Προς το περιεχόμενο

Κεμεα security


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εγώ πάντως έχω αλλάξει 3 εταιρίες μέσα σε 8-9,μήνες και είναι είμαι έτοιμος να παραιτηθώ πάλι με το που βρω άλλη εταιρία.

Και στις 3 εταιρίες 3 πόστα το 1 χειρότερο απο το άλλο.Ημουν άτυχος.Με έχουν έξω αυτή την στιγμή στο κρύο όρθιο.Δεν θα σταματήσω να ψάχνω μέχρι να βρω κάτι ανθρώπινο,είναι ψυχοφθόρο γιατί μπαίνω στην ίδια διαδικασία,αλλά εφόσον δεν αξίζει έτσι πρέπει.Το καλοκαίρι με είχαν στον ήλιο,τα είδα όλα.Δεν υπάρχει κάτι θετικό εδώ που είμαι για να με κρατήσει.Αυστηρά,το πρόγραμμα συνεχώς χαλάει γιατί άλλος παραιτείται,άλλος αρρωσταίνει κλπ.7 η 9 η και 12 ημέρες συνεχόμενες βάρδιες.Οχι κινητό,οχι τσιγάρο κλπ.Στρατός φάση.Εχει πόστα κοντά στο σπίτι μου και με στέλνει σε 1 απο τα χειρότερα πόστα.

Οσο για τους "συναδέλφους" οι μισοί είναι βολεμένοι φιλαράκια του αρχιφύλακα μέσα στην ζέστη τον χειμώνα και στο AC το καλοκαίρι και οι άλλοι μισοί τρώμε πίκρα έξω.

Παραιτείται 1 φέρνουν άλλον,αν πχ δεν έρθεις σε 1 βάρδια σε εκδικούνται.Σε στέλνουν από δω και απο 'κεί.Αν ζητήσεις αλλαγή πόστου σε παραμυθιάζουν και δεν σε αλλάζουν.

Ψάχνουν για άτομα με ανάγκη που να τα ανέχονται όλα.Ανακύκλωση.

Πέρασα απο μεγάλες και απο μικρές εταιρίες,η διαφορά είναι οτι οι μικρές σε υπολογίζουν λίγο γιατί έχουν περισσότερο ανάγκη και δεν βρίσκουν εύκολα άτομα όπως οι μεγάλες πολυεθνικές που βάζουν αγγελία και τρέχουν όλοι.Και οτι έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν στην ώρα πρέπει.

Κατά τα άλλα τα ίδια.Στα καλά πόστα έχουν τους γνωστούς.Είμαι σε αυτή την δουλειά κάπου 6 χρόνια και δεν έχω πάρει ποτέ άδεια Χριστούγεννα,Πάσχα η καλοκαίρι ούτε 1 ημέρα.Πάντα τους υπόλοιπους μήνες.

Αυτή η κωλοδουλειά χρειάζεται καλές ψυχολογικές αντοχές και έχεις να αντιμετωπίσεις καταστάσεις ρουφιανιάς.

Είμαι απο αυτούς που στην αρχή κάνω υπομονή και μόλις "φορτώσω" τους τα λέω.Αν δεν αντιδρούσα σε μερικές περιπτώσεις θα έτρωγα ακόμα πιο πολύ χώσιμο.Οπως έκοψα τον αέρα σε 2-3 εξυπνάκηδες γιατί τους μιλούσα και τους φερόμουν με σεβασμό χωρίς ειρωνείες σε αντίθεση με αυτούς.Μόλις αντιληφθούν αδύναμα σημεία σου το εκμεταλλεύονται.

Οσοι μπορείτε να αποφύγετε αυτή την δουλειά,οποιαδήποτε άλλη δουλειά έχει πιο ανθρώπινα ωράρια και συνθήκες.Να είχε χρήματα παραπάνω να πω εντάξει.Με βράδια,Κυριακές αργίες κλπ με το ζόρι 600€,στην καλύτερη περίπτωση 650€.Με όλα τα νόμιμα.Αν μπλέξεις με εταιρία που δεν τα πληρώνει όλα την έκατσες.

Πολύ καλή η περιγραφή της εμπειρίας σου, αλλά αν βγάλουμε τον ρολο της εργασίας περιγράφεις την πλειοψηφία της ιδιωτικής εργασίας στην Ελλάδα του 2018-9

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, isay είπε

Πολύ καλή η περιγραφή της εμπειρίας σου, αλλά αν βγάλουμε τον ρολο της εργασίας περιγράφεις την πλειοψηφία της ιδιωτικής εργασίας στην Ελλάδα του 2018-9

Ναι,σωστά.Υπάρχουν και άλλες δουλειές που σε τρέχουν,σε προσβάλουν και δεν πληρώνουν δώρα η άδειες η ένσημα.Με σωματική κούραση.

Εκμεταλλεύονται την ανάγκη του κόσμου.

Χωρίς γνωριμία δουλειά σωστή δεν βρίσκεις,ακόμα και αν έχεις παραπάνω γνώσεις η εμπειρία απο κάποιον άλλον με γνωριμία.

Η μισή Ελλάδα έχει γίνει security και η άλλη μισή delivery.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρόνια στον τουρισμό δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδυ με κανα 2ωρο ξεκούραση μόνο και χωρίς ρεπό όλη τη σεζόν. Τουλάχιστον τα χρήματα παλιότερα ήταν καλά, τώρα είναι στο ίδιο επίπεδο όπως παντού. Είναι δυστυχώς η κατάσταση στην οποία ζούμε και ο εργαζόμενος δεν έχει κανένα δικαίωμα και βασιλεύουν τα βύσματα και οι ρουφιάνοι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nekrozontanos είπε

10 χρόνια στον τουρισμό δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδυ με κανα 2ωρο ξεκούραση μόνο και χωρίς ρεπό όλη τη σεζόν. Τουλάχιστον τα χρήματα παλιότερα ήταν καλά, τώρα είναι στο ίδιο επίπεδο όπως παντού. Είναι δυστυχώς η κατάσταση στην οποία ζούμε και ο εργαζόμενος δεν έχει κανένα δικαίωμα και βασιλεύουν τα βύσματα και οι ρουφιάνοι.

Σεζόν μάλλον εννοείς που έχει full δουλειά.Απο Απρίλιο-Μάιο έως και Σεπτέμβριο.Απ'ότι έχω ακούσει έχει σχετικά καλά χρήματα,1000-1200€ αλλά 12ωρο χωρίς ρεπό.Κάποιοι προσφέρουν και σπίτι,ανάλογα την συμφωνία.Κάποιοι όμως δε τηρούν τα συμφωνηθέντα.

Πλέον δίνουν λιγότερα χρήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Σεζόν μάλλον εννοείς που έχει full δουλειά.Απο Απρίλιο-Μάιο έως και Σεπτέμβριο.Απ'ότι έχω ακούσει έχει σχετικά καλά χρήματα,1000-1200€ αλλά 12ωρο χωρίς ρεπό.Κάποιοι προσφέρουν και σπίτι,ανάλογα την συμφωνία.Κάποιοι όμως δε τηρούν τα συμφωνηθέντα.

Πλέον δίνουν λιγότερα χρήματα;

Η σεζόν εδώ είναι από Απρίλιο μέχρι αρχές Οκτωβρίου και οι μισθοί από 700-800 ευρώ περίπου, έχω ακούσει και χειρότερα αλλά είναι εξαιρέσεις. Ρεπό και ωράρια τα ξεχνάς, δεν υπάρχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekrozontanos είπε

Η σεζόν εδώ είναι από Απρίλιο μέχρι αρχές Οκτωβρίου και οι μισθοί από 700-800 ευρώ περίπου, έχω ακούσει και χειρότερα αλλά είναι εξαιρέσεις. Ρεπό και ωράρια τα ξεχνάς, δεν υπάρχουν. 

12ώρεςx30ημέρες=360 ώρες,800:360=2.22/ώρα  Με 700€ βγαίνει 1.94€/ώρα.Δεν αξίζει με αυτή την κούραση.Ακόμα και για το θέμα security του μιλάμε δίνουν 2.70€-2,90€/ώρα εκτός τις προσαυξήσεις.

Είσαι σε νησί και αναγκαστικά δεν βρίσκεις κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

12ώρεςx30ημέρες=360 ώρες,800:360=2.22/ώρα  Με 700€ βγαίνει 1.94€/ώρα.Δεν αξίζει με αυτή την κούραση.Ακόμα και για το θέμα security του μιλάμε δίνουν 2.70€-2,90€/ώρα εκτός τις προσαυξήσεις.

Είσαι σε νησί και αναγκαστικά δεν βρίσκεις κάτι άλλο;

Μονάχα παλιά άξιζε η δουλειά, έπαιρνες και επίδομα ανεργίας ένα εξάμηνο, τώρα μόνο 3 μήνες. Είμαι σε νησί και από δουλειές τραγικά τα πράγματα...

Φίλος μου που ζει Φρανκφούρτη πάντως μου λέει οι σεκιουριτάδες ξεκινάνε από τα 1400€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γνωριζει καποιος ποσο ειναι το μινιμουμ της προυπηρεσιας που χρειαζεται ωστε να δωσεις την πιστοποιηση χωρις ομως να παρακολουθησεις τις 105 ωρες; Δεν αναγραφει πουθενα το οριο συν οτι στα τηλεφωνα δεν μου απαντανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επιπροσθέτως, αν υπάρχουν πιο έμπειροι που θέλουν να πούνε παραπάνω πράματα για την διαδικασία και γενικά για την επόμενη περίοδο(Γενάρη λογικά) Είναι ευπρόσδεκτοι. 
Πχ πόσο καιρό παίρνει σήμερα η όλη διαδικασία? Από τη στιγμή που δίνεις εξετάσεις μέχρι να πάρεις την άδεια στο χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινεις γραπτα πρωτα  με αριστα το 100. οι πρωτες ερωτησεις πιανουν 5 μοναδες και παει κλιμακωτα . Οι τελευταιες πιανουν 12 .

Θελει καλο διαβασμα 2 βδομαδες πριν να εχεις ξεκινησει γιατι αν το αφησεις τελευταια βδομαδα θα σου καει το μυαλο.

Μετα δινεις προφορικα  3 ατομα θα ειστε και θα εχει μεσα 1 αστυνομικο 1 δικηγορο και 1 πυροσβεστη.

θα σας κανουν ερωτησεις να δουν πρωτα τι χαρακτηρες ειστε  και μετα ερωτησεις σεναριου τι κανεις σε καθε συμβαν.

Μετα απο κανα μηνα περιπου θα βγουν τα αποτελεσματα στο σαιτ του κεμεα. θα ειδοποιησουν ποτε και που θα παρετε το πτυχειο και μετα πατε αυτο και δικαιολογητικα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης και περιμενεις αλλες 20-30 μερες εως να σου εκδωσουν την αδεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2019 στις 9:48 ΜΜ, okeanos111 είπε

Ξερει καποιος αν ληγει αυτη η αδεια που αποκτας μεσω ΚΕΜΕΑ; 

Η πιστοποίηση από το ΚΕΜΕΑ δεν λήγει αλλά η άδεια εργασίας από την αστυνομία θέλει ανανέωση κάθε πέντε χρόνια.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...