Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω κάτω ίδιες επιδόσεις έχουν ,με την 480 να έχει βοηθηθεί περισσότερο από τελευταίους drivers και να προηγείται λίγο.Αν προσθέσεις και τα 8gb,αξίζει περισσότερο κατα τη γνώμη μου.

Τι σύστημα έχεις και τι ανάλυση δεν είπες.

Πάντως απο αυτες που ρωτάς θα πρότεινα τη strix 480 και μετά κάποια 1060, αν και θα μπορουσες να πας και σε φτηνότερες.Κοιτα και σε XFX αν πάς σε 480 που είναι απο τις καλύτερες υλοποιήσεις.

http://www.skroutz.gr/s/9643209/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8DBA6.html

Για να ξέρεις σε 480 κοιτας xfx,asus που έχουν αποδειχτεί καλύτερες και μετα msi ,saphire κλπ

Συγνώμη, εχεις δίκαιο.

 

Είμαι σε ανάλυση 4Κ

Με συστημα i5 6600K \ 16Gb ram 3200mhz \ Xfx ts 550w 80 Bronze

 

Την κάρτα Xfx δεν την διαλεξα καθαρά για αισθητικούς λόγους.

Εδώ διαβάσει κι εγώ οτι είναι κορυφη στην 480.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι θα ξέρεις οτι σε 4k για gaming δεν φτάνουν αυτές οι κάρτες .Εκτος αν παίζεις εντελώς χαλαρά  τίποτα παλιά games.Και να πέσεις σε 1440p πάλι με αρκετές υποχωρησεις θα είσαι. Εκτός αν δεν είσαι καθόλου gamer γιατι δεν το διευκρίνησες αρχικα,για ποια χρήση είναι η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα ξέρεις οτι σε 4k για gaming δεν φτάνουν αυτές οι κάρτες .Εκτος αν παίζεις εντελώς χαλαρά τίποτα παλιά games.Και να πέσεις σε 1440p πάλι με αρκετές υποχωρησεις θα είσαι. Εκτός αν δεν είσαι καθόλου gamer γιατι δεν το διευκρίνησες αρχικα,για ποια χρήση είναι η κάρτα.

Ναι για παιχνίδια είναι η κάρτα καθαρά. Η οθόνη είναι καινούργια και την περιμένω αυτήν την βδομάδα επομένως και δεν γνώριζα οτι δεν φτάνουν αυτές οι καρτες. Ουτε με υποχωρήσεις; Πχ το GTA V η NBA 2K 17; Σε τι κάρτα πάμε μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4Κ μπορεις να πεις οτι και η 1080 ειναι υποχωρηση...

 

Ναι για παιχνίδια είναι η κάρτα καθαρά. Η οθόνη είναι καινούργια και την περιμένω αυτήν την βδομάδα επομένως και δεν γνώριζα οτι δεν φτάνουν αυτές οι καρτες. Ουτε με υποχωρήσεις; Πχ το GTA V η NBA 2K 17; Σε τι κάρτα πάμε μετα;

Σε GTA V έχουν παίξει σε 4Κ με medium settings με GTX970. Συνεπώς μια 1060 6άρα θα σε καλύψει σε παιχνίδια <2014 ή cpu bound καταστάσεις.

 

Συνεπώς η 1080 είναι υπεραρκετή αν δεν θες να υπερηφανεύεσαι ότι "τα παίζ' ούλα ultra με 100fps". Μια 1060 με υποχωρήσεις μια χαρά θα σε καλύψει. Εξάλλου οι διαφορές σε πολλά παιχνίδια απο high σε ultra είναι πολύ μικρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε GTA V έχουν παίξει σε 4Κ με medium settings με GTX970. Συνεπώς μια 1060 6άρα θα σε καλύψει σε παιχνίδια <2014 ή cpu bound καταστάσεις.

 

Συνεπώς η 1080 είναι υπεραρκετή αν δεν θες να υπερηφανεύεσαι ότι "τα παίζ' ούλα ultra με 100fps". Μια 1060 με υποχωρήσεις μια χαρά θα σε καλύψει. Εξάλλου οι διαφορές σε πολλά παιχνίδια απο high σε ultra είναι πολύ μικρές.

Οποτε να προχωρησω σε μια Gtx 1060 6Gb η Rx 480 8Gb; Δεν φτάνουν και τα χρήματα για κάτι άλλο... 350€ άντε και 30-40€ παραπάνω βαριά βαριά. Ποια όμως να παρω απο αυτές που σας εδειξα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asus 480x . nba παιζεις ανετα σε 4κ, στα medium και gta v πιστευω 

Δες για και καμια r9 fury στα 280-300 για καλυτερες επιδοσεις.

edit ακυρη η fury λογω τροφοδτικου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε να προχωρησω σε μια Gtx 1060 6Gb η Rx 480 8Gb; Δεν φτάνουν και τα χρήματα για κάτι άλλο... 350€ άντε και 30-40€ παραπάνω βαριά βαριά. Ποια όμως να παρω απο αυτές που σας εδειξα;

Πάρε μια 480 8gb και αργότερα χτυπάς και μια δευτερη (crossfire) και θα είσαι σχετικά καλά και για 4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε φίλτατε αν πας στα 400 μήπως να κοιτάξεις και εξωτερικό για καμιά 1070 σε προσφορά; Πρόσφατα είχε μια evga 1070 στα 423 ευρώ νομίζω σε ένα γερμανικό site... www.caseking.de σαφώς δυνατότερη και από τις δύο που συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 210 φευγει πολυ το budget . Δλδ σε φαση max ~120€ η καλυτερη επιλογη ειναι οντως η rx 460 ?

Nαι, εκτός αν θες να πας σε μεταχειρισμένη 280 που είναι παλιότερη αλλά δυνατότερη.

 

Ναι για παιχνίδια είναι η κάρτα καθαρά. Η οθόνη είναι καινούργια και την περιμένω αυτήν την βδομάδα επομένως και δεν γνώριζα οτι δεν φτάνουν αυτές οι καρτες. Ουτε με υποχωρήσεις; Πχ το GTA V η NBA 2K 17; Σε τι κάρτα πάμε μετα;

Nba άνετα, gta με υποχωρήσεις ναι. Μετά πάμε σε 1070, όχι ότι αυτή θα τα σκίζει αλλά όσο να πεις είναι κοντά ένα 50% δυνατότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελία.
Σαν τιμές τι είναι πιο σωστό?

180€ η 1050 Ti 4gb

ή

145€ η 1050 ?

Αξίζει δηλαδή τα 35€(σαν διαφορά απόδοσης) έξτρα η Ti?

 

(Η χρήση ανέφερα σε προηγούμενα ποστς για όποιον δεν το είδε, είναι LoL, CSGO, WoW, FSX, και το X-Plane 11 σε έναν μήνα. Με ενδιαφέρει να σηκώσει το X-Plane σχετικά άνετα και να μην φάω καμιά ξενέρα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελία.

Σαν τιμές τι είναι πιο σωστό?

 

180€ η 1050 Ti 4gb

 

ή

 

145€ η 1050 ?

 

Αξίζει δηλαδή τα 35€(σαν διαφορά απόδοσης) έξτρα η Ti?

 

(Η χρήση ανέφερα σε προηγούμενα ποστς για όποιον δεν το είδε, είναι LoL, CSGO, WoW, FSX, και το X-Plane 11 σε έναν μήνα. Με ενδιαφέρει να σηκώσει το X-Plane σχετικά άνετα και να μην φάω καμιά ξενέρα :P)

 

Γιατί όχι αυτήν με 170? http://www.skroutz.gr/s/10751967/Zotac-GeForce-GTX1050-2GB-OC-ZT-P10500C-10L.html

http://www.skroutz.gr/s/10282700/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-GV-N105TD5-4GD.html

 

Με το FSX θες αποκλειστικά nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι αυτήν με 170? http://www.skroutz.gr/s/10751967/Zotac-GeForce-GTX1050-2GB-OC-ZT-P10500C-10L.html

 

Με το FSX θες αποκλειστικά nvidia.

Θέλω μέχρι 17cm, αυτό είναι το θέμα μου :P

Σε raijintek metis έχω το Build μου..

 

Επίσης αυτή που παρέθεσες δεν είναι Ti με τα 170..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...