Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο να κατασταλαξει η τιμη της RX 480, γιατι ακομα είναι σε υψηλα επιπεδα (που δεν θα επρεπε), αλλιως κοιτα για καποια μεταχειρισμενη 390/970

 

ανάμεσα σε 390 και 970 είμαι ειναι η αλήθεια γιατί δεν το κόβω να πέφτει η τιμή της χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν έχω:

Ι5 2400

H61m-hvs

8gn ddr3

Xfx 450wat

 

Θέλω να μου προτείνεται 2 κάρτες....μία μόνο και μόνο για προ 2016 (να το παίζει άνετα σε φουλ γραφικά όσο ποιο οικονομική)

Και μία καρτουλα στα 100-110

Μιλάω για κάρτες μεταχειρισμένες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξαναζητήσει συμβουλές κοντά στον Μάρτιο, δυστυχώς κάτι έτυχε και δεν υπήρχε το οικονομικό ούτε για GPU ούτε για PSU. Οπότε είμαι πάλι εδώ


 


Case (Κουτί):Είναι ASUS από pre-built υπολογιστή, μοντέλο δεν γνωρίζω (Ειναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα εδώ: https://www.asus.com/us/Tower-PCs/CM6870/ )


PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 350W


Motherboard (Μητρική): ASUS CM6870


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i7-3770


RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB DDR3 1600Mhz


GPU (Κάρτα γραφικών): Nvidia GTX 650 1GB


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Μια LG 1920x1080


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10


 


Σκέφτομαι μήπως αγοράσω μια RX 480 ή να περιμένω να δω τιμές στις 1060 που λογικά βγαίνουν αυτές τις μέρες. Budget κοντά στα 300€ πάνω κάτω για κάρτα γραφικών.Η αγορά μάλλον θα γίνει με paypal οπότε δεκτές προτάσεις και από εσωτερικό και από εξωτερικό(αρκεί να δέχεται paypal το κατάστημα) Θα ήθελα καμιά συμβουλή/πρόταση πάνω στο θέμα. Αναφέρω πως θα αγοράσω και τροφοδοτικό, δεν θα μείνω με τα 350W.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι καποιο ποιοτικο με 350watt πραγματικα δεν εχεις κανενα προβλημα. Αν ειναι καποιο ανωνυμο που τα 350 ειναι 200 πραγματικα τοτε ναι, χρειαζεται αμεσα αλλαγη.

 

Στο θεμα της καρτας περιμενεις (οπως ολοι μας δηλαδη) να δουμε επισημες μετρησεις της 1060 και μετα απο κανα μηνα να σταθεροποιηθουν οι τιμες. Αν βιαζεσαι παρε την 480, πιστευω ειναι η καλυτερη στα λεφτα της αυτη τη στιγμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάμεσα σε 390 και 970 είμαι ειναι η αλήθεια γιατί δεν το κόβω να πέφτει η τιμή της χαχα.

καλημερα ...κοιτα καλη και η 970 σχετικα...αλλα ιδικα για την αναλυση που πεζεις θα ελεγα να παρεις καρτα με πανω απο 4γιγα μνημη...

οποτε η πας σε 390 η καμια 480 τπτ τετοιο με λιγο υπομονη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από 300 θα αργήσει να πάει η rx480.

 

Μέχρι να βγει η gtx1060 παίζει μόνη της. Αν μάλιστα η gtx1060 βγει στα 400 ευρώ σε σκρουτζ Ελλάδα τότε θα αργήσει παααρα πολύ να πέσει οι τιμή της. (Χριστούγεννα).

 

Συνεπώς επειδή είσαι στα 200-250, δύσκολα τα πραγματα. Ή πας σε 960 / 380, ή περιμένεις για custom - κάνεις λίγο οικονομία - και παίρνεις 480.

 

Η 1060 θα αργήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω το παρακατω συστημα:

 

Case: Corsair 780T

 

PSU: Corsair RMX 750W

 

MOBO: Asrock z170 Etreme 6+

 

CPU: i7-6700k

 

RAM: HyperX fury 4x8GB 2400

 

SSD: HyperX fury 240GB

 

Cooler: Arctic liquid freezer 120

 

Προς το παρόν είμαι με την HD εν αναμονή της νεας σειράς των NVIDIA κ AMD...

Το ψηνω για τη 1070 μιας κ η 480 δε μου πολύ γέμισε το ματι αλλά βλέπω οτι η 980Ti ξεκινάει στα 480 στο skroutz (evga superclocked).

Οπότε απ τη μια η 1070 που είναι καινούρια με κάποια μικροπροβλήματα που εμφανίστηκαν και λύθηκαν/ θα λυθούν αλλά με ανύπαρκτο stock και απ την αλλη η δοκιμασμένη 980Ti που υπάρχει σε stock... Η διάφορα τους γύρω στα 50€ ανάλογα με ποιο built της 1070 θα διαλέξεις αλλά τι προτεινετε εσείς?? Και για το μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Desktop της υπογραφής, ποια κάρτα θα αποτελούσε ουσιαστική αναβάθμιση σε σχέση με αυτή που έχω τώρα; Χρήματα ως 250€. Υπάρχει περίπτωση να με φρενάρει και ο επεξεργαστής πλεόν και να θέλει αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ...κοιτα καλη και η 970 σχετικα...αλλα ιδικα για την αναλυση που πεζεις θα ελεγα να παρεις καρτα με πανω απο 4γιγα μνημη...

οποτε η πας σε 390 η καμια 480 τπτ τετοιο με λιγο υπομονη.....

 

Σκεφτομουν αυτη VGA MSI NVIDIA GEFORCE GTX970 GAMING 4G την βρηκα σε καλη τιμη θα μου ειναι ιδανικη για την αναλυση μου ; συγκεκριμενα εχω Monitor: LG 29UM58-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν αυτη VGA MSI NVIDIA GEFORCE GTX970 GAMING 4G την βρηκα σε καλη τιμη θα μου ειναι ιδανικη για την αναλυση μου ; συγκεκριμενα εχω Monitor: LG 29UM58-P

οχι , πλεον τα 4gb (3.5 στην περιπτωση αυτη) δεν επαρκουν , ειδικοτερα σε μεγαλυτερες αναλυσεις, οπωςσ στην δικια σου. Παρε μια 390 μεταχειρισμενη, η λιγη υπομονη να ερθουν και οι custom 480 Και να πεσουν λιγο οι τιμες τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι , πλεον τα 4gb (3.5 στην περιπτωση αυτη) δεν επαρκουν , ειδικοτερα σε μεγαλυτερες αναλυσεις, οπωςσ στην δικια σου. Παρε μια 390 μεταχειρισμενη, η λιγη υπομονη να ερθουν και οι custom 480 Και να πεσουν λιγο οι τιμες τους.

nomizw oti telika tha kataliksw stin 480 exw akousei pl kales kritikes

 

mipws kseroume apo thema psiksis ti leei ?

Επεξ/σία από lymbe331
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nomizw oti telika tha kataliksw stin 480 exw akousei pl kales kritikes

 

mipws kseroume apo thema psiksis ti leei ?

Δεν έχει καλή ψύξη.Αλλά μιλάμε για reference.Σε μια βδομάδα που θα δούμε τις custom υλοποιήσεις το κοιτάμαι πάλι.

Πάντος σκέψου και την αγορά απο εξωτερικό γιατί εδώ πάρα πολύ χλωμό να την δούμε γενικά την κάρτα κάτω απο 280.

Αυτή η γενιά ξέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καλή ψύξη.Αλλά μιλάμε για reference.Σε μια βδομάδα που θα δούμε τις custom υλοποιήσεις το κοιτάμαι πάλι.

Πάντος σκέψου και την αγορά απο εξωτερικό γιατί εδώ πάρα πολύ χλωμό να την δούμε γενικά την κάρτα κάτω απο 280.

Αυτή η γενιά ξέφυγε.

Θα πήγαινα σε 390 αλλά λόγο του ότι έχω τροφοδοτικό 750 δεν ξέρω εάν το σηκώνει... Για αυτό και καταλήγω περισσότερο εκεί.. Κοίταξα αλλά και πάλι ίδιες τιμές παίζανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πήγαινα σε 390 αλλά λόγο του ότι έχω τροφοδοτικό 750 δεν ξέρω εάν το σηκώνει... Για αυτό και καταλήγω περισσότερο εκεί.. Κοίταξα αλλά και πάλι ίδιες τιμές παίζανε

Μια χαρα ειναι τα 750w για την 390. Υπαρχουν ατομα στο εξωτερικο που την τρεχουν και με καλα 550w. πιστευω τα 600-650w είναι just. Μην γινομαστε παρανοϊκοι, οτι 750w δεν ειναι αρκετα για μια 390.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πήγαινα σε 390 αλλά λόγο του ότι έχω τροφοδοτικό 750 δεν ξέρω εάν το σηκώνει... Για αυτό και καταλήγω περισσότερο εκεί.. Κοίταξα αλλά και πάλι ίδιες τιμές παίζανε

 

Ούτε καν μην έχεις ενδοιασμό με την τροφοδοτικάρα που έχεις φίλε μου......άνετα την πηγαίνει βόλτα την r9 390!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...