Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέγιστη ανάλυση της οθόνης είναι 1920 χ1080 ,επεξεργαστη τον ανέφερα πιο πάνω 16 gb ram τροφοδοτικο νομίζω είναι 650 watt αλλα δεν ξέρω μάρκα και μητρικ'η δε γνωρίζω γτ όπως προανέφερα τον πήρα έτοιμο.


Εννόειται windows 10 και κουτι της dell που έχει χςρο για αναβάθμιση νομίζω και χωρο για προσθηκη καρτας γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέγιστη ανάλυση της οθόνης είναι 1920 χ1080 ,επεξεργαστη τον ανέφερα πιο πάνω 16 gb ram τροφοδοτικο νομίζω είναι 650 watt αλλα δεν ξέρω μάρκα και μητρικ'η δε γνωρίζω γτ όπως προανέφερα τον πήρα έτοιμο.

 

To κρίμα στο λαιμό σου για το τροφοδοτικό, αν τον κατασκευαστή τον ξέρει μόνο ο εισαγωγέας καλό θα ήταν να αλλαχτεί με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό =/>500W. Για να τα παίξεις όλα τα καινούργια παιχνίδια με μέγιστες ρυθμίσεις θα πρέπει να βάλεις το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη. Με λογικές προσαρμογές & θυσίες στις ρυθμίσεις παιχνιδιών στα μέχρι 300 ευρώ είσαι κάπου εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/9460686/EVGA-GeForce-GTX1060-6GB-Gaming-06G-P4-6161.html

https://www.skroutz.gr/s/10536733/Sapphire-Radeon-RX-480-8GB-Nitro-OC-11260-10-20G.html

 

Mε την δεύτερη να αποτελεί σαφώς την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κρίμα στο λαιμό σου για το τροφοδοτικό, αν τον κατασκευαστή τον ξέρει μόνο ο εισαγωγέας καλό θα ήταν να αλλαχτεί με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό =/>500W. Για να τα παίξεις όλα τα καινούργια παιχνίδια με μέγιστες ρυθμίσεις θα πρέπει να βάλεις το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη. Με λογικές προσαρμογές & θυσίες στις ρυθμίσεις παιχνιδιών στα μέχρι 300 ευρώ είσαι κάπου εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/9460686/EVGA-GeForce-GTX1060-6GB-Gaming-06G-P4-6161.html

https://www.skroutz.gr/s/10536733/Sapphire-Radeon-RX-480-8GB-Nitro-OC-11260-10-20G.html

 

Mε την δεύτερη να αποτελεί σαφώς την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης. 

Με μέγιστες ρυθμίσεις δηλλάδη σε ολά τα καινούργια παιχνίδια (και αν διευρυνθή το budget) απο τι τιμές ξεκινάνε οι κάρτες γραφιών και ποιες ειναι αυτές (που να υποστηρίζονται βέβαια από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου). Δηλάδή θέλω μια κάρτα γραφικών που να πάιζει τα παιχνιδια στισ μεγιστες τουσ ρυθμισεις στο μενου του παιχνιδια με καλα fps. δηλαδη την πιο οικονομική κάρτα που να κάνει αυτο σε συνδυασμο του συστήματος μου.Επίσης από πλευρας επεξεργαστη ,ραμ κτλ θα έχω πρόβλημα με τα κανούργια παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τα 450 ευρώ περίπου και πάνω. Οι κάρτες που σου έδωσα είναι υπεραρκετές για λογική χρήση. ΄Οταν λέμε να μετριάσεις κάπως τις ρυθμίσεις στα παιχνίδια δεν εννοούμε να τις μηδενίσεις. Δοκιμάζεις και βλέπεις τι είναι περιττό και προσαρμόζεις ανάλογα. Αν χρειαστείς βοήθεια με τις ρυθμίσεις στα παιχνίδια υπάρχουν άρθρα με οδηγούς στο διαδίκτυο ή και μπορείς να ρωτήσεις και άλλους χρήστες στα ανάλογα subforum για βοήθεια. 

 

Γιατί αν μιλάμε για μέγιστες μα μέγιστες ρυθμίσεις προχθές είδα να παραπονιέται κάποιος σε άλλο forum ότι του βγάζει κάρτα των 700 ευρώ στο Rise of the Tomb Raider στα 1080p μονοψήφιες επιδόσεις και ήταν και λογικό εφόσον τα έχωσε όλα μα όλα στο ultra συμπεριλαμβανομένου και τετραπλού supersampling. Θα μου πεις τι σου λέω τώρα....μα αν δεν ΞΕΡΕΙΣ τι κάνει η κάθε ρύθμιση τότε γιατί ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς με PC gaming; 

 

΄Οτι και να πάρεις πάντως εφόσον το πήρες έτοιμο το σύστημα, καλό θα είναι να αλλάξεις το τροφοδοτικό ότι καινούργια κάρτα γραφικών από 200 ευρώ και πάνω και να βάλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρίστω για το χρόνο σου και τισ απαντήσεις σου. Η αλήθεια είναι οτι δε γνωρίζω πολλά απο hardware κτλ παρα μόνο τα βασικά αλλα ο λο΄γος που θέλω να ασχοληθώ με το pc gaming είναι ότι πιστεύω (και απότι έχω ακούσει ) 'οτι ένα μέτριο pc μπορεί να σου προσφέρει μεγαλύτερη εμπειρία gaming (πχ καλύτερα γραφικα fps) από μια κονσόλα πχ. Απλά ήθελα γνώμη για κάρτα γραφικών οικονομική που να ξεπερναει η να φτάνει τουλάχιστων τα γραφικα μια κονσόλας(δεν αναφερομαι για 4κ αναλυση).Άρα απότι μου λες καλύτερη επιλογη είναι η δεύτερη? Από πλευρας υπόλοιπων χαρακτηριστικών (πλην τροφοδοτικου όπως μου προανέφερες) είμαι εντάξει για τα κανούργια games με προοπτικη κάπιων χρόνων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά σου λογικά αρκεί και για μεγαλύτερη κάρτα γραφικών, αλλά για την ώρα το θεωρώ περιττά έξοδα. Προτιμώ να αποκτήσεις μια καλύτερη αίσθηση των πραγμάτων και αν δεις στην πορεία ότι οι απαιτήσεις σου είναι όντως μεγαλύτερες εδώ είμαστε για εκ νέου αναβάθμιση στο μέλλον. 

 

Στα επίπεδα των τελευταίων κονσολών  είναι σαφέστατα η RX480. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε άλλη περιοχή και σου ήρθε η αναλαμπή να ρωτήσεις για αναβάθμιση κάρτας γραφικών χωρίς να ξέρεις τα υπόλοιπα στοιχεία; Επειδή προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να βιάζεσαι και επειδή αν και τις δίνουμε δωρεάν τις συμβουλές το παίρνουμε αρκετά σοβαρά, όταν θα είσαι έτοιμος να κάνεις μια ολοκληρωμένη ερώτηση όπως την ζητάμε εδώ στην ενότητα, τότε θα λάβεις και την σωστή απάντηση. Μέχρι τότε είμαστε και εμείς διακοπές.

 

Μα είναι καμένη η κάρτα γραφικών δεν μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι καμένη η κάρτα γραφικών δεν μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή

Σε αυτήν την περίπτωση ναι, 10 μέρες πριν γυρίσεις στο pc, πες μας να σου προτείνουμε, αν αργήσεις θα έχουν αλλάξει πολλά τιμολογιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι καμένη η κάρτα γραφικών δεν μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή

 

Να τον πας σε τεχνικό τότε. Χωρίς στοιχεία ΔΕΝ έχει συμβουλές αναβάθμισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη απορία που έχω είναι αφού διαθέτεις τόσα για κάρτα γραφικών γιατί δεν πας κατ΄ευθείαν σε μια απλή GTX1080; 

 

επρεπε να αγοραστει απο συγκεκριμενο μαγαζι λογω πιστωτικου και τιμολογιου. η επομενη 1080  εχει πανω απο 120 διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τον παρελαβα

i5 7500

ram 2x8 gb corsair 2133 mhz ddr4

psu corsair cx650m

msi h170m pro motherboard

case nse 400 coolermaster

βεβαια ψαχνω για καρτα γραφικων εχετε να προτεινεται κατι αξιοπρεπές μεχρι 200 ευρω ?

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω π.χ μια κάρτα γραφικών έχει άλλη τιμή από την sapphire και άλλη τιμή από την msi τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τον παρελαβα

 

ram 2x8 gb corsair 2133 mhz ddr4

psu corsair cx650m

msi h170m pro motherboard

case nse 400 coolermaster

 

Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με τις επιλογες αλλα οκ..

 

 

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω π.χ μια κάρτα γραφικών έχει άλλη τιμή από την sapphire και άλλη τιμή από την msi τι παίζει;

Παιζει κυριως η υλοποιηση και γενικα το μοντελο..

 

βεβαια ψαχνω για καρτα γραφικων εχετε να προτεινεται κατι αξιοπρεπές μεχρι 200 ευρω ?

 

Με κατι παραπανω εδω https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9593914%2C9746178

εως 200 εδω https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=10263026%2C10262687

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί): Της cooltek αλλα δεν θυμαμαι το μοντελο.


PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 450 watt


Motherboard (Μητρική): MSI MS-7309 (K9N6PGM2-V)


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Phenom X4 9650


RAM (Μνήμη συστήματος): 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 401MHz


GPU (Κάρτα γραφικών): 1024MB NVIDIA GeForce 8600 GT


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 22M37A/1920*1080


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 10


Καλημερα στην παρεα. Ηρθε η ωρα αλλαγης της καρτας γραφικων γιατι αυτη που εχω μου καηκε. Απο παιχνιδια δεν παιζω εγω κατι ιδιαιτερο ο γιος μου παιζει Minecraft και LoL και τετοια. Ποια καρτα να παρω? Το μπατζετ, επειδη εχω καιροπ να ασχοληθω και δεν ξερω τι παιζει ακριβως και σε τι ποσα, να μπω γυρω στα 80 με 100 ευρω? Σας ευχαριστω εκ των προτερον.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...