Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συγκεκριμένη την οποία την είχα και στο μυαλό μου,σχετικά με το χαρακτηριστικό   Τύπος μνήμης 64-bit DDR3 θα έχω κάποιο θέμα συνδεσιμότητας με επεξεργαστή 32 ή είναι τελείως διαφορετικά οπότε όλα οκ;

 

΄Εχουν δίκιο τα παιδιά. Το πρόβλημά σου δεν βρίσκεται στην κάρτα γραφικών αλλά στην όλη πλατφόρμα γενικά. Μπορείς είτε φτηνά να βάλεις κανένα μεταχειρισμένο επεξεργαστή όπως σου πρότεινε ήδη ο συνάδελφος ή και να πας σε αναβάθμιση μητρικής/επεξεργαστή/μνήμης (όπου αρκούν οι ενσωματωμένες μονάδες γραφικών στους επεξεργαστές) αν μιλάμε για χρήση γραφείου. Θα πρέπει ωστόσο να απευθυνθείς στο ανάλογο subforum.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι σε φάση που ψάχνω να στήσω ένα pc του οποίου η πιο βαριά εργασία θα είναι η επεξεργασία βίντεο (after effects, premiere, sony vegas) σε αρκετά προχωρημένο στάδιο και θέλω να επενδύσω σε οτι μπορεί να μου εξασφαλίσει μεγαλύτερη ταχύτητα επεξεργασιας και όσο το δυνατον γρηγορότερο rendering. Πέρα από τον επεξεργαστή ο οποίος είναι ο σημαντικότερος γι' αυτά, ψάχνοντας λίγο το θέμα κυρίως σε ξένα sites διαπίστωσα πως δεν είναι απαραίτητη ξεχωριστή κάρτα γραφικών για το λόγο που θέλω το pc. Δε θα προσέφερε δηλαδή κάτι που θα με βοηθούσε σε αυτό. Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό. Προφανώς και θα μπώ στη διαδικασία να αγοράσω κάρτα γραφικών αλλά δε θέλω να ξεφύγω πολύ σε χρήματα. Πιστεύετε οτι με μια κάρτα γραφικών των 100 ευρώ (το πολύ) θα μπορούσε να σταθεί ένα σύστημα για επεξεργασία βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φάση που ψάχνω να στήσω ένα pc του οποίου η πιο βαριά εργασία θα είναι η επεξεργασία βίντεο (after effects, premiere, sony vegas) σε αρκετά προχωρημένο στάδιο και θέλω να επενδύσω σε οτι μπορεί να μου εξασφαλίσει μεγαλύτερη ταχύτητα επεξεργασιας και όσο το δυνατον γρηγορότερο rendering. Πέρα από τον επεξεργαστή ο οποίος είναι ο σημαντικότερος γι' αυτά, ψάχνοντας λίγο το θέμα κυρίως σε ξένα sites διαπίστωσα πως δεν είναι απαραίτητη ξεχωριστή κάρτα γραφικών για το λόγο που θέλω το pc. Δε θα προσέφερε δηλαδή κάτι που θα με βοηθούσε σε αυτό. Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό. Προφανώς και θα μπώ στη διαδικασία να αγοράσω κάρτα γραφικών αλλά δε θέλω να ξεφύγω πολύ σε χρήματα. Πιστεύετε οτι με μια κάρτα γραφικών των 100 ευρώ (το πολύ) θα μπορούσε να σταθεί ένα σύστημα για επεξεργασία βίντεο;

 

Θεωρώ ότι με μία τέτοια θα είσαι μια χαρά: https://www.skroutz.gr/s/10680494/XFX-Radeon-RX-460-4GB-Slim-Single-Slot-RX-460P4TFG5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64 είναι το εύρος. Ο επεξεργαστής σου είναι 64 μπιτ και αυτός, σε τεχνολογία.

 

Όπως και να έχει, δυστυχώς δεν είναι ο κατάλληλος χώρος να το συζητήσουμε εδώ, αλλά αυτό που σου είπε ο Zelo είναι το πιο σωστό.

καλησπερα θα παω γ αγορα καρτας μαλλον μεσα απο το site εχω ton phenom 1090 ποια μπορω να του βαλω επανω και να ειναι καλυτερη απο την r9 380 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου απαντήσαμε 2 σελίδες πίσω?

σορρυ απλος μ ζητησαν τωρα την r9 380 και γ αυτο ρωταω .....αξιζει να παω σε gtx  960 4gb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ απλος μ ζητησαν τωρα την r9 380 και γ αυτο ρωταω .....αξιζει να παω σε gtx  960 4gb ?

Όχι, ελάχιστο 470-480 ή 1060.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι με μία τέτοια θα είσαι μια χαρά: https://www.skroutz.gr/s/10680494/XFX-Radeon-RX-460-4GB-Slim-Single-Slot-RX-460P4TFG5.html

Φιλε μου επειδη και εγω ψαχνω κατι τετοιο σε καρτα για editing video κ φωτο κανει και σε μενα με τα εξης χαρακτηριστικα που εχω στο pc μου;

 

Motherboard: Gigabyte GA 970A-D3 (rev. 3.0)

CPU: AMD FX 8320  3.5GHz 

Κάρτα γραφικών: AMD Radeon HD 5450 

Ram: CL9 Corsair Ven k ( CML16GX3M2A1600C9 ) 2χ8GB

 SSD: SAMSUNG  840 EVO 120GB,

HDD: WD 3TB Caviar Black WD 3003 FZEX, 

PSU: XFX TS 450W ,

CPU cooler: COOLERMASTER Hyper 212 Evo

Μonitor:Philips V-line 226V4LAB,

Case: Aerocool V3X Midi Black Edition,

Speakers: LOGITECH Z120,

Κeyboard: Microsoft Wired Keyboard 400,

Εκδοση λογισμικούWindows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη και εγω ψαχνω κατι τετοιο σε καρτα για editing video κ φωτο κανει και σε μενα με τα εξης χαρακτηριστικα που εχω στο pc μου;

 

Motherboard: Gigabyte GA 970A-D3 (rev. 3.0)

CPU: AMD FX 8320  3.5GHz 

Κάρτα γραφικών: AMD Radeon HD 5450 

Ram: CL9 Corsair Ven k ( CML16GX3M2A1600C9 ) 2χ8GB

 SSD: SAMSUNG  840 EVO 120GB,

HDD: WD 3TB Caviar Black WD 3003 FZEX, 

PSU: XFX TS 450W ,

CPU cooler: COOLERMASTER Hyper 212 Evo

Μonitor:Philips V-line 226V4LAB,

Case: Aerocool V3X Midi Black Edition,

Speakers: LOGITECH Z120,

Κeyboard: Microsoft Wired Keyboard 400,

Εκδοση λογισμικούWindows 10

 

Mια χαρά θα σου έρθει και εσένα η 460 σε αυτά τα βαλάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πρόσφατα αγόρασα έναν prebuilt pc και συγκεκριμμένα έναν dell  inspiron 3650 i7 6700 καθώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να έφτιαχνα έναν μόνος μου κομματι κομμάτι. Μεταξύ των αλλών τον πήρα και για games και πιστεύω από χαρακτηριστικά είναι καλός πλην της κάρτας γραφικών την οποία και θέλω να αλλάξω έχοντάς μου γίνει 2 προτάσεις χωρίς να ξέρω αν το σύστημά μου πληρεί τις προυποθέσεις. Τα χαρακτηριστικά του pc μου έιναι τα εξής:

 

Κουτί: Είναι της dell με διαστάσεις : ύψος 13,78 ιντσ,μήκος 6,06 ιντσ και πλάτος 11,12 ιντσ.

Επεξεργαστής: Intel core i 7 6700 3.40 ghz

Ram: 16gb DDR3L 1600mhz

Σκληρός: 2 tb 7200rpm 

Λειτουργικό: Windows 10

Psu: Δε γνωρίζω ακριβώς αλλά νομίζω είναι της dell me 220-250 watt περίπου

Μητρική: Επίσης δε γνωρίζω αλλά πρέπει να είναι επίσης της dell ( θα παραθέσω σύνδεσμο με τα στοιχεία psu και μητρικής)

Οθόνη: Μία της dell με μέγιστη ανάλυση 1920χ 1080

Κάρτα γραφικών: Amd radeon r9 360

O οδηγός που δίνει στοιχεία για μητρική και psu είναι:http://topics-cdn.de...anual_en-us.pdf και εδώ : https://content.abt.com/documents/72094/I36503756SLV_brochure.pdf

 

Οι κάρτες γραφικών που μου προτάθηκαν είναι:

EVGA GeForce GTX1060 6GB Gaming (06G-P4-6161) ή Sapphire Radeon RX 480 8GB Nitro+ OC (11260-10-20G)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι κάρτες αυτές είναι εφαρμόσιμες στο pc μου χώρις να αλλάξω κουτί,μητρική παρά μόνο τροφοδότικό αν χρειαστεί.Αν όχι να μου προτείνετε (αν υπάρχουν) κάρτες που να εφαρμόζουν με ανάλογες επιδόσεις  καθώς και αν υπάρχει η δυνατότητα με το ήδη υπάρχων σύστημα να έχει 2 κάρτες ταυτόχρονα.Τώρα αν χρειαστεί να αλλάξω και τροφοδοτικό με περρισότερα watt να μου πείτε να θα χωρούσε στο κουτί ή αν όχι , αν γινόταν να το έχω συνδεδεμένο απέξω. Δηλαδή θέλω να κρατήσω κουτί και μητρική και να αλλάξω κάρτα γραφικ΄ων και τροφοδοτικό( αν χρειάζεται).

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή γιατί βρίσκομαι σε αδιέξοδο καθώς δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα για να πάρς μόνος μου αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά θα σου έρθει και εσένα η 460 σε αυτά τα βαλάντια.

Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση. Ειδα και αυτη https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html?from=recommendations που μου φαινεται λιγο καλυτερη και βαση των αξιολογησεων που εχει; Και βασικα δεν παιζω games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις πρόσφατα αγόρασα έναν prebuilt pc και συγκεκριμμένα έναν dell  inspiron 3650 i7 6700 καθώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να έφτιαχνα έναν μόνος μου κομματι κομμάτι. Μεταξύ των αλλών τον πήρα και για games και πιστεύω από χαρακτηριστικά είναι καλός πλην της κάρτας γραφικών την οποία και θέλω να αλλάξω έχοντάς μου γίνει 2 προτάσεις χωρίς να ξέρω αν το σύστημά μου πληρεί τις προυποθέσεις. Τα χαρακτηριστικά του pc μου έιναι τα εξής:

 

Κουτί: Είναι της dell με διαστάσεις : ύψος 13,78 ιντσ,μήκος 6,06 ιντσ και πλάτος 11,12 ιντσ.

Επεξεργαστής: Intel core i 7 6700 3.40 ghz

Ram: 16gb DDR3L 1600mhz

Σκληρός: 2 tb 7200rpm 

Λειτουργικό: Windows 10

Psu: Δε γνωρίζω ακριβώς αλλά νομίζω είναι της dell me 220-250 watt περίπου

Μητρική: Επίσης δε γνωρίζω αλλά πρέπει να είναι επίσης της dell ( θα παραθέσω σύνδεσμο με τα στοιχεία psu και μητρικής)

Οθόνη: Μία της dell με μέγιστη ανάλυση 1920χ 1080

Κάρτα γραφικών: Amd radeon r9 360

O οδηγός που δίνει στοιχεία για μητρική και psu είναι:http://topics-cdn.de...anual_en-us.pdf και εδώ : https://content.abt.com/documents/72094/I36503756SLV_brochure.pdf

 

Οι κάρτες γραφικών που μου προτάθηκαν είναι:

EVGA GeForce GTX1060 6GB Gaming (06G-P4-6161) ή Sapphire Radeon RX 480 8GB Nitro+ OC (11260-10-20G)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι κάρτες αυτές είναι εφαρμόσιμες στο pc μου χώρις να αλλάξω κουτί,μητρική παρά μόνο τροφοδότικό αν χρειαστεί.Αν όχι να μου προτείνετε (αν υπάρχουν) κάρτες που να εφαρμόζουν με ανάλογες επιδόσεις  καθώς και αν υπάρχει η δυνατότητα με το ήδη υπάρχων σύστημα να έχει 2 κάρτες ταυτόχρονα.Τώρα αν χρειαστεί να αλλάξω και τροφοδοτικό με περρισότερα watt να μου πείτε να θα χωρούσε στο κουτί ή αν όχι , αν γινόταν να το έχω συνδεδεμένο απέξω. Δηλαδή θέλω να κρατήσω κουτί και μητρική και να αλλάξω κάρτα γραφικ΄ων και τροφοδοτικό( αν χρειάζεται).

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή γιατί βρίσκομαι σε αδιέξοδο καθώς δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα για να πάρς μόνος μου αποφάσεις.

 

H 480 δεν είναι σίγουρα συμβατή με το τροφοδοτικό που έχεις.

 

Απο την άλλη ούτε την 1060 μπορώ να προτείνω με τόσο μικρό τροφοδοτικό. Θέλει αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 480 δεν είναι σίγουρα συμβατή με το τροφοδοτικό που έχεις.

 

Απο την άλλη ούτε την 1060 μπορώ να προτείνω με τόσο μικρό τροφοδοτικό. Θέλει αλλαγή.

Aν έπερνα αλλο τροφοδοτικό με περισσότερα watt και καλυτερης ποιότητας θα χωρούσε στο κουτί ή υπάρχει κάτι ανάλογο που να χωράει στο κουτί?Όσον αφορά τισ κάρτες μόνο το psu είναι το πρόβλημα; απο συμβατότητα κουτιού,μητρικής και cpu είναι οκ; αν  όχι υπάρχουν κάρτες με ανάλογεσ επιδόσεις στα ίδια χρήματα περίπου ή max 50-100΄ευρώ παραπάνω που να είναι συμβατές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση. Ειδα και αυτη https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html?from=recommendations που μου φαινεται λιγο καλυτερη και βαση των αξιολογησεων που εχει; Και βασικα δεν παιζω games

 

Μια χαρά είναι και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έπερνα αλλο τροφοδοτικό με περισσότερα watt και καλυτερης ποιότητας θα χωρούσε στο κουτί ή υπάρχει κάτι ανάλογο που να χωράει στο κουτί?Όσον αφορά τισ κάρτες μόνο το psu είναι το πρόβλημα; απο συμβατότητα κουτιού,μητρικής και cpu είναι οκ; αν  όχι υπάρχουν κάρτες με ανάλογεσ επιδόσεις στα ίδια χρήματα περίπου ή max 50-100΄ευρώ παραπάνω που να είναι συμβατές;

 

Σύμφωνα με όσα διαβάζω σε αυτό το thread:

http://en.community.dell.com/support-forums/desktop/f/3514/t/19657974?pi21953=2

το τροφοδοτικό είναι proprietary της DELL (σημαίνει πως δεν είναι του «εμπορίου») και δυστυχώς δεν αναβαθμίζεται.

 

Άρα μπορείς να βάλεις μόνο κάρτες που δεν τραβάνε πολύ ρεύμα.

Σε αυτές τις επιλογές δε θα δεις μεγάλη διαφορά με την τωρινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...