Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/12/2022 στις 11:05 ΠΜ, tzavardin είπε

Παιδιά με 6700 τρώει μπουκάλι ο 10400F  και ο 3600 20% και βάλε, δεν συνδυάζονται αυτες οι κάρτες με τόσο παλιά cpu. Ούτε καν 6600 και 3050. Rx480 rx580 - 1060 , πιστεύω θα είναι το μαξ

Στο δεύτερο σκέλος συμφωνώ, είναι πολύ παλιός ο επεξεργαστής οπότε αν είναι και το τροφοδοτικό παλιό μαζί με το σύστημα, με καμιά 1030 ή 1050/ti το πολύ θα έβαζα εγώ που τραβάνε και ελάχιστο ρεύμα, με ανώτερες κάρτες θα πίστευα ότι κάτι χάνω.

Στο πρώτο σκέλος δεν θεωρώ ότι έχει θέμα ούτε ο 10400F ούτε ο 3600 με μια 6700 ιδίως όσο ανεβαίνουμε σε ανάλυση και το δείχνουν τα reviews και με δυνατότερες κάρτες, οπότε το να πετάμε ένα ξερό "τρώνε μπουκάλι 20% και βάλε από την 6700" είναι κάπως άστοχο.

Σκέτα νούμερα από sites με έτοιμες συγκρίσεις με βάση specs και δικά τους νούμερα από benchmarks δεν λένε και πολλά, ίσα ίσα είναι και παραπλανητικά κάποιες φορές. Σε τι ανάλυση και settings; Πόσα fps, playable ή unplayable; Είναι όντως σημαντικό το ποσοστό που βγάλαμε ή πρακτικά δεν έχει σημασία;

Καλύτερα να κοιτάμε reviews από τα γνωστά κανάλια για πιο ολοκληρωμένη εικόνα για την επίδοση των επεξεργαστών στο σενάριο (κάρτα/ανάλυση/settings) που μας ενδιαφέρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι για αγορα 6700xt ή 3060ti μονο για να παιζω τα exclusive της sony, για αυτο δεν σκοπευω να αναβαθμισω το υπολοιπο συστημα για αρκετο καιρο, θα τρωω μεγαλο μπουκαλι με το συστημα της υπογραφης σε 1440p? Ολα ειναι stock δεν εχω πουθενα overclock.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να στήσω καινούργιο μηχάνημα από το νέο έτος και αυτή τη φορά θέλω να τα σκάσω χοντρά για κάρτα γραφικών.

Γύρω στο 1000αρι ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Αξίζουν τα λεφτά τους ή ακόμα είναι φουσκωμένες οι τιμές χωρίς να ανταποκρίνονται στις αποδόσεις τους; Εκτιμάτε ότι θα πέσουν σύντομα οι τιμές οπότε να περιμένω λίγο; Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, whirlwind91 είπε

Σκέφτομαι να στήσω καινούργιο μηχάνημα από το νέο έτος και αυτή τη φορά θέλω να τα σκάσω χοντρά για κάρτα γραφικών.

Γύρω στο 1000αρι ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Αξίζουν τα λεφτά τους ή ακόμα είναι φουσκωμένες οι τιμές χωρίς να ανταποκρίνονται στις αποδόσεις τους; Εκτιμάτε ότι θα πέσουν σύντομα οι τιμές οπότε να περιμένω λίγο; Thanks

Η κατάσταση αναμένεται να βελτιωθεί σε 2 μήνες περίπου που θα βγάλουν "μεσαίες" κάρτες NVIDIA , AMD. Επίσης η INTEL πλέον με τις νέες βελτιώσεις (βελτιώνεται με γρήγορο ρυθμό) στους DRIVERS έγινε ποιο ανταγωνιστική και προσωπικά πιστεύω ότι θα καταφέρει να "καπαρώσει" κομμάτι της αγοράς εντός 2023. Σήμερα εγώ θα αγόραζα RDNΑ3 (AMD 7XXXX) εκτός αν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των NVIDIA.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να αγοράσω μία κάρτα γραφικών στα 300-350 μαξ (δεν έχω καμία ιδέα)

AMD Ryzen 5 5600G

G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4-3200MHz 

MOBO B550M DS3H(AM4)

LG TV 1080 27'' αρκετά παλιά

Intenso SSD 111GB, Seagate ST31000528AS(καμιά 10ρια+ χρονια από το παλιό pc) 1Tb

Case CoolerMaster MasterBox Q500L

PSU Be Quiet! System Power 9 600W

Δεν παίζω μεγάλους τίτλους, συνήθως mmorpg BDO, Lost Ark, Blade&Soul. Εάν ξέχασα να αναφέρω κάτι ενημερώστε με. Ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο σας!

Επεξ/σία από billy ibb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σε μια βδομαδα θα εχω 4κ μονιτορ 144hz, τι gpu λεει στα 500-800E περιπου budget?

Το pc αυτη τη στιγμη εχει 5800x3d kai 2060 6gb. games που τρεχω ειναι dota 2 arma 3 kai ligo tarkov.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Steve55 είπε

Καλησπερα, σε μια βδομαδα θα εχω 4κ μονιτορ 144hz, τι gpu λεει στα 500-800E περιπου budget?

Το pc αυτη τη στιγμη εχει 5800x3d kai 2060 6gb. games που τρεχω ειναι dota 2 arma 3 kai ligo tarkov.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

6800xt η 3080 είναι οι κάρτες που κοιτάς αυτή τη στιγμή σε αυτή την κατηγορία θα σε δώσουν τα μέγιστα στα παιχνίδια που παίζεις. Προς τα 500 κοιτάς σε απλή 6800 η 3070. Αμφότερες πολύ καλές επιλογές στα χρήματα τους. Μπορείς να περιμένεις και τις νέες 4070 η 7800xt αλλά δεν ξέρουμε διαθεσιμότητα ούτε τιμές τους πρώτους μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

6800xt η 3080 είναι οι κάρτες που κοιτάς αυτή τη στιγμή σε αυτή την κατηγορία θα σε δώσουν τα μέγιστα στα παιχνίδια που παίζεις. Προς τα 500 κοιτάς σε απλή 6800 η 3070. Αμφότερες πολύ καλές επιλογές στα χρήματα τους. Μπορείς να περιμένεις και τις νέες 4070 η 7800xt αλλά δεν ξέρουμε διαθεσιμότητα ούτε τιμές τους πρώτους μήνες. 

Ευχαριστω για την απαντηση! Αν δεν εχω υπομονη μαλλον θα παω στις πρωτες που προτεινες γιατι θα θελα να εχω κοντα max settings. Επισης, πιστευεις οι τιμες τους(6800χτ/ 3080) θα πεσουν με το που γεμισουν στο skroutz οι νεες 7900 ή μονο οταν βγουν οι νεες 4070/7800χτ? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Steve55 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση! Αν δεν εχω υπομονη μαλλον θα παω στις πρωτες που προτεινες γιατι θα θελα να εχω κοντα max settings. Επισης, πιστευεις οι τιμες τους(6800χτ/ 3080) θα πεσουν με το που γεμισουν στο skroutz οι νεες 7900 ή μονο οταν βγουν οι νεες 4070/7800χτ? Ευχαριστω!

Πολύ δύσκολα να πέσει η τιμή της 6800xt είναι ήδη αρκετά χαμηλά έπεσε μέχρι 620 ευρώ που δεν είχε αντίπαλο εκεί. Η 3080 ίσως πέσει στα 700 οτσν έρθουν οι νέες στα 800 900 ευρώ πιο κάτω δύσκολα θα πάνε για κατάργηση μετά από την εταιρεία. Και οι 2 κάρτες θα σε καλύψουν σε 4Κ στα παιχνίδια που παίζεις και θα έχεις μια πολύ καλή εμπειρία. Οι νέες 4070 που έρχονται ίσως παίξουν στα 700 800 ευρώ αλλά θα είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις με τις 6800xt και 3080 οπότε αν θες τώρα την κάρτα οι πρώτες 2 είναι μια χαρά. Γενικώς η νέα γενιά gpu μέχρι στιγμής σου λένε οι εταιρείες θες να πάρεις επιδόσεις? Θα πληρώσεις ανάλογα παραπάνω. Δεν υπάρχει δηλαδή στο ίδιο segment κάτι ανάλογο σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά να αγοράσεις. Οτιδήποτε βλέπεις από νέα γενιά είναι καθαρή υπεραξία με scalping των εταιρειών. Αν βρεις 6800xt στα 650 την χτυπάς και ξενοιάζεις. Η 3080 μέχρι 750 αν σε ενδιαφέρει λίγο παραπάνω το Ray tracing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πολύ δύσκολα να πέσει η τιμή της 6800xt είναι ήδη αρκετά χαμηλά έπεσε μέχρι 620 ευρώ που δεν είχε αντίπαλο εκεί. Η 3080 ίσως πέσει στα 700 οτσν έρθουν οι νέες στα 800 900 ευρώ πιο κάτω δύσκολα θα πάνε για κατάργηση μετά από την εταιρεία. Και οι 2 κάρτες θα σε καλύψουν σε 4Κ στα παιχνίδια που παίζεις και θα έχεις μια πολύ καλή εμπειρία. Οι νέες 4070 που έρχονται ίσως παίξουν στα 700 800 ευρώ αλλά θα είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις με τις 6800xt και 3080 οπότε αν θες τώρα την κάρτα οι πρώτες 2 είναι μια χαρά. Γενικώς η νέα γενιά gpu μέχρι στιγμής σου λένε οι εταιρείες θες να πάρεις επιδόσεις? Θα πληρώσεις ανάλογα παραπάνω. Δεν υπάρχει δηλαδή στο ίδιο segment κάτι ανάλογο σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά να αγοράσεις. Οτιδήποτε βλέπεις από νέα γενιά είναι καθαρή υπεραξία με scalping των εταιρειών. Αν βρεις 6800xt στα 650 την χτυπάς και ξενοιάζεις. Η 3080 μέχρι 750 αν σε ενδιαφέρει λίγο παραπάνω το Ray tracing. 

Σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση! Ray tracing δεν με ενδιαφερει οποτε μια χαρα με 6800χτ! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Steve55 είπε

Σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση! Ray tracing δεν με ενδιαφερει οποτε μια χαρα με 6800χτ! :D

Με το καλό να την χαρείς είναι εξαιρετική κάρτα στα χρήματα της. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ποια ειναι η overkill καρτα για 1080p? Εχω monitor 240hz με 2060 6gb αλλα πρεπει να χαμηλωνω τα settings σε πολλα games για να εχω high fps. Ευχαριστω!

CPU:5600Χ

Επεξ/σία από dimitris007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimitris007 είπε

Καλησπερα, ποια ειναι η overkill καρτα για 1080p? Εχω monitor 240hz με 2060 6gb αλλα πρεπει να χαμηλωνω τα settings σε πολλα games για να εχω high fps. Ευχαριστω!

CPU:5600Χ

Αν εννοείς "overkill" για 5-6 μήνες μπορείς να πας σε μια 3070 Ti ή 6800xt, ο όρος "overkill" είναι σχετικός στα pc, τα δεδομένα αλλάζουν αστραπιαία, να το έχεις υπόψην αυτό, με μια από τις δύο κάρτες που σου ανέφερα σίγουρα θα είσαι για ένα σεβαστό διάστημα overkill σε 1080p.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αν εννοείς "overkill" για 5-6 μήνες μπορείς να πας σε μια 3070 Ti ή 6800xt, ο όρος "overkill" είναι σχετικός στα pc, τα δεδομένα αλλάζουν αστραπιαία, να το έχεις υπόψην αυτό, με μια από τις δύο κάρτες που σου ανέφερα σίγουρα θα είσαι για ένα σεβαστό διάστημα overkill σε 1080p.

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Θα κοιταξω τιμες σε αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...