Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Arikado said:

Σίγουρα μεταχειρισμένη και μιλάμε για καθαρά 1080p μιας και η οθόνη μου είναι FHD. Και είμαι ανάμεσα σε rx580 και 1650 super (τείνω προς την 1650 να σου πω την αλήθεια). Games κλασσικά πχ Deathloop, Plague Tale Requiem, AC Valhalla κλπ. Τίτλους που δεν μπορώ να παίξω με την 960 με τίποτα. Δεν με νοιάζει τόσο δηλαδή όλα στα ultra κλπ και 60fps. Δεν θέλω κάτι το τρομερό απλη φυσιολογική χρήση. Αξιοπρέπεια στα γραφικά όσο γίνεται και πχ στα 30fps είμαι κομπλέ.

Πρόσεξε μην είναι καταπονημένες από mining

Πιό γρήγορη η 1650 super από την 580 και πολύ λιγότερη κατανάλωση σε ρεύμα (όλα να τα υπολογίζουμε)

Περίεργο που δεν τρέχεις το Valhalla με την 960 έστω στα med -low. Eχω την 1050 Ti και το Odyssey το τρέχει στα high. Δεν έχω τρέξει το Βαλχάλλα, αλλά υπολογίζω ότι το τρέχει στα med - low

Εδώ όλοι απαξιώνουν τα 30 fps...Kι' εγώ, της ίδιας άποψης με σένα είμαι. Δεν έχουμε κονσόλες. Βάζουμε τις ρυθμίσεις μας εκεί που μας ικανοποιεί

Το μόνο κακό με το bottleneck, είναι το stuttering. Αν και δεν είδα stuttering στο βίντεο με το Rdr2 και την 6600ΧΤ γι' αυτό και σου πρότεινα 6600 (έπεσε πολύ η τιμή της)

Oπως σου είπα, είμαι της άποψης του να πάρει κανείς κάτι καλό από gpu. Και...τρώγοντας, ανοίγει η όρεξη

Αλλά...η τσέπη , είναι δικιά σου. Θα δείς διαφορά από την 960 με την 1650 super

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, Coscas είπε

Πρόσεξε μην είναι καταπονημένες από mining

Πιό γρήγορη η 1650 super από την 580 και πολύ λιγότερη κατανάλωση σε ρεύμα (όλα να τα υπολογίζουμε)

Περίεργο που δεν τρέχεις το Valhalla με την 960 έστω στα med -low. Eχω την 1050 Ti και το Odyssey το τρέχει στα high. Δεν έχω τρέξει το Βαλχάλλα, αλλά υπολογίζω ότι το τρέχει στα med - low

Εδώ όλοι απαξιώνουν τα 30 fps...Kι' εγώ, της ίδιας άποψης με σένα είμαι. Δεν έχουμε κονσόλες. Βάζουμε τις ρυθμίσεις μας εκεί που μας ικανοποιεί

Το μόνο κακό με το bottleneck, είναι το stuttering. Αν και δεν είδα stuttering στο βίντεο με το Rdr2 και την 6600ΧΤ γι' αυτό και σου πρότεινα 6600 (έπεσε πολύ η τιμή της)

Oπως σου είπα, είμαι της άποψης του να πάρει κανείς κάτι καλό από gpu. Και...τρώγοντας, ανοίγει η όρεξη

Αλλά...η τσέπη , είναι δικιά σου. Θα δείς διαφορά από την 960 με την 1650 super

 

 

Δυστυχώς τα οικονομικά είναι περιορισμένα την συγκεκριμένη περίοδο. Για αυτό και το budget είναι περιορισμένο (120-140€) κάποια θα γίνει ολική αναβάθμιση αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση ακόμα! Μόνο κάτι το τελευταίο! Η μητρική μου είναι PCIE 2.0 παίζει σοβαρό ρόλο? Βλέπω πως η 1650 Super έχει δύο μοντέλα σε ddr5 έχει PCIE 3.0. και σε ddr6 σε PCIE 4.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arikado said:

Δυστυχώς τα οικονομικά είναι περιορισμένα την συγκεκριμένη περίοδο. Για αυτό και το budget είναι περιορισμένο (120-140€) κάποια θα γίνει ολική αναβάθμιση αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση ακόμα! Μόνο κάτι το τελευταίο! Η μητρική μου είναι PCIE 2.0 παίζει σοβαρό ρόλο? Βλέπω πως η 1650 Super έχει δύο μοντέλα σε ddr5 έχει PCIE 3.0. και σε ddr6 σε PCIE 4.0.

Να πάρεις αυτή με το pcie 3.0. Θα λειτουργήσει μιά χαρά. Με το pcie 4.0 μπορεί να έχεις θέμα, αν και είναι συμβατό με το pcie 2.0 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2022 στις 11:53 ΜΜ, Arikado είπε

CPU: AMD FX 8370

O συγκεκριμένος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για παιχνίδια , θα το καταλάβεις όταν κάνεις την αγορά σου. Τωρα τι λέει ένας τυχάρπαστος YT με 3.7K subs και γιατί το λέει ,  χωράει μεγάλη συζήτηση , θα έχεις "βυθίσματα" πολλά γιατί τρέχει χειρότερα από ένα σύγχρονο celeron το συγκεκριμένο cpu.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arikado είπε

Δυστυχώς τα οικονομικά είναι περιορισμένα την συγκεκριμένη περίοδο. Για αυτό και το budget είναι περιορισμένο (120-140€) κάποια θα γίνει ολική αναβάθμιση αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση ακόμα! Μόνο κάτι το τελευταίο! Η μητρική μου είναι PCIE 2.0 παίζει σοβαρό ρόλο? Βλέπω πως η 1650 Super έχει δύο μοντέλα σε ddr5 έχει PCIE 3.0. και σε ddr6 σε PCIE 4.0.

αν καπου λεει οτι εχει pcie 4 η 1650 super ειναι 100% λαθος ,η συγκεκριμενη καρτα βγηκε πριν η nvidea χρησιμοποιησει pcie 4. ειναι σε pcie 3 δηλαδη και τα 2 που λες ,παντως με αυτον τον επεξεργαστη οτι καρτα και αν παρεις θα εχεις θεματακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

O συγκεκριμένος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για παιχνίδια , θα το καταλάβεις όταν κάνεις την αγορά σου. Τωρα τι λέει ένας τυχάρπαστος YT με 3.7K subs και γιατί το έχει χωράει μεγάλη συζήτηση , θα έχεις "βυθίσματα" πολλά γιατί τρέχει χειρότερα από ένα σύγχρονο celeron το συγκεκριμένο cpu.

Πήγα από 8120 σε 12100F και με την ίδια κάρτα η διαφορά ήταν χαώδης. Π.χ. borderlands 2: 70-80 fps πριν με ΠΟΛΛΑ drops και όχι ultra. Με τον 12100F περίπου 200 fps στα ultra και καθόλου drops. Τεράστια και η διαφορά στην εμπειρία χρήσης windows. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2022 στις 10:31 ΜΜ, Arikado είπε

Δυστυχώς τα οικονομικά είναι περιορισμένα την συγκεκριμένη περίοδο. Για αυτό και το budget είναι περιορισμένο (120-140€) κάποια θα γίνει ολική αναβάθμιση αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση ακόμα! Μόνο κάτι το τελευταίο! Η μητρική μου είναι PCIE 2.0 παίζει σοβαρό ρόλο? Βλέπω πως η 1650 Super έχει δύο μοντέλα σε ddr5 έχει PCIE 3.0. και σε ddr6 σε PCIE 4.0.

Στα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να πας σε αναβάθμιση cpu mobile ram άρα θα πας σε κάρτα και αυτή μεταχειρισμενη. 

Τις amd μην τις κοιτάς γιατί ήταν καλές στο mining και άρα έχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις πατατα κάρτα. 

Η καλυτερη επιλογή είναι η 1650 super η οποία βγαίνει μόνο σε ddr6 και δεν θα έχεις θέμα σε pcie2 που είναι η μητρική.Οποια drops θα τα τρως από τον cpu δεν θα φταίει το pcie. 

Σε ddr5 και ddr6 μνήμες βγαίνει μόνο η 1650 η απλη.

Για κανέναν λόγο μην παρεις μοντέλο με ddr5 γιατί σε επιδόσεις σέρνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινω 550-650 ευρω για μεταχειρισμενη 3080 ή δινω 850 για καινουρια ASUS TUF V2 OC; Τωρα εχω μια 2070s, χαλαρο gaming σε 2k, μεχρι στιγμης δεν εχω παιξει καποιον AAA τιτλο, απλα καλο ειναι να υπαρχει μια τοπ καρτα για μελλοντικο 2k gaming.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Δινω 550-650 ευρω για μεταχειρισμενη 3080 ή δινω 850 για καινουρια ASUS TUF V2 OC; Τωρα εχω μια 2070s, χαλαρο gaming σε 2k, μεχρι στιγμης δεν εχω παιξει καποιον AAA τιτλο, απλα καλο ειναι να υπαρχει μια τοπ καρτα για μελλοντικο 2k gaming.

 

1) προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά αν δεν είχα εγγυηση , πόσο έχει και πόσο σοβαρός είναι αυτός που παρέχει την εγγύηση?

2) Αν δεν την αξιοποιήσεις τώρα μην αγοράσεις , οι τιμές προβλέπονται από στάσιμες (πιθανότερο) έως να φθηνήνουν και θα κυκλοφορήσουν νέα-καλύτερα  μοντέλα σε αυτό το επίπεδο.

11 ώρες πριν, bonorov είπε

Στα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να πας σε αναβάθμιση cpu mobile ram άρα θα πας σε κάρτα και αυτή μεταχειρισμενη. 

Αν δεν έχει αρκετά λεφτά δεν κάνει κίνηση γιατί δεν θα πετύχει τον στόχο του. Αρα πεταμένα λεφτά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bonorov είπε

Στα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να πας σε αναβάθμιση cpu mobile ram άρα θα πας σε κάρτα και αυτή μεταχειρισμενη. 

Τις amd μην τις κοιτάς γιατί ήταν καλές στο mining και άρα έχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις πατατα κάρτα. 

Η καλυτερη επιλογή είναι η 1650 super η οποία βγαίνει μόνο σε ddr6 και δεν θα έχεις θέμα σε pcie2 που είναι η μητρική.Οποια drops θα τα τρως από τον cpu δεν θα φταίει το pcie. 

Σε ddr5 και ddr6 μνήμες βγαίνει μόνο η 1650 η απλη.

Για κανέναν λόγο μην παρεις μοντέλο με ddr5 γιατί σε επιδόσεις σέρνεται. 

Το θέμα είναι πόσο bottleneck θα τρώει το όλο σύστημα. Πχ την πάρω και τα games να τρέχουν καλύτερα στην 960 απ ότι στην 1650 super. Δλδ η διαφορά είναι πως αμιγώς ελάχιστη. Μιλάμε πάντα για 30fps/uncaped και medium presets.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arikado είπε

Το θέμα είναι πόσο bottleneck θα τρώει το όλο σύστημα. Πχ την πάρω και τα games να τρέχουν καλύτερα στην 960 απ ότι στην 1650 super. Δλδ η διαφορά είναι πως αμιγώς ελάχιστη. Μιλάμε πάντα για 30fps/uncaped και medium presets.

 

 

Οχι θα δεις τεραστια διαφορα . Εγω απο 1050ti (παρομοιων επιδοσεων με 960) ειδα τρομερη διαφορα σε rx 580 . Με fx 8320 τοτε. Ομως τωρα εχουμε 2022 η 580 παραειναι παλια για μεταχειρισμενη κ χωρις εγγυηση φυσικα .

Προχωρα σε αναβαθμιση gpu  αφου δε βγαινουν τα κουκια για αλλαγη πλατφορμας . Παντως οι fx ειναι εντελως ακαταλληλοι για gaming εδω κ αρκετα χρονια (οποτε ξερεις κ την επομενη αναβαθμιση που θα κανεις), αλλα οχι σε βαθμο που να αχρηστευουν καρτες αυτου του επιπεδου . 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2022 στις 11:31 ΜΜ, bonorov είπε

Στα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να πας σε αναβάθμιση cpu mobile ram άρα θα πας σε κάρτα και αυτή μεταχειρισμενη. 

Τις amd μην τις κοιτάς γιατί ήταν καλές στο mining και άρα έχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις πατατα κάρτα. 

Η καλυτερη επιλογή είναι η 1650 super η οποία βγαίνει μόνο σε ddr6 και δεν θα έχεις θέμα σε pcie2 που είναι η μητρική.Οποια drops θα τα τρως από τον cpu δεν θα φταίει το pcie. 

Σε ddr5 και ddr6 μνήμες βγαίνει μόνο η 1650 η απλη.

Για κανέναν λόγο μην παρεις μοντέλο με ddr5 γιατί σε επιδόσεις σέρνεται. 

με τον i5 10400 και 550 watt τροφοδοτικο ...τι καρτες μπορουμε να βαλουμε επανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...