Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι,

Έχω το εξής  παλιό σύστημα :

 

CPU: i5 2500 k

RAM: 8 gb corsair hyper 1600 DDR3

Τροφοδοτικο : 600W corsair GS

motherboard : Gigabyte z68Ma_D2H=B3

SSD: Crucial MX500

 

Υπάρχει κάποια καλή λύση για αγορά κάρτας γραφικών για να το δώσω στην κοπέλα μου να παίζει WoW, LoL & GTA V?. 

 Το budget μου ειναι κατι στα 150-170 Ε. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Stevelostoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 12:28 ΠΜ, Stevelostoros είπε

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι,

Έχω το εξής  παλιό σύστημα :

 

CPU: i5 2500 k

RAM: 8 gb corsair hyper 1600 DDR3

Τροφοδοτικο : 600W corsair GS

motherboard : Gigabyte z68Ma_D2H=B3

SSD: Crucial MX500

 

Υπάρχει κάποια καλή λύση για αγορά κάρτας γραφικών για να το δώσω στην κοπέλα μου να παίζει WoW, LoL & GTA V?. 

 Το budget μου ειναι κατι στα 150-170 Ε. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/01/2023 at 00:28, Stevelostoros said:

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι,

Έχω το εξής  παλιό σύστημα :

 

CPU: i5 2500 k

RAM: 8 gb corsair hyper 1600 DDR3

Τροφοδοτικο : 600W corsair GS

motherboard : Gigabyte z68Ma_D2H=B3

SSD: Crucial MX500

 

Υπάρχει κάποια καλή λύση για αγορά κάρτας γραφικών για να το δώσω στην κοπέλα μου να παίζει WoW, LoL & GTA V?. 

 Το budget μου ειναι κατι στα 150-170 Ε. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Πάρε μιά 1650 https://www.skroutz.gr/s/18346299/Palit-GeForce-GTX-1650-4GB-GDDR5-StormX-Κάρτα-Γραφικών-NE51650006G1-1170F.html

Δες εδώ τι κάνει με ίδιες μνήμες (8gb. Αν μπορείς, πρόσθεσε άλλα 8 ) και κλοκαρισμένος στα 4500Mhz. Μικρή διαφορά θα έχει ακλοκάριστος 

 I5 2500K GTX1650

 

Και με 1050Ti μτχ, κάνεις δουλειά και πολύ φτηνότερα

i5 2500K GTX 1050 ti

 

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το ιστορικό τιμών στο skroutz έχει περιορισμό και κυρίως επειδή η τελευταία περιόδος και η προηγούμενη δεν είναι ενδεικτικές λόγω εκτάκτων συνθηκών, δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από μόνος μου
οπότε ήθελα να ρωτήσω πόσο μεγάλη πτώση της τιμής της 4060 ti είναι ρεαλιστικό να αναμένω μέχρι την επόμενη γενιά αν θεωρήσουμε ότι δεν θα υπάρξουν άλλες έκτακτες συνθήκες
φαντάζομαι ότι αναμένουμε αρχική τιμή χοντρικά στα 600 με 700 ευρώ;
οπότε ένα χρόνο μετά, μια αναμενόμενη πτώση θα ήταν γύρω στα 100 ευρώ και τιμή στα 500-600; ή και παραπάνω (πτώση);
δεν λέω να μαντέψει κανείς, ρωτάω με βάση το ιστορικό στις προηούμενες γενιές (εξαιρώντας όμως τις τελευταίες που για τους γνωστούς λόγους είχαμε αύξηση τιμών αντί για μείωση)
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, grab είπε

επειδή το ιστορικό τιμών στο skroutz έχει περιορισμό και κυρίως επειδή η τελευταία περιόδος και η προηγούμενη δεν είναι ενδεικτικές λόγω εκτάκτων συνθηκών, δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από μόνος μου
οπότε ήθελα να ρωτήσω πόσο μεγάλη πτώση της τιμής της 4060 ti είναι ρεαλιστικό να αναμένω μέχρι την επόμενη γενιά αν θεωρήσουμε ότι δεν θα υπάρξουν άλλες έκτακτες συνθήκες
φαντάζομαι ότι αναμένουμε αρχική τιμή χοντρικά στα 600 με 700 ευρώ;
οπότε ένα χρόνο μετά, μια αναμενόμενη πτώση θα ήταν γύρω στα 100 ευρώ και τιμή στα 500-600; ή και παραπάνω (πτώση);
δεν λέω να μαντέψει κανείς, ρωτάω με βάση το ιστορικό στις προηούμενες γενιές (εξαιρώντας όμως τις τελευταίες που για τους γνωστούς λόγους είχαμε αύξηση τιμών αντί για μείωση)
ευχαριστώ

Τα leaks λένε για ότι η 4060ti θα έχει επιδόσεις 3070/ti στα +-500 δολλάρια. Δηλαδή, αν προσθέσεις και ΦΠΑ θα έλεγα μίνιμουμ 550 με 600 ευρω (700 για έκδοση της προκοπης, μπορεί και παραπανω). Κάτι που ήδη κάνει η 3070, btw,  δίνει επιδόσεις 3070 σε αυτά τα λεφτα.

Επίσης, παρόλο που το  mining είναι οριακά νεκρό αυτή τη στιγμή, αυτή η γενιά βλέπει αυξήσεις στο msrp μεγαλυτερες από την προηγούμενη, γιατί θέλουν να κρατήσουν  οι εταιρείες profit margins. Οποτε, μην περιμένεις πολλά, ή τουλάχιστον ότι σίγουρα θα πάνε οι τιμές όπως πήγαν στην pascal. Από την άλλη ,υποθέτω ότι η nvidia έδωσε αυτά τα leaks ακριβώς για να πουληθούν 3070 και ti, που παλιώνουν επικίνδυνα.

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις, αν σκέφτεσαι να αγοράσεις τώρα nvidia κάρτα και βλέπεις.  Η Amd έχει πιο πολλές προσφορές, αλλά στην πιο κάτω κατηγορία. 6600 ας πούμε 280. Ή 6700 380. Αυτές όμως μπορεί να μη σε καλυπτουν. 

Edit: Αν Ρωτάς όντως πόσο και πόσο γρήγορα θα πέσει η τιμή από το msrp,  θα σου πω ότι ούτε ο ίδιος ο Jensen  το ξέρει αυτό, που θα το αποφασίσει κιόλας. Άμα το ξέραμε, δεν θα γράφαμε εδω, αλλά θα παίζαμε χρηματιστήριο στο USA να γίνουμε Elon Musk.

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών. Η χρήση της θα είναι σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας (Lightroom, DxO Pure Raw 2, Topaz Denoise ) που χρησιμοποιούν πλέον την gpu για τους υπολογισμούς και αραιά και που Davinci Resolve. Παιχνίδια δεν παίζω. Οπότε ψάχνω για Nvidia.

Η 750ti πλέον δεν επαρκεί. Θα βόλευε να μπει στο υπάρχον σύστημα (i7-6700, pcie 3.0 στη μητρική, psu XFX TS Series 550W Bronze) μέχρι να το αναβαθμίσω σε i7-13700k.

Ξεκίνησα να βλέπω τη 1660 super και μετά ανέβηκα σε 2060 και 3060 12GB... Λογικά όλες αυτές τις σηκώνει το τροφοδοτικό μου; Το budget είναι γύρω στα 350-370€. Επίσης καλό θα ήταν να είναι όσο πιο αθόρυβη γίνεται.

Κοιτούσα πχ την Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Eagle OC, αλλά βρήκα πολλά σχόλια πως κάνουν πολύ θόρυβο τα ανεμιστηράκια. Για την Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Windforce OC https://www.skroutz.gr/s/39291219/Gigabyte-GeForce-RTX-3060-12GB-GDDR6-Windforce-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-N3060WF2OC-12GD.html έχει κάποιος άποψη; Κάποια άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tzavardin είπε

Τα leaks λένε για ότι η 4060ti θα έχει επιδόσεις 3070/ti στα +-500 δολλάρια. Δηλαδή, αν προσθέσεις και ΦΠΑ θα έλεγα μίνιμουμ 550 με 600 ευρω (700 για έκδοση της προκοπης, μπορεί και παραπανω). Κάτι που ήδη κάνει η 3070, btw,  δίνει επιδόσεις 3070 σε αυτά τα λεφτα.

Επίσης, παρόλο που το  mining είναι οριακά νεκρό αυτή τη στιγμή, αυτή η γενιά βλέπει αυξήσεις στο msrp μεγαλυτερες από την προηγούμενη, γιατί θέλουν να κρατήσουν  οι εταιρείες profit margins. Οποτε, μην περιμένεις πολλά, ή τουλάχιστον ότι σίγουρα θα πάνε οι τιμές όπως πήγαν στην pascal. Από την άλλη ,υποθέτω ότι η nvidia έδωσε αυτά τα leaks ακριβώς για να πουληθούν 3070 και ti, που παλιώνουν επικίνδυνα.

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις, αν σκέφτεσαι να αγοράσεις τώρα nvidia κάρτα και βλέπεις.  Η Amd έχει πιο πολλές προσφορές, αλλά στην πιο κάτω κατηγορία. 6600 ας πούμε 280. Ή 6700 380. Αυτές όμως μπορεί να μη σε καλυπτουν. 

Edit: Αν Ρωτάς όντως πόσο και πόσο γρήγορα θα πέσει η τιμή από το msrp,  θα σου πω ότι ούτε ο ίδιος ο Jensen  το ξέρει αυτό, που θα το αποφασίσει κιόλας. Άμα το ξέραμε, δεν θα γράφαμε εδω, αλλά θα παίζαμε χρηματιστήριο στο USA να γίνουμε Elon Musk.

Ναι μην περιμενεις να παρεις επιδοσεις σε σωστες τιμες. Πρακτικα ειναι σαν να ειμαστε στο 2020. Οτι καρτες βγηκαν και ειναι καλυτερες απο αυτες του 2020 ζητανε και αναλογα περισσοτερα λεφτα για να σε δωσουν αυτο το performance. Πχ μια 3070 ειχε βγει στα 499 δολλαρια και μια 4060ti αν εχει επιδοσεις 3070 θα βγει επισης στα 499 η παραπανω. Δινεις παραπανω για να παρεις παραπανω επιδοσεις. Αχρηστη γενια με λιγα λογια κοιτα σε 6700 ειναι καρταρα για 1440p και σε πολυ λογικη τιμη. Και αν θες RT κοιτας σε 3060 παραπανω μην δεις καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανότατα σε 1 μήνα η 4060ΤΙ να αποτελεί σοβαρή πρόταση στην mid κατηγορία. Εγώ θα περίμενα να έρθει ο Μάρτιος ώστε η AMD να βγάλει μεσαίες RDNA2 (7XXX series) γιατί έχει έξτρα χαρακτηριστικά που θα αξιοποιηθούν στο μέλλον σε σχέση με την σειρά 6XXX.

Προσωπικά περιμένω με ενδιαφέρον τις 4060TI & AMD 7700 γιατί στο price range τους θα ενδιαφέρουν πολύ κόσμο και θα είναι VFM σε σχέση με την κατάσταση που έχει παγιωθεί την τελευταία 3ετία.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Εχει αποψη κανεις για το καταστημα αυτο https://novamera.gr/ (αφορα καρτα γραφικων)

Καινουριο "φρούτο" που δεν αναφέρει καν την διεύθυνση της έδρας του , προσωπικά θα αγόραζα μόνο πολύ φθηνά προιόντα χωρίς προπληρωμή και δεν θα στηριζόμουν στην εγγύηση του. Κακώς ρωτάς γνώμη για eshops εδώ , μόνο αν θες να ρωτήσεις για κάρτα γραφικών να ξαναχρησιμοποιήσεις το παρόν νήμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεωρω κακο γιατι προκειται για αγορα καρτας.Ετσι και αλλιως εχω ανεφερθει για θεματα σχετικα με καρτα γραφικων στο παρων νημα πριν λιγους μηνες

Παντως για να το κλεισω σε email που τους ειχα στειλει και μου απαντησαν αναφερει και την διευθυνση τους 

NOVUMERA MONOPROSOPI IKE

VAT number: EL801574892

CEO: ELEFTHERIOS PILIDIS

PHONE: 0030-2107008192

SPYRNIS 91, NEA IONIA, 14231 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giannis22k είπε

Εχει αποψη κανεις για το καταστημα αυτο https://novamera.gr/ (αφορα καρτα γραφικων)

αν δείς έχει αρνητικά το κατάστημα στο bestprice.gr λογικά αργούν και βάζουν κάρτες μόνο από προμηθευτές οπότε μπορεί στην τελική να περιμένεις καιρό αν δεν έχει στοκ ο προμηθευτής την στιγμή που παραγγείλεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...