Προς το περιεχόμενο

Ψιλοαπάτες


JacobG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τα στοιχεία για τον ΑΜΚΑ σου σε ότι αφορά στον ΕΟΠΥΥ τα βλέπεις εδώ:

https://www.eopyy.gov.gr/insuredguide/doc 

Μπαίνεις με κωδικούς taxisnet.

Εκεί μπορείς να δεις τι ενέργειες έχουν γίνει με το ΑΜΚΑ σου, από ποιον και πότε. Για την κάθε ενέργεια έχει κουμπί με το οποίο μπορείς να την αμφισβητήσεις, το οποίο προκαλεί έρευνα και αν πράγματι διαπιστωθεί η παρατυπία γίνεται είναι η αρχή της αλλαγής των πετάλων αυτού που την ξεκίνησε.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Όλα τα στοιχεία για τον ΑΜΚΑ σου σε ότι αφορά στον ΕΟΠΥΥ τα βλέπεις εδώ:

https://www.eopyy.gov.gr/insuredguide/doc 

Μπαίνεις με κωδικούς taxisnet.

Εκεί μπορείς να δεις τι ενέργειες έχουν γίνει με το ΑΜΚΑ σου, από ποιον και πότε. Για την κάθε ενέργεια έχει κουμπί με το οποίο μπορείς να την αμφισβητήσεις, το οποίο προκαλεί έρευνα και αν πράγματι διαπιστωθεί η παρατυπία γίνεται είναι η αρχή της αλλαγής των πετάλων αυτού που την ξεκίνησε.

 

 

 

Σε ευχαριστώ. Ειδα οτι φαίνονται ολα και τι χαπια μπορει να παιρνεις.

Απο Δευτέρα θα ενημερωσω την εταιρεία για πρωτη και τελευταία φορα οτι δεν θα ξαναχρησιμοποιήσουν δικα μου προσωπικά δεδομενα χωρις την έγκριση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το ότι σου έγραψαν ένα παραπεμπτικό στον ΑΜΚΑ σου δεν σημαίνει αυτόματα και ότι προσπέλασαν και το φάκελο σου.

Αυτό το site του ΕΟΠΥΥ είναι για δική σου ενημέρωση (γι αυτό και μπαίνεις μόνο εσύ με τους κωδικούς σου). Αυτός που σου γράφει παραπεμπτικό δεν χρειάζεται όλα αυτά και δεν σημαίνει ότι τα βλέπει. Δεν μπαίνει στο ίδιο site.

Οποιοσδήποτε γιατρός μπορεί να σου γράψει κάτι χωρίς να δει τίποτα από τα υπόλοιπα στοιχεία σου. Σκέψου επίσης ότι κι εκεί να είσαι, δεν υπογράφεις καμία ειδική άδεια για να σου γράψουν κάτι, ούτε δίνεις κανέναν κωδικό ή κάρτα ή κάτι. Απλά σου το γράφουν.

Το αν θα εκτελέσεις τελικά το παραπεμπτικό είναι δικό σου θέμα. Αν δεν το εκτελέσεις, είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ. Στην εκτέλεση υπογράφεις ότι έλαβες την υπηρεσία. Αν δεν υπογράψεις (ή αν υπογράψει άλλος, πχ κάνοντας χρήση δικού σου παραπεμπτικού) και αυτό εκτελεστεί, είναι άλλο θέμα. Τα αποτελέσματα δεν φαίνεται να ανεβαίνουν στο φάκελο υγείας (τουλάχιστο απ' όσο μπορεί κανείς να δει στο site).

Το πιο ανησυχητικό θα ήταν αν έβλεπες γραμμένα και χρεωμένα φάρμακα ή εξετάσεις που δεν έκανες ποτέ ή διαγνώσεις για ασθένειες που δεν έχεις κλπ, το οποίο θα σήμαινε ότι πιθανόν κάποιοι χρησιμοποιούν τον ΑΜΚΑ σου για κάποια κομπίνα. 

Αν γιατρός σπάσει το ιατρικό απόρρητο και δώσει σε τρίτους πληροφορίες που αφορούν ασθενή του χωρίς έγγραφη άδεια, μπορεί ακόμα να χάσει και την άδεια του. Πιστεύω ότι δεν παίζουν με αυτά, εκτός αν μιλάμε για σπάνιες περιπτώσεις λέρας, βρώμας και δυσωδίας. 

Εντελώς διαισθητικά, και χωρίς φυσικά να ξέρω τις λεπτομέρειες ή αν κρύβεται κάτι από πίσω, έχω την αίσθηση ότι το έκαναν απλά για διευκόλυνση σου (να μην τρέχεις εσύ σε γιατρούς κλπ). 

Είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που να απαιτεί πιστοποιητικό υγείας ή/και ανανέωση αυτού ανά τακτά διαστήματα;

Επεξ/σία από dtzgr
Καλύτερη διατύπωση σε κάποια σημεία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Οχι δεν ειναι η φυση της δουλεια μου αυτη, απλα ηρθε η ανανεωση του iso και ειπε οτι πλεον πρέπει ολοι να εχουν πιστοποιητικό υγειας, ενω παλια ηταν μονο για αυτους που εκαναν συσκευασια.

Εγω θεωρω ότι σωστότερο ηταν να με ρωτησουν οτι αν θες πας μονος σου να κανεις τις εξετάσεις και μας φερνεις το πιστοποιητικό, αλλιώς εμείς συνεργαζόμαστε με εναν γιατρο, μπορει να σε γραψει τα παραπεμπτικα να πας με αυτα.

Αυτοι χωρις ενημερωση, τίποτα, δωσανε το αμκα το δικο μου και όχι μόνο να κανουν την δουλειά τους χωρις να τους νοιαζει αν είναι σύμφωνος ο υπαλληλος.

Οπως εγω γνωρίζω πράγματα για την εταιρεία, το αφμ της, πολλα αλλα, ομως λογο σεβασμου, εμπιστοσυνης και επειδη δεν ειμαι ατομο να λεει απο δω, απο κει περι της δουλειας του, ετσι και αυτοι πρέπει να σεβονται τα προσωπικα δεδομενα του υπαλλήλου, οπως τα ιατρικο ιστορικό ειναι ενα πολυ προσωπικο θεμα.

Πως θα φαινοταν στον εργοδοτη να με ρωτουσε κάποιος γνωριζεις το αφμ της εταιρίας το θελω λίγο και ποιους πελατες εχετε, να τα εδινα εγω ετσι χωρις να πω αυτο εμενα δεν με αφορα ρωτα τον ιδιο. Εδω ουτε το κινητο του δεν δινουμε χωρις να τον ρωτήσουμε.

Εχω καταλαβει οτι στην χωρα μας, ισχυει αυτο που κανω εγω σε εσενα ειναι λαθος να το κανεις εσυ σε μενα γιατι ετσι το θελω εγω.

Η εμπιστοσύνη και ο σεβασμος απο μενα προς την εταιρεία απο χτες πηγε στο μηδεν.

Δευτερα πολυ ομορφα θα τους πω, με πολυ ευγενικό τροπο, πως απο δω και περα οταν θελετε να χρησιμοποιησετε καποιο προσωπικκ μου στοιχειο πρωτα θα ενημερωνετε να σας δινω το οκ και μετα. Ειναι η πρώτη και τελευταία φορα που γίνεται αυτο, να δω πόσα χρωματα θα αλλαξει αυτη που μου εδωσε τα χαρτιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Αφου το βρηκα το θεμα ας ρωτησω γιατι πολυ περίεργα φερονται στην εταιρεία που εργαζομαι και μαλλον ειναι για πολύ βρισιδη, αλλα πιαστηκα απροετοίμαστος.

Σημερα μου δωσανε δυο παραπεμπτικα για πιστοποιητικό υγειας. 

Αυτα λεγανε το ονομα μου φυσικα, χρησιμοποιησανε το αμκα μου για να τα βγαλουν, σε εναν γιατρο που δεν πηγα ποτε εγω. 

Επειδη εφευγα εκεινη την ωρα δεν εδωσα σημασια στα χαρτια, απλά τα πηρα και εφυγα.

Τι αλλο μπορουν να δουν με το αμκα μου; Πως ο γιατρος χωρις να μαι εγω ο ιδιος εκει μπορει να βγαζει ετσι παραπεμπτικα;

Ποιος απο ολους παρανομησε; Και στις ποσες σφαλιαρες δεν σε βαζουν μεσα;

Μπορει με το αμκα μου ο γιατρος να ενημερωσει την εταιρεία για το ιατρικο ιστορικο μου και ποσο παρανομο ειναι αυτο;

Φυσικά μετα απο αυτο δεν τους εμπιστευομαι καν, απο Δευτέρα θα παω μια βολτα απο το γραφείο να δω τα προσωπα τους να αλλαζουν χρωμα, με δύο καλα λογακια που θα τους πω.

Σου δώσανε πραπεμπτικά για να βγάλεις πιστοποιητικό ή σου δώσανε το πιστοποιητικό έτοιμο στο χέρι χωρίς να έχεις πάει στον γιατρό που χρειάζεται;

Μήπως στην εργασία σου απαιτείται το πιστοποιητικό υγείας και είναι κάποια τυπική διαδικασία το θέμα με το παραπεμπτικό; Πχ αν πουλάτε κάποιου είδους τρόφιμα χρειάζεται το πιστοποιητικό; Μήπως είναι ο συνεργαζόμενος γιατρός εργασίας αυτός που έφτιαξε το παραπεμπτικό; Δες το λίγο ήρεμα και συζήτησε το πριν γίνεις μπίλιες με τον εργοδότη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Οχι δεν ειναι η φυση της δουλεια μου αυτη, απλα ηρθε η ανανεωση του iso και ειπε οτι πλεον πρέπει ολοι να εχουν πιστοποιητικό υγειας, ενω παλια ηταν μονο για αυτους που εκαναν συσκευασια.

Εγω θεωρω ότι σωστότερο ηταν να με ρωτησουν οτι αν θες πας μονος σου να κανεις τις εξετάσεις και μας φερνεις το πιστοποιητικό, αλλιώς εμείς συνεργαζόμαστε με εναν γιατρο, μπορει να σε γραψει τα παραπεμπτικα να πας με αυτα.

Αυτοι χωρις ενημερωση, τίποτα, δωσανε το αμκα το δικο μου και όχι μόνο να κανουν την δουλειά τους χωρις να τους νοιαζει αν είναι σύμφωνος ο υπαλληλος.

Οπως εγω γνωρίζω πράγματα για την εταιρεία, το αφμ της, πολλα αλλα, ομως λογο σεβασμου, εμπιστοσυνης και επειδη δεν ειμαι ατομο να λεει απο δω, απο κει περι της δουλειας του, ετσι και αυτοι πρέπει να σεβονται τα προσωπικα δεδομενα του υπαλλήλου, οπως τα ιατρικο ιστορικό ειναι ενα πολυ προσωπικο θεμα.

Πως θα φαινοταν στον εργοδοτη να με ρωτουσε κάποιος γνωριζεις το αφμ της εταιρίας το θελω λίγο και ποιους πελατες εχετε, να τα εδινα εγω ετσι χωρις να πω αυτο εμενα δεν με αφορα ρωτα τον ιδιο. Εδω ουτε το κινητο του δεν δινουμε χωρις να τον ρωτήσουμε.

Εχω καταλαβει οτι στην χωρα μας, ισχυει αυτο που κανω εγω σε εσενα ειναι λαθος να το κανεις εσυ σε μενα γιατι ετσι το θελω εγω.

Η εμπιστοσύνη και ο σεβασμος απο μενα προς την εταιρεία απο χτες πηγε στο μηδεν.

Δευτερα πολυ ομορφα θα τους πω, με πολυ ευγενικό τροπο, πως απο δω και περα οταν θελετε να χρησιμοποιησετε καποιο προσωπικκ μου στοιχειο πρωτα θα ενημερωνετε να σας δινω το οκ και μετα. Ειναι η πρώτη και τελευταία φορα που γίνεται αυτο, να δω πόσα χρωματα θα αλλαξει αυτη που μου εδωσε τα χαρτιά.

 

Μηπως είσαι υπερβολικός;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Liverpool89 said:

Πως θα φαινοταν στον εργοδοτη να με ρωτουσε κάποιος γνωριζεις το αφμ της εταιρίας

Πιθανώς να μπορείς να το βρεις και στο Google. Δεν είναι κανένα τρελό μυστικό. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντική η σελίδα που έδωσε ο @dtzgr, δεν ήξερα ότι υπήρχε. Αν και επιχείρησα να εισελθω με κωδικούς taxisnet αλλά εμφανίζει σφάλμα. Θα δοκιμάσω πάλι να μπω και αργότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Liverpool89 λιγο υπερβολικος. Απο την ωρα που απαιτει πιστοποιητικο υγειας η δουλεια σου, πηρε την πρωτοβουλια να σας γραψει παραπεμπτικα για να εξεταστειτε. Με το ΑΜΚΑ σου δεν εχει προσβαση στο ιατρικο ιστορικο σου. Με αυτην την λογικη ο καθε γιατρος θα μπορουσε να δει τα παντα για τον πελατη του. Αυτο παραβιαζει και παλι το ιατρικο απορρητο.

Οσο για το ΑΦΜ της επιχειρησης, υπαρχει πανω σε καθε αποδειξη/τιμολογιο. Πιθανων και στο site τους

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@Liverpool89 λιγο υπερβολικος. Απο την ωρα που απαιτει πιστοποιητικο υγειας η δουλεια σου, πηρε την πρωτοβουλια να σας γραψει παραπεμπτικα για να εξεταστειτε. Με το ΑΜΚΑ σου δεν εχει προσβαση στο ιατρικο ιστορικο σου. Με αυτην την λογικη ο καθε γιατρος θα μπορουσε να δει τα παντα για τον πελατη του. Αυτο παραβιαζει και παλι το ιατρικο απορρητο.

Οσο για το ΑΦΜ της επιχειρησης, υπαρχει πανω σε καθε αποδειξη/τιμολογιο. Πιθανων και στο site τους

Πρόσφατα ζήτησα σε γιατρό (όχι οικογενειακό) αν  μπορεί να μου γράψει εξετάσεις για τσεκάπ. Έκανε έκανε έλεγχο και αφού είδε ότι δεν έκανα πρόσφατα εξετάσεις μου, τις έγραψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την αίσθηση ότι μάλλον φοβάσαι ή ντρέπεσαι για κάποια θεραπεία…Τώρα αυτή είναι η λογική του ΑΜΚΑ ο γιατρός - φορέας να έχει το ιστορικό σου και τις θεραπείες σου …

6 ώρες πριν, dtzgr είπε

Το πιο ανησυχητικό θα ήταν αν έβλεπες γραμμένα και χρεωμένα φάρμακα ή εξετάσεις που δεν έκανες ποτέ ή διαγνώσεις για ασθένειες που δεν έχεις κλπ, το οποίο θα σήμαινε ότι πιθανόν κάποιοι χρησιμοποιούν τον ΑΜΚΑ σου για κάποια κομπίνα. 

 Με την άυλη συνταγογράφηση μπορείς άμεσα να ενημερώνεσαι όταν κάποιος γράψει συνταγή στον ΑΜΚΑ σου. Σε  ενημερώνει με  μήνυμα και email…με τη συνταγή…ακόμα και τις οδηγίες λήψεις των φαρμάκων  

Επεξ/σία από corsair04
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

@Liverpool89 λιγο υπερβολικος. Απο την ωρα που απαιτει πιστοποιητικο υγειας η δουλεια σου, πηρε την πρωτοβουλια να σας γραψει παραπεμπτικα για να εξεταστειτε. Με το ΑΜΚΑ σου δεν εχει προσβαση στο ιατρικο ιστορικο σου. Με αυτην την λογικη ο καθε γιατρος θα μπορουσε να δει τα παντα για τον πελατη του. Αυτο παραβιαζει και παλι το ιατρικο απορρητο.

Οσο για το ΑΦΜ της επιχειρησης, υπαρχει πανω σε καθε αποδειξη/τιμολογιο. Πιθανων και στο site τους

Με τον ΑΜΚΑ ο γιατρός έχει πρόσβαση παντού. Τώρα για το θέμα του πόσο προστατευμενα είναι τα ιατρικά στοιχεία κάποιου, είναι ένα θέμα, ο καθένας που έχει την ιδιότητα του γιατρού εγγεγραμμένου στο σύστημα και έχοντας πρόσβαση στον ΑΜΚΑ μπορεί να κοιτάει ότι θέλει αέρα πατέρα και πιθανώς κάποιος τρίτος που μπορεί να θέλει να ψάξει κάτι για εσένα και είτε είναι ο ίδιος γιατρός είτε έχει γνωστό του γιατρό που μπορεί να τον εξυπηρετήσει σε αυτό βρίσκει ότι θέλει. Για μένα δεν πρέπει κανένας να έχει πρόσβαση στο ιατρικό ιστορικό πέραν από τον ίδιο τον ασθενή και κρατικούς υπαλλήλους ελεγκτικων υπηρεσιών που θέλουν να ελέγξουν κάτι, το θέμα αυτό έχει συζητηθεί ξανά ορισμένες φορές στο forum και το συμπέρασμα είναι πως αυτό είναι αδύνατον καθώς υπάρχουν πολλοί ασθενείς που είτε δεν γνωριζουν οι ίδιοι να αναφέρουν με λεπτομέρειες το ιστορικό τους όταν εξετάζονται από κάποιον γιατρό για να υπάρξει ορθή κρίση, είτε πρέπει να γνωρίζει ο γιατρός τι φάρμακα παίρνουν για να ξέρει τι φάρμακο να τους συνταγογραφισει, είτε υπάρχουν άτομα ηλικιωμένα και άτομα με ψυχικες διαταραχές που δεν είναι σε θέση να αναφέρουν τίποτα έγκυρο στον γιατρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

και μαλλον ειναι για πολύ βρισιδη,

απο Δευτέρα θα παω μια βολτα απο το γραφείο να δω τα προσωπα τους να αλλαζουν χρωμα, με δύο καλα λογακια που θα τους πω.

Μην παραλείψεις να τραβήξεις φωτό ή βίντεο το δικό σου πρόσωπο για να μας το δείξεις όταν θα αλλάζει χρώμα με αυτά που θα σου πουν. Άντε και καλή εύρεση νέας εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

@Liverpool89 λιγο υπερβολικος. Απο την ωρα που απαιτει πιστοποιητικο υγειας η δουλεια σου, πηρε την πρωτοβουλια να σας γραψει παραπεμπτικα για να εξεταστειτε. Με το ΑΜΚΑ σου δεν εχει προσβαση στο ιατρικο ιστορικο σου. Με αυτην την λογικη ο καθε γιατρος θα μπορουσε να δει τα παντα για τον πελατη του. Αυτο παραβιαζει και παλι το ιατρικο απορρητο.

Οσο για το ΑΦΜ της επιχειρησης, υπαρχει πανω σε καθε αποδειξη/τιμολογιο. Πιθανων και στο site τους

Με τον ΑΜΚΑ σου ο κάθε γιατρός μπορεί να δει όλες τις ηλεκτρονικές συνταγές και τα παραπεμπτικό που σου έχει γράψει οποιαδήποτε άλλος γιατρός. Υπάρχει προειδοποιήσει από το σύστημα ότι πρέπει να έχεις την συγκατάθεση του ασθενή για να το κάνεις αυτό αλλά φυσικά δεν απαιτείται κάποια απτή απόδειξη ότι αυτό συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...