Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xxaris είπε

Μα τον αγόρασες 20.37€ όπως έγραψες πιο πάνω, δεν περνάει την ατέλεια των 22€, γιατί στον γύρισαν πίσω; Σου έστειλαν email για αυτό, ότι θα στον γυριζαν πίσω; Και τώρα τι θα γίνει; Θα στον στείλουν με priority?

Πάντως πολύ ωραίος φακός φαίνεται, στα specs πιο φωτεινός από τον δικό μου, είμαι σίγουρος χωρίς να τον έχω ότι θα μείνεις πολυ ευχαριστημένος και εσύ! 

Για αυτό δεν έβαλα κάτι άλλο στο δέμα για να μην ξεπεράσω την ατέλεια αλλά μπορεί κάποιος να νόμιζε ότι είχε μπαταρίες και το γύρισαν πίσω αφού συνήθως κόβουν τις μπαταρίες,  έστειλα μήνυμα στο Banggood να δω τι θα κανουν και βλέπουμε , δυστυχώς τώρα είναι και η περίοδος με τις παραγγελίες  των Χριστουγέννων και μπορεί να μου έρθει με το νέο έτος,  επίσης μετά που τον αγόρασα είδα μερικά παράπονα για αυτόν το φακό οπότε μπορεί να τον ακυρώσω γιατί εχω καεί με έναν manker u11  που χάλασε  πιθανών από υπερθέρμανση αφού άναψε ξαφνικά μόνος του και ενώ ήταν στην εγγύηση μου τον άλλαξαν και το ίδιο έπαθε και επόμενος αλλά εκτός εγγύησης , επίσης η Lumnitop έχει χάλια εγγύηση από ότι διαβάζω  παρότι φαίνεται φοβερός σαν εμφάνιση αλλά και σαν απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα πριν από 15 ημέρες σε προσφορά με κουπόνι στα 1,83€ αυτόν τον φακό CREE XPE Q5 600Lm 14500 AA Zooming LED Flashlight τον οποίο βάσει του αριθμού αποστολής θα παραλάβω από μέρα σε μέρα.

Θα εκτιμούσα λοιπόν αν είναι εύκολο να μου πει επιγραμματικά την γνώμη του κάποιος που τον ξέρει ή που τον έχει δοκιμάσει ή που τυχαίνει να τον έχει στην κατοχή του, όπως επίσης αν γενικά πρέπει να προσέξω κάτι.

Τέλος θα ήθελα μια βοήθεια/πρόταση για το ποια μπαταρία ακριβώς κάνει/παίρνει και ποια είναι προτιμότερο να αγοράσω. Δουλεύει με απλή ή με επαναφορτιζόμενη και με τι χωρητικότητα, Amber, mAh?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τα παιδιά που θα φωτίσουν τα ερωτήματα μου.

Επεξ/σία από Jangos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Την προηγουμενη βδομαδα ηρθε σε μενα.Ενας απλος ομορφος φακος ειναι.Παιρνει μια μπαταρια ΑΑ μεγεθος.Ικανοποιητικος led φωτισμος.

Από μπαταρία κάποια πρόταση? Απλή έβαλες ή επαναφορτιζόμενη? Ξέρεις πόσα mAh προτείνουν ή μέχρι πόσα παίρνει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλη μπαταρια εβαλα απο αυτες που αγοραζεις στα σουπερ μαρκετ.Δεν νομιζω οτι θελει ειδικη μπαταρια ουτε αναφερει καπου τι μπαταριες να βαλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Μια απλη μπαταρια εβαλα απο αυτες που αγοραζεις στα σουπερ μαρκετ.Δεν νομιζω οτι θελει ειδικη μπαταρια ουτε αναφερει καπου τι μπαταριες να βαλουμε.

Νομίζω κάπου είχα δει ένα review που ανέφερε ότι έχει καλύτερη απόδοση σε φωτεινότητα με κάποιας συγκεκριμένης χωρητικότητας επαναφορτιζόμενη μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον λες μπαταρίες 18650.Αν δεν κανω λαθος εχουν ιδιο μεγεθος με τις ΑΑ αλλα 2πλασια δυναμη.3,7volt.Ας μας που τα παιδια που εχουν εμπειρια με τετοιες μπαταριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jangos είπε

Αγόρασα πριν από 15 ημέρες σε προσφορά με κουπόνι στα 1,83€ αυτόν τον φακό CREE XPE Q5 600Lm 14500 AA Zooming LED Flashlight τον οποίο βάσει του αριθμού αποστολής θα παραλάβω από μέρα σε μέρα.

Θα εκτιμούσα λοιπόν αν είναι εύκολο να μου πει επιγραμματικά την γνώμη του κάποιος που τον ξέρει ή που τον έχει δοκιμάσει ή που τυχαίνει να τον έχει στην κατοχή του, όπως επίσης αν γενικά πρέπει να προσέξω κάτι.

Τέλος θα ήθελα μια βοήθεια/πρόταση για το ποια μπαταρία ακριβώς κάνει/παίρνει και ποια είναι προτιμότερο να αγοράσω. Δουλεύει με απλή ή με επαναφορτιζόμενη και με τι χωρητικότητα, Amber, mAh?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τα παιδιά που θα φωτίσουν τα ερωτήματα μου.

Ο φακός λειτουργεί είτε με απλες ΑΑ (αλκαλικές και επαναφορτιζόμενες) μπαταρίες, είτε με λιθίου 14500 πχ https://www.batteries.gr/gr/epanafortizomeni-mpataria/megethos-mpatarias/10440-14430-14500-14650/olight-14500-protected-750mah.html με λιθίου φυσικά βγάζει περισσότερο φως αλλά στοιχίζουν και τα τριπλάσια χρήματα από τον φακό.

Από ποιότητα κατασκευής μην περιμένεις πολλά πράγματα, ενας απλος φακός είναι με ένα mode, πατάς το κουμπί=ανάβει, το ξαναπατας=σβήνει. Έχω δύο και τους έχω σε συρτάρια για ώρα ανάγκης. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν βγάζει τα αναγραφόμενα 600lm φωτεινότητας. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα για όποιον ενδιαφέρετε για 14500 μπαταρίες παράγγειλα αυτές Soshine 4pcs 3.7V ICR 14500   και μέσα σε 20 μέρες ήταν στο γραμματοκιβώτιο μου, βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες εδώ review   αλλά για φακούς είναι μια χαρά αν και περιμένω 1-2 φακούς που τις δέχονται άλλα δεν μου έχουν έρθει ακόμα και ο LUMINTOP EDC05 XP-L 800Lumens μου επέστρεψε για κάποιο περίεργο λόγο πίσω στο Banggood και σήμερα μου πίστωσαν τα χρήματα στο paypal περιμένω έναν BlitzWolf® BW-ET1 XP-L V6 600LM που είχα πάρει με 8,18 ευρώ με το κουπόνι  51517a και έναν Thorfire TG06S   που πρέπει να είναι κάτι σαν ΟΕΜ έκδοση του στα  2,8 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/10/2018 στις 12:22 ΜΜ, george1551 είπε

Καλημέρα για όποιον ενδιαφέρετε για 14500 μπαταρίες παράγγειλα αυτές Soshine 4pcs 3.7V ICR 14500   και μέσα σε 20 μέρες ήταν στο γραμματοκιβώτιο μου, βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες εδώ review   αλλά για φακούς είναι μια χαρά αν και περιμένω 1-2 φακούς που τις δέχονται άλλα δεν μου έχουν έρθει ακόμα και ο LUMINTOP EDC05 XP-L 800Lumens μου επέστρεψε για κάποιο περίεργο λόγο πίσω στο Banggood και σήμερα μου πίστωσαν τα χρήματα στο paypal περιμένω έναν BlitzWolf® BW-ET1 XP-L V6 600LM που είχα πάρει με 8,18 ευρώ με το κουπόνι  51517a και έναν Thorfire TG06S   που πρέπει να είναι κάτι σαν ΟΕΜ έκδοση του στα  2,8 ευρώ.

Πριν μια βδομάδα παρέλαβα αυτές τις μπαταρίες, τις οποιες είχα παραγγείλει από Gearbest αρχές Οκτωβρίου που για μερικές μέρες έστελνε στην Ελλάδα (μετά την παραγγελία έκοψε πάλι να στέλνει). Σε αυτήν την τιμή είναι σούπερ και χωρητικοτητα πάνω από 800mah. Το θέμα είναι πόσο θα αντέξουν στο χρόνο, πχ μια olight μπαταρία που έχω 2.5 χρόνια μέσα σε φακό, παραμένει ίδια σε χωρητικότητα αλλά και αξιοπιστία, αυτές θα αντέξουν τόσο;

 

 

IMG_20181111_181426.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα με έπιασε καταναλωτική μανία στις 11-11  και μιας και δεν ήρθε ούτε ο φορτιστής liitokala lii-500 και άνοιξα dispute στο ebay τον παράγγειλα  από Ali ξανά αλλά με tracking και το φορτιστή με το τροφοδοτικό και τον αντάπτορα για το αυτοκίνητο στα 14,74 € εδώ   και σαν μην έφτανε αυτό βρήκα και τον opus c3100 v2.2 στα 22,61 και τον χτύπησα και αυτόν εδώ  άντε να δούμε αν έρθουν , από το ebay μου ήρθε ένας  μικρός σχετικά φακός  αλλά έμεινα από την ποιότητα του και την φωτεινότητα του που ήταν σχεδόν το ίδιο  δυνατός με τον  BlitzWolf® BW-ET1 XP-L V6 600LM μην πω και λίγο ποιο δυνατός γιατί έχει ψυχρό φως , είναι αυτός 1000LM Q5 LED Stainless Steel ατσάλινος και πολύ βαρύς με 2 σκάλες και φλασάρισμα με aaa ή 10500 και με τους 2 τύπους μπαταρίας παίζει μια χαρά αλλά ζεσταίνεται αρκετά μετά από λίγο φωτογραφία εδώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2018 στις 1:01 ΠΜ, taxtax είπε

Ο παλιός-καλός XTAR VC4 στα 16,99$ (14,61€)

XTAR VC4

Πρέπει να είναι η πιό χαμηλή τιμή ever, απ'όσο θυμάμαι.

Νέο χαμηλό για τον XTAR VC4 στα 14,99$+0,17$=15,16$ (13,35€)

XTAR VC4

Αν κάποιος έχει και κουπόνι -6% το δέχεται και η τιμή βγαίνει στα 14,26$

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα με έπιασε καταναλωτική μανία στις 11-11  και μιας και δεν ήρθε ούτε ο φορτιστής liitokala lii-500 και άνοιξα dispute στο ebay τον παράγγειλα  από Ali ξανά αλλά με tracking και το φορτιστή με το τροφοδοτικό και τον αντάπτορα για το αυτοκίνητο στα 14,74 € εδώ   και σαν μην έφτανε αυτό βρήκα και τον opus c3100 v2.2 στα 22,61 και τον χτύπησα και αυτόν εδώ  άντε να δούμε αν έρθουν , από το ebay μου ήρθε ένας  μικρός σχετικά φακός  αλλά έμεινα από την ποιότητα του και την φωτεινότητα του που ήταν σχεδόν το ίδιο  δυνατός με τον  BlitzWolf® BW-ET1 XP-L V6 600LM μην πω και λίγο ποιο δυνατός γιατί έχει ψυχρό φως , είναι αυτός 1000LM Q5 LED Stainless Steel ατσάλινος και πολύ βαρύς με 2 σκάλες και φλασάρισμα με aaa ή 10500 και με τους 2 τύπους μπαταρίας παίζει μια χαρά αλλά ζεσταίνεται αρκετά μετά από λίγο φωτογραφία εδώ

Εμένα πάλι μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η αγορά αυτού του φακού: https://www.banggood.com/Astrolux-S43-Stepless-Dimming-1835018650-USB-EDC-Flashlight-Torch-Light-Tactical-Safety-Hammer-p-1344310.html?rmmds=buy&ID=556262&cur_warehouse=CN ο οποίος με το κουπόνι που αναφέρει εδώ http://budgetlightforum.com/node/62258 ο φίλος μας ο Αυστριακός, κατεβαίνει στα 25 ευρώ ακριβώς. Από διάφορα review που είδα, συμπεραίνω ότι πρόκειται για έναν EDC φακό με 4 led, flood, πολύ μικρό σε μέγεθος ειδικά με το 18350 tube, με απίστευτη φωτεινότητα αναλογικά με το μέγεθος του, μάλιστα εδώ http://budgetlightforum.com/node/63320 (το επισυναπτόμενο βίντεο είναι φοβερό) αναφέρουν, για 3000lm(!!!!!!!!!) πραγματικά τεράστιο νούμερο για EDC φακό (βέβαια τα βγάζει για λιγότερο από ένα λεπτό λόγω μεγάλης θερμοκρασίας, λογικό είναι).

Ίσως τον παραγγείλω, θα δούμε.........

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xxaris είπε

Εμένα πάλι μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η αγορά αυτού του φακού: https://www.banggood.com/Astrolux-S43-Stepless-Dimming-1835018650-USB-EDC-Flashlight-Torch-Light-Tactical-Safety-Hammer-p-1344310.html?rmmds=buy&ID=556262&cur_warehouse=CN ο οποίος με το κουπόνι που αναφέρει εδώ http://budgetlightforum.com/node/62258 ο φίλος μας ο Αυστριακός, κατεβαίνει στα 25 ευρώ ακριβώς. Από διάφορα review που είδα, συμπεραίνω ότι πρόκειται για έναν EDC φακό με 4 led, flood, πολύ μικρό σε μέγεθος ειδικά με το 18350 tube, με απίστευτη φωτεινότητα αναλογικά με το μέγεθος του, μάλιστα εδώ http://budgetlightforum.com/node/63320 (το επισυναπτόμενο βίντεο είναι φοβερό) αναφέρουν, για 3000lm(!!!!!!!!!) πραγματικά τεράστιο νούμερο για EDC φακό (βέβαια τα βγάζει για λιγότερο από ένα λεπτό λόγω μεγάλης θερμοκρασίας, λογικό είναι).

Ίσως τον παραγγείλω, θα δούμε.........

Και εγώ σκεφτόμουνα να τον παραγγείλω, αλλά λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσει, τελικά δεν θα προχωρήσω στην παραγγελία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να έχω τον φακό που αναφέρετε.

Εχει πολύ ζωντανή χρωματική απόδοση και είναι μικρός σε μέγεθος, φορτίζει και με usb. Αποκλείω να βγάζει 3000 lumens αλλά είναι πολύ δυνατός για το μέγεθος του και θερμαίνεται μετά από 1 λεπτό στο turbo. Στα αρνητικά του το πολύπλοκο menu του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...