Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, xxaris είπε

Ναι, εδώ και ενάμιση μήνα περίπου στέλνουν.

Η μεγάλη διαφορά της παραπάνω μπαταρίας συγκριτικά με την Panasonic είναι ότι αυτή είναι high drain, μπορεί δηλαδή να σηκώσει "βαριά φορτία" ενώ η Panasonic δεν μπορεί και έτσι καθίσταται ιδανική για φακούς με πολλά lumens φωτεινότητα καθώς και για φακούς με πολλά κεριά όπως ο παραπάνω astrolux. Η 30-Q μπορεί να δώσει μέχρι και 20amps μάξιμουμ εκφόρτιση εν αντιθέσει με την Panasonic που δίνει κάπου 5 με 7amps. Αν λοιπόν έχεις πχ έναν φακό με 4000 lumens, του βάλεις την Panasonic και τον ανάψεις στο turbo, η μπαταρία θα "γονατίσει" και ο φακός δεν θα πιάσει το max της απόδοσης του εν αντιθέσει με μια high drain μπαταρία.

Η Panasonic είναι καλή για μικρότερα φορτία, για συνήθεις φακούς των 1000 lumens καθώς είναι και κατά 400mah μεγαλύτερη από την 30Q.

 

3 ώρες πριν, ilias43 είπε

Ειναι high drain, με πολυ χαμηλη εσωτερικη αντισταση και αντεχει στα πολλα φορτια, με λιγα λογια αποδιδει τα μεγιστα..

Την χρησιμοποιουν ιδιαιτερα αυτη (και την sony VTC5A) οι ατμιστες και φυσικα οι φακουδοσυλλεκτες!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

Οπότε εγώ μιας και ψάχνω για δυο convoy s2+ κοιτάζω για τις Panasonic

Και μια τελευταία ερώτηση, αυτές οι πράσινες NCR18650B που μοιάζουν με Panasonic, είναι κιόλας; Γιατί δε βλέπω κάποια αναφορά στην περιγραφή τους, παράδειγμα:

https://www.banggood.com/2PCS-NCR-18650B-3_7V-3400mAh-Protected-Rechargeable-Lithium-Battery-p-90990.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

Οπότε εγώ μιας και ψάχνω για δυο convoy s2+ κοιτάζω για τις Panasonic

Και μια τελευταία ερώτηση, αυτές οι πράσινες NCR18650B που μοιάζουν με Panasonic, είναι κιόλας; Γιατί δε βλέπω κάποια αναφορά στην περιγραφή τους, παράδειγμα:

https://www.banggood.com/2PCS-NCR-18650B-3_7V-3400mAh-Protected-Rechargeable-Lithium-Battery-p-90990.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

Ναι αυτες ειναι και φυσικα ειναι γνησιες. Επισης εχουν και κυκλωμα προστασιας,να μην αποφορτιζονται κατω απο 2,7V.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Oscar_Mike είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

Οπότε εγώ μιας και ψάχνω για δυο convoy s2+ κοιτάζω για τις Panasonic

Και μια τελευταία ερώτηση, αυτές οι πράσινες NCR18650B που μοιάζουν με Panasonic, είναι κιόλας; Γιατί δε βλέπω κάποια αναφορά στην περιγραφή τους, παράδειγμα:

https://www.banggood.com/2PCS-NCR-18650B-3_7V-3400mAh-Protected-Rechargeable-Lithium-Battery-p-90990.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

Και Panasonic και γνησιοτατες! Γενικά να ξέρεις το banggood αλλά και το gearbest έχουν μόνο γνήσιες μπαταρίες.

Βάλε το κουπόνι AC18 να τις πάρεις 3,40€ φθηνότερα 😉

Στις 9/1/2019 στις 9:09 ΠΜ, ilias43 είπε

+1 για τον sp36!! Θα ειναι σιγουρα πιο βολικος απο τον q8...

Και πάνω που έγραφα προχθές ότι δεν υπάρχουν βίντεο review για τον sp36, τσουπ, ανέβηκαν 2 βίντεο:  https://m.youtube.com/watch?v=7bWDP_lTtoE  και https://m.youtube.com/watch?v=BFQPw6Y16sY 

Και μάλιστα πολύ αναλυτικό το βίντεο του Ρώσου, όπου εκτός των άλλων τον συγκρίνει με τον Q8. 

Θα φύγει παραγγελία εντός ολίγου 😁😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilias43 είπε

Ναι αυτες ειναι και φυσικα ειναι γνησιες. Επισης εχουν και κυκλωμα προστασιας,να μην αποφορτιζονται κατω απο 2,7V.

 

2 ώρες πριν, xxaris είπε

Και Panasonic και γνησιοτατες! Γενικά να ξέρεις το banggood αλλά και το gearbest έχουν μόνο γνήσιες μπαταρίες.

Βάλε το κουπόνι AC18 να τις πάρεις 3,40€ φθηνότερα 😉

Ναι για protected κοιτούσα! Μου έκανε εντύπωση που δεν έγραφαν κόπου στην περιγραφή Panasonic, σας ευχαριστώ και πάλι! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα προχθές αυτόν τον φακό https://www.banggood.com/XANES-1102-L2-5Modes-1600-Lumens-USB-Rechargeable-Camping-Hunting-LED-Flashlight-18650-p-1352128.html τον δοκίμασα και είπα να γράψω δυο λόγια μιας και δεν είδα να υπάρχει κάποιο review κάπου. Η τιμή του είναι πάρα πολύ χαμηλή (στα 5,30 ευρώ με το κουπόνι BGL25) οπότε και οι απαιτήσεις που μπορεί να έχει κάποιος πρέπει να είναι αντίστοιχες της τιμής.

Η ποιότητα κατασκευής είναι μέτρια, πχ το σπείρωμα στο πίσω μέρος του φακού είναι μικρό, με μόλις 2 βόλτες βιδώνει και ως εκ τούτου δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι αδιάβροχος. Το φινίρισμα όμως είναι άνω του μετρίου ενώ στα θετικά του είναι η θύρα φόρτισης και το παρεχόμενο usb καλώδιο, καθώς και το φωτιζόμενο κουμπί (φωτίζεται πράσινο κατά τη λειτουργία του φακού αν η μπαταρία είναι φορτισμένη και κόκκινο αν έχει ελάχιστη ενέργεια, ενώ φωτίζεται επίσης και κατά τη φόρτιση).

Το UI είναι πολύ απλό, high-mid-low-strobe-flash ξεκινώντας πάντα από το high, ενώ ΔΕΝ έχει μνήμη. Συνεπώς κάθε φορά που ανάβει ξεκινάει πάντα από το high και για να σβήσει θέλει παρατεταμένο πάτημα. Την φωτεινότητα του την υπολογίζω στα 800lm πάνω-κάτω και την απόσταση στα 250 μέτρα περίπου. Η απόχρωση του φωτός είναι το λευκό του πάγου, στα όρια του μπλε δηλαδή, το οποίο για κάποιους που δεν τους αρέσει αυτή η απόχρωση είναι το μεγαλύτερο αρνητικό του (προσωπικά δε με πειράζει, εγώ αντιπαθώ τους φακούς με πολύ κίτρινη απόχρωση).

Λόγω της θύρας φόρτισης, της κεφαλής με τις αυλακώσεις που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως αντικείμενο για θραύση τζαμιών και της πολύ χαμηλής τιμής του (τον πετάς από εδώ και εκεί χωρίς να σε νοιάζει) θεωρώ πως είναι ιδανικός για να υπάρχει στο αυτοκίνητο!

 

IMG_20190130_152349~01.jpg

IMG_20190130_152523~01.jpg

IMG_20190130_152701~01.jpg

IMG_20190130_154421~01.jpg

IMG_20190130_154438~01.jpg

Υ.Γ: Στις 10 Ιανουαρίου παρήγγειλα τον Sofirn sp36 και τον Sofirn sp32a από το Banggood. Ο sp32a εστάλη και τον περιμένω, αλλά για τον sp36 τότε αναφέρονταν ως ημερομηνία αποστολής η 13 Ιανουαρίου, ακολούθως αναφέρθηκε η 28 Ιανουαρίου ως ημερομηνία αποστολής και από προχθές η 24 Φεβρουαρίου(!!!) Τους έστειλα mail και μου απάντησαν τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου θα παραλάβουν από την εταιρία και θα ξεκινήσουν τις αποστολές, δηλαδή καλό Πάσχα! Φυσικά ζήτησα επιστροφή χρημάτων και θα τον παραγγείλω από το Gearbest μόλις τα λάβω.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφώτιστος!

Ευχαριστούμε πολύ για το review και το κουπονακι. Για 5€ θα κάνω μια παραγγελία!

Με το καλό να παραλάβεις και τους άλλους δύο φακούς και να μας κάνεις και τα αντίστοιχα reviews 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Έχω διαβάσει το συγκεκριμένο τοπικ αρκετά και κατέληξα στην παραγγελία ενός φακού convoy s2 από το gearbest. Δεν έκανα όμως σωστά την παραγγελία με αποτέλεσμα ο φακός να είναι στην Ελλάδα από τα τέλη Νοεμβρίου και να λιμνάζει στα τελωνεία του Ελ. Βενιζέλος μέχρι σήμερα χωρίς κανείς να ξέρει πότε θα τον παραλάβω.

Έχω αποφασίσει να ξανακάνω παραγγελία αλλά θα ήθελα μια συμβουλή, αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει, ως προς το πώς θα κάνω σωστά την παραγγελία ώστε να έρθει ο φακός σε εύλογο χρονικό διαστημα. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Joventou είπε

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Έχω διαβάσει το συγκεκριμένο τοπικ αρκετά και κατέληξα στην παραγγελία ενός φακού convoy s2 από το gearbest. Δεν έκανα όμως σωστά την παραγγελία με αποτέλεσμα ο φακός να είναι στην Ελλάδα από τα τέλη Νοεμβρίου και να λιμνάζει στα τελωνεία του Ελ. Βενιζέλος μέχρι σήμερα χωρίς κανείς να ξέρει πότε θα τον παραλάβω.

Έχω αποφασίσει να ξανακάνω παραγγελία αλλά θα ήθελα μια συμβουλή, αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει, ως προς το πώς θα κάνω σωστά την παραγγελία ώστε να έρθει ο φακός σε εύλογο χρονικό διαστημα. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Ποιον τρόπο αποστολής επέλεξες; Ο s2 κοστίζει κάτω από 22€ και δεν περνάει τελωνείο εκτός και αν επέλεξες κάποια κούριερ.......με Belgium unregistered και με μεταφορικά συνήθως κάτω από 1€ σε 20 μέρες συνήθως έρχονται, εγώ αυτόν τον τρόπο επιλέγω από Gearbest ή και Belgium registered με 2€ και κάτι μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Επέλεξα sweden surface mail αλλά στην ίδια παραγγελία αναφέρει και sweden unregistered!!!! Τελικά βλέπω μέσω του tracking number πως βρίσκεται στο Ελ Βενιζέλος από τις 30.11.18.

Πήρα τλφ εναν εκτελωνιστή και μου λέει αυτό το trackin τα φέρνει ο ΕΛΤΑ στην ελλαδα. Πήρα στο  5ψηφιο του ΕΛΤΑ αλλά μου είπε η κυρία πως δεν υπάρχει ιχνηλασημοτητα σε όλα τα στάδια με τέτοιο tracking number !!!! Δηλαδή δεν υπάρχει εικόνα τι γίνεται και πότε και αν θα παραδοθεί! Και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω οπότε περιμένω ...και περιμένω!!!

Βασικά δεν με πειράζει να βάλω και μια νέα παραγγελία, αλλά δεν μου δίνει τις επιλογές που μου λες για belgium registered η unregistered.

Από αποθηκη, ο gearbest έχει τον convoy μόνο στην CN 099 που είναι στην κινα. Υπάρχει περίπτωση να βρω από αποθηκη Ευρώπης?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά!

Βλέπω ότι υπάρχουν τόσο η Belgium unregistered όσο και η Belgium registered, δες:

 

Screenshot_20190131-212147.png

Με 0,71€ μεταφορικά επέλεξε unregistered και θα έχεις και tracking number του τύπου LVS000.....00000 όπου μπορείς να παρακολουθείς το πακέτο (συνήθως) μέχρι και την είσοδο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xxaris είπε

Να'σαι καλά!

Βλέπω ότι υπάρχουν τόσο η Belgium unregistered όσο και η Belgium registered, δες:

Screenshot_20190131-212147.png

Με 0,71€ μεταφορικά επέλεξε unregistered και θα έχεις και tracking number του τύπου LVS000.....00000 όπου μπορείς να παρακολουθείς το πακέτο (συνήθως) μέχρι και την είσοδο στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ πολύ xxaris. Θα το δοκιμάσω να παραγγείλω και θα ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2019 στις 8:45 ΠΜ, Joventou είπε

Ευχαριστώ πολύ xxaris. Θα το δοκιμάσω να παραγγείλω και θα ενημερώσω. 

Στα ιδια χρηματα (σε προσφορα τωρα) θα προτεινα και τον blf a6!! Ενα διαμαντακι θα το χαρακτηριζα!

https://www.banggood.com/BLF-A6-XPL-1600LM-74modes-Non-anodized-EDC-LED-Flashlight-18650-p-998021.html?p=H320105094792201606N&utm_campaign=CouponsFromChina&utm_content=3312&ID=518106&cur_warehouse=CN

και με μπαταρια high drain μαζι https://www.banggood.com/BLF-A6-XPL-1600LM-74modes-EDC-LED-Flashlight-INR18650-30Q-Battery-p-1088818.html?rmmds=search&ID=518039&cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από ilias43
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ilias43 είπε

Τον τσίμπησα με την μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Τον τσίμπησα με την μπαταρία

Με το καλο να παραλαβεις!

Εχεις φορτιστη για 18650 φανταζομαι...

Aν οχι τσιμπας εναν ο οποιος εχει και ασφαλιστικο υπερφορτισης....https://www.banggood.com/LiitoKala-Lii-100-0_5A1A-Li-ion-Ni-MH-USB-Battery-Charger-p-1058806.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilias43 είπε

Με το καλο να παραλαβεις!

Εχεις φορτιστη για 18650 φανταζομαι...

Aν οχι τσιμπας εναν ο οποιος εχει και ασφαλιστικο υπερφορτισης....https://www.banggood.com/LiitoKala-Lii-100-0_5A1A-Li-ion-Ni-MH-USB-Battery-Charger-p-1058806.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Ευχαριστώ που με πρόλαβες γιατί δεν είχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...