Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Επειδή το χασα λίγο, ποια η διαφορά 1660ti με 1660super?

Είναι στα ίδια χρήματα περίπου γι αυτό ρωτάω.

η 1660super είναι 10-15% ποιο γρήγορη από την απλή 1660 και σύντομα θα έχουν ίδια τιμή

η 1660ΤΙ που είναι λίγο ποιο γρήγορη από τη 1660super  αξίζει να αγοραστεί μόνο πέριξ της 10% διαφορά τιμής

10 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Καλημέρα, σκέφτομαι σιγά σιγά για αναβάθμιση και θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα για όσο πιο καλή 1080p απόδοση γίνεται με 250€ περίπου

case: aerocool aero 800

psu: coolermaster v550 gold

mobo: GA-970A-UD3

cpu: AMD FX 8320

ram: hyper x 16gb 1600mhz

gpu: 650ti boost

monitor: philips 24" 1920x1080

os: win10 64bit

επίσης ξέρει κάποιος αν παίζει να βγει στα κοντά κάνα πακέτο με το Red dead redemption 2;

ευχαριστώ

φτιάξιμο και πέταμα λέγαμε παλιά

μην κάνεις τον κόπο , πας για ολική αναβάθμιση.

10 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Ε καλά δε θα πάρω κάρτα μόνο για RDR2 και γενικά αν δω ότι το game δεν στρώνει μπορεί να μην ασχοληθώ μαζί του στα κοντά.

Αλλά με προβλημάτισες.. Δηλαδή στο σύστημά μου δε χωράει καλύτερη κάρτα από μια φθηνή rx570;

https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html

η ποιο ακριβή κάρτα που θα βάλεις είναι αυτή αλλά σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια θα έχεις έντονα frame drops και το 1% ΜΙΝ FPS θα το ψάχνεις με μικροσκόπιο στο πάτωμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα, ξενερα δηλαδή. Αν πάρω ας πούμε την 590 8gb nitro+ special edition της sapphire που είναι φθηνή και μεσα στο 2020 κοιτάξω για μια αναβάθμιση σε ryzen; Επίσης όταν λέμε ολική αναβάθμιση εννοούμε mobo,cpu,ram έτσι; Φαντάζομαι το τροφοδοτικό μου δεν έχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Μάλιστα, ξενερα δηλαδή. Αν πάρω ας πούμε την 590 8gb nitro+ special edition της sapphire που είναι φθηνή και μεσα στο 2020 κοιτάξω για μια αναβάθμιση σε ryzen; Επίσης όταν λέμε ολική αναβάθμιση εννοούμε mobo,cpu,ram έτσι; Φαντάζομαι το τροφοδοτικό μου δεν έχει θέμα.

πάρε την RX590 (αφού είσαι συνειδητοποιημένος)  και όποτε μπορέσεις αλλάζεις τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

η 1660super είναι 10-15% ποιο γρήγορη από την απλή 1660 και σύντομα θα έχουν ίδια τιμή

η 1660ΤΙ που είναι λίγο ποιο γρήγορη από τη 1660super  αξίζει να αγοραστεί μόνο πέριξ της 10% διαφορά τιμής

Κάποια προτίμηση ανάμεσα τους μιας και είναι και πολλές?

Link

Η φθηνότερη απ την ακριβότερη έχουν 80ε διαφορά..

 

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Κάποια προτίμηση ανάμεσα τους μιας και είναι και πολλές?

Link

Η φθηνότερη απ την ακριβότερη έχουν 80ε διαφορά..

https://www.skroutz.gr/s/17487040/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Windforce-OC-GV-N166TWF2OC-6GD.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, επειδη σκεφτομαι να αναβαθμισω αμεσα 2070 super, θελω να μου πειτε πια ειναι η καλύτερη υλοποίηση της 2070 super οσο αφορα παράγοντες αξιοπιστιας, καλης θερμοκρασίας, δυναμης και αντοχης στη κατηγορια τιμης εως 500 το πολυ 510 ευρω γιατι τοσα μπορω να διαθεσω. 

Τη θελω καθαρα για 60fps monitor και 1080p αναλυση κυρίως να μαξαρω ολα τα settings στα τελευταια παιχνίδια και αυτα που θα βγουν  χωρις framedrops και ελάχιστα για 2k-4k (Με τις αναλογες θυσιες στα settings)

Και τελως να μου πειτε αν αξιζει περισσότερο να παω σε μια υλοποίηση της 5700 xt που βρισκω και στα 400 ευρω δλδ περιπου 100 ευρω κατω ή οχι. Ευχαριστω!

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ανάμεσα στις Asus που παρέθεσα? Χρόνια προτιμάω Asus στις gpu και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καλημερα, επειδη σκεφτομαι να αναβαθμισω αμεσα 2070 super, θελω να μου πειτε πια ειναι η καλύτερη υλοποίηση της 2070 super οσο αφορα παράγοντες αξιοπιστιας, καλης θερμοκρασίας, δυναμης και αντοχης στη κατηγορια τιμης εως 500 το πολυ 510 ευρω γιατι τοσα μπορω να διαθεσω. 

Τη θελω καθαρα για 60fps monitor και 1080p αναλυση κυρίως να μαξαρω ολα τα settings στα τελευταια παιχνίδια και αυτα που θα βγουν  χωρις framedrops και ελάχιστα για 2k-4k (Με τις αναλογες θυσιες στα settings)

Και τελως να μου πειτε αν αξιζει περισσότερο να παω σε μια υλοποίηση της 5700 xt που βρισκω και στα 400 ευρω δλδ περιπου 100 ευρω κατω ή οχι. Ευχαριστω!

https://www.skroutz.gr/s/19927424/Gigabyte-GeForce-RTX-2070-Super-8GB-Windforce-OC-3X-GV-N207SWF3OC-8GD.html

η 2070super ποιο γρήγορη

η 5700ΧΤ είναι ποιο φθηνή και θέλει ποιο δυνατό τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Έχω το παρακάτω σύστημα:

Phenom II x 6 1090t

8gb ddr3 

Motherboard me pci xpress 2.0

PSU 750 watt gold 

Λόγω αναγκών στο μεταπτυχιακό που κάνω στη πληροφορική θέλω να αγοράσω μία κάρτα γραφικών για unity και λίγο machine learning στη Python!

Αυτή τη στιγμή έχω μία hd 4850 512 mb η οποία φυσικά όπως καταλαβαίνεται δεν πάει καθόλου

Δεν με απασχολεί το gaming καθόλου και ψάχνω τη καλύτερη δυνατή λύση για αγορά από Ελλάδα άμεσα μέχρι 200 ευρώ!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ανάμεσα στις Asus που παρέθεσα? Χρόνια προτιμάω Asus στις gpu και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

οι φθηνές ASUS έχουν ψύξη για τα μπάζα

οι ακριβές έχουν παράλογη τιμή και είναι καλύτερα να πάρεις 2060super.

αν διαλέξεις asus πάρε εσύ την απόφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

οι φθηνές ASUS έχουν ψύξη για τα μπάζα

οι ακριβές έχουν παράλογη τιμή και είναι καλύτερα να πάρεις 2060super.

αν διαλέξεις asus πάρε εσύ την απόφαση

Μα απ ότι μου είπατε εδώ και το ψαξα κιόλας το bottleneck με i7 7700 και 2060super θα παραείναι πολύ, γι αυτό είπα για 1660ti.

Η αμέσως καλύτερη επιλογή από 1660ti είναι 1070 ή 2060/2060super?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/s/19927424/Gigabyte-GeForce-RTX-2070-Super-8GB-Windforce-OC-3X-GV-N207SWF3OC-8GD.html

η 2070super ποιο γρήγορη

η 5700ΧΤ είναι ποιο φθηνή και θέλει ποιο δυνατό τροφοδοτικό

Η συγκεκριμενη (2070) αντεχει και overclock? Δλδ μπορω να τη φτασω στη συχνότητα της αντίστοιχης εκδοσης? Δλδ την "Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC"

Επισης με το cpu της υπογραφης σε default χωρις overclock θα εχει πολυ αισθητο bottleneck?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Η συγκεκριμενη (2070) αντεχει και overclock? Δλδ μπορω να τη φτασω στη συχνότητα της αντίστοιχης εκδοσης? Δλδ την "Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC"

Επισης με το cpu της υπογραφης σε default χωρις overclock θα εχει πολυ αισθητο bottleneck?

προσωπικά είμαι ΚΑΤΑ του o/c στις κάρτες γραφικών για gaming , ας σου απαντήσει κάποιος άλλος.

7 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Μα απ ότι μου είπατε εδώ και το ψαξα κιόλας το bottleneck με i7 7700 και 2060super θα παραείναι πολύ, γι αυτό είπα για 1660ti.

Η αμέσως καλύτερη επιλογή από 1660ti είναι 1070 ή 2060/2060super?

οι 1070 & απλή 2060super ειναι κατηργημένες (μόνο αν βρεις σκόρπιες)

κατα την άποψη μου θα έχεις μικρό bottlenet αλλά αυτό δεν σε πειράζει και παλι θα είσαι πολύ καλύτερα με την 2060super σε σχέση με 1660ΤΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Η συγκεκριμενη (2070) αντεχει και overclock? Δλδ μπορω να τη φτασω στη συχνότητα της αντίστοιχης εκδοσης? Δλδ την "Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC"

Επισης με το cpu της υπογραφης σε default χωρις overclock θα εχει πολυ αισθητο bottleneck?

Ναι θα έχεις μικρό bottlenet  στα πολύ απαιτητικά παιχνίδια αλλά το βασικό σου ελάττωμα θα είναι η οθόνη που θα σου ελαττώνει σημαντικά την εμπειρία του παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

οι 1070 & απλή 2060super ειναι κατηργημένες (μόνο αν βρεις σκόρπιες)

κατα την άποψη μου θα έχεις μικρό bottlenet αλλά αυτό δεν σε πειράζει και παλι θα είσαι πολύ καλύτερα με την 2060super σε σχέση με 1660ΤΙ 

Η 1660ti την παλεύει σε 2Κ αξιοπρεπώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...