Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 45fps είναι το πιο δύσχρηστο και εκνευριστικο framerate για να παιξει κανείς action game. Άξιζει μονο αν κάποιος εχει freesync monitor, γτι αν έχει τα χρήματα για gsync monitor τοτε μαλλον δε θα μιλάμε για 45fps. Στα κοινά μονιτορ των 60hertz τα 45fps καταστρεφουν το user experience. Καλυτερα vsync στα 30hertz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 45fps είναι το πιο δύσχρηστο και εκνευριστικο framerate για να παιξει κανείς action game. Άξιζει μονο αν κάποιος εχει freesync monitor, γτι αν έχει τα χρήματα για gsync monitor τοτε μαλλον δε θα μιλάμε για 45fps. Στα κοινά μονιτορ των 60hertz τα 45fps καταστρεφουν το user experience. Καλυτερα vsync στα 30hertz

Λόγω του frame in-variance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, δεν ξέρω αν πρόλαβες να πάρεις αλλά το x-plane 11, δεν αστειεύεται. Έβαλα χτες το demo και σε 1440p τα χρειάστηκε το μηχάνημα της υπογραφής. Δεν πρόλαβα να παίξω (2-3 λεπτά μόνο) αλλά αν θες το απόγευμα σου λέω τι fps βγάζει ακριβώς και πως είναι τα πράγματα αν ρίξεις τα γραφικά αρκετά.

 

Επίσης στα Recommended Hardware Requirements ζητάει gtx 1070 (!)

 

http://www.x-plane.com/kb/x-plane-11-system-requirements/

 

Συνεπώς αν θες σοβαρά να παίξεις το παιχνίδι πας τουλάχιστον για 1050ti και μετά μιλάμε για 1060...

Αποφάσισα να ξοδευτώ λίγο και να πάω στην 1050 Ti στα 180.

 

Η επόμενη ήταν η 1060 στα 240 περίπου και είναι μεγάλο άλμα, δεν μπορώ να τα διαθέσω.

 

Πιστέυω θα είμαι οκ γενικότερα με αυτήν την καρτούλα.

 

EDIT:

Παιδιά από εδώ μου βγαίνει 146 λίρες (~168€) με μεταφορικά, που είναι φθηνότερα από Ελλάδα.

https://www.amazon.co.uk/Palit-GeForce-1050Ti-StormX-Graphics/dp/B01M2ZC61B/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1484142394&sr=1-3&keywords=gtx+1050+ti

Προχωράω άφοβα από amazon αγγλίας έτσι δεν είναι?

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα 10αρικο παρτην απο Ελλαδα.

Είναι ~18€ η διαφορά περίπου, γιατί πληρώνω και μεταφορικά καθώς είμαι στην Κρήτη.

Την έκανα την παραγγελία, από ότι διαβάζω δεν έχω να φοβάμαι τίποτα από παραγγελίες του amazon, οπότε περιμένω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ~18€ η διαφορά περίπου, γιατί πληρώνω και μεταφορικά καθώς είμαι στην Κρήτη.

Την έκανα την παραγγελία, από ότι διαβάζω δεν έχω να φοβάμαι τίποτα από παραγγελίες του amazon, οπότε περιμένω.

 

Βασικά, από άποψη after sale support τουλάχιστον, το amazon είναι 1000 φορές καλύτερο απ'τους δικούς μας που σου βγάζουν την παναγία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ~18€ η διαφορά περίπου, γιατί πληρώνω και μεταφορικά καθώς είμαι στην Κρήτη.

Την έκανα την παραγγελία, από ότι διαβάζω δεν έχω να φοβάμαι τίποτα από παραγγελίες του amazon, οπότε περιμένω.

 

 

και αμα σου χαλασει θα περιμενεις κανα μηνα για να παρεις αλλη. Ουτε φτωχοτερος ουτε πλουσιοτερος γινεσαι με 10 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα σου χαλασει θα περιμενεις κανα μηνα για να παρεις αλλη. Ουτε φτωχοτερος ουτε πλουσιοτερος γινεσαι με 10 ευρω.

Ενώ αν μου χαλάσει και είναι αγορασμένη από εδώ θα μου κάνουν άμεση αντικατάσταση ε?

Να μου υποδείξεις σε παρακαλώ ένα κατάστημα που το κάνει αυτό, χωρίς να το στείλει στο σέρβις και να περιμένει απάντηση ότι όντως έχει πρόβλημα και να προχωρήσουμε σε πιστωτικό ή αντικατάσταση και καταγγελίες στη γραμμή καταναλωτή κτλ. Λίγα διαβάζω εδώ μέσα...

 

Τέλος πάντων, εγώ θέλησα να σώσω 18 ευρώ. 18 από δω, 18 από κει άμα ήταν έτσι πήγαινα στην 1060. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως, όταν έχω θέσει ανώτατο όριο τα 140 της 1050 και κάνω υπέρβαση ήδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αν μου χαλάσει και είναι αγορασμένη από εδώ θα μου κάνουν άμεση αντικατάσταση ε?

 

 

Έτσι ακριβώς.

Σε 3 μέρες κλείνω μήνα χωρίς κάρτα.

Του φίλου του είπαν για δίμηνο.

Όπως λέει σ'αυτό το post ο Inuyasha, οι εποχές που πήγαινες την κάρτα γραφικών (ή τη μητρική κτλ) στο κατάστημα και σου έδιναν άλλη και «τα έβρισκαν» μετά με τον προμηθευτή έχουν περάσει προ πολλού.

 

Τώρα όλοι κάνουν περικοπές από όπου μπορούν. Και όταν λέμε όλοι, εννοούμε και οι κατασκευαστές. Πόσο μάλλον οι προμηθευτές/έμποροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αν μου χαλάσει και είναι αγορασμένη από εδώ θα μου κάνουν άμεση αντικατάσταση ε?

Άμα πάρεις από σκρουτζομάγαζο, όχι. Άμα πάρεις από κανονικό μαγαζί, ναι. Αντικατάσταση ή πιστωτικό, μέσα σε μία βδομάδα, μαζί με τον έλεγχο, βαριά. Από το γνωστό μαγαζί, μέσα σε 2 μέρες θα το έχεις λύσει. Καλώς ή κακώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πάρεις από σκρουτζομάγαζο, όχι. Άμα πάρεις από κανονικό μαγαζί, ναι. Αντικατάσταση ή πιστωτικό, μέσα σε μία βδομάδα, μαζί με τον έλεγχο, βαριά. Από το γνωστό μαγαζί, μέσα σε 2 μέρες θα το έχεις λύσει. Καλώς ή κακώς...

Από κανονικό μαγαζί βέβαια η 1050Ti κάνει 200+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

έχω αυτό το σύστημα 

Case: ASUS VENTO TA-M21 BLACK
Motherboard: GIGABYTE H67M-D2-B3
CPU: INTEL CORE i5 2500 3.30GHz 6MB
RAM: G.SKILL F3-10666CL9D-8GBRL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10666 RIPJAWS DUAL CHANNEL KIT
GPU: GIGABYTE GTX 560 Ti OC 1GB
HDD: WESTERN DIGITAL 1TB WD10EZRX 64MB SATA3
PSU: AKASA ES 600W ACTIVE PFC 80
Optical Drive: DVD-RW AD5260S-0B 24X SAT
 
και θέλω να αγοράσω καινούρια κάρτα γραφικών γιατί η παλιά χάλασε....
σκέφτομαι αυτήν :http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-radeon-rx460-windforce-oc-2g-gv-rx460wf2oc-2gd-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516833
 
το ερώτημα μου είναι : υπάρχει περίπτωση bottleneck η πρόβλημα μη συμβατότητας; 
 
ευχαριστώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

έχω αυτό το σύστημα 

Case: ASUS VENTO TA-M21 BLACK
Motherboard: GIGABYTE H67M-D2-B3
CPU: INTEL CORE i5 2500 3.30GHz 6MB
RAM: G.SKILL F3-10666CL9D-8GBRL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10666 RIPJAWS DUAL CHANNEL KIT
GPU: GIGABYTE GTX 560 Ti OC 1GB
HDD: WESTERN DIGITAL 1TB WD10EZRX 64MB SATA3
PSU: AKASA ES 600W ACTIVE PFC 80
Optical Drive: DVD-RW AD5260S-0B 24X SAT
 
και θέλω να αγοράσω καινούρια κάρτα γραφικών γιατί η παλιά χάλασε....

σκέφτομαι αυτήν :http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-radeon-rx460-windforce-oc-2g-gv-rx460wf2oc-2gd-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516833

 
το ερώτημα μου είναι : υπάρχει περίπτωση bottleneck η πρόβλημα μη συμβατότητας;
 
ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα, η μη ασυμβατότητα δεν είναι πρόβλημα, το ανάποδο είναι.

 

Anyway, δεν θα έχεις πρόβλημα. Πες μας σε τι ανάλυση παίζεις και πόσα χρήματα διαθέτεις, για να σου προτείνουμε.

Αν μπορείς απέφυγε το eshop σε κάρτες, είναι τραγικά ακριβές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

έχω αυτό το σύστημα 

Case: ASUS VENTO TA-M21 BLACK
Motherboard: GIGABYTE H67M-D2-B3
CPU: INTEL CORE i5 2500 3.30GHz 6MB
RAM: G.SKILL F3-10666CL9D-8GBRL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10666 RIPJAWS DUAL CHANNEL KIT
GPU: GIGABYTE GTX 560 Ti OC 1GB
HDD: WESTERN DIGITAL 1TB WD10EZRX 64MB SATA3
PSU: AKASA ES 600W ACTIVE PFC 80
Optical Drive: DVD-RW AD5260S-0B 24X SAT
 
και θέλω να αγοράσω καινούρια κάρτα γραφικών γιατί η παλιά χάλασε....

σκέφτομαι αυτήν :http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-radeon-rx460-windforce-oc-2g-gv-rx460wf2oc-2gd-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516833

 
το ερώτημα μου είναι : υπάρχει περίπτωση bottleneck η πρόβλημα μη συμβατότητας; 
 
ευχαριστώ!

 

 

Και pentium να ειχες δεν θα αντιμετωπιζες bottleneck δεν ειναι τοσο δυνατη αυτη η καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...