Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ενδεχομένως μέσα στις αρχές του 2019 να κινηθώ για νέα κάρτα γραφικών, με βάση τα στοιχεία της υπογραφής μου (hardware) τι θα μπορούσε να εγκατασταθεί ώστε το σύστημα να δουλέψει σωστά, π.χ προς τις νέες RTX..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/10/2018 στις 11:14 ΜΜ, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια  μολις εκαψα μια HD7870, θα ηθελα να δωσω καποια χρηματα (οικονομικα) για αγορα νεας εως 200 ευρω μαξ, οσο γινεται να τα γλυτωσω διοτι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις και 50αρικο να φυγει εγω μια χαρα θα ειμαι 😛

Intel i5 3570k oc @ 4.4ghz

4x4gb gskill 1600mhz
Corsair GS600

ASrock z77 extreme 4

SSD Samsung 850 evo


Εγω ρε παλικαρια σπανια θα παιξω καποιο αλλο παιχνιδι, το μονο που παιζω ειναι League of legends, και Lineage 2 revolution στο Nox (Android emulator), το οποιο ειναι AFK Ολη μερα και τρεχει απο πισω (καμια φορα και 2-3 instaces του Lineage!!Αλλα συνηθως εκει δεν παιζω LOL γιατι τερματιζει το cpu) ενω παιζω LOL και ακουω μουσικη απο youtube. Δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα αλλα ουτε και να με αφησει πισω η καρτα στο Multitasking της 😛. 1080p οθονη εχω, και ενταξει αν βγει κανα πολυ καλο παιχνιδι να μπορεσει να το παιξει και ας μην ειναι ultra τα γραφικα.

Απο την HD7870 ημουν ευχαριστημενος απο αποδοσεις, αλλα ειχε αλλα δικα του, ολο προβληματα ητανε... και freezare to pc.

Δεν ξερω αν αξιζει να παω σε μεταχειρα ή οχι, βλεπω τιμες ιδιες με σκρουτζ δεν παει καλα ο κοσμος, αν και βρισκω την hd7870 στα 70 ευρω , ειναι αρκετα παλια, και πιστευω οτι θα ψωφησει οπως και η δικια μου. ειμαι ολη μερα στην αναζητηση δεν ξερω τι να κανω 😛!

 

Screenshot_20181028-224449.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2018 στις 11:14 ΜΜ, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια  μολις εκαψα μια HD7870, θα ηθελα να δωσω καποια χρηματα (οικονομικα) για αγορα νεας εως 200 ευρω μαξ, οσο γινεται να τα γλυτωσω διοτι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις και 50αρικο να φυγει εγω μια χαρα θα ειμαι 😛

Intel i5 3570k oc @ 4.4ghz

4x4gb gskill 1600mhz
Corsair GS600

ASrock z77 extreme 4

SSD Samsung 850 evo


Εγω ρε παλικαρια σπανια θα παιξω καποιο αλλο παιχνιδι, το μονο που παιζω ειναι League of legends, και Lineage 2 revolution στο Nox (Android emulator), το οποιο ειναι AFK Ολη μερα και τρεχει απο πισω (καμια φορα και 2-3 instaces του Lineage!!Αλλα συνηθως εκει δεν παιζω LOL γιατι τερματιζει το cpu) ενω παιζω LOL και ακουω μουσικη απο youtube. Δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα αλλα ουτε και να με αφησει πισω η καρτα στο Multitasking της 😛. 1080p οθονη εχω, και ενταξει αν βγει κανα πολυ καλο παιχνιδι να μπορεσει να το παιξει και ας μην ειναι ultra τα γραφικα.

Απο την HD7870 ημουν ευχαριστημενος απο αποδοσεις, αλλα ειχε αλλα δικα του, ολο προβληματα ητανε... και freezare to pc.

Δεν ξερω αν αξιζει να παω σε μεταχειρα ή οχι, βλεπω τιμες ιδιες με σκρουτζ δεν παει καλα ο κοσμος, αν και βρισκω την hd7870 στα 70 ευρω , ειναι αρκετα παλια, και πιστευω οτι θα ψωφησει οπως και η δικια μου. ειμαι ολη μερα στην αναζητηση δεν ξερω τι να κανω 😛!

https://www.skroutz.gr/s/9682806/Zotac-GeForce-GTX1060-3GB-ZT-P10610A-10L.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες τα φώτα σας 

i56500, 16G ram, gtx970,

Είμαι ανάμεσα σε gtx1070- 1070ti, η διαφορά μεταξύ τους είναι 12%Στο performance κ 50€ παραπάνω η  ti ... παίζω σε 1080p 

αξίζει να πάω στην ti; η στην απλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pip1908 είπε

παίδες τα φώτα σας 

i56500, 16G ram, gtx970,

Είμαι ανάμεσα σε gtx1070- 1070ti, η διαφορά μεταξύ τους είναι 12%Στο performance κ 50€ παραπάνω η  ti ... παίζω σε 1080p 

αξίζει να πάω στην ti; η στην απλή;

Μικρη η διαφορα χρηματικα. Αν δεν προκειται ωστοσο να αναβαθμισεις την οθονη σου, μπορεις καλλιστα να βολευτεις και με την απλη και αυτα σε μελλοντικους ορους εννοειται. Στην παρουσα φαση ειναι overkill ακομα και η 1070 εκτος και αν στοχευεις σε πολλα fps..

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostiger είπε

Μικρη η διαφορα. Αν δεν προκειται ωστοσο να αναβαθμισεις την οθονη σου, μπορεις καλλιστα να βολευτεις και με την απλη και αυτα σε μελλοντικους ορους εννοειται. Στην παρουσα φαση ειναι overkill ακομα και η 1070 εκτος και αν στοχευεις σε πολλα fps..

Ευχαριστώ  για την απάντηση 75Hz οθόνη έχω δεν σκοπεύω να αλλάξω...

σε πολλά fps δεν στοχεύω, απλά όσο είναι εφικτό να μπορώ να φτάνω τα 60...

λες να πάω στην απλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pip1908 είπε

Ευχαριστώ  για την απάντηση 75Hz οθόνη έχω δεν σκοπεύω να αλλάξω...

σε πολλά fps δεν στοχεύω, απλά όσο είναι εφικτό να μπορώ να φτάνω τα 60...

λες να πάω στην απλή;

Να εισαι καλα. Εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pip1908 είπε

παίδες τα φώτα σας 

i56500, 16G ram, gtx970,

Είμαι ανάμεσα σε gtx1070- 1070ti, η διαφορά μεταξύ τους είναι 12%Στο performance κ 50€ παραπάνω η  ti ... παίζω σε 1080p 

αξίζει να πάω στην ti; η στην απλή;

Μην το σκέφτεσαι. Πας για ti όπως και να έχει να είσαι άνετος στα 60 να βάλεις και κάνα reshade και σε βάθος 2ετιας θα είσαι άνετος. Η 1070 είναι ένα 15% κάτω η 1070ti είναι 3% πισω από 1080 αλλά καίει αρκετά λιγότερο ρεύμα για να κρατάει τα ίδια ρολόγια με την 1080 λόγω μνήμης. Το 50αρικο μην το σκέφτεσαι καν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. 

Εστησα έναν υπολογιστή χθες με AMD Ryzen 5 2600 AsRock b450Pro 4 8Gb ram και θέλω να βάλω. Μια κάρτα γραφικών. Τι έχετε να μου προτεινετε; δεν θέλω να παίζω παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JohnHacked είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Εστησα έναν υπολογιστή χθες με AMD Ryzen 5 2600 AsRock b450Pro 4 8Gb ram και θέλω να βάλω. Μια κάρτα γραφικών. Τι έχετε να μου προτεινετε; δεν θέλω να παίζω παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Ευχαριστώ 

τα λεφτα που τα βρηκες κυριε χακιντ? 🤨

δεν εχει ενσωματωμενη?

μολις ειδα οτι δεν εχει

βαλε μια οικονομικη αφου δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια

τι μπατζετ διαθετεις?

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, postfire είπε

τα λεφτα που τα βρηκες κυριε χακιντ? 🤨

δεν εχει ενσωματωμενη?

μολις ειδα οτι δεν εχει

βαλε μια οικονομικη αφου δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια

τι μπατζετ διαθετεις?

Έχω ξεκινήσει δουλειά ρε Νικόλα στο μαγαζί. Μου βγαίνουν τα απωθημένα τι να κάνω.. Κοίτα για μια κάρτα γραφικών πιστεύω ένα 40€ είναι καλά αφού δεν θέλω παιχνίδια. Είναι λίγα; δεν γνωρίζω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnHacked είπε

Έχω ξεκινήσει δουλειά ρε Νικόλα στο μαγαζί. Μου βγαίνουν τα απωθημένα τι να κάνω.. Κοίτα για μια κάρτα γραφικών πιστεύω ένα 40€ είναι καλά αφού δεν θέλω παιχνίδια. Είναι λίγα; δεν γνωρίζω! 

σε πειραζω καλα κανεις εννοειται

μια τετοια εισαι καλυμενος

https://www.skroutz.gr/s/9858653/MSI-GeForce-GT710-2GB-2GD3H-H2D.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. η 1080τι τι επιδοσεις εχει σε σχεση με την 2080; αξιζει  η 2080 σε επιδοσεις; σε σχεση με την  1080τι;
  2. αξιζει να παω σε  1080 τι η σε μια  ολοκαινουργια 2080 λογο επειδή εχει νεες τεχνολογιες; και επειδή  θεωρείτε ότι εινε  ολοκαινουργια σειρα
  3. βασικα δεν εχω ασχοληθει  καθολου στο τι προσφερουν σε επιδοσεις  οι νεες καρτες γραφικων σε σχεση με τις  1080 τι
  4. μπορει να θεωρηθεο μειονέκτημα  που η 2080 εχει μονο 8 vram σε σχεση με την  1080 τι  που εχει 11 vram:
Επεξ/σία από Panos Aramaitids
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 12:20 ΜΜ, postfire είπε

σε πειραζω καλα κανεις εννοειται

μια τετοια εισαι καλυμενος

https://www.skroutz.gr/s/9858653/MSI-GeForce-GT710-2GB-2GD3H-H2D.html

 

Στις 2/11/2018 στις 12:03 ΜΜ, JohnHacked είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Εστησα έναν υπολογιστή χθες με AMD Ryzen 5 2600 AsRock b450Pro 4 8Gb ram και θέλω να βάλω. Μια κάρτα γραφικών. Τι έχετε να μου προτεινετε; δεν θέλω να παίζω παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Ευχαριστώ 

Ας πάει σε καμια μεταχειρισμένη σε αυτό το budget, R7 250 ή να δώσει κάνα 20αρικο παραπάνω για καμία GTX 760, μπορεί να του έρθει η όρεξη να παίξει τίποτα, μην είναι με τη σάπια την 710 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο αυτες εδω ποια θα προτεινατε?Αυτη την στιγμη εχω την 960 msi 4gb.Εγω ελεγα για την  msi geforce 1060 gaming 6gb  σε 1080p.Αξιζει η αναβαθμιση αυτη την στιγμη η να περιμενω.

https://www.skroutz.gr/s/10056858/MSI-GeForce-GTX1060-6GB-ARMOR-6G-OCV1.html

https://www.skroutz.gr/s/9526846/MSI-GeForce-GTX1060-6GB-GTX-1060-GAMING-X-6G.html

https://www.skroutz.gr/s/9526691/Asus-GeForce-GTX1060-6GB-Strix-OC-Gaming-90YV09Q0-M0NA00.html?from=recommendations

https://www.skroutz.gr/s/9643036/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-GV-N1060WF2OC-6GD.html

Επεξ/σία από gildo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...