Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής σκούπας.


Captn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Τα τελευταία 15 χρόνια είχαμε στο σπίτι μια Bosch ηλεκτρική σκούπα και παρέδωσε πνεύμα. (Μάλλον από αμέλεια μας)

Μπαίνω στο skoυrtz να πάρω μια γνώμη για καινούρια, αλλά βλέπω ότι ενώ έχουν και καλά βαθμολογία Α σε απορροφητικότητα, ο κόσμος σχολιάζει από κάτω "δεν ρουφάει"

Επίσης αυτή η σκούπα που είχαμε ήταν 2000W και την είχαμε πάρει κοντά στα 200 ευρώ. Τώρα η σημερινές είναι πολύ λιγότερα σε παραπλήσια τιμή.

Τι μου προτείνετε εσείς; Κάθε βοήθεια δεκτή.

Επεξ/σία από Nintendo1889
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η απόδοση σε Watt/κατανάλωση που βλέπεις έχει αλλάξει λόγω κανονισμού της ΕΕ.

Από το 2017 έχουν απαγορευτεί οι σκούπες άνω των 900W.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αποδίδουν χειρότερα από τις παλιές.

Προσωπικά έχω μία Siemens Q8 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Από το 2017 έχουν απαγορευτεί οι σκούπες άνω των 900W

Για ποιο λόγο έγινε αυτό? :huh:

Και πως κατάφεραν την αντισταθμίσουν την απορρόφηση (αν το έκαναν) και αν το έκαναν γιατί δεν το είχαν κάνει νωρίτερα από μόνες τους οι εταιρείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Για ποιο λόγο έγινε αυτό? :huh:

Και πως κατάφεραν την αντισταθμίσουν την απορρόφηση (αν το έκαναν) και αν το έκαναν γιατί δεν το είχαν κάνει νωρίτερα από μόνες τους οι εταιρείες;

για λόγους οικολογίας-περιβάλλοντος κλπ. Παρόλα αυτά η καινούργια bosch που πήρα (600W) μου φαίνεται πιο ισχυρή από την παλιά siemens 2500 watt!

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος:

https://www.skroutz.gr/s/15841960/Bosch-BZGL2A312.html

Παρόλα αυτά σίγουρα θα υπάρχουν και πιο καλές στα 100+ ευρώ. Η πιο πάνω hoover είναι πιο απορροφητική (Α κλάση).

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Για ποιο λόγο έγινε αυτό? :huh:

Και πως κατάφεραν την αντισταθμίσουν την απορρόφηση (αν το έκαναν) και αν το έκαναν γιατί δεν το είχαν κάνει νωρίτερα από μόνες τους οι εταιρείες;

Όπως λέει και ο Judas, για περιβαλλοντικούς λόγους και στα πλαίσια οδηγίας της ΕΕ.

Με αλλαγές στο σχεδιασμό φαντάζομαι, χρήση τουρμπινών κ.λπ..

Δεν το είχαν κάνει λογικά επειδή δε γίνονται όλα μέσα σε μία μέρα, ενδεχομένως και επειδή σε ένα βαθμό χρησιμοποιούσαν την ονομαστική ισχύ ως διαφήμιση.

Εντάξει τώρα, το να καίει η σκούπα 2.5KWh, περισσότερο από μια κουζίνα, ήταν τραγικό.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς watt. Να κοιτάς αξιολόγηση και μάρκα.

Αφού δίνεις που δίνεις 200 ευρώ, δώσε 260 για να πάρεις την καλύτερη σκούπα που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά για οικιακή χρήση. Είναι σα να λειτουργείς επαγγελματικού τύπου μηχάνημα, αποπνέει μία τρομερή ποιότητα και ισχύ.

Aλλιώς πας στο απόλυτο vfm, με πολύ καλή απόδοση παντού, γερμανική ποιότητα και αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω ανεπιφυλακτα αυτην

εχω το προηγουμενο μοντελο της 4 χρονια τωρα, απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. σουπερ απορροφητικη και εντελως αθορυβη, μπορεις να βαλεις στις 3 το βραδυ και να μη καταλαβει κανεις τιποτα. σα να ανοιγεις τον απορροφητηρα της κουζινας. πιστεψε με, αυτο το τελευταιο θα το εκτιμησετε παρα πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές όμως δεν κάνει θόρυβο μόνο το μοτέρ της σκούπας, αλλά και το πέλμα στο δάπεδο.

Νταξ, αν έχεις χάλι κάτω ΟΚ. Αλλά σε εντελώς λεία επιφάνεια όπως μάρμαρο, έτσι όπως βεντουζώνει το πέλμα λόγω δύναμης, μπορεί να γίνει πολύ πιο ενοχλητική από την ίδια τη σκούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/10/2019 στις 3:20 ΠΜ, czarjuly είπε

Εγω εχω παρει μια hoover telios και δε μπορεις να την ξεκολλησεις απο το χαλι απο το ρουφηγμα σου την συστηνω ανεπιφυλακτα

Έχω κι εγώ την Hoover Telios και η γυναίκα μου είναι μέσα στη γκρίνια διότι κολλάει στο πάτωμα και δε μπορεί να τη σύρει εύκολα.  Τα χαλιά προτιμάει να τα τινάξει, παρά να τα σκουπίσει.  Λέει δηλαδή ότι δεν έχει τη δύναμη να τραβήξει τα σκουπίδια, αλλά είναι τόσο δυνατή που κολλάει στο πάτωμα.  Και ναι της έδειξα πως να μειώνει την ένταση στο ρούφηγμα. 

Εσύ που την ξέρεις τη σκούπα, έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω κι εγώ να πάρω σκούπα, γνωρίζει κανείς τι σημαίνουν τα... γράμματα στα ταμπελάκια; 

Π.χ η μία σκούπα σε χαλί έχει "Α", η άλλη "C". Τι πάει να πει Α και C; Πόσο πιο δυνατό (ή αποδοτικό) είναι το Α από το C; Αφορά δύναμη απορρόφησης, ή μόνο απόδοση; Υπάρχει κάποιο έγγραφο που να λέει τι είναι τι, ή έστω κάπου να μπορώ να βρω σωστές - κατανοητές - τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2019 στις 12:16 ΠΜ, Nintendo1889 είπε

Τι μου προτείνετε εσείς; Κάθε βοήθεια δεκτή.

 Αν δεν έχεις πάρει ακόμα πήγαινε εδώ

http://www.pekam-co.gr/

επαγγελματικές σκούπες , να σου πω πως στο σπίτι έχουμε μια σκούπα 20 χρόνια η οποία ρουφάει ότι θέλεις με πολύ δύναμη , της έκανα ένα Service πριν 5 χρόνια , συνεχίζει για να φθάσει τα 30 έτη B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bobptz είπε

Έχω κι εγώ την Hoover Telios και η γυναίκα μου είναι μέσα στη γκρίνια διότι κολλάει στο πάτωμα και δε μπορεί να τη σύρει εύκολα.  Τα χαλιά προτιμάει να τα τινάξει, παρά να τα σκουπίσει.  Λέει δηλαδή ότι δεν έχει τη δύναμη να τραβήξει τα σκουπίδια, αλλά είναι τόσο δυνατή που κολλάει στο πάτωμα.  Και ναι της έδειξα πως να μειώνει την ένταση στο ρούφηγμα. 

Εσύ που την ξέρεις τη σκούπα, έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο σε αυτό?

Δεν τη χρησιμοποιω εγω τη χρησιμοποει η μανα μου αλλα εχει μεινει πολυ ευχαριστημενη

Απο οτι την ρωτησα ή ρυθμιζει την ενταση στο ρουφηγμα ή βαζει καποιο αλλο πελμα απο αυτα που ειχε η συσκευασια μεσα για να μην της κολλαει

Προβλημα να μην τραβαει τα σκουπιδακια δεν μου εχει αναφερει και σημειωτεον εχω γατο μεσα στο σπιτι

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεινε  μακρια απο philips.

Ειχα παρει πριν 6 χρονια ακριβο μοντελο . (Philips Animal)

Ευτυχως με ειχε φωτησει ο Θεος και ειχα βαλει extra εγγυηση.

3 φορες την εκανα αντικατασταση.

Τωρα παρεδωσε παλι πνευμα.. 

Ειμαι αναμεσα σε AEG LX7-2-EB-P και Hoover telios.

Με μπερδεψαν οι κριτικες για την hoover.. 18 αρνητικες στο skroutz ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...