Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O driver έχει ολόκληρο μενού ρυθμισης , που μπαινεις με 10 γρήγορα πατήματα .

Οπότε πχ αγοράζεις την έκδοση 4-6 αμπέρ , κάνεις εγκατάσταση στο φακό .

Τώρα λοιπόν ανοίγεις τον φακό , και κάνεις 10 γρήγορα κλικ . Μετά θα αναβοσβησει το φως και θα σταματήσει . Κανεις 1 κλικ και μπαίνεις στο μενού του ρεύματος . Θα αναβοσβησει 1 φορά , ώστε να σου δείξει είσαι στο μενού #1 . Για ρύθμιση στα 5.5Α κανεις 4 κλικ . Και τώρα ξανά 10+ γρήγορα κλικ για έξοδο .

Μην σε φοβίζει δεν είναι τίποτα όταν θα τα κάνεις . Αναλυτικά δες τα εδώ :

https://led4power.com/wp-content/uploads/2017/12/LD-4-datasheet-1.1.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, sv8iik είπε

εχω δοκιμάσει το κουμπί απο αλλον ιδιο φακο αλλά δεν αναψε

Δες μηπως δεν κανει γειωση το drive, μηπως θελει σφιξιμο το δαχτυλιδι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ilias43 είπε

Δες μηπως δεν κανει γειωση το drive, μηπως θελει σφιξιμο το δαχτυλιδι του.

αν εχει καεί το λαμπάκι του μπορώ να το αλλαξω; αν ναι πως το ψάχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sv8iik είπε

αν εχει καεί το λαμπάκι του μπορώ να το αλλαξω; αν ναι πως το ψάχνω;

Δοκιμασε και το εξης,

Βρες 2 καλωδιακα και δωσε ρευμα απο μια μπαταρια 18650 απευθειας στο λεντακι (χωρις να το αποκολλησεις), να δεις αν αναβει..το + στο κοκκινο και το - στο μαυρο.

θα χρειαστεις ακομα 2 χερια..😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilias43 είπε

Δοκιμασε και το εξης,

Βρες 2 καλωδιακα και δωσε ρευμα απο μια μπαταρια 18650 απευθειας στο λεντακι (χωρις να το αποκολλησεις), να δεις αν αναβει..το + στο κοκκινο και το - στο μαυρο.

θα χρειαστεις ακομα 2 χερια..😊

οκ το δοκιμάζω και γραφω απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilias43 είπε

@georgekok97 Γιωργο εχεις το astrolux ft03 με sst40? τον δοκιμασες dedomed? Αποτελεσματα μηπως?

επειδή έχω τον ft03, τι σημαίνει dedomed? επιστήμη έγιναν κ τα φακο... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, sv8iik είπε

επειδή έχω τον ft03, τι σημαίνει dedomed? επιστήμη έγιναν κ τα φακο... 😄

To "ξεβρακωμα" 😁του φωσφωρου απο το προστατευτικο του... αυξανει κατα πολυ τα candelas(την αποσταση) αλλα μειωνει λιγο τα λουμενς..

https://www.youtube.com/watch?v=eluV3WnvWco

 

Επεξ/σία από ilias43
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ilias43 είπε

To "ξεβρακωμα" 😁του φωσφωρου απο το προστατευτικο του... αυξανει κατα πολυ τα candelas(την αποσταση) αλλα μειωνει λιγο τα λουμενς..

https://www.youtube.com/watch?v=eluV3WnvWco

Δεν αφαιρείται η επίστρωση φωσφόρου αλλά το dome (διαφανές πλαστικό?) που μπαίνει πάνω από το led για να υπάρχει ομοιόμορφη διασπορά του φωτός. Υπόψιν ότι οι κατασκευαστές σχεδιάζουν το led ώστε να παράγει μια χ ποιότητα φωτός με το dome επάνω.

Φυσικά μπορείς να το κόψεις (dedome) ή να το πάρεις dedomed (έτοιμο δηλαδή) αλλά αλλάζεις την ποιότητα του φωτός που παράγει. Γενικά έχεις πιο θερμό φως, μπορεί να έχεις περίεργες νότες (πράσινο) ενώ χαιρετάς το υψηλό cri. Άλλα led συμπεριφέρονται καλύτερα ή χειρότερα, εξαίρεση είναι τα dedomed όπως βγαίνουν από τον κατασκευαστή τα οποία ξέρεις τι ιδιότητες έχουν.

Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο ilias

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dompred είπε

Δεν αφαιρείται η επίστρωση φωσφόρου αλλά το dome (διαφανές πλαστικό?) που μπαίνει πάνω από το led για να υπάρχει ομοιόμορφη διασπορά του φωτός. Υπόψιν ότι οι κατασκευαστές σχεδιάζουν το led ώστε να παράγει μια χ ποιότητα φωτός με το dome επάνω.

Φυσικά μπορείς να το κόψεις (dedome) ή να το πάρεις dedomed (έτοιμο δηλαδή) αλλά αλλάζεις την ποιότητα του φωτός που παράγει. Γενικά έχεις πιο θερμό φως, μπορεί να έχεις περίεργες νότες (πράσινο) ενώ χαιρετάς το υψηλό cri. Άλλα led συμπεριφέρονται καλύτερα ή χειρότερα, εξαίρεση είναι τα dedomed όπως βγαίνουν από τον κατασκευαστή τα οποία ξέρεις τι ιδιότητες έχουν.

Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο ilias

δεν θα τον πειράξω τον ft03. και ετσι όπως είναι με βολεύει για τη βραδινή εργασία..

 το θεμα μου ειναι πως θα φτιάξω τον c8+ που μαλλον κάηκε το led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dompred είπε

Δεν αφαιρείται η επίστρωση φωσφόρου αλλά το dome (διαφανές πλαστικό?) που μπαίνει πάνω από το led για να υπάρχει ομοιόμορφη διασπορά του φωτός. Υπόψιν ότι οι κατασκευαστές σχεδιάζουν το led ώστε να παράγει μια χ ποιότητα φωτός με το dome επάνω.

Φυσικά μπορείς να το κόψεις (dedome) ή να το πάρεις dedomed (έτοιμο δηλαδή) αλλά αλλάζεις την ποιότητα του φωτός που παράγει. Γενικά έχεις πιο θερμό φως, μπορεί να έχεις περίεργες νότες (πράσινο) ενώ χαιρετάς το υψηλό cri. Άλλα led συμπεριφέρονται καλύτερα ή χειρότερα, εξαίρεση είναι τα dedomed όπως βγαίνουν από τον κατασκευαστή τα οποία ξέρεις τι ιδιότητες έχουν.

Τα υπόλοιπα όπως τα είπε ο ilias

Να συμπληρωσω επισης οτι υπαρχουν αρκετοι τροποι dedomed πχ θερμικος, χημικος, με νηστερι κ.α και ο καθε τροπος μπορει να επηρεασει τα kelvin (χρωμα φωτος), οπως αναφερεις και εσυ!

Απο προσωπικη εμπειρια ο θερμικος μου καθεται καλυτερα...βεβαια απαιτει εκπαιδευση...

Το εντυπωσιακο παντως ειναι οτι τα candelas ανεβαινουν 30-40+% σε σχεση με ενα domed.

3 ώρες πριν, sv8iik είπε

δεν θα τον πειράξω τον ft03. και ετσι όπως είναι με βολεύει για τη βραδινή εργασία..

 το θεμα μου ειναι πως θα φτιάξω τον c8+ που μαλλον κάηκε το led

Δοκιμασες να δωσεις απευθειας ρευμα στο λεντ?

Μιλα με το banggood για να σου στειλουν αλλο λεντακι...

Επεξ/σία από ilias43
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ilias43 είπε

Να συμπληρωσω επισης οτι υπαρχουν αρκετοι τροποι dedomed πχ θερμικος, χημικος, με νηστερι κ.α και ο καθε τροπος μπορει να επηρεασει τα kelvin (χρωμα φωτος), οπως αναφερεις και εσυ!

Απο προσωπικη εμπειρια ο θερμικος μου καθεται καλυτερα...βεβαια απαιτει εκπαιδευση...

Το εντυπωσιακο παντως ειναι οτι τα candelas ανεβαινουν 30-40+% σε σχεση με ενα domed.

 

Σωστός, έχει διάφορες μεθόδους. Προσωπικά δεν το έχω επιχειρήσει, από παραδείγματα που έχω δει μπορεί να χειροτερέψει αρκετά το φως που βγάζει ενώ έχει ένα βαθμό δυσκολίας.

Πάντως η Cree έχει χτυπήσει διάνα με το XP-L Hi, τρομερό led. Έχω το 3D στο FW3A και είναι πολύ ευχάριστο το φως του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sv8iik είπε

δεν θα τον πειράξω τον ft03. και ετσι όπως είναι με βολεύει για τη βραδινή εργασία..

 το θεμα μου ειναι πως θα φτιάξω τον c8+ που μαλλον κάηκε το led

Αν δοκίμασες και είναι όντως καμμενο το led , και αν θες να μπεις στον κοπο να μου στειλεις τον φακο , μπορω να στο αλλαξω (καθαρά για διευκόλυνση σου , οχι κερδοσκοπικά! ) . Αν θέλεις στείλε μου ένα μήνυμα .

Στις 2/5/2020 στις 10:28 ΜΜ, ilias43 είπε

@georgekok97 Γιωργο εχεις το astrolux ft03 με sst40? τον δοκιμασες dedomed? Αποτελεσματα μηπως?

Τον συγκεκριμένο φακο τον συνδυάζω με xhp50.2 dedomed . Αρκετό throw με πολλα lumens , και μια φαρδιά χρήσιμη δεσμη . Φυσικα το dedomed sst40 θα αυξησει ακομα παραπανω το throw αλλα με στενοτερη δεσμη και λιγοτερα lumens !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πραγματικά για τη πρόθεση, αλλα σίγουρα υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ μας, βρίσκομαι Σάμο, μήπως γνωρίζεις τι πρέπει να αγοράσω μήπως και επισκευάσω το φακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...