Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Electronics Wizardy είπε

η  rtx  260 για τι αναλυσεις εινε; 1080p  η 1440π;  σε  πια αναλυση  μπορει να εινε οverkill;

Overkill θα μπορούσες να πεις πως είναι για 1080p/60hz.Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν για αυτή τη δουλειά κάρτες που στοιχίζουν κάτω από 200 ευρώ,πχ rx570.

Για ότιδήποτε παραπάνω είναι μια χαρά και αναλόγως τις απαιτήσεις θα κρατήσει και μερικά χρονάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω ένα PC με κάρτα γραφικών NV rtx2060 αλλά θέλω το pc να το συνδέω σε τηλεόραση (Samsung 55' full hd) και όχι σε monitor θα έχω πρόβλημα όσο αφορά το gsync? Ρωταω γιατί με έχουν μπερδέψει αυτές οι παπαριες με τα freesync, και gsync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Jimys2008 είπε

Η τηλεόραση σου δεν υποστηρίζει σίγουρα gsync. Τι ακριβώς σε μπερδεύει; 😅

Το ξέρω οτι δεν υποστηρίζει, θελω να καταλάβω ότι με τις τεχνολογίες freesync και gsynk το monitor είναι μονόδρομος? Δεν μπορώ να παίξω π.χ. BF5 στην τηλεοραση μου? 

Επεξ/σία από Nostradamus1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Σκέφτομαι για μια αναβάθμιση για κάρτα γραφικών και ότι άλλο προκύψει 😋

Case (Κουτί):Dell

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): dell 240w 80 plus bronze

Motherboard (Μητρική😞 Intel chipset 110h express

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής😞 i7 6700 3.4 ghz

RAM (Μνήμη συστήματος): 16 gb DDR3 1600mz

GPU (Κάρτα γραφικών): amd r9 360 2gb

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Aoc C24G1 144Hz freesync 1920 x 1080

ΟS (Λειτουργικό Windows 10

Το κουτί το αγόρασα έτοιμο αλλά σίγουρα απ'οτι κρίνω θα χρειαστεί τροφοδοτικό, κουτί και Καρτα γραφικων. Το θέμα είναι αν μπορώ να γλυτώσω την μητρική η είναι απαραίτητο να αλλαχτεί και αυτή;; Η καρτες που εστίασα είναι η Amd rx580 8gb ή AMD rx590 8gb.Θα μπορούσε να μου πει κάποιος σχετικά με την συμβατότητα αυτών των 2;;ως προς τη μητρική εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες γραφικών δεν έχουν σχέση με τη μητρική, αλλά με το τροφοδοτικό κ το μέγεθος του κουτιού. Μη σε μπερδεύουν τα pci -e 2.0 -3.0 είναι συμβατά μεταξύ τους κ η διαφορά των επιδόσεων αμελητέα. Καλύτερα να βάλεις τα λεφτά σε καλύτερη καρτα γραφικών δλδ αν σε προβληματίζει μόνο το pci-e 

 

Η 580 (που την έχω ) θέλει ελάχιστο 500watt με ένα βισμα 8pin κ ένα 6pin. Η nitro + είναι μεγάλη σε μέγεθος κ ίσως σε κάποια tower να μη χωρέσει. Αυτό θα το τσεκαρεις από τη σελίδα του κατασκευαστή της συγκεκριμένης κάρτας που έχεις βάλει στο μάτι. Τώρα για 580 vs 590 η 2η είναι σαν 580 με overclock , ίσως θέλει ακόμα καλύτερο τροφοδοτικό (?) , είναι ακριβότερη αλλά έχει δώρο 3 παιχνίδια αντί για 2, οπότε αν σε ενδιαφέρουν περνεις πίσω από εκεί τα λεφτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πρόσφατα έφτιαξα ένα desktop pc με γνώμονα την χρήση γραφείου. Προσανατολίστηκε η σύνθεση σε low budget και κατά επέκταση σε ενσωματωμένα γραφικά. Γρήγορα διαπίστωσα ότι τα vega δεν είναι ικανά για να δοκιμάζω τελευταίους τίτλους αλλά και κορυφαίους τίτλους διετίας αλλά υπερ αρκετά για τα πιο δημοφιλή moba game. Δεν έχω γνώση από κάρτες γραφικών καθώς απέχω από δρώμενα πολύ καιρό και για αυτό θέλω βοήθεια. Σκέφτομαι για κάτι above entry level value το οποίο θα κάνει αυτό που περιεγραψα πιο πάνω. Η tv που χρησιμοποιείται για monitor υποστηρίζει απλά 1080p.

Case (Κουτί): cougar mx 339

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair cx450

Motherboard (Μητρική): msi b450 gaming plus

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): ryzen 2200g

RAM (Μνήμη συστήματος):Viper 2*2 viper patriot 8 gb

 

Επεξ/σία από KapaEpsilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2019 στις 9:21 ΜΜ, KapaEpsilon είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πρόσφατα έφτιαξα ένα desktop pc με γνώμονα την χρήση γραφείου. Προσανατολίστηκε η σύνθεση σε low budget και κατά επέκταση σε ενσωματωμένα γραφικά. Γρήγορα διαπίστωσα ότι τα vega δεν είναι ικανά για να δοκιμάζω τελευταίους τίτλους αλλά και κορυφαίους τίτλους διετίας αλλά υπερ αρκετά για τα πιο δημοφιλή moba game. Δεν έχω γνώση από κάρτες γραφικών καθώς απέχω από δρώμενα πολύ καιρό και για αυτό θέλω βοήθεια. Σκέφτομαι για κάτι above entry level value το οποίο θα κάνει αυτό που περιεγραψα πιο πάνω. Η tv που χρησιμοποιείται για monitor υποστηρίζει απλά 1080p.

Case (Κουτί): cougar mx 339

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair cx450

Motherboard (Μητρική): msi b450 gaming plus

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): ryzen 2200g

RAM (Μνήμη συστήματος):Viper 2*2 viper patriot 8 gb

Θα πρότεινα 1050Ti αν είχε 130€, αλλά  είναι στα 160... Άρα πας στην πιο συμφέρουσα από άποψη τιμής-απόδοσης RX570 https://www.skroutz.gr/s/11715503/Sapphire-Radeon-RX-570-4GB-Nitro-11266-14.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου χρωστάει γύρω στά 70€ ένας "φίλος" και μου δίνει μία gtx 670 αξίζει να την πάρω; η κάρτα λειτουργεί τζετ τροφοδοτικό έχω supernova 850αρι και σύστημα υπογραφής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ziaba είπε

μου χρωστάει γύρω στά 70€ ένας "φίλος" και μου δίνει μία gtx 670 αξίζει να την πάρω; η κάρτα λειτουργεί τζετ τροφοδοτικό έχω supernova 850αρι και σύστημα υπογραφής ;

με κανένα 70αρι θα έπαιρνες GTX760, απο μένα όχι😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

με κανένα 70αρι θα έπαιρνες GTX760, απο μένα όχι😂

αν ήθελα να αγοράσω θα έπαιρνα την δική σου :-) εδω είναι άλλο ζήτημα αν αξίζει τα 70 και να την βάλω στο σύστημα μου ... με καίει και το άλλο ότι είναι 170W μην γίνω συνεταίρος με την δεη ή τα τραβάει στο τέρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...