Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, hammerd είπε

Δεν με ενδιαφερει ο μεσος ορος... 50fps να πεφτει το πολυ , στη χειροτερη.

θελω MIN:50FPS, οχι AVG: 50FPS γιατι αυτο μπορει να σημαινει min: <50fps, πραγμα που δεν το θελω...

Πάρε 1070 ή 1080 ti τότε αλλά και πάλι εξαρτάται το παιχνίδι που θα παίζεις. Χωρίς OSD πάντως μέχρι τα 45 fps δεν παίζει να τα καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα! Ο στοχος μου ειναι gta v/pubg/cs/lol που παιζω max γραφικα σε 1080p . μια gtx 1070 μου αρκει;

 Case (Κουτί): CORSAIR 350 MIDI TOWER

Motherboard (Μητρική): ASUS MAXIMUS VII GENE 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i7 4790k

RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB DDR3

GPU (Κάρτα γραφικών): ASUS GTX 780ti

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): dell 24' full hd

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win7 home (θελω να αλλαξω σε win 10pro)

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CORSAIR RM750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xKoctakizGR είπε

Καλησπερα! Ο στοχος μου ειναι gta v/pubg/cs/lol που παιζω max γραφικα σε 1080p . μια gtx 1070 μου αρκει;

 Case (Κουτί): CORSAIR 350 MIDI TOWER

Motherboard (Μητρική): ASUS MAXIMUS VII GENE 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i7 4790k

RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB DDR3

GPU (Κάρτα γραφικών): ASUS GTX 780ti

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): dell 24' full hd

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win7 home (θελω να αλλαξω σε win 10pro)

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CORSAIR RM750

Αρκει αλλά αν δεν είναι ζήτημα τα 50 ευρώ για σένα μου φαινεται πιο worth η 1070ti στα 450

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η R9 290 μου, από ότι φαίνεται, μάλλον πέθανε οπότε πάμε για μια άλλη ισάξια ή και καλύτερη. Δεν έχω επαφή με τις τελευταίες εξελίξεις στις κάρτες οπότε θα ήθελα μια πρόταση 250+ ευρώ. Παιχνιδάκια που παίζω είναι World of Tanks, Elite Dangerous. Ποιες κάρτες θα ήταν ισάξιες με την παλιά και από Nvidia και από AMD, ώστε να έχω μια κατεύθυνση για το που πρέπει να κινηθώ; Επίσης ένα ανώτατο όριο λόγω παλαιότητας του συστήματος;

Ευχαριστώ!

* Case (Κουτί): Corsair 600T Full Tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair TX650M 

Motherboard (Μητρική): Gigabyte H87-HD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 4670

RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB 1600mhz DDR3

GPU (Κάρτα γραφικών): PowerColor R9 290 PCS

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG24EA53 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 64bit Ultimate

Επεξ/σία από GCMH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Windows 7 Ultimate στα 64-bit
Μητρική (με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών): https://www.asrock.com/mb/Intel/G31M-S R2.0/
Επεξεργαστής: https://ark.intel.com/products/36503/Intel-Core2-Duo-Processor-E7500-3M-Cache-2_93-GHz-1066-MHz-FSB
Μνήμη: 4 GB, 667 MHz (PC2-5300), DDR2 SDRAM
Σκληρός: WD 500GB, RE4 WD5003ABYX, SATA II, 7200rpm, Cache 64MB
Τροφοδοτικό: Corsair CXM Series 550W 80+Bronze CX550M

Στόχος μου, είναι να βελτιώσω (στο μέτρο του δυνατού), την ταχύτητα μετατροπής ταινιών full HD.
Ποια κάρτα γραφικών (καινούρια ή μεταχειρισμένη) θεωρείτε ιδανική, για το παραπάνω, «αρχαίο», σύστημά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαγη πλατφορμας θες για να πεσει πανω απο 70%+++++  ο χρονος μετατροπης ,τα συγχρονα cpu εχουν υπερδιπλασιες+++++   επιδοσεις απο τον τεχνολογιας 2006 core 2 duo που χρησιμοποιεις,ο οποιος ουτε για σερφαρισμα δεν κανει...θες και ssd δισκους ....πρεπει να ριξεις χρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Θεού!
Όταν παραπάνω μιλάω για βελτίωση «στο μέτρο του δυνατού», σε καμία περίπτωση δεν εννοώ το 70%+++++ και τις υπερδιπλάσιες+++++ επιδόσεις των σύγχρονων cpu που αναφέρεις…

Άλλωστε, οι επιδόσεις που αναφέρεις, αφορούν, κυρίως πιτσιρικάδες video gamers και επαγγελματίες του video editing· εγώ, ούτε πιτσιρικάς είμαι, ούτε video gamer, ούτε επαγγελματίας του video editing, ούτε χομπίστας του είδους…

Το σύστημά μου, για τη χρήση που το έχω, αντικειμενικά, «φυσάει»!!!
Ο μόνος λόγος που «περνάει» από το μυαλό μου, να προσθέσω μια κάρτα γραφικών, είναι το γεγονός, πως κάποιες (ενδεχομένως ελάχιστες) φορές, χρειάζεται (για τα πιτσιρίκια ενός φίλου), να μετατρέψω ορισμένες παιδικές ταινίες π.χ. από AVC format σε VOB (DVD) για να τις παίζει DVD-Player του φίλου.

Το υπάρχον «αρχαίο» σύστημά μου, για μετατροπή δίωρης περίπου ταινίας (3.6 GB - 4.1 GB), κάνει από τριάντα πέντε έως πενήντα λεπτά. Αυτή η διακύμανση, εξαρτάται βέβαια και από το bit rate που «δουλεύω» κάθε φορά. Αυτούς τους χρόνους, του δικού μου συστήματος, θα ήθελα να «κατεβάσω» και όχι να αποκτήσω ένα σύγχρονο «πύραυλο», που δε μου χρειάζεται.

Επειδή ενδεχομένως γνωρίζεις πολλά περισσότερα από εμένα για αυτό το «sport», αν θέλεις, πρότεινέ μου μια καινούρια ή μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, για τα «κιλά» του συστήματός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί):ενα ανωνυμο μικρομεσαιο

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):lc 350

Motherboard (Μητρική):gigabyte

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):intel e2180 2ghz(32bit)δεκαετιας και βαλε

RAM (Μνήμη συστήματος):3

GPU (Κάρτα γραφικών):ειχα μια sapphire ati radeon hd 5750 1gb καμια πενταετια και καηκε

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):1080 dell monitor

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 7

 

 

μου δωσε ενα παιδι μια geforce 6600 256μβ παιζει 480 στο youtube με δυσκολια και το πσ σερνεται ενω με τη προηγουμενη επαιζε 1080 ταινιες μεχρι και ιντι παιχνιδια μεχρι και  πχ pillars of eternity σε χαμηλα σπεκς.ψαχνω μια να την αντικαταστησω δεν εχω απαιτησεις

 

1) να προσεξω τι λενε αυτα τα ddr??δενε χω ιδεα απο αυτα,γενικα μεχρι τωρα οτι εβαλα δουλευε-(υποδοχη pci express εννοειται)-παιζει να αγορασω μια και να εχει αυμβατοτητα η τπτ??

2) αυτες οι καρτες που βγαζω βαζω απλα ενα κουμπωμα κανω στη μητρικη κανω unistall τα παλια drivers Της προηγουμενης ινσταλ τα καινουρια και παιζει,αν παρω μια τωρινη εχει και αλλα καλωδια??πρπει να βαλω κατι αλλο ???για ρευμα η κατι τετοιο??? 

3) οι 1 Gb ειναι στα 40κατι βεβαια καποιες 2 gb ειναι περιπου στα ιδια λεφτα,να παρω καλυτερα 2 αλλα το θεμα μου ειναι θα την σηκωνει το τροφοδοτικο??

 

4) δεν εχω καμια απαιτηση και βλεπω οτι οι τιμες στις φιρμες ειναι σχεδον ιδια-να παρω palit /msi/gigabyte παιζει ρολο η κλαιν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω την γνώμη σας έχω δύο Asus gtx 980 matrix σε sli και θέλω να κάνω αναβάθμιση έχετε να μου προτείνεται κάποια κάρτα γραφικών ποσό μέχρι 500 ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geo1962 είπε

Προς Θεού!
Όταν παραπάνω μιλάω για βελτίωση «στο μέτρο του δυνατού», σε καμία περίπτωση δεν εννοώ το 70%+++++ και τις υπερδιπλάσιες+++++ επιδόσεις των σύγχρονων cpu που αναφέρεις…

Άλλωστε, οι επιδόσεις που αναφέρεις, αφορούν, κυρίως πιτσιρικάδες video gamers και επαγγελματίες του video editing· εγώ, ούτε πιτσιρικάς είμαι, ούτε video gamer, ούτε επαγγελματίας του video editing, ούτε χομπίστας του είδους…

Το σύστημά μου, για τη χρήση που το έχω, αντικειμενικά, «φυσάει»!!!
Ο μόνος λόγος που «περνάει» από το μυαλό μου, να προσθέσω μια κάρτα γραφικών, είναι το γεγονός, πως κάποιες (ενδεχομένως ελάχιστες) φορές, χρειάζεται (για τα πιτσιρίκια ενός φίλου), να μετατρέψω ορισμένες παιδικές ταινίες π.χ. από AVC format σε VOB (DVD) για να τις παίζει DVD-Player του φίλου.

Το υπάρχον «αρχαίο» σύστημά μου, για μετατροπή δίωρης περίπου ταινίας (3.6 GB - 4.1 GB), κάνει από τριάντα πέντε έως πενήντα λεπτά. Αυτή η διακύμανση, εξαρτάται βέβαια και από το bit rate που «δουλεύω» κάθε φορά. Αυτούς τους χρόνους, του δικού μου συστήματος, θα ήθελα να «κατεβάσω» και όχι να αποκτήσω ένα σύγχρονο «πύραυλο», που δε μου χρειάζεται.

Επειδή ενδεχομένως γνωρίζεις πολλά περισσότερα από εμένα για αυτό το «sport», αν θέλεις, πρότεινέ μου μια καινούρια ή μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, για τα «κιλά» του συστήματός μου.

CPU θες για μετατροπή βίντεο, όχι GPU. Εκτός αν χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το NVENC με Nvidia κάρτα, με χειρότερη ποιότητα βίντεο αλλά πολύ πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

CPU θες για μετατροπή βίντεο, όχι GPU. Εκτός αν χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το NVENC με Nvidia κάρτα, με χειρότερη ποιότητα βίντεο αλλά πολύ πιο γρήγορα.

https://ark.intel.com/products/35428/Intel-Core2-Quad-Processor-Q9650-12M-Cache-3_00-GHz-1333-MHz-FSB

Με τον Intel Core 2 Quad Q9650 3,0 GHz 12 MB, εκτιμάς πως θα έχω ουσιαστική βελτίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geo1962 είπε

https://ark.intel.com/products/35428/Intel-Core2-Quad-Processor-Q9650-12M-Cache-3_00-GHz-1333-MHz-FSB

Με τον Intel Core 2 Quad Q9650 3,0 GHz 12 MB, εκτιμάς πως θα έχω ουσιαστική βελτίωση;

Υπάρχουν δύο ερωτήσεις:

1. Θα δεις βελτίωση; Σίγουρα.

2. Αξίζει; Δεν νομίζω. Πάλι αργά και βασανιστικά θα γίνεται η δουλειά. Υποστηρίζουν καν AVX αυτά τα CPU; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σου πω,για μενα πιτσιρικος εισαι,που? στο βιντεο editing

Για να καταλαβεις εγω το εκανα πριν 12 χρονια με wolfdale e8400@4100 ,ξερεις τι σχεση εχει ο e7500  με τον e8400 στο βιντεο editing? καμια,του πηδαει τη μανα ο e8400.Το να κατσω να κανω βιντεο edit με τον 8400 to 2019 ξερεις τι ειναι? αυνανισμος !

οποτε καταλαβε οτι εχεις μεινει ανεπαναληπτα πισω και η κουβεντα αναβαθμισης δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.Το πετας και προχωρας.Τα υπολοιπα περι του φυσαει το συστημα...ειναι εκτος σχολιασμου,γιατι ξερουμε καλα ποσα τσιγαρα αναβεις για να ανοιξει πεντε σελιδες στο firefox ο ε7500....και εμεις εκει ημασταν δεν πηγαμε ξαφνικα 8 threads.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gamerz είπε

Θέλω την γνώμη σας έχω δύο Asus gtx 980 matrix σε sli και θέλω να κάνω αναβάθμιση έχετε να μου προτείνεται κάποια κάρτα γραφικών ποσό μέχρι 500 ευχαριστώ. 

2 gtx 980 σε sli πλησιαζουν την 1080 τρωγοντας βεβαιααα πολυ ρευμα παραπανω.Οποτε στα 500 μπορεις να βρεις μια 1080 μεταχειρισμενη και θα εχεις καλυτερες επιδοσεις οικονομια κτλ.Τωρα αν θες με λιγα παραπανω πας σε rtx 2070 καινουργια ή ακομα και 1080ti μεταχειρισμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2018 στις 8:35 ΜΜ, mindtrapper είπε

Υπάρχουν δύο ερωτήσεις:

1. Θα δεις βελτίωση; Σίγουρα.

2. Αξίζει; Δεν νομίζω. Πάλι αργά και βασανιστικά θα γίνεται η δουλειά. Υποστηρίζουν καν AVX αυτά τα CPU; 

Λιτός, περιεκτικός και ουσιαστικός!
Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...