Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής σκούπας.


Captn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ΄έχω προτιμήσει και δεν με απογοήτευσε

https://www.skroutz.gr/s/16098159/Dirt-Devil-DD7276-1.html

Γερμανός κατασκευαστής και πουλιέται και amazon. H κόκκινη βερσιον δεν εχει το πελμα με το περιστρεφόμενο βουρτσακι αλλα το βρίσκεις και ξεχωριστά (το ιδιο ισχύει για όλες σχεδον τις σκούπες)

https://www.dirtdevil.de/staubsauger-mit-beutel/rebel76

https://www.amazon.de/dp/B072JK2P7M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαινω μιας και βρισκομαι σε παρομοια κατασταση. 3 σκυλια και 2 ανθρωποι (να τα υπηρετουν :rolleyes:) και γινεται της τριχας το καγκελο. 

Εμεις εχουμε εγκαταλειψει καιρο τωρα τις "συμβατικες" οικιακες σκουπες και ειχαμε για καμια 10ετια την Nilfisk multi II 22 η οποια παρεδωσε πνευμα φετος και την αντικαταστησαμε με την Karcher WD5 η οποια φαινεται ακομα καλυτερη. Τεραστια δυναμη και χωρητικοτητα, πλενομενο φιλτρο, μεγαλο καλωδιο κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dazed είπε

Σε καταλαβαινω μιας και βρισκομαι σε παρομοια κατασταση. 3 σκυλια και 2 ανθρωποι (να τα υπηρετουν :rolleyes:) και γινεται της τριχας το καγκελο. 

Εμεις εχουμε εγκαταλειψει καιρο τωρα τις "συμβατικες" οικιακες σκουπες και ειχαμε για καμια 10ετια την Nilfisk multi II 22 η οποια παρεδωσε πνευμα φετος και την αντικαταστησαμε με την Karcher WD5 η οποια φαινεται ακομα καλυτερη. Τεραστια δυναμη και χωρητικοτητα, πλενομενο φιλτρο, μεγαλο καλωδιο κ.α.

Εντυπωσιακή φαίνεται, κρίμα που είναι βέβαια τόσο ογκώδης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εντυπωσιακή φαίνεται, κρίμα που είναι βέβαια τόσο ογκώδης.

Ειναι ογκωδης οντως, αλλα με τοση τριχα δεν υπαρχει αλλη λυση, αλλως θα γεμιζαν οι σακουλες καθε 20 μερες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το γνωριζα το θεμα αλλα επειδη το ανεφερε ο φιλος korean ειδα οτι πωλειται και ξεχωριστα πελμα τυπου turbo brush για τριχες ζωων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις.

Επειδή ξέχασα να προσθέσω στο αρχικό ποστ μερικά πράγματα θα τα προσθέσω εδώ. Το Budget είναι 120-250. Θέλω να πάρω μια σκούπα και να την κρατήσω χρόνια. Ιδανικά όσο κράτησα και την προηγούμενη αν και δεν πιστεύω να βγάλει τόσο καιρό. Για τον φίλο που μου πρότεινε την karcher, παρότι φαίνεται καλή περίπτωση δεν θα μπορούσα να την αγοράσω λόγω του περιορισμένου χώρου που διαθέτω.

Η juro pro που ακούστηκε μπορεί να είναι καλή αλλά θέλω να πάρω μια από τα μεγάλα ονόματα για να έχω ανταλλακτικά σε βάθος χρόνου.

Χαλιά δεν βάζουμε εδώ και χρόνια παρά μόνο μοκέτες .

Έχω ακούσει ότι η κορυφαία σε ποιότητα και υποστήριξη είναι η Miele χωρίς όμως να έχω εμπειρία. Ίσως κάποιος κάτοχος να μας διαφωτίσει

Επεξ/σία από CaMp3on
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Miele είναι κορυφαία γιατί είναι overengineered και όταν λέει πχ αθόρυβη, είναι όντως κανονικότατα αθόρυβη και όχι στο περίπου.
Μη νομίζεις όμως ότι δεν υπάρχουν αξιόλογες εναλλακτικές και ίσως σε καλύτερα χρήματα, ούτε ότι δεν έχει και η Miele τα λεμόνια της ή ότι με τη Miele θα κάνεις το καλύτερο σκούπισμα που έχει δει ποτέ σου..
Επίσης άλλη η φτηνή σειρά της Miele και άλλη η ακριβή, σε όλες όμως τα ανταλλακτικά είναι κορυφαία σε τιμές.

Μερικες πρόχειρες συμβουλές:

ΚΟΣΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ

Τα αναλώσιμα στις σκούπες είναι δύο ειδών: (1) αναλώσιμες σακούλες, (2) αναλώσιμα φίλτρα

Υπάρχουν σκούπες που δε θέλουν αναλώσιμα.
Αυτές θα έχουν σωρευτικά:
Α -  είτε πλενόμενες υφασμάτινες σακούλες, είτε κάδο
ΚΑΙ
Β - πλενόμενα φίλτρα
Με αυτό θέλω να πω ότι υπάρχουν σκούπες με κάδο που χρειάζονται έξοδα συντήρησης γιατί έχουν αναλώσιμα μη πλενόμενα φίλτρα
και σκούπες χωρίς κάδο που δεν έχουν έξοδα αντικατάστασης της σακούλας γιατί είναι πλενόμενη υφασμάτινη.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ

Οι σκούπες με σακούλα δε χρειάζονται συστάσεις. Η ίδια η σακούλα λειτουργεί σαν ένα φίλτρο για τις βρωμιές και τη σκόνη που αναρροφάται και έχει μεγάλη επιφάνεια που σημαίνει ότι δε στομώνει εύκολα.

Στις σκούπες με κάδο, το πρώτο φίλτρο που υπάρχει έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια σε σχέση με οποιαδήποτε σακούλα σκούπας, και επομένως έχει μεγαλύτερη σημασία. Οι κατασκευαστές σκούπας υιοθετούν διαφορετικές λύσεις για να μη στομώνει το φίλτρο αυτό: μονοκυκλωνικές τεχνολογίες, πολυκυκλωνικές τεχνολογίες και τοποθέτηση του φίλτρου πάνω από τον κάδο σε σημείο που να μην έρχεται σε άμεση επαφή με τα σκουπίδια.

ΑΠΟΔΟΣΗ

Επειδή τα μοτέρ έχουν γίνει λιγότερο ενεργοβόρα, υπάρχει κίνδυνος κάποια από αυτά να μην έχουν ικανή στην πράξη δύναμη απορρόφησης, τόσο καινούρια που είναι όσο και σε βάθος χρόνου. Αν και οι πινακίδες ενεργειακής απόδοσης έχουν παροπλιστεί για νομικούς-τυπικούς λόγους όπως έγραψα παραπάνω, εγώ θα συμβούλευα ως μάλλον πιο ασφαλή επιλογή την αγορά μιας σκούπας που έχει Α απόδοση σε πάτωμα και μαζί Α απόδοση σε χαλιά ακόμα κι αν δεν προτίθεται κάποιος να κάνει χρήση σε χαλιά. Περισσότερο ως ενδεικτική για μια πραγματική δύναμη απορρόφησης σε λογικό βάθος χρόνου. Υπ' όψιν, οι νέες σκούπες με αυτά τα μοτέρ των ελάχιστων Watt ίσως είναι πιο επίφοβες σε πτώση της απορροφητκότητας μετά από κάποια χρήση.

ΑΞΕΣΟΥΑΡ

Τα εξσουάρ της σκούπας τα αγοράζεις πακέτο μέσα στην καινούρια σκούπα και σου βγαίνουν φτηνότερα. Αλλά τα αγοράζεις και αργότερα έξτρα. Για τρίχες από κατοικίδια, θες ακροφύσια τύπου "turbo brush".

Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Miele την σειρά Complete C3. ΑΘόρυβη και δυνατή. Ανταλλακτικά βγάζει προσφορές η ίδια η miele (20 σακούλες μαζί με φίλτρα στα 20€- καλή τιμή)

Την προηγούμενη εβδομάδα έγινε αγορά της Siemens VSP3AAAA1 στα 139,90 €. Επίσης δυνατή, όχι καμία τεράστια διαφορά στον θόρυβο σε σχέση με την Miele που να λες πω πω θόρυβο που κάνει, έχει λαβή στο κοντάρι το οποίο προεκτείνεται και κλειδώνει (δεν είναι χωνευτό στο πέλμα και στον σπιράλ σωλήνα- αιτία που μετά από κάποια χρόνια χρήσης χαλαρώνει και έχεις πρόβλημα), έχει μεγάλο καλώδιο 11 μέτρα, με φίλτρα κλπ. Με ενόχλησαν τα ανταλλακτικά (σακούλες) που δίνει πακέτο 4 με 13 €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με Miele, αγόρασα πριν ενάμιση χρόνο νομίζω μια C2 compact. Είναι αρκετά αθόρυβη και ως τώρα δουλεύει μια χαρά, αλλά δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις στο σπίτι (κατοικίδια, μεγάλα χαλιά κλπ).

Με δεδομένη την χρήση που κάνω, ελπίζω να μου κρατήσει αρκετά χρόνια. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας, έχει κάποιος αγοράσει την επαναφορτιζόμενη σκούπα στερεων και υγρών του lidl? Αξίζει? Λέει οτι διαρκεί για 20 λεπτά μόνο, είναι αρκετά? Με ενδιαφέρει κυρίως για τα υγρά, να τρίψω το πάτωμα και μετά να χρησιμοποιώ την σκούπα να μαζεύω τα νερά και σαπούνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/3/2020 στις 11:55 ΠΜ, KoreanW είπε

H Miele είναι κορυφαία γιατί είναι overengineered και όταν λέει πχ αθόρυβη, είναι όντως κανονικότατα αθόρυβη και όχι στο περίπου.
Μη νομίζεις όμως ότι δεν υπάρχουν αξιόλογες εναλλακτικές και ίσως σε καλύτερα χρήματα, ούτε ότι δεν έχει και η Miele τα λεμόνια της ή ότι με τη Miele θα κάνεις το καλύτερο σκούπισμα που έχει δει ποτέ σου..
Επίσης άλλη η φτηνή σειρά της Miele και άλλη η ακριβή, σε όλες όμως τα ανταλλακτικά είναι κορυφαία σε τιμές.

Μερικες πρόχειρες συμβουλές:

ΚΟΣΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ

Τα αναλώσιμα στις σκούπες είναι δύο ειδών: (1) αναλώσιμες σακούλες, (2) αναλώσιμα φίλτρα

Υπάρχουν σκούπες που δε θέλουν αναλώσιμα.
Αυτές θα έχουν σωρευτικά:
Α -  είτε πλενόμενες υφασμάτινες σακούλες, είτε κάδο
ΚΑΙ
Β - πλενόμενα φίλτρα
Με αυτό θέλω να πω ότι υπάρχουν σκούπες με κάδο που χρειάζονται έξοδα συντήρησης γιατί έχουν αναλώσιμα μη πλενόμενα φίλτρα
και σκούπες χωρίς κάδο που δεν έχουν έξοδα αντικατάστασης της σακούλας γιατί είναι πλενόμενη υφασμάτινη.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ

Οι σκούπες με σακούλα δε χρειάζονται συστάσεις. Η ίδια η σακούλα λειτουργεί σαν ένα φίλτρο για τις βρωμιές και τη σκόνη που αναρροφάται και έχει μεγάλη επιφάνεια που σημαίνει ότι δε στομώνει εύκολα.

Στις σκούπες με κάδο, το πρώτο φίλτρο που υπάρχει έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια σε σχέση με οποιαδήποτε σακούλα σκούπας, και επομένως έχει μεγαλύτερη σημασία. Οι κατασκευαστές σκούπας υιοθετούν διαφορετικές λύσεις για να μη στομώνει το φίλτρο αυτό: μονοκυκλωνικές τεχνολογίες, πολυκυκλωνικές τεχνολογίες και τοποθέτηση του φίλτρου πάνω από τον κάδο σε σημείο που να μην έρχεται σε άμεση επαφή με τα σκουπίδια.

ΑΠΟΔΟΣΗ

Επειδή τα μοτέρ έχουν γίνει λιγότερο ενεργοβόρα, υπάρχει κίνδυνος κάποια από αυτά να μην έχουν ικανή στην πράξη δύναμη απορρόφησης, τόσο καινούρια που είναι όσο και σε βάθος χρόνου. Αν και οι πινακίδες ενεργειακής απόδοσης έχουν παροπλιστεί για νομικούς-τυπικούς λόγους όπως έγραψα παραπάνω, εγώ θα συμβούλευα ως μάλλον πιο ασφαλή επιλογή την αγορά μιας σκούπας που έχει Α απόδοση σε πάτωμα και μαζί Α απόδοση σε χαλιά ακόμα κι αν δεν προτίθεται κάποιος να κάνει χρήση σε χαλιά. Περισσότερο ως ενδεικτική για μια πραγματική δύναμη απορρόφησης σε λογικό βάθος χρόνου. Υπ' όψιν, οι νέες σκούπες με αυτά τα μοτέρ των ελάχιστων Watt ίσως είναι πιο επίφοβες σε πτώση της απορροφητκότητας μετά από κάποια χρήση.

ΑΞΕΣΟΥΑΡ

Τα εξσουάρ της σκούπας τα αγοράζεις πακέτο μέσα στην καινούρια σκούπα και σου βγαίνουν φτηνότερα. Αλλά τα αγοράζεις και αργότερα έξτρα. Για τρίχες από κατοικίδια, θες ακροφύσια τύπου "turbo brush".

Ελπίζω να βοήθησα.

καλησπερα 

θα ηθελα την γνωμη σου για σκουπα stick μιας και ο χωρος στο σπιτι ειναι πολυ μικρός

AEG CX8-2-80DB ή Rowenta Extreme Silence RH8971WO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρέπει να αδειάζεις τον κάδο σε αυτές που δεν έχουν σακούλα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τη αιώρηση και διάχυση της σκόνης στο χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/15841960/Bosch-BZGL2A312.html

Αυτή έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος για τα χρήματα. Εχει και 10 χρόνια εγγύηση το μοτερ.

Στα θετικά ότι δεν έχει πολλά κρυφά έξοδα, δηλαδή  αναλώσιμα και φίλτρα που θέλουν αλλαγή.  

Προσοχή σε αυτό γιατί πολλές σκούπες χωρίς σακούλα θέλουν αγορά φίλτρων. Η bosch έχει δύο φίλτρα, το ένα πλένεται κάθε 12Μ το άλλο κάθε 24Μ σύμφωνα με τις οδηγίες, χωρίς να χρειάζονται αλλαγή. 

Επίσης παρά το μικρό της μέγεθος έχει πολύ μεγάλη σακούλα, η οποία δεν είναι και πολύ ακριβή.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρω αυτήν εδώ: https://www.skroutz.gr/s/13471512/AEG-LX7-2-EB-P.html?from=best_picks#reviews, αν και οι αξιολογήσεις δε λένε πάντα την αλήθεια.

Βλέπω ότι τα φίλτρα είναι πλενόμενα, οπότε θεωρητικά δε φαίνεται να υπάρχουν κρυφά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...