Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!εχω ενα i5 10400f με 16g ram 3600mhz kai z490!αυτη τη στιμη εχω πανω μια 1070ti gigabyte!Θελω να αναβαθμισω τη gpu μου κ ειμαι αναμεσα σε καινουρια 6800saphire 620ε και μια μεταχειρισμενη φιλου 3070ti gigabyte στα 400ε απο 8μηνο mining προσεγμενη!τι απ τα δυο αξιζει καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, kbou είπε

Καλησπερα!εχω ενα i5 10400f με 16g ram 3600mhz kai z490!αυτη τη στιμη εχω πανω μια 1070ti gigabyte!Θελω να αναβαθμισω τη gpu μου κ ειμαι αναμεσα σε καινουρια 6800saphire 620ε και μια μεταχειρισμενη φιλου 3070ti gigabyte στα 400ε απο 8μηνο mining προσεγμενη!τι απ τα δυο αξιζει καλυτερα;

https://www.techspot.com/review/2146-amd-radeon-6800/

Now at 1440p the margins start to open up a bit. The RX 6800 was 14% faster than the 3070 on average and just 7% slower than the RTX 3080. It was also 9% slower than the 6800 XT, so in terms of cost per frame the 6800 does very well at 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, kbou είπε

Καλησπερα!εχω ενα i5 10400f με 16g ram 3600mhz kai z490!αυτη τη στιμη εχω πανω μια 1070ti gigabyte!Θελω να αναβαθμισω τη gpu μου κ ειμαι αναμεσα σε καινουρια 6800saphire 620ε και μια μεταχειρισμενη φιλου 3070ti gigabyte στα 400ε απο 8μηνο mining προσεγμενη!τι απ τα δυο αξιζει καλυτερα;

Εάν δεν έχει γίνει κάποιο ορθογραφικό λάθος, προφανώς η 3070ti στα 400e η οποία έχει και εγγύηση να σου δώσει?? Σίγουρα δεν είναι η 3070 (χωρίς το "ti") ?

Όπως και νά'χει και οι 2 κάρτες είναι πολύ ισχυρές για τον 10400f και στα περισσότερα σύγχρονα & μελλοντικά games θα έχεις CPU Bottleneck. Θα πιάνεις τα σωστά frame rates απλώς η GPU δε θα δουλεύει στο max, ειδικά σε πολύ CPU bound games η κάρτα παίζει και να μένει στο 50-60%. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, ίσα ίσα που στο μέλλον θα μπορύσες να κάνεις και ένα CPU upgrade χωρίς να χρειαστεί να πάρεις άλλη κάρτα.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Ai7isoLinear είπε

Εάν δεν έχει γίνει κάποιο ορθογραφικό λάθος, προφανώς η 3070ti στα 400e η οποία έχει και εγγύηση να σου δώσει?? Σίγουρα δεν είναι η 3070 (χωρίς το "ti") ?

Όπως και νά'χει και οι 2 κάρτες είναι πολύ ισχυρές για τον 10400f και στα περισσότερα σύγχρονα & μελλοντικά games θα έχεις CPU Bottleneck. Θα πιάνεις τα σωστά frame rates απλώς η GPU δε θα δουλεύει στο max, ειδικά σε πολύ CPU bound games η κάρτα παίζει και να μένει στο 50-60%. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, ίσα ίσα που στο μέλλον θα μπορύσες να κάνεις και ένα CPU upgrade χωρίς να χρειαστεί να πάρεις άλλη κάρτα.

Η 3070 ειναι εκανα λαθος!εχει εγγυηση αλλα μισο χρονο ακομα!αξιζε μια αναβαθμιση σε 11η γενια που περνει η μομπο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kbou είπε

 

Η 3070 ειναι εκανα λαθος!εχει εγγυηση αλλα μισο χρονο ακομα!αξιζε μια αναβαθμιση σε 11η γενια που περνει η μομπο μου;

Αφού είσαι διαθετειμένος γιατί δεν κάνεις το παραπέρα βήμα σε Ιntel 12th Gen ή AMD Zen3? Από το να πάς σε 11th Gen, θα σου κοστίσει απλώς μία καινούρια μητρική παραπάνω και, αφού έχεις να δώσεις 600e+ για την RX6800, μπορείς να το κάνεις έτσι και παίρνεις GPU λίγο αργότερα.

Κρατάς την DDR4 που έχεις και παίρνεις Combo Intel B660+12400F ή AMD B550+ Ryzen5 5600. Σε περίπτωση που δε βγαίνεις για κάρτα κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να συμπληρώσεις ή πουλάς αυτά που αντικατέστησες (10400F + Z490).

Προσωπικά θα περίμενα να κυκλοφορήσουν οι RTX 4060\4070 και RX 7600\7700, να δούμε τιμές και reviews και παίρνεις όποια σε βολεύει, μόνο και μόνο για τις upgraded τεχνολογίες.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους.

θελω να κανω μια γρηγορη ερωτηση.

εχω ενα παλιο συστημα με i7 3770k +16gb ddr3 και επειδη θα εχω χρονο πλεον για καποιο διαστημα θελω να παιξω παιχνιδια οπως το mafia 2 ,far cry 6,witcher 3 σε 1080p.

οποτε ψαχνω μεταχειρισμενη καρτα εως 200ε για να παιξω τα παιχνιδια αυτα για 1-2 μηνες και μετα πιθανον να την πουλησω 

τι μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skatopaido είπε

καλημερα σε ολους.

θελω να κανω μια γρηγορη ερωτηση.

εχω ενα παλιο συστημα με i7 3770k +16gb ddr3 και επειδη θα εχω χρονο πλεον για καποιο διαστημα θελω να παιξω παιχνιδια οπως το mafia 2 ,far cry 6,witcher 3 σε 1080p.

οποτε ψαχνω μεταχειρισμενη καρτα εως 200ε για να παιξω τα παιχνιδια αυτα για 1-2 μηνες και μετα πιθανον να την πουλησω 

τι μου προτεινετε?

Mία 1060 6GB μέχρι €140 ή μία RX 570/580 8GB στα €120-160.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skatopaido είπε

καλημερα σε ολους.

θελω να κανω μια γρηγορη ερωτηση.

εχω ενα παλιο συστημα με i7 3770k +16gb ddr3 και επειδη θα εχω χρονο πλεον για καποιο διαστημα θελω να παιξω παιχνιδια οπως το mafia 2 ,far cry 6,witcher 3 σε 1080p.

οποτε ψαχνω μεταχειρισμενη καρτα εως 200ε για να παιξω τα παιχνιδια αυτα για 1-2 μηνες και μετα πιθανον να την πουλησω 

τι μου προτεινετε?

Οτι κάρτα και να βάλεις θα κάνεις συμβιβασμό μεγάλο στην ποιότητα , μέχρι medium.

Εχεις INTEL 3ης γενιάς και σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσιμοι οι INTEL 13ης γενιάς όπως φαντάζεσαι έχεις μείνει λίγο πίσω.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, phanispal είπε

Θα βοηθούσε να τον ανέβαζες τουλάχιστον στα 4GHz, μην πω 4.4-4.5GHz.

Παει σε τούρμπο mode από μόνος του στα 4 νομίζω. Έχει πάθει "εγκεφαλικό" η μητρική μου sabertooth z77 και πλέον δεν υπάρχουν τα πεδία στο βιος για να αλλαζω πολλαπλασιαστη κτλ. Παλιά τον είχα μια περίοδο στα 4.6+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3070 και παίζω σε 3440x1440. Να πάω σε 3080 ή σε 6800xt; Βλέπω ότι οι 3080 βγάζουν θέμα θερμοκρασίας και με τρομάζει, από την άλλη δε θέλω να χάσω το Ray tracing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρτα προτεινεται στα μεταχειρισμενα καπου στα 120-150 ευρω?

Εχω AMD Ryzen 5 2600 και 16 GB.

Δεν παιζω υπερβολικα πολυ αλλα θελω να παιζω κανα παιχνιδακι που και που με καλα γραφικα χωρις να μου σπαει τα νευρα.

Τωρα εχω μια R9 380 2GB και ελεγα να παω σε μια πχ 1060 6GB
Μετα θυμηθηκα οτι εχω μονιτορ Freesync οποτε καλυτερα σε μια AMD.
Αλλα σ αυτο το μπατζετ μονο καμια RX 580 εχει, οι οποιες θα ειναι πιωμενες απο mining. Θα μου πειτε οι 1060 δεν ειναι; Ειναι, αλλα στις 580 αλλαζες και bios και εψηνες μνημες για πλακα. Ασε που υπηρχαν υλοποιησεις πολυ χαλια θερμικα.

Ειναι ομως οι 580 καλυτερες απο 1060 ;
Βασικα τι προτεινεται σ αυτο το μπατζετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...