Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε 1080p/75 με 2060 6GB και παρήγγειλα μία 1440p/165 οπότε θα χρειαστώ και κάρτα αλλά δεν ξέρω τι. Προφανώς δεν είναι ανάγκη να τερματίζει κιόλας στα 165fps (εκτός αν μιλάμε για ελαφριά online) αλλά για single κάτι στην περιοχή 70-90fps είναι μία χαρά. Μία πρώτη σκέψη είναι η 6700ΧΤ, με τιμή ένα κλικ κάτω των 400 ευρώ για άμεσα διαθέσιμη (στο skroutz, δεν ξέρω αν αλλού έχει φθηνότερη). Κρατάει ακόμη λέτε; Αξίζει; Τα 12GB θα είναι αρκετά;

Σε NVIDIA δεν υπάρχει καμιά επιλογή αφού σε παρόμοιες τιμές όλες έχουν λίγη vram οπότε πρέπει να ανέβεις πολύ σε budget. Να περιμένω για την 4060Ti 16GB; Λογικά θα έχει τουλάχιστον κάνα 150αρι παραπάνω απ' την 6700ΧΤ με λίγο καλύτερο raster + όλα της NVIDIA (DLSS2,3 και καλύτερο RT) + 4GB vram. Το θέμα είναι ότι έχω τον 5600Χ σε Β450 οπότε είμαι με PCIe 3.0. Ελπίζω να μην κρατάει πίσω την 4060Ti (αν δεν κάνω λάθος δεν έχει 16x 3.0 lanes). Και δεν βλέπω και λόγο να αλλάξω cpu τώρα αφού αυτής της κλάσης τις GPU μια χαρά τις κανονίζει ο 5600Χ, ειδικά σε 1440p που θα είναι gpu bound 99% of the time.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Είμαι σε 1080p/75 με 2060 6GB και παρήγγειλα μία 1440p/165 οπότε θα χρειαστώ και κάρτα αλλά δεν ξέρω τι. Προφανώς δεν είναι ανάγκη να τερματίζει κιόλας στα 165fps (εκτός αν μιλάμε για ελαφριά online) αλλά για single κάτι στην περιοχή 70-90fps είναι μία χαρά. Μία πρώτη σκέψη είναι η 6700ΧΤ, με τιμή ένα κλικ κάτω των 400 ευρώ για άμεσα διαθέσιμη (στο skroutz, δεν ξέρω αν αλλού έχει φθηνότερη). Κρατάει ακόμη λέτε; Αξίζει; Τα 12GB θα είναι αρκετά;

Σε NVIDIA δεν υπάρχει καμιά επιλογή αφού σε παρόμοιες τιμές όλες έχουν λίγη vram οπότε πρέπει να ανέβεις πολύ σε budget. Να περιμένω για την 4060Ti 16GB; Λογικά θα έχει τουλάχιστον κάνα 150αρι παραπάνω απ' την 6700ΧΤ με λίγο καλύτερο raster + όλα της NVIDIA (DLSS2,3 και καλύτερο RT) + 4GB vram. Το θέμα είναι ότι έχω τον 5600Χ σε Β450 οπότε είμαι με PCIe 3.0. Ελπίζω να μην κρατάει πίσω την 4060Ti (αν δεν κάνω λάθος δεν έχει 16x 3.0 lanes). Και δεν βλέπω και λόγο να αλλάξω cpu τώρα αφού αυτής της κλάσης τις GPU μια χαρά τις κανονίζει ο 5600Χ, ειδικά σε 1440p που θα είναι gpu bound 99% of the time.

τι PC?

για 1440p πας 4700/12GB ή μεγλαύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

τι PC?

όπως έγραψα 1440p monitor + ryzen 5600X/B450 mobo. H 4070 έχει +300 ευρώ από την 6700ΧΤ με +38% perf (από techspot) σε 1440p + DLSS 2,3 και ίδια vram. Αξίζει;; Την έχω σκεφτεί και αυτή, θα δείξει. Λογικά θα περιμένω την 4060Ti/16GB να δω τι θα λέει, κυρίως από τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

όπως έγραψα 1440p monitor + ryzen 5600X/B450 mobo. H 4070 έχει +300 ευρώ από την 6700ΧΤ με +38% perf (από techspot) σε 1440p + DLSS 2,3 και ίδια vram. Αξίζει;; Την έχω σκεφτεί και αυτή, θα δείξει. Λογικά θα περιμένω την 4060Ti/16GB να δω τι θα λέει, κυρίως από τιμή.

Κατα την προσωπική μου άποψη αν δεν έχεις λεφτά για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ RTX4070 κακώς πας σε 1440p monitor , έπρεπε απλά να πάρεις ένα ποιοτικό 1080.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Κατα την προσωπική μου άποψη αν δεν έχεις λεφτά για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ RTX4070 κακώς πας σε 1440p monitor , έπρεπε απλά να πάρεις ένα ποιοτικό 1080.

Ε δεν είχε νόημα να μείνω στην ίδια ανάλυση. Καλά ναι στην τελική ίσως πάω στην 4070 αλλά φοβάμαι τα 12GB σε 1-2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Κατα την προσωπική μου άποψη αν δεν έχεις λεφτά για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ RTX4070 κακώς πας σε 1440p monitor , έπρεπε απλά να πάρεις ένα ποιοτικό 1080.

Γιατί; Αφού υπάρχουν τα fsr/dlss/xess. Αν δεν παίζεις competitive online παιχνίδια, πας τουλάχιστον σε 1440p σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Γιατί; Αφού υπάρχουν τα fsr/dlss/xess. Αν δεν παίζεις competitive online παιχνίδια, πας τουλάχιστον σε 1440p σήμερα.

To FSR 2 σε 1440p βλέπεται; Γιατί σε 1080p που έχω δοκιμάσει είναι μαύρο χάλι. Όχι ότι το DLSS είναι τέλειο σε 1080p αλλά σίγουρα καλύτερο του FSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

To FSR 2 σε 1440p βλέπεται; Γιατί σε 1080p που έχω δοκιμάσει είναι μαύρο χάλι. Όχι ότι το DLSS είναι τέλειο σε 1080p αλλά σίγουρα καλύτερο του FSR.

Το FSR2 είναι καλύτερο του FSR1 αλλά σαφώς κατώτερο του νέου DLSS. Επίσης η NVIDIA έχει και το frame gen που βοηθάει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Το FSR2 είναι καλύτερο του FSR1 αλλά σαφώς κατώτερο του νέου DLSS. Επίσης η NVIDIA έχει και το frame gen που βοηθάει πολύ.

Βασικά και αυτό ήθελα να το ρωτήσω. Το frame gen πως είναι δηλαδή; Νιώθεις το smoothness των 120fps αλλά το input lag των 60; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

To FSR 2 σε 1440p βλέπεται; Γιατί σε 1080p που έχω δοκιμάσει είναι μαύρο χάλι. Όχι ότι το DLSS είναι τέλειο σε 1080p αλλά σίγουρα καλύτερο του FSR.

Είναι ανάλογα και το παιχνίδι, αλλά σε γενικές γραμμές ναι, αν και είναι χειρότερο από dlss2 (ειδικά όσο πέφτεις σε ανάλυση). Μιλάμε πάντα για quality preset προφανώς, σε fsr μόνο αυτό αξίζει. Από native 1080p εννοείται το προτιμάς στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά και αυτό ήθελα να το ρωτήσω. Το frame gen πως είναι δηλαδή; Νιώθεις το smoothness των 120fps αλλά το input lag των 60; 

Πάνω κάτω ναι. Είναι πολύ χρήσιμο και εντυπωσιακό εργαλείο αν ξέρεις τι είναι και τι κάνει. Ναι δεν είναι πραγματικά fps και κακώς συγκρίνονται όταν συγκρίνονται με τέτοια, αλλά αν βγάζεις χωρίς αυτό τουλάχιστον 50fps και το ενεργοποιείς μπορεί να σε σώσει. Συν ότι βοηθάει πολύ τον επεξεργαστή ειδικά σε κακογραμμένα παιχνίδια (ή αν απλά δεν έχεις καλό cpu).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

To FSR 2 σε 1440p βλέπεται; Γιατί σε 1080p που έχω δοκιμάσει είναι μαύρο χάλι. Όχι ότι το DLSS είναι τέλειο σε 1080p αλλά σίγουρα καλύτερο του FSR.

Όταν μιλάμε για 1080p και κάρτες παλαιότερων ετών (στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό ισχύει) τότε το Fsr 2 σε Quality μπορεί να κάνει playable ένα παιχνίδι και αυτό είναι που μετράει. Θα το παίξει κάποιος δίνοντας παράταση και στο σύστημα του. Μιλάμε ακόμα και για πρόσφατα ΑΑΑ games. Ναι αν κάτσεις να αναλύσεις εικόνες είναι σε κάποιο βαθμό χειρότερο από το Dlss αλλά μικρή σημασία έχει αυτό για αυτούς στους οποίους απευθύνεται. 

Από native προσωπικά το προτιμώ (δεν είναι πάντα καλύτερο όμως). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Βλαχάρα το είχα δοκίμασει το FSR σε 1080p και ναι εντάξει ίσως υπερέβαλα πριν, μαύρο χάλι δεν είναι, απλά μου φαίνεται κάπως oversharpened ειδικά στα edges. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με την υλοποίηση και είναι και προσωπική επιλογή του καθένα πως προτιμάει την εικόνα. Αλλά ναι εντάξει είναι playable φυσικά. Απλά το κακό με το FSR είναι ότι θέλει το game να έχει καλό AA, αλλιώς με FSR επιδεινώνεται το aliasing, ενώ το DLSS στις περισσότερες περιπτώσεις έχει καλύτερο AA από native (εκτός φυσικά σε 4Κ native που εκεί συνήθως είναι όλα crisp). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@just_a_dude

Αυτά που γράφεις τα προσπερνάς. Σε όλα τα παιχνίδια και ιδιαίτερα σε χαμηλές αναλύσεις έχει θέματα, δεν υπάρχει game στο οποίο είναι τέλειο. Απλά παλαιότερα δεν μπορούσες να παίξεις το παιχνίδι πχ όταν ήσουν με 40 fps ενώ τώρα μπορείς. 

Ακόμα και το CP 2077 κατάφεραν άτομα με 1660 Ti / Super και το έπαιξαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...