Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, παμε για νεα κάρτα. Budget 300 ευρω. Εχω καταλήξει στην rx480, αλλα θα ήθελα να μου προτείνετε την καλύτερη υλοποίηση με γνώμονα το overclocking. Ευχαριστώ ☺

Σε αυτόν τον τομέα πας σε XFX GTR black ή Asus ROG.

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ.

 

Οπότε πάω σε κάρτες γραφικών για http://www.skroutz.gr/s/9592461/XFX-Radeon-RX-470-4GB-RX-470P4SFD5.html ή http://www.skroutz.gr/s/9707985/Palit-GeForce-GTX1060-3GB-NE51060015F9D.html + κάποιο oc σε cpu + κάποια αναβάθμιση στην ram.

 

O xeon 3480 είναι αρκετά ποιο δυνατός από τον 750 από ότι βλέπω εάν τρώει bottle o 750.Εαν πήγαινα σε xeon θα μπορούσα να βάλω κάτι ποιο δυνατό από θέμα gpu;

Ναι, θα μπορούσες μέχρι 480 8άρα ή 1060 6άρα, ή και 1070 με κάποιο bottleneck ανάλογα το παιχνίδι κτλ κτλ.

 

Αλλά φεύγει πολύ το κόστος. Εννοείται και τον xeon θα τον έκανες OC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελία.

Σαν τιμές τι είναι πιο σωστό?

 

180€ η 1050 Ti 4gb

 

ή

 

145€ η 1050 ?

 

Αξίζει δηλαδή τα 35€(σαν διαφορά απόδοσης) έξτρα η Ti?

 

(Η χρήση ανέφερα σε προηγούμενα ποστς για όποιον δεν το είδε, είναι LoL, CSGO, WoW, FSX, και το X-Plane 11 σε έναν μήνα. Με ενδιαφέρει να σηκώσει το X-Plane σχετικά άνετα και να μην φάω καμιά ξενέρα :P)

 

καλημέρα, δεν ξέρω αν πρόλαβες να πάρεις αλλά το x-plane 11, δεν αστειεύεται. Έβαλα χτες το demo και σε 1440p τα χρειάστηκε το μηχάνημα της υπογραφής. Δεν πρόλαβα να παίξω (2-3 λεπτά μόνο) αλλά αν θες το απόγευμα σου λέω τι fps βγάζει ακριβώς και πως είναι τα πράγματα αν ρίξεις τα γραφικά αρκετά.

 

Επίσης στα Recommended Hardware Requirements ζητάει gtx 1070 (!)

 

http://www.x-plane.com/kb/x-plane-11-system-requirements/

 

Συνεπώς αν θες σοβαρά να παίξεις το παιχνίδι πας τουλάχιστον για 1050ti και μετά μιλάμε για 1060...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, δεν ξέρω αν πρόλαβες να πάρεις αλλά το x-plane 11, δεν αστειεύεται. Έβαλα χτες το demo και σε 1440p τα χρειάστηκε το μηχάνημα της υπογραφής. Δεν πρόλαβα να παίξω (2-3 λεπτά μόνο) αλλά αν θες το απόγευμα σου λέω τι fps βγάζει ακριβώς και πως είναι τα πράγματα αν ρίξεις τα γραφικά αρκετά.

 

Επίσης στα Recommended Hardware Requirements ζητάει gtx 1070 (!)

 

http://www.x-plane.com/kb/x-plane-11-system-requirements/

 

Συνεπώς αν θες σοβαρά να παίξεις το παιχνίδι πας τουλάχιστον για 1050ti και μετά μιλάμε για 1060...

Η αλήθεια είναι ότι είδα κάποιο βιντεάκι στο YT να το παίζει κάποιος με την 1050, και είχε ~15 FPS.

Με 1050ti, στα ίδια settings θα έχουμε 8-10 fps πάνω υποθέτω, ακόμα και τα 30 δεν τα πιάνει δηλαδή.

 

Μάλλον για Ti πάω, και ας χρειαστεί να κάνω κάποιες υποχωρήσεις. Δεν είναι ότι θα το λιώνω όλη μέρα, αλλά να δώσω πάνω από 200€ μόνο για ένα παιχνίδι, δεν θέλω να το κάνω. Αν και την γλυκοκοίταξα και την 1060 3GB στα ~230, αλλά μετά λες "ναι αλλά είναι 3gb μόνο, βάλε κάτι ακόμα για την 6", και κάπως έτσι από τα 100, πας στα 300 :P

 

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο.

Σε αυτό το  video το fraps φαίνεται να δείχνει 15-17, εμένα μου φαίνεται πιο smooth όμως.

https://www.youtube.com/watch?v=0ELkEffGJ2Q

Επίσης αν δείτε κι άλλα βιντεάκια του τύπου φαίνεται να παίζει smooth το παιχνίδι.

Αν αυτός παίζει έτσι με 1050, πιστεύω θα είμαι οκ με την 1050Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είδα κάποιο βιντεάκι στο YT να το παίζει κάποιος με την 1050, και είχε ~15 FPS.

Με 1050ti, στα ίδια settings θα έχουμε 8-10 fps πάνω υποθέτω, ακόμα και τα 30 δεν τα πιάνει δηλαδή.

 

Μάλλον για Ti πάω, και ας χρειαστεί να κάνω κάποιες υποχωρήσεις. Δεν είναι ότι θα το λιώνω όλη μέρα, αλλά να δώσω πάνω από 200€ μόνο για ένα παιχνίδι, δεν θέλω να το κάνω. Αν και την γλυκοκοίταξα και την 1060 3GB στα ~230, αλλά μετά λες "ναι αλλά είναι 3gb μόνο, βάλε κάτι ακόμα για την 6", και κάπως έτσι από τα 100, πας στα 300 :P

 

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο.

Σε αυτό το  video το fraps φαίνεται να δείχνει 15-17, εμένα μου φαίνεται πιο smooth όμως.

Επίσης αν δείτε κι άλλα βιντεάκια του τύπου φαίνεται να παίζει smooth το παιχνίδι.

Αν αυτός παίζει έτσι με 1050, πιστεύω θα είμαι οκ με την 1050Ti.

Τέτοια παιχνίδια θέλουν κυρίως cpu και ram. Η κάρτα γραφικών έρχεται σε δεύτερη μοίρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια παιχνίδια θέλουν κυρίως cpu και ram. Η κάρτα γραφικών έρχεται σε δεύτερη μοίρα...

Αυτός παίζει με έναν FX6300, οπότε αυτό που λες έχει νόημα. Με τον 6500 που έχω εγώ θα είμαι καλύτερα έστω και με την 1050.

 

Τέλος πάντων, αρκετά το κούρασα.

 

Από ότι μου λέτε και με την 1050 θα είμαι οκ. Τα βάζω κάτω, τα ζυγίζω και μέχρι το βράδυ κάνω την παραγγελία.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κανει το συστημα της περιγραφής και ήρθε και η ωρα να πάρω και κάρτα γραφικών. Οποτε rx460, gtx1050 ή κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κανει το συστημα της περιγραφής και ήρθε και η ωρα να πάρω και κάρτα γραφικών. Οποτε rx460, gtx1050 ή κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά;

Πάρε μια RX460, καλύτερα κάποιο μοντέλο με αναφορές ξεκλειδώματος (πχ asus, saphire) κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κανει το συστημα της περιγραφής και ήρθε και η ωρα να πάρω και κάρτα γραφικών. Οποτε rx460, gtx1050 ή κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά;

Τι παιχνίδια μιλάμε?

 

Πάρε μια RX460, καλύτερα κάποιο μοντέλο με αναφορές ξεκλειδώματος (πχ asus, saphire) κτλ.

Αν πας σε 460 εδώ το link για το ξεκλείδωμα των SP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια παιχνίδια θέλουν κυρίως cpu και ram. Η κάρτα γραφικών έρχεται σε δεύτερη μοίρα...

Δεν έρχεται σε δεύτερη μοίρα στο x-plane. Το παιχνίδι έχει πολύ καλά γραφίκα. Επίσης στα recommended το παιχνίδι θέλει 1070(!).

 

Από ότι μου λέτε και με την 1050 θα είμαι οκ. Τα βάζω κάτω, τα ζυγίζω και μέχρι το βράδυ κάνω την παραγγελία.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

 

 

 

Με 1050 δεν θα είσαι με τίποτα οκ στo x-plane.. πάρε μια 1050ti τουλάχιστον.

 

Επίσης μην σε νοιάζει τόσο τα 3gb, έχει βέβαια και πιο αργό core η 1060 3gb vs 6gb. Τεσπα αν θες να ευχαριστηθείς το game πάρε 1060 3gb

 

p.s. εμένα με το σύστημα της υπογραφής σε 1080p όλα ultra έβγαλε 70fps σε απλό σενάριο. Σε 1440p και περίπλοκο σενάριο ~40-60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνίδια μιλάμε?

 

Αν πας σε 460 εδώ το link για το ξεκλείδωμα των SP.

 

Επίσης μην σε νοιάζει τόσο τα 3gb, έχει βέβαια και πιο αργό core η 1060 3gb vs 6gb. Τεσπα αν θες να ευχαριστηθείς το game πάρε 1060 3gb

 

p.s. εμένα με το σύστημα της υπογραφής σε 1080p όλα ultra έβγαλε 70fps σε απλό σενάριο. Σε 1440p και περίπλοκο σενάριο ~40-60

 

Έχω κάνει παραγκελία την Gigabyte Radeon RX460 4GB. 

Με τα oc δεν χάνεται και η εγγύηση?

 

Παιχνίδια όπως το forza horizon 3 θα τα παίζει ικανοποιητικά?

Παιχνίδια που γενικά θέλω να παίξω είναι battlefield, call of duty, farcry και τίποτα προσομοιωτές αγώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evoracing μάλλον μπέρδεψες τις παραθέσεις.

 

anyway με 460 μην περιμένεις και πάρα πολλά, αλλά με medium - high setting @ 1080p θα τρέχουν ικανοποιητικά. εξαρτάται και τι θεωρείς ικανοποιητικά.

 

π.χ. battlefield 1, high settings ένα 45αρι fps το βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evoracing μάλλον μπέρδεψες τις παραθέσεις.

 

anyway με 460 μην περιμένεις και πάρα πολλά, αλλά με medium - high setting @ 1080p θα τρέχουν ικανοποιητικά. εξαρτάται και τι θεωρείς ικανοποιητικά.

 

π.χ. battlefield 1, high settings ένα 45αρι fps το βγάζει.

 

Ναι συγνώμη του Sheogorath ήθελα να παραθέσω.

Δεν έχω απαιτήσεις έτσι κ αλλιώς δεν έχω και καλές οθόνες και έχω να ασχοληθώ με παιχνίδι από το need for speed world :P

Ότι και να πάρω θα μου φανεί καλό εμένα απλά λέω να μην πάρω κάτι που στα ίδια λεφτά ή και 10-20€ παραπάνω θα έπαιρνα κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη του Sheogorath ήθελα να παραθέσω.

Δεν έχω απαιτήσεις έτσι κ αλλιώς δεν έχω και καλές οθόνες και έχω να ασχοληθώ με παιχνίδι από το need for speed world :P

Ότι και να πάρω θα μου φανεί καλό εμένα απλά λέω να μην πάρω κάτι που στα ίδια λεφτά ή και 10-20€ παραπάνω θα έπαιρνα κάτι καλύτερο.

Η 1050 και η 460 είναι μια ή άλλη. Η 460 ίσως ξεκλειδώσει με 1024 shaders. Αν δεν μπορείς να πας σε 1060 3gb/470 4gb που θα ταίριαζε στο build σου, πας σε 460/1050.

 

Η 1050ti είναι και αυτή δυνατή αλλά λίγο τσιμπημένη. Αξίζουν μόνο η φθηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, βρήκα από το πλαίσιο την 970 της palit στα 200.Την έχω κλείσει στο όνομά μου.

Αξίζει η αγορά της σε αυτήν την τιμή? Έχει κανείς εμπειρία από palit?Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...