Προς το περιεχόμενο

Η νέα M-D (Typ 262) της Leica δεν διαθέτει… οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

οι ίδιοι που θα δώσουν 200 χιλιάρικα για μια κλασική συλλεκτική ferrari του 1965 ενώ με τα ίδια λεφτά μπορούν να πάρουν μια πιο καινούργια, πιο γρηγορεί, πιο εύκολη στο οδήγημα, πιο άνετη.
μονο και μονο για την αίσθηση που θα τους δίνη
όταν την οδηγάνε. από ένα στάδιο και μετά δεν σε ενδιαφέρουν τα χαρακτηριστικά γιατί το προϊόν που αγοράζεις είναι σαν ένα έργο τέχνης, όλα είναι στην Αίσθηση που σου δίνη όταν το έχεις.

 

Ναι αλλα θα παρουν την Ferrari του 1965, οπως εβγαινε τοτε.Φανταζεσαι να βγαλει η Ferrari το 2016  αυτοκινητο με καρπυρατερ, πλατινες, 2 βαλβιδες στον κυλινδρο, μανιβελες στα παραθυρα, ταμπουρα για φρενα κ.α και να σου πει σκασε 500 χιλιαρικα να το παιξεις ρετρο.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fail απλά... Δεν νομίζω να υπάρχει επαγγελματίας ή και χομπίστας ακόμα που θα αγοράσει ψηφιακή φωτογραφική μηχανή χωρίς οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω εκτως των αλλων για ποιο λογο ανοιχτηκε το εν λογω θεμα/ειδηση. Εβγαλε/θα βγαλει μια φωτογραφικη μηχανη μια γνωστη εταιρια χωρις οθονη και τι εγινε????

 

Τσαμπα διαφημιση και τιποτα αλλο εγω το βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε χαλασε την οθονη της μηχανης σου ,δεν χρειαζεται να αγορασεις χιπστερολεικα

 

Γιατι να χαλασεις την οθονη; Πολλες μηχανες εχουν δυνατοτητα να σβηνουν την οθονη, πολλες εχουν αναδιπλουμενη οθονη, οποτε απλα δεν ανοιγεις την οθονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα θα παρουν την Ferrari του 1965, οπως εβγαινε τοτε.Φανταζεσαι να βγαλει η Ferrari το 2016  αυτοκινητο με καρπυρατερ, πλατινες, 2 βαλβιδες στον κυλινδρο, μανιβελες στα παραθυρα, ταμπουρα για φρενα κ.α και να σου πει σκασει 500 χιλιαρικα να το παιξεις ρετρο.

να σε καλα γελασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω εκτως των αλλων για ποιο λογο ανοιχτηκε το εν λογω θεμα/ειδηση. Εβγαλε/θα βγαλει μια φωτογραφικη μηχανη μια γνωστη εταιρια χωρις οθονη και τι εγινε????

 

Τσαμπα διαφημιση και τιποτα αλλο εγω το βλεπω.

Διαφήμιση; Λες και θα την πάρει άνθρωπος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά "μαρκετίστηκη" κίνηση για να πάρει κάποιο συγκεκριμένο κοινό με το μέρος της (βλέπε και ελίτ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφήμιση; Λες και θα την πάρει άνθρωπος...

Οχι τετοια προιοντα δεν απευθυνονται/κοστολογουνται για ερασιτεχνες ή με βαση τις αναγκες της Ελλαδας. Για συγκεκριμενο κομματι ανθρωπων του εξωτερικου(πολυ πιθανο για συλλογη οπως αναφερθηκε πιο πισω)προοριζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει καλυτερη ποιοτητα εκτος την canon σε συνδιασμο με την sigma,ακομα και φωτογραφικες των 30 mpxls η και παραπανω νομιζω δεν ακουμπανε την ποιοτητα της canon, η εταιρεια αυτη(

Leica)

εχει παρελθον καλο αλλα οχι τοσο οσο την κοστολογηση των προιντων της.....

 

οι επαγγελματιες γνωριζουν και δουλευουν canon ,τυχαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτοματο η στο aperture priority η στο shutter speed priority, δεν ειναι αναγκαια η οθονη. Τωρα αν στο οφθαλμοσκοπιο σου δινει και καποιες εξτρα πληροφοριες (exposure) οπως σε ολες τις dslr τοτε ουτε και στο full manual ειναι απαραιτητη η οθονη.

Απο εκει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mr_Muscle

"να σκεφτείς την φωτογραφία, για να επαναφέρει το πραγματικό πνεύμα της φωτογραφίας, κάθε λήψη μετράει για τον φωτογράφο"

 

Σοβαρολογείς ρε φίλε;;!!;;!!  Ποιο πνεύμα και τα @@ κουνιούνται μου λες τωρα; Να πρέπει δηλαδή να βγω για να βγάλω φωτογραφία και να κάθομαι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΗΚΑ ENA TETAΡTO να υπολογίζω ISO/Aperture/Shutter Speed και όλα αυτά στο περίπου με το μάτι διότι χάρης στον εγκέφαλο σου δεν καταλαβαίνεις την δραματική διαφορά φωτεινότητας απο το Α σημείο στο Β όπως οι κάμερες. Τον καλύτερο φωτογράφο να μου φέρεις και να του πεις βγάλε με Manual χωρίς να δεις τι έβγαλες 100 φωτογραφίες όλες σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού, οι 60 θα είναι είτε -2 F-Stop είτε +3 F-Stop και τζάμπα η όλη δουλειά, σπατάλη χρόνου. ( Φυσικά μιας και το πάμε hardcore δεν έχει Photoshop και τέτοια για να την φτιάξεις μετά ). Αν περνούσε αυτή η ανώμαλη ιδέα της Leica όλοι οι φωτογράφοι των sport θα ήταν άνεργοι. 

 

Το ίδιο ακριβώς παραμύθι με τα Pickup, επειδή υπάρχουν παππούδες που νοσταλγούν παλιές εποχές και τους θυμίζει νιάτα το βλέπουν αυτό οι 20χρωνοι Hipsters και το παίζουν ιστορία πως πόσο καλύτερα ήταν πριν τον Α παγκόσμιο κτλπ κτλπ.

 

Που καταλήγω; Στο ότι όποιος παίρνει αυτήν την κάμερα δεν την παίρνει για να βγάλει φωτογραφία αλλά για να την έχει στο ράφι να την χαζεύει. Άποψη μου είναι πως είναι τελείως ανούσιο αυτό αλλά δικά σου τα χρήματα, τα ξοδεύεις σε ότι γουστάρεις εσύ.

1) Μια χαρά φωτογραφίες (για να μην πω καλύτερες) βγαίναν πριν τις ψηφιακές τότε πως τα υπολογίζανε? άσε που τα περισσότερα υπήρχαν απο τότε ενσωματωμένα στο οφθαλμοσκόπιο ήθελε μαστοριά ναι δεν ήταν εύκολο αλλά ποιος ο λόγος να είναι εύκολο; ο σκοπός είναι το αποτέλεσμα να ειναι μοναδικό και να σου προκαλεί κάποιο συναίσθημα όχι να είναι εύκολο... ή να στο πω αλλιώς όταν ειναι εύκολο δεν έχει ουσία.

 

2) Για τους δημοσιογράφους που ασχολούνται με τον αθλητισμό ισχύει πάλι το "1)" αλλά επιπλέον δεν θεωρούνται καλλιτέχνες αυτοί... 

 

 

Και να το πάμε πιο αναλυτικά αν θες ένα τέταρτο για να υπολογίσεις άνοιγμα διαφράγματος, ταχύτητα κλείστρου και την ευαισθησία του αισθητήρα προκειμένου να βγάλεις μια φωτογραφία της προκοπής είναι μια επιβεβαίωση πως είσαι γατάκι και θες δουλειά ακόμη για να γίνεις μάστορας και πως η τεχνολογία δεν σε βοηθάει στο να το καταφέρεις αλλά σε επιβραδύνει (όπως τα cheat codes επιβραδύνουν ενα gamer στο να γίνει καλός σε ενα παιχνίδι) 

 

Και το γεγονός ότι θεωρείς πως τα περισσότερα απο αυτά τα σκέφτεσαι αναγκαστικά εκείνη την στιγμή που βγάζεις μια φωτογραφία ειναι δεύτερη επιβεβαίωση γιατι με όλη αυτή την τεχνολογία που έχεις θεωρείς δεδομένο πως η διαδικασία του να βγάλεις φωτογραφία ειναι κάτι που γίνεται επι τούτου βλέποντας και πράττοντας...

 

Ενώ παλιότερα σκεφτόσουν το σημείο πριν αποφασίσεις να πας ποια ώρα και μέρα θα πας (ακριβώς για να έχεις τον φωτισμό που θέλεις) από που θα το τραβήξεις για να έχεις σε εστίαση όλα τα μέρη του κάδρου που θες να έχεις σε εστίαση κτλ είναι μια διαδικασία δηλαδή που ξεκινά πολλές ώρες ή και μέρες (μερικές φορές και μήνες) πριν φτάσεις στο σημείο να πατήσεις το κλικ (και δεν το κάνεις αυτό γιατι θέλει μέρες να υπολογίζεις την ταχύτητα κλείστρου κτλ)

 

Επίσης "photoshop" υπήρχε πολύ πριν τους υπολογιστές υπάρχουν πολλές τεχνικές αλλά και "κόλπα" για να μεταποιήσεις ενα φιλμ στο darkroom ακόμη και για να διορθώσεις τον φωτισμό του αν σου έχει ξεφύγει. 

 

 

Τέλος δεν είμαι ενάντια της τεχνολογίας και δεν λέω όλοι να πάρουν μια Leica κτλ απλά πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να θεωρεί τον εαυτό του φωτογράφο και καλλιτέχνη σίγουρα θα πρέπει να κόψει την κακιά συνήθεια του να κλικάρει τυχαία να κοιτάει το αποτέλεσμα και να ξανακλικάρει γιατι έτσι δεν μαθαίνει τιποτα και τα αποτελέσματα του οσο όμορφα και να φαίνονται στο αγύμναστο μάτι δεν ειναι τίποτα άλλο παρά generic stock pictures. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...