Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 470 θα βρίσκεται σαφώς κάτω από gtx970. Η Rx480 στα tests με benchmark software δείχνει ένα κλικ πάνω από την 970 αλλα σε real life gaming είναι στα ίδια και ενίοτε η 970 είναι ανώτερη λόγω καλύτερου optimization από τους game devs. Ίσως αργότερα να αλλάξουν οι ισορροπίες λόγω νέων drivers αλλα προς το παρόν η 480 δεν έφερε την επανάσταση. Τα θετικά της Rx480 είναι η μικρή κατανάλωση ρεύματος και η φιλοδοξία ότι όταν βγουν οι νέες υλοποιήσεις της (sapphire/msi) μαζί με τον νεο driver, ίσως να φτάσει και να ξεπεράσει σε επίπεδα 390/390x. Ήμουν κι εγώ μέσα στο hype να την αγοράσω αλλα βλέποντας τα benchs...ξαναπροσγειώθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η καρτα γραφικων που ειχα r9 radeon 280 μαλλον καηκε και παω για καινουργια.τι προτεινετε?συγκεκριμενο budget δεν εχω απλα θελω και κατι για το μελλον για οταν αλλαξω και τα υπολοιπα κομματια του υπολογιστη

 

EM56Wz6.png

 

kai τροφοδοτικο PSU 650W XFX P1-650S-NLB9( P1-650S-NLB9 )

rx 480 η gtx1060 σε ενα μηνα εαν εχεις υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση:η gtx750 oc τραβαει σε μερικες παριπτωσεις περισσοτερο απο 75w απο την pci-e??

Πολυ πιθανο αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα ανησυχιας.Δεν εχει και ενα pci 6pin connector? Και εγω ειχα μια gtx750ti της EVGA και της ειχα ριξει και overclock με το μεσαιας ποιοτητας motherboard που βλεπεις στην υπογραφη.Κανενα προβλημα ,μην φοβασαι. :) Μια χαρα καρτουλα για μεσαιες επίδοσεις σε 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα ανησυχιας.Δεν εχει και ενα pci 6pin connector? Και εγω ειχα μια gtx750ti της EVGA και της ειχα ριξει και overclock με το μεσαιας ποιοτητας motherboard που βλεπεις στην υπογραφη.Κανενα προβλημα ,μην φοβασαι. :) Μια χαρα καρτουλα για μεσαιες επίδοσεις σε 1080p.

Ευχαριστω. Η δικη μου βεβαια δεν εχει 6πινο ειναι της MSI η overclock edition και γι'αυτο λεω μην μου καψει τιποτα και τρεχω.Μητρικη θα εχω την Asrock b150m pro4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Η δικη μου βεβαια δεν εχει 6πινο ειναι της MSI η overclock edition και γι'αυτο λεω μην μου καψει τιποτα και τρεχω.Μητρικη θα εχω την Asrock b150m pro4.

Δεν θα εχεις προβλημα,αλλα εφοσον ειναι ηδη overclocked μην την ''πουσαρεις'' επιπλεον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχεις προβλημα,αλλα εφοσον ειναι ηδη overclocked μην την ''πουσαρεις'' επιπλεον.

Οκ,Ευχαριστω πολυ. Μπορει να ειναι αυτη ο λογος για τον οποιο καηκε το παλιο συστημα μου 775??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,Ευχαριστω πολυ. Μπορει να ειναι αυτη ο λογος για τον οποιο καηκε το παλιο συστημα μου 775??

Οχι ,απλα ολα εχουν καποιο τελος,η μητρικη σου ειχε υπερβει κατα πολυ την εγγυηση της και καποια στιγμη χαλασε,τιποτε δεν κρατα για παντα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μαζεψει ενα 500αρικο κια ειδα εχθες την προσφορα της Gigabyte 980Ti GV-N98TG1 GAMING-6GD στα 485 ευρω και με ετρωγαν τα φιδια.

 

Πισω μου σ΄εχω σατανα θα περιμενω τον Σεπτεμβρη. :-D

 

Τέρας η συγκεκριμένη....και ειδικά όταν την κλοκάρεις απλά απογειώνει τις επιδοσείς της.....μιλάει κάτοχος δύο G1....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκευτομαι σε κάνα μήνα να φτιάξω καινούργιο σύστημα και έχω μπανισει την msi r9 380 4gb μεταχειρισμενη σε τέλεια κατάσταση σε καλή τιμή. Αξίζει ή να περιμένω μέχρι τον Αύγουστο να δω τι παίζουν απο τιμές μπας και πάρω ποιο δυνατή? Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ στα λεφτά γιαυτό δεν λέω απο τώρα ποιο καλή κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκευτομαι σε κάνα μήνα να φτιάξω καινούργιο σύστημα και έχω μπανισει την msi r9 380 4gb μεταχειρισμενη σε τέλεια κατάσταση σε καλή τιμή. Αξίζει ή να περιμένω μέχρι τον Αύγουστο να δω τι παίζουν απο τιμές μπας και πάρω ποιο δυνατή? Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ στα λεφτά γιαυτό δεν λέω απο τώρα ποιο καλή κάρτα.

Γενικα αυτη την περιοδο αξιζει να περιμενεις,αλλα παιζει ρολο και ποσα ακριβως χρηματα μπορεις να διαθεσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκευτομαι σε κάνα μήνα να φτιάξω καινούργιο σύστημα και έχω μπανισει την msi r9 380 4gb μεταχειρισμενη σε τέλεια κατάσταση σε καλή τιμή. Αξίζει ή να περιμένω μέχρι τον Αύγουστο να δω τι παίζουν απο τιμές μπας και πάρω ποιο δυνατή? Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ στα λεφτά γιαυτό δεν λέω απο τώρα ποιο καλή κάρτα.

 

Γενικά ότι σου είπε ο benign...μέχρι τι  χρήματα διαθέτεις και ποια είναι τα υπόλοιπα specs του συστήματός σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Θα ήθελα να μου προτείνετε την αγορά μιας μτχ κάρτας γραφικών με τα εξής χαρακτηριστικά
Αθόρυβη
Δροσερή
Να παίζει lol (τα παιδιά μου δηλαδή) με άνεση
Το σύστημα στο οποίο θα μπει είναι athlon ii x4 630 με 4gb ram με λειτουργικό ubuntu.
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget μου θα είναι μεχρι 800 ευρώ. Εε και να έχει πάνω τουλάχιστον i5 6400, 16gb ddr4,ssd 250, 1tb hdd, καμιά καλή μητρική, το τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι τοπ για να μου κρατήσει χρόνια και απο κουτι σκεφτόμουν κανα Nzxt source 340. Θα κάνω και θέμα αλλού όταν θα έρθει η ώρα για να το αναλύσω και άλλο. Απλά έλεγα μήπως έπαιρνα την κάρτα τώρα αν βρω ευκαιρία σε καλή τιμή.

Αα οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι ηχεία είμαι κομπλέ άρα τα 800 πάνε καθαρά στον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget μου θα είναι μεχρι 800 ευρώ. Εε και να έχει πάνω τουλάχιστον i5 6400, 16gb ddr4,ssd 250, 1tb hdd, καμιά καλή μητρική, το τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι τοπ για να μου κρατήσει χρόνια και απο κουτι σκεφτόμουν κανα Nzxt source 340. Θα κάνω και θέμα αλλού όταν θα έρθει η ώρα για να το αναλύσω και άλλο. Απλά έλεγα μήπως έπαιρνα την κάρτα τώρα αν βρω ευκαιρία σε καλή τιμή.

Αα οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι ηχεία είμαι κομπλέ άρα τα 800 πάνε καθαρά στον υπολογιστή

Μιας και είναι πολύ μικρή η χρηματική διαφορά θα έλεγα πάνε τουλάχιστον στον 6500, είναι δεδομένο ότι θα αξιοποιηθούν και θα σου φανούν χρήσιμα αυτά τα έξτρα 500 MHz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είναι πολύ μικρή η χρηματική διαφορά θα έλεγα πάνε τουλάχιστον στον 6500, είναι δεδομένο ότι θα αξιοποιηθούν και θα σου φανούν χρήσιμα αυτά τα έξτρα 500 MHz.

+1 αλλα καλυτερα να ανοιξει νεο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...