στο μελλον)
OS : Windows 7 Ultimate 64-bit
 
Ευχαριστω εκ των προτερων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα σε ολους προσφατα με αφησε η καρτα μου απο θερμο κρασιες gtx 560 ti και θα ηθελα να προβω σε αγορα καινουργιας ειμαι ψυλο ασχετος οποτε θα ηθελα τα φωτα σας...

Το συστημα μου αποτελειται απο :

PSU : XFX TS 550W
MOBO : H61m-VG3
CPU : Intel Core i5 2400 @ 3.10GHz
RAM : CMZ8GX3M1A1600C10
Monitor/Resolution : 1355X768 
OS : Windows 7 Ultimate 64-bit
 
Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Πες μας τι budget κι αν σκοπεύεις να αλλάξεις οθόνη.

 

 

 

Μιλάμε για κάρτες 120W μ' ένα 6pin. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του και το ένα ανεμιστηράκι.

Εγώ που κοίταζα reviews , κι εδώ δεν είδα κάτι αρνητικό.

Τα δύο ανεμιστηράκια την κάνουν δυο χαρές όμως, οπότε μιας και το έξτρα κόστος είναι μηδαμινό και υπάρχει χώρος, why not.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τι budget κι αν σκοπεύεις να αλλάξεις οθόνη.

εχεις δικιο ξεχασα το βασικο... δεν θελω να ξεπερνα τα 150 ναι προκειτε να αλαξω οθονη το διορθοσα μετα την αποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο ξεχασα το βασικο... δεν θελω να ξεπερνα τα 150 ναι προκειτε να αλαξω οθονη το διορθοσα μετα την αποστολη

Αν ανέβεις ένα 20αρικο μπορείς να πας σε 1050ti, αλλιώς 460. Διαφορετικά καμιά 280/280χ στα μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενα 20ρικο δεν τιθεται θεμα... δεν θα ηθελα να κοιταξω κατι σε μεταχειρισμενο εφαγα ηττα με την προηγουμενη μου για αυτο


Αν ανέβεις ένα 20αρικο μπορείς να πας σε 1050ti, αλλιώς 460. Διαφορετικά καμιά 280/280χ στα μεταχειρισμένα.

ποια απο ολες τις 1050 ti  λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...