Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Στην πρώτη ανάρτηση αυτού του νήματος αναφέρονται τα εξής:

Στις 20/4/2016 στις 6:30 ΜΜ, Ailuros είπε

H ενότητα αυτή θα περιλαμβάνει από τώρα και στο εξής προτάσεις για αναβαθμίσεις καρτών γραφικών. Για να διευκολύνετε τους χρήστες μας που έχουν την ευγενή καλοσύνη να σας βοηθήσουν, θα παρακαλούσαμε να συμπληρώσετε την παρακάτω φόρμα με τα στοιχεία του συστήματός σας:

 

 

Case (Κουτί):

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):

Motherboard (Μητρική):

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):

RAM (Μνήμη συστήματος):

GPU (Κάρτα γραφικών):

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):

 

Σημείωση:

Παρακαλώ να αναφέρετε με ακρίβεια το μοντέλο της κάθε μονάδας.

Για επεξεργαστή π.χ. δεν αρκεί ένα "Ιntel" αλλά "Intel Core i3 3240"

 

΄Οσο πιο σαφής είστε σε αυτά που ζητάτε τόσο πιο εύκολο θα είναι να σας απαντήσουν. Αν π.χ. έχετε και κάποιο όριο κόστους για την κάρτα γραφικών που θέλετε (πάντα σε λογικά πλαίσια) θα βοηθούσε να το προσθέσετε και αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, δύσκολη ερώτηση, θέλω τη γνώμη σας, τι θα προτείνατε σε έναν χρήστη που λόγω δουλειάς έχει άπειροελάχιστο έως καθόλου χρόνο και διάθεση για gaming σαν εμένα.

Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα το οποίο να τρέχει σχετικά καλά σε 1440p που είναι η οθόνη μου. Αρχικά σκεφτόμουν για 5800x με μια 3070ti και μέχρι αυτό το budget μπορώ να διαθέσω κοστολογικα  με τις σημερινές τιμές στο συγκεκριμένο pair cpu & gpu 

Αλλά όπως είπα λόγω ότι δε καίγομαι καθόλου επειδή ουτος ή αλλος απέχω ήδη κάνα 2αρι και βάλε χρόνια απ το gaming πιστεύεται ότι αξίζει να περιμένω ακόμα μέχρι τη νεα γενιά cpu & gpu ή να αναβαθμίσω τώρα να ξεμπερδευω;

Και στα 660 ευρώ που έχει πάει η 3070ti διατίθεμαι να τα δώσω αλλά όχι παραπάνω, πια είναι η γνώμη σας λοιπόν, πόσος καιρός πιστεύεται ότι θα πάρει για να βρω έστω εως 650 ευρώ μια 4060 ή 4070 διαφορετικά αν είναι να πάρει αλλά 2 ή 3 χρόνια τότε να αναβαθμίσω και τώρα γιατί είναι too much και έχω μείνει ήδη πολύ πίσω. 

Επίσης σημαντικότερο ερώτημα όλων για εμένα, θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό αν πάω σε 4*** σειρά ή κάνει αυτό της υπογραφής? 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα σε όλους, δύσκολη ερώτηση, θέλω τη γνώμη σας, τι θα προτείνατε σε έναν χρήστη που λόγω δουλειάς έχει άπειροελάχιστο έως καθόλου χρόνο και διάθεση για gaming σαν εμένα.

Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα το οποίο να τρέχει σχετικά καλά σε 1440p που είναι η οθόνη μου. Αρχικά σκεφτόμουν για 5800x με μια 3070ti και μέχρι αυτό το budget μπορώ να διαθέσω κοστολογικα  με τις σημερινές τιμές στο συγκεκριμένο pair cpu & gpu 

Αλλά όπως είπα λόγω ότι δε καίγομαι καθόλου επειδή ουτος ή αλλος απέχω ήδη κάνα 2αρι και βάλε χρόνια απ το gaming πιστεύεται ότι αξίζει να περιμένω ακόμα μέχρι τη νεα γενιά cpu & gpu ή να αναβαθμίσω τώρα να ξεμπερδευω;

Και στα 660 ευρώ που έχει πάει η 3070ti διατίθεμαι να τα δώσω αλλά όχι παραπάνω, πια είναι η γνώμη σας λοιπόν, πόσος καιρός πιστεύεται ότι θα πάρει για να βρω έστω εως 650 ευρώ μια 4060 ή 4070 διαφορετικά αν είναι να πάρει αλλά 2 ή 3 χρόνια τότε να αναβαθμίσω και τώρα γιατί είναι too much και έχω μείνει ήδη πολύ πίσω. 

Επίσης σημαντικότερο ερώτημα όλων για εμένα, θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό αν πάω σε 4*** σειρά ή κάνει αυτό της υπογραφής? 

Πηγαίνοντας σε zen4 θα σου κοστίσει πάνω από τα 2πλάσια χρήματα αν πήγαινες σε zen3 (cpu,ram,mobo) ανεξάρτητα της GPU. Θα υποθέσω ότι δεν είσαι διαθετειμένος να περιμένεις για να συμπληρώσεις τα χρήματα για zen4 οπότε θα αναφερθώ για zen3.

Εάν είναι μόνο για gaming, δε χρειάζεται καν να πας σε 5800x, ένα οποιοδήποτε σύγχρονο 6c/12t CPU είναι υπεραρκετό. Και casual content creation να κάνεις πάλι θα είσαι εντάξει με το 6c/12t - Μόνο εάν κάνεις συχνό και βαρύ content creation θα σου έλεγα ναι πήγαινε σε 8cores και πάνω.

Έχοντας πει αυτά, πρότασή μου είναι να πάς σε Ryzen 5 5600, έχει απίστευτο value ειδικά σε σχέση με τον 5600X - η διαφορά είναι στην καλύτερη ένα 3%-4% επιδόσεις, γλιτώνεις 40-50e σύν αυτά που γλίτωσες μη πηγαίνοντας σε 5800X, χονδρικά 130e, και τα ρίχνεις σε μία σκάλα παραπάνω μοντέλο GPU από αυτό που θα έπαιρνες εάν δεν έκανες όλα τα παραπάνω.

Για GPU τα πράγματα είναι αρκετά πιο ξεκάθαρα σε σχέση με το πρόσφατο θυελλώδες παρελθόν. Δεν είναι λάθος να πάρεις κάρτα τώρα αλλά..αφού μάλλον θα έχεις ένα budget της τάξης των 800e περίπου (660+130), γιατί να μην περιμένεις λίγο να βγούν οι κάρτες RDNA3 της AMD και τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς 4000, να επενδύσεις στα νέα και upgraded features και φυσικά στο καλύτερο performance per watt. Με αυτό το budget θεωρώ ότι θα μπορούσες να βρεις μία RTX4070/RX7700. Προ των πυλών είναι, δε θα περιμένεις και πολύ.

  

 

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ai7isoLinear είπε

Πηγαίνοντας σε zen4 θα σου κοστίσει πάνω από τα 2πλάσια χρήματα αν πήγαινες σε zen3 (cpu,ram,mobo) ανεξάρτητα της GPU. Θα υποθέσω ότι δεν είσαι διαθετειμένος να περιμένεις για να συμπληρώσεις τα χρήματα για zen4 οπότε θα αναφερθώ για zen3.

Εάν είναι μόνο για gaming, δε χρειάζεται καν να πας σε 5800x, ένα οποιοδήποτε σύγχρονο 6c/12t CPU είναι υπεραρκετό. Και casual content creation να κάνεις πάλι θα είσαι εντάξει με το 6c/12t - Μόνο εάν κάνεις συχνό και βαρύ content creation θα σου έλεγα ναι πήγαινε σε 8cores και πάνω.

Έχοντας πει αυτά, πρότασή μου είναι να πάς σε Ryzen 5 5600, έχει απίστευτο value ειδικά σε σχέση με τον 5600X - η διαφορά είναι στην καλύτερη ένα 3%-4% επιδόσεις, γλιτώνεις 40-50e σύν αυτά που γλίτωσες μη πηγαίνοντας σε 5800X, χονδρικά 130e, και τα ρίχνεις σε μία σκάλα παραπάνω μοντέλο GPU από αυτό που θα έπαιρνες εάν δεν έκανες όλα τα παραπάνω.

Για GPU τα πράγματα είναι αρκετά πιο ξεκάθαρα σε σχέση με το πρόσφατο θυελλώδες παρελθόν. Δεν είναι λάθος να πάρεις κάρτα τώρα αλλά..αφού μάλλον θα έχεις ένα budget της τάξης των 800e περίπου (660+130), γιατί να μην περιμένεις λίγο να βγούν οι κάρτες RDNA3 της AMD και τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς 4000, να επενδύσεις στα νέα και upgraded features και φυσικά στο καλύτερο performance per watt. Με αυτό το budget θεωρώ ότι θα μπορούσες να βρεις μία RTX4070/RX7700. Προ των πυλών είναι, δε θα περιμένεις και πολύ.

  

 

Καλημέρα, ναι μάλλον αυτό θα κάνω θα περιμένω λίγο αφού ουτος ή άλλος δε καίγομαι να δω τι θα παίξει με τις τιμές στις 4*** και βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλημέρα, ναι μάλλον αυτό θα κάνω θα περιμένω λίγο αφού ουτος ή άλλος δε καίγομαι να δω τι θα παίξει με τις τιμές στις 4*** και βλέπουμε. 

Απλώς ξέχασα να πω..το τροφοδοτικό που έχεις τώρα σε καλύπτει απόλυτα, δε θα έχεις κάποιο θέμα με τις καινούριες κάρτες - στη χειρότερη θα το συνδέσεις με κάποιον adaptor 8pin σε 12pin, εφόσον η κάρτα το απαιτεί (υπάρχει μία περίπτωση π.χ. οι καινούριες κάρτες της AMD από τη μέση και κάτω να συνδέονται με το κλασικό 8pin).

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιζει η αναβαθμιση απο 2070s σε 3070ti; Παρατηρω οτι οι τιμες εχουν πεσει και ειδικα στις αγγελιες. Αλλα δε μπορω να γνωριζω ποσο εχουν λιωσει οι συγκεκριμενες καρτες στο mining. Και ουτε υπαρχει τροπος να διαπιστωθει κατι τετοιο, σωστα;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Αξιζει η αναβαθμιση απο 2070s σε 3070ti; Παρατηρω οτι οι τιμες εχουν πεσει και ειδικα στις αγγελιες. Αλλα δε μπορω να γνωριζω ποσο εχουν λιωσει οι συγκεκριμενες καρτες στο mining. Και ουτε υπαρχει τροπος να διαπιστωθει κατι τετοιο, σωστα;

Οχι μόνο αυτό αλλά πλέον στην πράξη τα περισσότερα ελληνικά καταστήματα δίνουν την νόμιμη 2ετη εγγύηση ανεξαρτήτως κατασκευαστή. Πολλές από αυτές που πωλούνται είναι κοντά στην λήξη της εγγύησης τους και αν σου "σκάσουν" αργότερα κλαις τα λεφτά σου. Γιατί δεν παίρνεις καινούρια? Τοσο μεγάλη διαφορά έχουν οι μεταχειρισμένες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Οχι μόνο αυτό αλλά πλέον στην πράξη τα περισσότερα ελληνικά καταστήματα δίνουν την νόμιμη 2ετη εγγύηση ανεξαρτήτως κατασκευαστή. Πολλές από αυτές που πωλούνται είναι κοντά στην λήξη της εγγύησης τους και αν σου "σκάσουν" αργότερα κλαις τα λεφτά σου. Γιατί δεν παίρνεις καινούρια? Τοσο μεγάλη διαφορά έχουν οι μεταχειρισμένες?

750 εχει καινουρια. Μεταχειρισμενη στα 450-500. Ειναι μεγαλη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Αξιζει η αναβαθμιση απο 2070s σε 3070ti; Παρατηρω οτι οι τιμες εχουν πεσει και ειδικα στις αγγελιες. Αλλα δε μπορω να γνωριζω ποσο εχουν λιωσει οι συγκεκριμενες καρτες στο mining. Και ουτε υπαρχει τροπος να διαπιστωθει κατι τετοιο, σωστα;

Θα έλεγα πως δεν αξίζει. Αν το υπολογίζω καλά η 3070ΤΙ είναι 30% πιο γρήγορη. 

Προσωπικά αν δεν έχω 50%+ διαφορά στην απόδοση δε το σκέφτομαι καν. 

Επεξ/σία από Phaethonas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , έχω ένα pc 10ετιας και θέλω να του αλλάξω την κάρτα γραφικών. Το pc είναι το παρακάτω:

CPU:i5-3570k

MOB:asus P8Z77-VLX

RAM:16gb ddr3

PSU:600W corsair

GPU:gtx 560

Σκέφτομαι για την rx 6600 θέλω να δώσω μέχρι τα 300 ευρώ. Ξέρω ότι το σύστημα είναι παλιό και ότι δεν θα εκμεταλλευτώ την κάρτα στο 100%. Στο μέλλον ίσως αλλάξω και το υπόλοιπο σύστημα οπότε θέλω να πάρω μια καλή κάρτα. Επίσης το τροφοδοτικό θα τα σηκώνει όλα αυτά? Περιμένω τις γνώμες σας ευχαριστώ. 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, thanasiskg είπε

Γεια σας , έχω ένα pc 10ετιας και θέλω να του αλλάξω την κάρτα γραφικών. Το pc είναι το παρακάτω:

CPU:i5-3570k

MOB:asus P8Z77-VLX

RAM:16gb ddr3

PSU:600W corsair

GPU:gtx 560

Σκέφτομαι για την rx 6600 θέλω να δώσω μέχρι τα 300 ευρώ. Ξέρω ότι το σύστημα είναι παλιό και ότι δεν θα εκμεταλλευτώ την κάρτα στο 100%. Στο μέλλον ίσως αλλάξω και το υπόλοιπο σύστημα οπότε θέλω να πάρω μια καλή κάρτα. Επίσης το τροφοδοτικό θα τα σηκώνει όλα αυτά? Περιμένω τις γνώμες σας ευχαριστώ. 

 

  

Δυστυχώς ότι και κάρτα να αγοράσεις το μηχάνημα σου είναι ανεπαρκές και δεν θα θεις σημαντική βελτίωση στα παιχνίδια. Λες δεν θα την εκμεταλευτείς στο 100% αλλά ποιο σωστά έπρεπε να γράφεις ότι δεν θα εκμεταλευτείς καν το 50% της γιατί θα έχεις συχνα fps drops πολύ χαμηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, thanasiskg είπε

Γεια σας , έχω ένα pc 10ετιας και θέλω να του αλλάξω την κάρτα γραφικών. Το pc είναι το παρακάτω:

CPU:i5-3570k

MOB:asus P8Z77-VLX

RAM:16gb ddr3

PSU:600W corsair

GPU:gtx 560

Σκέφτομαι για την rx 6600 θέλω να δώσω μέχρι τα 300 ευρώ. Ξέρω ότι το σύστημα είναι παλιό και ότι δεν θα εκμεταλλευτώ την κάρτα στο 100%. Στο μέλλον ίσως αλλάξω και το υπόλοιπο σύστημα οπότε θέλω να πάρω μια καλή κάρτα. Επίσης το τροφοδοτικό θα τα σηκώνει όλα αυτά? Περιμένω τις γνώμες σας ευχαριστώ. 

 

  

Εγω με τον i5 4460 όταν πήρα την 3060ti οριακά είδα διαφορά με τον 4460 και απλά το έβαλα μπροστα για την αναβαθμιση του επεξεργαστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thanasiskg είπε

Γεια σας , έχω ένα pc 10ετιας και θέλω να του αλλάξω την κάρτα γραφικών. Το pc είναι το παρακάτω:

CPU:i5-3570k

MOB:asus P8Z77-VLX

RAM:16gb ddr3

PSU:600W corsair

GPU:gtx 560

Σκέφτομαι για την rx 6600 θέλω να δώσω μέχρι τα 300 ευρώ. Ξέρω ότι το σύστημα είναι παλιό και ότι δεν θα εκμεταλλευτώ την κάρτα στο 100%. Στο μέλλον ίσως αλλάξω και το υπόλοιπο σύστημα οπότε θέλω να πάρω μια καλή κάρτα. Επίσης το τροφοδοτικό θα τα σηκώνει όλα αυτά? Περιμένω τις γνώμες σας ευχαριστώ. 

 

  

Με μια 1050 ti γύρω στο 100άρικο θα τρώς μικρό bottleneck από το CPU και θα δεις μεγάλη διαφορά στα γραφικά. Αν επιμένεις για τμηματική αναβάθμιση ώστε να κρατήσεις και την κάρτα, η 6600 xt είναι πολύ τίμια επιλογή για 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techspot.com/review/2305-amd-radeon-rx-6600-xt/

"1080p benchmarks from our 12-game sample. As you can see, the Radeon 6600 XT came out 9% slower than the 3060 Ti"

Αν την θες προσωρινά μέχρι να αλλάξεις το υπόλοιπο μηχάνημα η απόδοση της είναι ανάμεσα σε NVIDIA 3060 και 3060ΤΙ

οπότε τσέκαρε τιμές και διάλεξε ποια θες να πάρεις. Ποιο φθηνή από τις 3 αυτές επιλογές δεν θα σου πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λέτε , τα παιχνίδια που θέλω να παίξω είναι nba2k23 και forza horizon 5 , δεν θα μπορώ να τα παίξω σε 1080p 40-50 fps? 

11 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω με τον i5 4460 όταν πήρα την 3060ti οριακά είδα διαφορά με τον 4460 και απλά το έβαλα μπροστα για την αναβαθμιση του επεξεργαστη. 

 

  Οριακά είδες διαφορά σε σχέση με ποια κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...