Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για επιλογή κάρτας γραφικών για mmo παιχνίδια κυρίως. Budget έχω ως 700 ευρώ. Θα ήθελα να αποφύγω την amd λόγω κακής εμπειρίας σε gpu. Επισεις μπορω να περιμένω μηπως μετά το  ethereum POS  πεσει κι άλλο καμία τιμή.   Το pc έχει τα εξής.  :

CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core
CPU Cooler: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO
Motherboard: MSI MAG B550 TOMAHAWK
Memory: G.Skill Trident Z RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3600 CL16 Memory 
Storage: Samsung 970 Evo Plus 2 TB M.2-2280 NVME Solid State Drive 
Video Card: Sapphire Radeon RX 5500 XT 8 GB NITRO+
Case: Corsair iCUE 7000X RGB ATX Full Tower
Power Supply: Corsair RM (2021) 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX) 
Monitor: AOC Q27G2U/BK 27.0" 2560x1440 144 Hz Monitor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, slamakos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για επιλογή κάρτας γραφικών για mmo παιχνίδια κυρίως. Budget έχω ως 700 ευρώ. Θα ήθελα να αποφύγω την amd λόγω κακής εμπειρίας σε gpu. Επισεις μπορω να περιμένω μηπως μετά το  ethereum POS  πεσει κι άλλο καμία τιμή.   Το pc έχει τα εξής.  :

CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core
CPU Cooler: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO
Motherboard: MSI MAG B550 TOMAHAWK
Memory: G.Skill Trident Z RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3600 CL16 Memory 
Storage: Samsung 970 Evo Plus 2 TB M.2-2280 NVME Solid State Drive 
Video Card: Sapphire Radeon RX 5500 XT 8 GB NITRO+
Case: Corsair iCUE 7000X RGB ATX Full Tower
Power Supply: Corsair RM (2021) 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX) 
Monitor: AOC Q27G2U/BK 27.0" 2560x1440 144 Hz Monitor 

https://www.skroutz.gr/s/32803126/Manli-GeForce-RTX-3070-8GB-GDDR6-Twin-LHR-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-HDMI-και-3-DisplayPort-N61730700M24794.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, slamakos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για επιλογή κάρτας γραφικών για mmo παιχνίδια κυρίως. Budget έχω ως 700 ευρώ. Θα ήθελα να αποφύγω την amd λόγω κακής εμπειρίας σε gpu. Επισεις μπορω να περιμένω μηπως μετά το  ethereum POS  πεσει κι άλλο καμία τιμή.   Το pc έχει τα εξής.  :

CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core
Video Card: Sapphire Radeon RX 5500 XT 8 GB NITRO+

Με αυτό το budget, θα πρότεινα αναβάθμιση σε Ryzen 5 5600Χ και GPU 3060ti. Εάν ασχολείσαι με content creation μπορείς να πας και σε Ryzen 7 5700X, εάν είναι μόνο για gaming μείνε στον 5600Χ. 

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, slamakos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για επιλογή κάρτας γραφικών για mmo παιχνίδια κυρίως. Budget έχω ως 700 ευρώ. Θα ήθελα να αποφύγω την amd λόγω κακής εμπειρίας σε gpu. Επισεις μπορω να περιμένω μηπως μετά το  ethereum POS  πεσει κι άλλο καμία τιμή.   Το pc έχει τα εξής.  :

CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6-Core
CPU Cooler: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO
Motherboard: MSI MAG B550 TOMAHAWK
Memory: G.Skill Trident Z RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3600 CL16 Memory 
Storage: Samsung 970 Evo Plus 2 TB M.2-2280 NVME Solid State Drive 
Video Card: Sapphire Radeon RX 5500 XT 8 GB NITRO+
Case: Corsair iCUE 7000X RGB ATX Full Tower
Power Supply: Corsair RM (2021) 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX) 
Monitor: AOC Q27G2U/BK 27.0" 2560x1440 144 Hz Monitor 

Δεν έχει νόημα να δώσεις 700 για GPU αν είσαι κυριώς με ΜΜΟ. 
3060Ti η RX 6600 XT θα σου είναι μια χαρά. 

Αν μπορείς περίμενε και λίγο να δούμε τι θα γίνει από αύριο με ETH. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι θα κάνω με τον υπολογιστή μου. Πέρσυ τέτοια εποχή πούλησα την rx580 που είχα διπλή τιμή από ότι την είχα αγοράσει καινούργια λόγω mining με το σκεπτικό να έχω μια πολύ παλιά ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου και επίσης με το σκεπτικό ότι καλοκαίρι λείπω σεζόν και χειμώνα ήμουν στρατό . Τώρα θέλω να περιμένω να βγουν οι νέες σειρές  AMD και Nvidia που αποτι βλέπω θα πάρει κάνα 6 μήνες με έναν χρόνο για mid range . Τώρα λέω να πάρω μια μεταχειρισμένη ίσα να παίζει κάνα assassins κάνα Forza  και γενικώς single player . Δεν με πολύ ενδιαφέρει να είναι τα fps στον Θεό και τέτοια .όταν με το καλό βγουν και σταθεροποιηθουν οι τιμές των καινούργιων ίσως να πουλήσω και όλο το μηχάνημα να κάνω ολοκαίνουργιο. Αλλά προς το παρόν που θέλω μια κάρτα γραφικών να με βγάλει κάνα χρόνο βαριά , τι θα προτείνατε με ένα budget ας πούμε μέχρι 250 300 μαξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fanis18557 είπε

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα τις συμβουλές σας για το τι θα κάνω με τον υπολογιστή μου. Πέρσυ τέτοια εποχή πούλησα την rx580 που είχα διπλή τιμή από ότι την είχα αγοράσει καινούργια λόγω mining με το σκεπτικό να έχω μια πολύ παλιά ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου και επίσης με το σκεπτικό ότι καλοκαίρι λείπω σεζόν και χειμώνα ήμουν στρατό . Τώρα θέλω να περιμένω να βγουν οι νέες σειρές  AMD και Nvidia που αποτι βλέπω θα πάρει κάνα 6 μήνες με έναν χρόνο για mid range . Τώρα λέω να πάρω μια μεταχειρισμένη ίσα να παίζει κάνα assassins κάνα Forza  και γενικώς single player . Δεν με πολύ ενδιαφέρει να είναι τα fps στον Θεό και τέτοια .όταν με το καλό βγουν και σταθεροποιηθουν οι τιμές των καινούργιων ίσως να πουλήσω και όλο το μηχάνημα να κάνω ολοκαίνουργιο. Αλλά προς το παρόν που θέλω μια κάρτα γραφικών να με βγάλει κάνα χρόνο βαριά , τι θα προτείνατε με ένα budget ας πούμε μέχρι 250 300 μαξ?

Δες για καμία RX 6600 η RTX 2060
Θεωριτικά βρήσκεις μέχρι 300 € 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Δες για καμία RX 6600 η RTX 2060
Θεωριτικά βρήσκεις μέχρι 300 € 

Να φανταστώ ότι αυτές οι 2 θα έχουν και αισθητή διαφορά στις επιδόσεις συγκριτικά με την rx580 που χρησιμοποιούσα. Επίσης θεωρείς κατά τη γνώμη σου φυσικά, ότι θα κρατήσουν ένα ικανοποιητικό value για μεταπώληση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fanis18557 είπε

Να φανταστώ ότι αυτές οι 2 θα έχουν και αισθητή διαφορά στις επιδόσεις συγκριτικά με την rx580 που χρησιμοποιούσα. Επίσης θεωρείς κατά τη γνώμη σου φυσικά, ότι θα κρατήσουν ένα ικανοποιητικό value για μεταπώληση? 

Η RX 6660 ειναι σχεδόν 2 φορές επάνω η RX 580. 

Τώρα για το value, κανείς δε ξέρει.

Εικάζω ότι θα συνεχίσουν να πέφτουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω έναν  2400g σε Asrock b450 pro και παίζω casual games και κάποια κάπως πιο σύγχρονα στο Xbox1.

 

Είμαι σε φάση να πάρω επιτέλους κάρτα σε λογική τιμή να παίξω κάτι πιο σύγχρονο στο PC με ποντίκι και πληκτρολόγιο. Ανάλυση 1080p.

 

Φαίνεται προς το παρόν ότι η AMD 6600 είναι η καλύτερη επιλογή value 4 money και performance 4 money αλλά κοντά ή λίγο πάνω από τα 300€

Αναμένεται να πέσουν κι άλλο οι τιμές και να βγει κάτι κοντά στα 200 έστω πριν τα Χριστούγεννα? Εννοώ νέα μοντέλα, πέρα από τον χαμό μου φημολογείται να γίνει με τις mining κάρτες υποτίθεται από σήμερα.

 

Δε επιθυμώ να τα παίζω όλα ultra αλλά όχι και να είναι κουτσουρεμένη η κάρτα σε features όπως λέγεται για την (κατα τά άλλα αρκετά αποδοτική) 6500.

Επίσης δεν ξέρω πόσο θα πέσουν τα fps σε PCI4 κάρτες σε σχέση με τα review από την στιγμή που είμαι με PCI3 μητρική και με παλιότερο chipset αν παίζει ρόλο κι αυτό (σε σχέσει με 550).

 

 

Επεξ/σία από EmpYristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, EmpYristis είπε

Εχω έναν  2400g σε Asrock b450 pro και παίζω casual games και κάποια κάπως πιο σύγχρονα στο Xbox1.

 

Είμαι σε φάση να πάρω επιτέλους κάρτα σε λογική τιμή να παίξω κάτι πιο σύγχρονο στο PC με ποντίκι και πληκτρολόγιο. Ανάλυση 1080p.

 

Φαίνεται προς το παρόν ότι η AMD 6600 είναι η καλύτερη επιλογή value 4 money και performance 4 money αλλά κοντά ή λίγο πάνω από τα 300€

Αναμένεται να πέσουν κι άλλο οι τιμές και να βγει κάτι κοντά στα 200 έστω πριν τα Χριστούγεννα? Εννοώ νέα μοντέλα, πέρα από τον χαμό μου φημολογείται να γίνει με τις mining κάρτες υποτίθεται από σήμερα.

 

Δε επιθυμώ να τα παίζω όλα ultra αλλά όχι και να είναι κουτσουρεμένη η κάρτα σε features όπως λέγεται για την (κατα τά άλλα αρκετά αποδοτική) 6500.

Επίσης δεν ξέρω πόσο θα πέσουν τα fps σε PCI4 κάρτες σε σχέση με τα review από την στιγμή που είμαι με PCI3 μητρική και με παλιότερο chipset αν παίζει ρόλο κι αυτό (σε σχέσει με 550).

 

 

Η cpu σου είναι πολύ αδύναμη και θα κάνεις μισή δουλειά βάζοντας κάρτα γραφικών , σου προτείνω να αλλάξεις και να βάλεις 5600Χ (κατα 99% τον δέχεται η μητρική σου) εκτός από κάρτα γραφικών για να έχεις σωστό αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Η cpu σου είναι πολύ αδύναμη και θα κάνεις μισή δουλειά βάζοντας κάρτα γραφικών , σου προτείνω να αλλάξεις και να βάλεις 5600Χ (κατα 99% τον δέχεται η μητρική σου) εκτός από κάρτα γραφικών για να έχεις σωστό αποτέλεσμα. 

Δηλαδή με 2400G 4c/8t με μία κάρτα επιδόσεων τάξης 6600 θα δημιουργείται μπουκάλι στις επιδόσεις για 1080p;

Προς το παρόν με ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών γιατί η ενσωματωμένη δεν παίζει αξιοπρεπώς ούτε witcher 3. Αν δεν έβλεπα θάψιμο στην 6500ΧΤ και τον πανικό με τα μεταχειρισμένα που λέγεται θα βγουν στην αγορά λόγω ethereum θα την είχα πάρει.

 

 

ΥΓ.

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να κάνω σταδιακή αναβάθμιση  και σε επεξεργαστή 6πυρηνο 5ης γενιάς ώστε να να φτιάξω ένα δεύτερο PC για τον μικρό με τον 2400g για σχολείο/casual gaming  οπότε  λέω να το πάω σταδιακά και να φτιάξω το δεύτερο pc αρχές του επόμενου έτους.

 

 

Επεξ/σία από EmpYristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, EmpYristis είπε

Δηλαδή με 2400G 4c/8t με μία κάρτα επιδόσεων τάξης 6600 θα δημιουργείται μπουκάλι στις επιδόσεις για 1080p;

Θα έχεις bottleneck δυστηχώς και μάλιστα μεγάλο, o 2400g είναι αρκετά αδύναμος πια για την RΧ 6600. Δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των core\threads αλλά η αρχιτεκτονική τους, ειδικά όταν συγκρίνουμε ισοπύρηνα cpu με μεγάλη διαφορά ηλικίας μεταξύ τους.

 

9 ώρες πριν, EmpYristis είπε

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να κάνω σταδιακή αναβάθμιση  και σε επεξεργαστή 6πυρηνο 5ης γενιάς ώστε να να φτιάξω ένα δεύτερο PC

Πάρε την RX 6600 αφού σταδιακά θα κάνεις upgrade, παίζει και να είναι η πιο VFM κάρτα αυτή τη στιγμή. Θα αξιοποιείται στο 60-80% λόγω bottleneck, και πάλι δεν είναι πρόβλημα, στην χειρότερη περίπτωση θα συμπεριφέρεται με επιδόσεις 6500XT, μέχρι να κάνεις το upgrade.

Μην πάρεις την 6500XΤ όχι μόνο για τους λόγους που αναφέρεις αλλά και γιατί δεν υποστηρίζει hardware enconding. Να μπορείς να κάνεις και λίγο άνετο game recording\streaming όταν το θελήσεις.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 5 3600 , b450 ,rtx 2060 , οθόνη full hd 144 Hz. Aξίζει να παω σε rx 6700 (non xt) ; Είναι η φτηνότερη της σειράς 6000 που δουλεύει σε pcie 4.0 X 16 οπότε οι απώλειες που έχει λόγω pcie 3.0 της μητρικής είναι ασήμαντες. Επίσης έχει tpd 175w , μόλις 15 παραπάνω από την 2060 που έχω τώρα οπότε πιθανότατα να την σηκώνει το seasonic gold 500w που έχω. Σε μετρήσεις που έκανα η κατανάλωση  του τωρινού pc δεν ξεπερνούσε τα 260w.Τουλάχιστον με το psu calculator της outer vision με καλύπτει και με την 6700 κι ας προτείνει η amd 650w psu. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Ryzen 5 3600 , b450 ,rtx 2060 , οθόνη full hd 144 Hz. Aξίζει να παω σε rx 6700 (non xt) ; Είναι η φτηνότερη της σειράς 6000 που δουλεύει σε pcie 4.0 X 16 οπότε οι απώλειες που έχει λόγω pcie 3.0 της μητρικής είναι ασήμαντες. Επίσης έχει tpd 175w , μόλις 15 παραπάνω από την 2060 που έχω τώρα οπότε πιθανότατα να την σηκώνει το seasonic gold 500w που έχω. Σε μετρήσεις που έκανα η κατανάλωση  του τωρινού pc δεν ξεπερνούσε τα 260w.Τουλάχιστον με το psu calculator της outer vision με καλύπτει και με την 6700 κι ας προτείνει η amd 650w psu. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Το τροφοδοτικό θα σε φτάσει. Σαν αναβάθμιση δεν είναι τόσο μεγάλη. Εσύ ξέρεις αν θα σου είναι αρκετή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Το τροφοδοτικό θα σε φτάσει. Σαν αναβάθμιση δεν είναι τόσο μεγάλη. Εσύ ξέρεις αν θα σου είναι αρκετή.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή δεν πρόκειται να αλλάξω οθόνη για αρκετά χρόνια θα μείνω σε 1080p. Νομίζω πως η 6700 με τα 10gb vram θα με καλύπτει για όλο αυτό το διάστημα. Η 2060 με τα 6 gb δεν είναι τόσο future proof. Δε βρήκα συγκριτικό με την 2060 αλλά την 3060 με βάση όσα είδα την ξεπερνά σε όλα τα games ενώ είναι φτηνότερη και λιγότερο ενεργοβόρα στην πράξη. Επίσης είναι η καλύτερη κάρτα που μπορώ να βάλω ώστε να είμαι safe με το psu που έχω ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...