Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδες...

σε αυτο το συστημα λεμε να βαλουμε μια 1050ti αλλα δν ξερω ποια κουμπωνει λογω RAM.Yπαρχει καποιος που εχει ή ξερει ποια 1050ti χωραει??γτ το παιδι θελει να παρει την gigabyte 1050ti g1 gaming.

case: innovator starship black

mobo: gigabyte ga-B250m-ds3h

ram: Kingston hyperx fury ddr4 2133 8gb (2x4gb) 

Στο κουτι χει γινει εγκατασταση ολων εκτος της gpu.απο αποψη μηκους τις χωραει τις 1050ti απλα μου ειπε να ρωτησω γτ υπαρχει υποψια να εμποδιζουν οι ram.

*αυτη ειναι η Mobo.και εχει βαλει τις ram στο 1-3 slot.

Αν εχει καποιος τετοιο build ας βοηθησει.

ευχαριστω.

PER.527366.jpg

Επεξ/σία από propatzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν σχέση οι μνήμες με την κάρτα γραφικών.

Το ανώτερο σημείο της κάρτας γραφικών (η έξω μεριά του backplate) θα βρίσκεται κάτω από το χαμηλότερο σημείο των clips των RAM slots.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα case i-box orcus x19 gaming   

mobo gigabyte h61ms2pv  

cpu i5 3470

gpu gtx 750ti

psu coolermaster 600w

ram 8gb ram  γεια σας σκέφτομαι να πάρω την rx 480 nitro + 4gb τι λέτε ?αν ναί θα επαρκεί για 2-3 χρόνια για 1080p gaming εστω στα  low?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχω στην κατοχή μου μετά από το black friday μια rx 570 4 gb nitro+.

Το πρόβλημα είναι ότι φοράω έναν i3-2130 3,4 Ghz 8 gb ram και τροφοδοτικό 450W(θα αλλαχτεί με 750W).

Συνδέοντας την κάρτα λοιπόν , ξεκίνησε ο CPU και πιεζόταν. 

Συγκεκριμένα σε game Destiny 2 σε medium ρυθμίσεις, έβγαζε 30-40 fps σε αντίθεση με την προηγούμενη κάρτα MSI gtx 960 2 gb,

η οποία σε ίδιες αναλύσεις με έτρεχε στα 60 fps. Οι δοκιμές έγιναν και με τροφοδοτικό 750W. ( ο CPU βάραγε 100% performances )

 

Είτε ανέβαζα τα γραφικά στα ULTRA είτε τα είχα στα LOW τα FPS ήταν ίδια (30-40) 

Μιλάμε για τρελό bottleneck ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο?

 

Η RX δοκιμάστηκε και σε σύστημα με RYZEN 2600x και φυσούσε.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο και σόρυ για το long post.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2018 στις 11:16 ΠΜ, Shibbu είπε

Καλησπέρα!

Έχω στην κατοχή μου μετά από το black friday μια rx 570 4 gb nitro+.

Το πρόβλημα είναι ότι φοράω έναν i3-2130 3,4 Ghz 8 gb ram και τροφοδοτικό 450W(θα αλλαχτεί με 750W).

Συνδέοντας την κάρτα λοιπόν , ξεκίνησε ο CPU και πιεζόταν. 

Συγκεκριμένα σε game Destiny 2 σε medium ρυθμίσεις, έβγαζε 30-40 fps σε αντίθεση με την προηγούμενη κάρτα MSI gtx 960 2 gb,

η οποία σε ίδιες αναλύσεις με έτρεχε στα 60 fps. Οι δοκιμές έγιναν και με τροφοδοτικό 750W. ( ο CPU βάραγε 100% performances )

Είτε ανέβαζα τα γραφικά στα ULTRA είτε τα είχα στα LOW τα FPS ήταν ίδια (30-40) 

Μιλάμε για τρελό bottleneck ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο?

Η RX δοκιμάστηκε και σε σύστημα με RYZEN 2600x και φυσούσε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και σόρυ για το long post.

Αν έβγαλες σωστά τα drivers της προηγούμενης με ddu και η καρτα είχε σωστή τροφοδοσία τότε ψάξε κάναν i5 μεταχείρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Επειδή η παλιά κάρτα που είχα μας άφησε χρόνους ψάχνω να αγοράσω μια καινούργια και συγκεκριμένα σκέφτομαι την GTX 1050 ti.

Το πρόβλημα μου όμως είναι επειδή η μητρική μου και ο επεξεργαστής είναι αρκετά παλιά (2011) φοβάμαι μήπως έχω θέμα με το compatibility ή bottleneck.

SPECS:

OS : Windows 7 64-bit

MOTHERBOARD : Gigabyte ga H61M-DS2 rev 2.0

CPU : Intel core i7-2600 @3.40GHZ

RAM: 1x8GB Kingston Hyper X Fury Blue DDR3

PSU: Corsair RM750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RoadsGoOn είπε

Καλησπέρα.

Επειδή η παλιά κάρτα που είχα μας άφησε χρόνους ψάχνω να αγοράσω μια καινούργια και συγκεκριμένα σκέφτομαι την GTX 1050 ti.

Το πρόβλημα μου όμως είναι επειδή η μητρική μου και ο επεξεργαστής είναι αρκετά παλιά (2011) φοβάμαι μήπως έχω θέμα με το compatibility ή bottleneck.

SPECS:

OS : Windows 7 64-bit

MOTHERBOARD : Gigabyte ga H61M-DS2 rev 2.0

CPU : Intel core i7-2600 @3.40GHZ

RAM: 1x8GB Kingston Hyper X Fury Blue DDR3

PSU: Corsair RM750

Παλιά είναι αλλά και πάλι θα καταπίνουν την 1050ti για πλάκα.... 

Γραψε τι παιχνίδια θέλεις να παίζεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα φιλες και φιλοι, αγορασα ενα pc το καλοκαιρι το οποιο ειναι μεν παλιο σε χαρακτηριστικα αλλα κανει πολυ καλα τις δουλειες για το οποιο το χρειαζομαι.Το θεμα μου ειναι οτι θελω να παιζω και κανα παιχνιδι,εχω παιξει μεχρι τωρα dark souls 1 και 2 αλλα το 3 δεν μπορει να το παιξει.Θα ηθελα να με συμβουλευσετε τι μπορω να κανω  ωστε να μπορω να παιζω και κανα παιχνιδακι σε μετρια προς καλα γραφικα.Το pc μου εχει επεξεργαστη intel core i5 2400 -3.10chz, λειτουργικο συστημα 64-windows 7, μητρικη dell D6H9T OPTILEX 990, RAM 4 GIGA DDR3 ,καρτα γραφικων ati radeon hd 4600 series ,κουτι Cougar MX200, τροφοδοτικο THERMALTAKE 500w, samsung 120 giga ssd και 500 giga hd toshiba.Θελω να βαλω αλλα 4γιγα ραμ.Ποια καρτα να παρω σε μεταχειρισμενη,εχω βρει gtx 960 4giga (στο 100 ευρω) καποια παιδια μου προτειναν gtx 1050 ti 4giga στα 120ευρω.ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από alucard82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, αναρωτιομουν τι παιζει με τις διαφορετικες εταιριες καρτων γραφικων και ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για την συγκεκριμενη rtx 2080 απο την gainward καθως δεν εχω ακουσει την εταιρεια ποτε. 

Υπαρχει κανενας λογος να αποφυγω αυτην (https://geizhals.de/gainward-geforce-rtx-2080-4207-a1907567.html) και να πληρωσω premium για αλλες μαρκες; Και τι παιζει με το OC;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2017 στις 6:34 ΜΜ, Fusion7 είπε

καλησπέρα παίδες μια πολύτιμη βοήθεια και σε εμενα ?

Intel core i5-2500k

Asus p8p67pro 

corsair tx 950w

Corsair 8gb dd3 vengeance 

Dell ultrasharp u2311

και Radeon HD6950 2gb gddr5

Δεν έχω σκοπό να κάνω γρήγορα αναβάθμιση (για πολυ καιρο ακομα) εκτός απο την κάρτα γραφικών

αλλα θελω να μεινω και σε χαμηλο κοστος! (τρομάρα μου).

Τι επιλογές έχουμε ?

Μετά απο ένα χρόνο και η αναζήτηση καλά κρατάει.

 

Βρήκα την MSI RX570 8GB OC στα 175 ευρώ, είναι καλό value ? θα τρέξει στο pc μου η θα στραγγαλιστεί ?

ή είναι η gigabyte gtx1050ti στα ίδια λεφτά ΄΄καλύτερη΄΄ ?

Παιχνίδια witcher, destiny2, dark souls 3 και άλλα.

 

Επεξ/σία από Fusion7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fusion7 είπε

Μετά απο ένα χρόνο και η αναζήτηση καλά κρατάει.

Βρήκα την MSI RX570 8GB OC στα 175 ευρώ, είναι καλό value ? θα τρέξει στο pc μου η θα στραγγαλιστεί ?

ή είναι η gigabyte gtx1050ti στα ίδια λεφτά ΄΄καλύτερη΄΄ ?

Παιχνίδια witcher, destiny2, dark souls 3 και άλλα.

570 κανει καπνο την 1050τι. και οτι μπεντς την βγαζουν μπροστα ειναι παλια. amd fine wine :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

στο  alternate.de πέτυχα μια RX570 8g  σε προσφορά, το πρόβλημα είναι ότι δεν θυμάμαι την διαδικασία με τα email  παρότι έχω ξαναψωνιση πριν τρία χρόνια , στο πρώτο email πρέπει να απαντήσω για να γίνει η παραγγελία  η' θα  στείλουν και δευτερο;

Επεξ/σία από ebola75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...