Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής σκούπας.


Captn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/5/2020 στις 10:13 ΜΜ, rigo0sotirhs είπε

Εγω σκέφτομαι να αγοράσω αυτή χωρίς καλώδια

https://www.skroutz.gr/s/10295008/Hoover-Athen-Evo-ATV324LD.html

Σε κάποιο άλλο θέμα του insomnia, θυμάμαι κάποιος έγραφε ότι είναι η χειρότερη αγορά που έχει κάνει ποτέ αυτή που λες, οπότε ψάχτο αν θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα παιδιά .Ειχα μια ηλεκτρικη σκούπα καμια 30αρια χρονακια(πανω στο ανθος της ηλικιας της). Ηταν 1000w. Χτες αποφάσισε μετα απο τοσα χρόνια και ατελείωτη δουλειά να παραδώσει πνεύμα.

Καμία καλή πρόταση να κοιταξω καμια εως 150-200 ευρω;βλεπω τωρα όλες κυμαίνονται στα 550-850w .(υπάρχουν βεβαια και καποιες στα 900+ w αλλά ξεφεύγουν στην τιμή.

Εχω και ενα κοντοτριχο σκυλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ miele. Έχει κλείσει 20 χρόνια και πάει ακόμα χωρίς πρόβλημα.

Πρόσφατα πήραμε μια xiaomi deerma γιατί η γυναίκα μου κουράστηκε να σέρνει την σκούπα. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλά χουμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι. https://www.skroutz.gr/s/25339505/Deerma-DX700S-Ηλεκτρικό-Σκουπάκι-Χειρός-με-Κοντάρι-600W.html

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θέλει μάζεμα το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη συγκρίνεις τα Watt των παλιότερων, πλέον λόγω ρυθμίσεων της Ε.Ε. για εξοικονόμηση ενέργειας έχει αλλάξει ο σχεδιασμός ώστε να παράγουν παραπλήσια (αν όχι περισσότερη ισχύ) σε λιγότερα Watt.

Τώρα η Miele ίσως είναι η μόνη που δεν έχει ρίξει τα standards της όσο οι υπόλοιπες, αλλά δε θα στοιχημάτιζα για κανένα λόγο ότι αν πάρεις τωρινό μοντέλο θα βγάλει κι αυτό 30 χρόνια όπως γινόταν με τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 χρόνια σκούπα; Μπράβο! Από τις δικές μας γύρω στα 15 χρόνια πρέπει να ήταν μια Hoover που την στέλναμε κάθε τόσο στο service και πληρώναμε γιατί μπλόκαρε ένα αυτόματο σύστημα που σου μιλούσε με αυτόματο μήνυμα. 

Έχουμε δοκιμάσει διάφορες μάρκες από τότε. Η AEG μας βγήκε καλύτερη με αντοχή γύρω στα 5 έτη, υπέστη βλάβη μετά από δική μας αμέλεια αλλιώς θα άντεχε περισσότερο. Μια άλλη ίδιας μάρκας κάηκε στην 2ετια, την φτιάξαμε και χάλασε πάλι σε 1 έτος. 

Μία zanusi, και κατι κινεζικές φασόν της κακιάς ώρας απλά μακριά, έχουμε πάρει και τέτοιες κάκιστης ποιότητας, σαπακια κανονικά. 

Τώρα έχουμε μια Hoover 3ετιας που δουλεύει σχεδόν καθημερινά απροβληματιστα. 

Οι οικιακές σκούπες πλέον έχουν 700W ισχύ, πριν 10 χρόνια γύρω στα 1000W και πριν 15-20 χρόνια 1500-2000W. Έχει βελτιωθεί σημαντικά. 

Να κοιτάξεις την απόδοση των φίλτρων όσων αφορά την σκόνη, να υπάρχει φίλτρο HEPA, ορισμένα φθηνά μοντέλα ουσιαστικά ρουφάνε την σκόνη και στην πετάνε από το άλλο μέρος λογω κακού φίλτρου, τα φίλτρα έχουνε κλασεις και κατηγορίες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια Miele C2 Compact, πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις λάθος αν πας σε μοντέλο της, βγάζει ακόμα πολύ καλές σκούπες. 👍

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρατησε 30 χρονια δωσε κανα πενηνταρι 70αρι κ εισαι τζετ..

ακομη πιο τολμηρο να αγορασεις καμια απο αγγελιες , αλλα λογω αναβαθμισης ή επειδη καποιος μετακομιζει κλπ

οχι επειδη βγηκε μαπέ κλπ

χωρις σακουλα αξιζει γιατι μπορει να ρουφαει κ βρεμενα κ να ειναι πιο βολικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις κάτι πράματα, μόλις την περασμένη βδομάδα αγόρασα μια Miele complete C3 powerline Allergy για να αντικαταστήσω την Bosch που είχα 16 χρόνια. Το μόνο μέχρι στιγμής παράπονο ότι το κοντάρι μου φαίνεται λίγο βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

 

έχει κάποιος την επαναφορτιζόμενη σκούπα του lidl?

https://www.lidl-hellas.gr/p/silvercrest-epanafortizomeni-skoypa-cyclone/p10031703?pageId=10039617&tabCode=Current_Sales_Week

Σκέφτομαι να την αγοράσω, δεν έχω και πολλές απαιτήσεις να βασικά θέλω να κάνει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 8:43 ΜΜ, glib είπε

Καλησπέρα,

 

έχει κάποιος την επαναφορτιζόμενη σκούπα του lidl?

https://www.lidl-hellas.gr/p/silvercrest-epanafortizomeni-skoypa-cyclone/p10031703?pageId=10039617&tabCode=Current_Sales_Week

Σκέφτομαι να την αγοράσω, δεν έχω και πολλές απαιτήσεις να βασικά θέλω να κάνει..

 

Γιατι θελεις επαναφορτιζομενη ? Δεν εχεις ρευμα εκει που θα σκουπιζεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...