Προς το περιεχόμενο

διάφορα ιδιωτικό ΙΕΚ από δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το πτυχιο απο τα δημοσιο ααναγνωριζεται κι εξωτερικο ενω απο τα ιδιωτικα οχι. νομιζω αυτην ειναι η βασικη διαφορα.

 

 Και φυσικα οτι το δημοσιο ειναι τζαμπα ενω το ιδιωτικο οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πτυχιο απο τα δημοσιο ααναγνωριζεται κι εξωτερικο ενω απο τα ιδιωτικα οχι. νομιζω αυτην ειναι η βασικη διαφορα.

 

 Και φυσικα οτι το δημοσιο ειναι τζαμπα ενω το ιδιωτικο οχι.

Εχεις λάθος. Και τα δυο είναι το ίδιο και το μόνο που αναγνωρίζεται είναι η πιστοποίηση του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π που και οι δυο απόφοιτοι θα πρέπει να περάσουν ενώ με το ίδιο χαρτί πιστοποίησης έχεις δικαίωμα να λάβεις μέρος σε διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ παράδειγμα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις λάθος. Και τα δυο είναι το ίδιο και το μόνο που αναγνωρίζεται είναι η πιστοποίηση του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π που και οι δυο απόφοιτοι θα πρέπει να περάσουν ενώ με το ίδιο χαρτί πιστοποίησης έχεις δικαίωμα να λάβεις μέρος σε διαγωνισμούς του δημοσίου (ΑΣΕΠ παράδειγμα).

Aφου γνωστη μου που σπουδαζει τωρα σε ιδιωτικο ιεκ(δεν αναφερω ποιο) της ειπαν οτι το χαρτι δεν αναγνωριζεται στο εξωτερικο. κι οταν ειχα παει κι εγω(σε δημοσιο) το ιδιο μου ειχαν πει για τα ιδιωτικα που κοιτουσα.

 

οσο για αυτο που λες για ΑΣΕΠ δε γνωριζω αλλα φανταζομαι πως δε θα εχουν τα ιδια δικαιωματα ή ευκαιριες με αυτους των πανεπιστημιων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου γνωστη μου που σπουδαζει τωρα σε ιδιωτικο ιεκ(δεν αναφερω ποιο) της ειπαν οτι το χαρτι δεν αναγνωριζεται στο εξωτερικο. κι οταν ειχα παει κι εγω(σε δημοσιο) το ιδιο μου ειχαν πει για τα ιδιωτικα που κοιτουσα.

 

οσο για αυτο που λες για ΑΣΕΠ δε γνωριζω αλλα φανταζομαι πως δε θα εχουν τα ιδια δικαιωματα ή ευκαιριες με αυτους των πανεπιστημιων.

Ασε τι σου είπαν αυτοί, τα χαρτιά των ΙΕΚ είναι ισοδύναμα μεταξύ τους και έχουν ελάχιστη δύναμη από μόνα τους και μηδενικά δικαιώματα για διαγωνισμούς και μετέπειτα σπουδές. Πρέπει όπως και δήποτε να πάρεις την πιστοποίηση για να έχεις πλήρης αναγνώριση του πτυχίου σου και να το χρησιμοποιήσεις εκεί που θες.

 

Αυτοί που βγαίνουν από ΙΕΚ το μόνο που έχουν στα χέρια τους είναι μια βεβαίωση παρακολούθησης ωρών από το σύνολο που θα έπρεπε να έχεις παρακολουθήσει και δεν αναγράφεται πουθενά βαθμός (παράδειγμα η φοίτηση σου έχει 100 ώρες μαθήματα και το χαρτί γράφει ότι παρουσιάστηκες τις 80 ώρες). Βαθμό θα δεις στο επίσημο χαρτί της πιστοποίησης αν περάσεις το θεωρητικό και πρακτικό κομμάτι.

 

Μην αφήσεις κανέναν απατεώνα να σου πει ότι με το χαρτί του ΙΕΚ σκέτο ότι είσαι εξασφαλισμένος και ακόμα χειρότερα ότι το χαρτί του δημόσιου ΙΕΚ έχει μεγαλύτερη αξία. Μιλάμε για υπέρτατη φλόμπα αυτός/ή που σου το είπε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Γεια σας και από μένα 

Έχω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο δημόσιο ΙΕΚ. Αξίζει να πας? Μου έχουν πει και έχω δει ότι είναι λίγα τα εξαμηνα. 

Θέλω να πάω για βοηθός φυσικοθεραπευτή.. αξίζει να σπαταλήσω τον χρόνο μου στο δημόσιο? 

Τι να κάνουμε..είμαστε φτωχοί και προσπαθούμε να βρούμε τρόπους διαφυγής. Όποιος γνωρίζει πληροφορίες θα ήθελα να με ενημερώσει. Να στε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/09/2019 at 13:13, anna5 said:

Γεια σας και από μένα 

Έχω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο δημόσιο ΙΕΚ. Αξίζει να πας? Μου έχουν πει και έχω δει ότι είναι λίγα τα εξαμηνα. 

Θέλω να πάω για βοηθός φυσικοθεραπευτή.. αξίζει να σπαταλήσω τον χρόνο μου στο δημόσιο? 

Τι να κάνουμε..είμαστε φτωχοί και προσπαθούμε να βρούμε τρόπους διαφυγής. Όποιος γνωρίζει πληροφορίες θα ήθελα να με ενημερώσει. Να στε καλα

καλησπερα αννα.ειμαι απο ιεκ δημοσιο.ειτε δημοσιο πας ειτε ιδιωτικο το ιεκ παραμενει αυτο που ειναι.δηλαδη τα απολυτως βασικα σε 4 εξαμηνα ή σε 2 αν ειχες κατι σχετικο.μην περιμενεις οτι ξαφνικα θα πας εκει και θα μαθεις τα παντα ασχετα που τα διαφημιζουν(τα ιδιωτικα) λες και ειναι πανεπιστημιο. οποτε το ερωτημα δεν ειναι αν αξιζει να πας σε δημοσιο η ιδιωτικο ιεκ αλλα αν αξιζει γενικοτερα το ιεκ. και εννοειται πρεπει να παρεις πιστοποιηση.αν διαβαζεις και γενικα προσεχεις η πιστοποιηση ειναι ευκολη.αν ανηκεις στο 90 τις 100 των ατομων που πανε για να περασουν το χρονο τους τοτε δεν την περνας. και βεβαια αν και το ξερεις το αναφερω ξανα οτι στα ιεκ σε πολλα πραγματα βγαινεις βοηθος αντιθετα με τει αει που ειναι πολυ παραπανω εξαμηνα και βγαινεις παραπανω απο πχ μικροβιολογος και οχι βοηθος μικροβιολογου(τυχαιο το παραδειγμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δημόσια ιεκ αξίζουν ανάλογα και την ειδικότητα. Για κάθε ειδικότητα όμως και το τι θα μάθεις εξαρτάται από το πόσο ΕΣΥ θες να μάθεις. Μην περιμένεις τρελά πράγματα. Κάποια βασικά πράγματα πάνω στην ειδικότητα θα τα μάθεις αλλά είναι στην δική σου ευχέρεια το αν θα μάθεις και αν θα ψαχτείς για να μάθεις ακόμα περισσότερα και καλύτερα. Οι συνθήκες από διεκ σε διεκ αλλάζουν βέβαια, αλλά δεν υπάρχει καμία τεράστια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/09/2019 at 16:09, billsnake21 said:

Τα δημόσια ιεκ αξίζουν ανάλογα και την ειδικότητα. Για κάθε ειδικότητα όμως και το τι θα μάθεις εξαρτάται από το πόσο ΕΣΥ θες να μάθεις. Μην περιμένεις τρελά πράγματα. Κάποια βασικά πράγματα πάνω στην ειδικότητα θα τα μάθεις αλλά είναι στην δική σου ευχέρεια το αν θα μάθεις και αν θα ψαχτείς για να μάθεις ακόμα περισσότερα και καλύτερα. Οι συνθήκες από διεκ σε διεκ αλλάζουν βέβαια, αλλά δεν υπάρχει καμία τεράστια διαφορά. 

ισχυει παρα πολυ αυτο.οι περισσοτεροι απλα πανε χωρις λογο και δεν μαθαινουν ουτε τα βασικα. απλα στα ιεκ σου κανουν την αρχη και μετα στο χερι σου ειναι να το συνεχισεις να το ψαξεις.οι καθηγητες συνηθως το εχουν για δευτερη δουλεια οποτε ειναι γνωστες του αντικειμενου.δεν ειναι τυχαιοι δηλαδη που μπηκαν πριν 100χρονια και ειναι 50 χρονια τεχνολογικα πισω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπατάλησα 2 χρόνια από την ζωή μου σε δημόσιο ΙΕΚ αν πήγαινα σε ιδιωτικό θα σπαταλούσα μαζί με τον χρόνο και χρήματα , έδωσα ξανά πανελλήνιες και πέρασα.

Το ΙΕΚ ξαναλέω ήταν χάσιμο χρόνου , ελάχιστες ειδικότητες αξίζουν που δεν υπάρχουν σε ΤΕΙ / ΑΕΙ κυρίως κομμωτική και μάγειρας , αυτή είναι η γνώμη μου

Επεξ/σία από NobodyRankXV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

ισχυει παρα πολυ αυτο.οι περισσοτεροι απλα πανε χωρις λογο και δεν μαθαινουν ουτε τα βασικα. απλα στα ιεκ σου κανουν την αρχη και μετα στο χερι σου ειναι να το συνεχισεις να το ψαξεις.οι καθηγητες συνηθως το εχουν για δευτερη δουλεια οποτε ειναι γνωστες του αντικειμενου.δεν ειναι τυχαιοι δηλαδη που μπηκαν πριν 100χρονια και ειναι 50 χρονια τεχνολογικα πισω.

Καλά και στα δημόσια ιεκ επειδή την θέση του καθηγητή την παίρνουν μέσω "εξετάσεων" και ύστερα η ανάθεση των ωρών γίνεται ενίοτε και μέσω..... γνωστών, παίζουν πολλοί περίεργοι εκεί έξω. 
Αλλά στα δημόσια ιεκ δεν μαθαίνεις λιγότερα από το ιδιωτικό. Τα ιεκ γενικά θα σε βοηθήσουν ΜΟΝΟ αν έχεις διάθεση να μάθεις ώστε να ψαχτείς και μόνο σου. Τις βάσεις θα τις πάρεις από το ιεκ, τα άλλα είναι στο χέρι σου καθαρά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2019 at 01:49, billsnake21 said:

Καλά και στα δημόσια ιεκ επειδή την θέση του καθηγητή την παίρνουν μέσω "εξετάσεων" και ύστερα η ανάθεση των ωρών γίνεται ενίοτε και μέσω..... γνωστών, παίζουν πολλοί περίεργοι εκεί έξω. 
Αλλά στα δημόσια ιεκ δεν μαθαίνεις λιγότερα από το ιδιωτικό. Τα ιεκ γενικά θα σε βοηθήσουν ΜΟΝΟ αν έχεις διάθεση να μάθεις ώστε να ψαχτείς και μόνο σου. Τις βάσεις θα τις πάρεις από το ιεκ, τα άλλα είναι στο χέρι σου καθαρά. 

 

συμφωνω σε ολα.παντα μπορει να υπαρχει καποιο βυσμα που μπηκε αλλα σε γενικες γραμμες ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος απο το επιπεδο των καθηγητων στα ιεκ.

On 13/09/2019 at 15:30, NobodyRankXV said:

Σπατάλησα 2 χρόνια από την ζωή μου σε δημόσιο ΙΕΚ αν πήγαινα σε ιδιωτικό θα σπαταλούσα μαζί με τον χρόνο και χρήματα , έδωσα ξανά πανελλήνιες και πέρασα.

Το ΙΕΚ ξαναλέω ήταν χάσιμο χρόνου , ελάχιστες ειδικότητες αξίζουν που δεν υπάρχουν σε ΤΕΙ / ΑΕΙ κυρίως κομμωτική και μάγειρας , αυτή είναι η γνώμη μου

αν καποιος μπορει να παει αει τει εννοειται ειναι πολυ καλυτερο απο ιεκ απο πολλες αποψεις.  ιεκ τελειωσα.δεν το θεωρω οτι σπαταλησα 2 χρονια.σιγουρα θα προτιμουσα τει/αει αλλα δεν το θεωρω οτι εχασα χρονο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 3:30 ΜΜ, NobodyRankXV είπε

Σπατάλησα 2 χρόνια από την ζωή μου σε δημόσιο ΙΕΚ αν πήγαινα σε ιδιωτικό θα σπαταλούσα μαζί με τον χρόνο και χρήματα , έδωσα ξανά πανελλήνιες και πέρασα.

Το ΙΕΚ ξαναλέω ήταν χάσιμο χρόνου , ελάχιστες ειδικότητες αξίζουν που δεν υπάρχουν σε ΤΕΙ / ΑΕΙ κυρίως κομμωτική και μάγειρας , αυτή είναι η γνώμη μου

Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ και απόφοιτος ΙΕΚ με πιστοποίηση ΕΟΠΕΠ (σε εντελώς διαφορετικά αντικείμενα).
Εαν δεν αφιερώσεις προσωπικό χρόνο να διαβάσεις, δοκιμάσεις κτλ και περιμένεις απο το ΑΕΙ/ΤΕΙ ή ΙΕΚ τότε είσαι χαμένος!
Αδιαμφισβήτητα κέρδισα και απο τα δυο, σε υποτυπώδεις γνώσεις και σε κίνητρο (motivation) αλλα κυρίως σε γνωριμίες που αργότερα αξιοποίησα επαγγελματικά.

Το δίδαγμα είναι πως εαν θες να προετοιμαστείς καλά και να μάθεις, θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο εξωσχολικά, είτε είσαι σε ΙΕΚ είτε σε ΤΕΙ/ΑΕΙ και να τα αξιοποιήσεις με την καθοδήγηση των έμπειρων στην σχολή.
 

Συνεπώς, μην τα μηδενίζουμε!

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, _filippos_ said:

Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ και απόφοιτος ΙΕΚ με πιστοποίηση ΕΟΠΕΠ (σε εντελώς διαφορετικά αντικείμενα).
Εαν δεν αφιερώσεις προσωπικό χρόνο να διαβάσεις, δοκιμάσεις κτλ και περιμένεις απο το ΑΕΙ/ΤΕΙ ή ΙΕΚ τότε είσαι χαμένος!
Αδιαμφισβήτητα κέρδισα και απο τα δυο, σε υποτυπώδεις γνώσεις και σε κίνητρο (motivation) αλλα κυρίως σε γνωριμίες που αργότερα αξιοποίησα επαγγελματικά.

Το δίδαγμα είναι πως εαν θες να προετοιμαστείς καλά και να μάθεις, θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο εξωσχολικά, είτε είσαι σε ΙΕΚ είτε σε ΤΕΙ/ΑΕΙ και να τα αξιοποιήσεις με την καθοδήγηση των έμπειρων στην σχολή.
 

Συνεπώς, μην τα μηδενίζουμε!

χωρις εξασκηση στην πραξη και χωρις να ασχοληθεις οτι και να παρεις χαμενο θα παει.οπως λενε καλη η θεωρια αλλα υπαρχει και ενα μεγαλο χασμα με την πραξη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτερον εκάτερον αυτο που λες.
Αναφέρομαι στην περίοδο που βρίσκεται κάποιος στην σχολή.
Ανάλογα την ειδικότητα βεβαια αλλά οι περισσότερες έχουν περίοδο πρακτικής. Όπως και να έχει εαν δεν αφιερώσεις προσωπικό χρόνο για διάβασμα κι εξάσκηση, καθαρά απο την σχολή δεν θα κερδίσεις τόσα όσα θα περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...