Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη καταδίκη στη χώρα μας για είδηση hoax είναι γεγονός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι η μανία καταδίωξης του Έλληνα...λες και τον κυβερνάνε ακόμα οι Τούρκοι και όλοι θέλουν το κακό του.

 

Αλλά θα έρθουν τα Νεφελίμ και θα μας σώσουν! Το είπε και ο Πατροκωσμάς! (τα είπα καλά γιατρέ μου?)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειναι διαφορετικό πραγμα η ανωνυμία απ την εγκυρότητα.

Σε νοιαζει πολυ αν το λεει ο γιωργος ή ο τάκης,εφόσον μεσα στο αρθρο το αποδεικνυουν με πηγες που μπορεις να ελεγξεις ο ίδιος αν λενε βλακείες?

Η ανωνυμία προφυλασσει την διακίνηση ιδεών και καμιά ιδέα δεν ποινικοποιείται.

Ο παγκαλος δεν το ελεγε για την διασπορά τετοιου ειδους ειδήσεων,αλλα για τον εντοπισμο και εκφοβισμο των "αντιφρονούντων".

 

"αλλα για τον εντοπισμο και εκφοβισμο των "αντιφρονούντων"" E, μα για αυτό πέσαμε να τον φάμε. Όμως τελικά αν είχε γίνει, θα μπορούσε πιο εύκολα η δικαιοσύνη να παρεμβαίνει σε περιπτώσεις διασποράς ψευδών ειδήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δνε μπορω να κρινω τις δικαστικες αποφασεις αλλα γιατι ολο αυτο μου φαινεται ως "λογοκρισια"?

το δικαιωμα που εχει ο καθενας να λεει και να γραφει ο,τι πραγματικα του κατεβει και οποιος θελει να τα πιστευει ή να τα ψαχνει παραπανω να δει αν ειναι αληθεια, γιατι το απεμπολουμε τοσο ευκολα?

(φανταστειτε να βγει καταδικαστικη αποφαση εναντιων ολων των θρησκειων που κοροιδευουν (το λιγοτερο) επι χιλιετιες τον κοσμο!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρόβλημα είναι η μανία καταδίωξης του Έλληνα...λες και τον κυβερνάνε ακόμα οι Τούρκοι και όλοι θέλουν το κακό του.

 

Αλλά θα έρθουν τα Νεφελίμ και θα μας σώσουν! Το είπε και ο Πατροκωσμάς! (τα είπα καλά γιατρέ μου?)

Δεν εχω κατασταλαξει εαν ειναι "μανια καταδιωξης" ή δικαιολογια του τυπου "Δεν μπορω να κανω το x, οχι επειδη ειμαι αχρηστος και/ή δεν θελω να προσπαθησω και πολυ, αλλα λογω του οτι με κυνηγανε και εναντιωνονται στην μεγαλοφυια μου με αθεμιτα μεσα επειδη με φθονουν".

Φαυλος κυκλος οπως και να χει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ποιο είναι το κακό με όλα αυτά τα ρητά;

Αυτοί που τα είπαν για πρώτη φορά θεωρούσαν αυτονόητο τη λογική σκέψη και τις βασικές αρχές της επιχειρηματολογίας, και δεν το ανέφεραν σε κάθε ένα από αυτά. Δεν εννοεί, λοιπόν, τέλειος αβάσιμες αμφιβολίες, αλλα αμφιβολίες που έχουν κάποια βάσει και κάποια στοιχεία.

Συγκεκριμενα το ρητό αυτό εννοεί αμφιβολίες για τις δυνατότητες και τις γνώσεις τους.

 

Το πιο σημαντικό και αδιανοητο είναι οτι παρόλο που σήμερα η πρόσβαση στη γνώση είναι πολύ πιο εύκολη από παλιά, και χιλιάδες άτομα είναι διδακτορικοί/ερευνητές και καθηγητές που αφιερώνουν τη ζωή τους στην επιστήμη, με έρευνες χρόνων δουλειάς, ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμό πιστεύει πιο πολύ ένα τυχαίο πιτσιρικά που γράφει ανώνυμα σε ένα μπλογκ για να βγάλει φράγκα εύκολα.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες αν και έχω αμφιβολίες για το τι θεωρεί ο καθένας "λογική σκέψη". Ναι είναι πιο εύκολο για τον κόσμο να πιστεύει τα πάντα όλα (γιατί όπως είπαν ρίχνει τις ευθύνες παντού εκτός από τον εαυτό του) αλλά από την άλλη μεριά βλέπεις και εδώ μέσα το άλλο άκρο. Όποιος πιστεύει το Χ,Ψ,Ω είναι "ψεκασμένος", τρελός, κτλ. Αυτά τα άτομα γιατί θεωρούνται ότι έχουν "λογική σκέψη" και όχι σκέψη προβάτου; Δηλαδή το λογικό είναι να μην αμφισβητείς τίποτα, να δέχεσαι ότι σου λένε σαν αλήθεια και τέλος.

 

Επίσης ναι η πρόσβαση στη "γνώση" είναι πιο εύκολη αλλά το ΝΕΤ είναι γεμάτο μπουρδολογίες σε όλα τα επίπεδα ακόμα και στα πιο μεγάλα και "έγκυρα" site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πράγμα έχω να πω. 

Όλοι προσπαθούν να βρουν τι τους φταίει. Είχα μία φίλη συνεργάτη στη δουλειά, που είχε το πρόβλημα ότι είναι συνέχεια κουρασμένη, σε κακή διάθεση και δεν μπορεί να σκεφτεί καθαρά. Θεωρούσε ότι έφταιγαν οι ψεκασμοί. 
Όταν πήγαινε διακοπές για μία εβδομάδα, όλα καλά. 

"Και λες ότι σου φταίνε οι ψεκασμοί ή εμβόλια ή οτιδήποτε. Δε σου φταίει που σε έχουν γαμήσει στη δουλειά, που είσαι 12 ώρες, έξι μέρες στο μαγαζί, με ένα κάρο μακάκες να σου φωνάζουν όλη μέρα και να μην προλαβαίνεις ούτε να φας το μεσημέρι και απλά κινείσαι με καφέδες και τσιγάρο. Όχι. Σου φταίει ότι σε ψεκάζουν."

Συμφώνησε. 

Τα εμβόλια έχουν πράγματι βελτιώσει την ποιότητα και μεγαλώσει τη διάρκεια ζωής. Είναι ελεγχόμενη ασθένεια. Αντί το παιδί να "εκτεθεί στα παιδιά με ιλαρά", του κάνουν ένα εμβόλιο με τον ιο νεκρό, ώστε να μην κινδυνεύει να αρρωστήσει σοβαρά, αλλά απλά να ενεργοποιήσει την ανοσία.
Οπότε πλέον τα παιδιά του δυτικού κόσμου δεν πεθαίνουν από φυματίωση, που το 1800 σκότωνε νέους ανθρώπους με το τσουβάλι. Ούτε από πνευμονιόκοκκο. Ούτε από οστρακιά και τύφο. Ούτε οι γρίπες, πλέον γίνονται πνευμονίες (όχι εύκολα τουλάχιστον, η γρίπη είναι πιο δύσκολη αρρώστια)

Σε τελική, οι άνθρωποι έχουν γίνει πολλοί. Θυμάμαι πριν καμια 20ρια χρόνια, στο σχολείο, είχαμε δει ότι οι άνθρωποι ήμασταν κάπου 4μισι δισεκατομμύρια. Τώρα είμαστε 6μισι. Και όλοι εμβολιάζονται. Και οι αρρώστιες πια μας "σκοτώνουν" στα 80. 

Αλλά όχι, δεν φταίει το καυσαέριο και το κάπνισμα και το στρες και η καθιστική ζωή που μας σκοτώνουν. Φταίει το κρέας που τρώμε τα τελευταία 4000 χρόνια.

Δεν φταίει που πλέον είμαστε στριμωγμένοι σε μεγαλουπόλεις χωρίς ίχνος πράσινου και κολλημένοι μπροστά σε υπολογιστές, που παντού γύρω μας έχει συνέχεια τρομερή ηχορύπανση και φωτορρύπανση με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κοιμηθούμε σαν άνθρωποι, φταίει όμως ότι περνάνε αεροπλάνα από πάνω μας που αφήνουν υδρατμούς πίσω από τις μηχανές τους.

Δεν φταίει που οι τράπεζες πλουτίζουν χωρίς να προσφέρουν τίποτα, εις βάρος κρατών και πολιτών, αλλά φταίει το ότι κάποιοι βγάζουν χρήματα από τις ιδέες τους και τη δουλειά τους.

Δεν φταίει που εργαζόμαστε απίστευτες ώρες, σε φρικτές δουλειές, όπου σκοπός είναι να παρενοχλούμε άλλους και να μας βρίζουν, όπως τηλεπωλήσεις ή ακόμα χειρότερα ενημερώσεις χρεών, όλα αυτά για ψίχουλα με τρομερό κόστος ψυχολογικό και σωματικό, για να συνεχίσουν να τρώνε όσοι είναι να τρώνε. Όχι.

Ξέρεις τι φταίει; Φταίει που ενώ προοδεύουμε επιστημονικά, δεν προοδεύουμε αρκετά σαν άνθρωποι. Και τα Hoaxes, ξέρεις τι πρόβλημα έχουν; Όχι ότι είναι ψέματα. Σιγά. Είναι ότι σκοπός τους είναι ακριβώς να αποπροσανατολίσουν από το πρόβλημα. "Ας πιστεύουν ότι φταίει το ότι τους ψεκάζουν." Ο καλύτερος τρόπος για να μην ασχοληθείς με τις αληθινές αιτίες είναι να βρεις μία ψεύτικη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατασταλαξει εαν ειναι "μανια καταδιωξης" ή δικαιολογια του τυπου "Δεν μπορω να κανω το x, οχι επειδη ειμαι αχρηστος και/ή δεν θελω να προσπαθησω και πολυ, αλλα λογω του οτι με κυνηγανε και εναντιωνονται στην μεγαλοφυια μου με αθεμιτα μεσα επειδη με φθονουν".

Φαυλος κυκλος οπως και να χει.

Δεν είναι καν Ελληνικό το χαρακτηριστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αλλα για τον εντοπισμο και εκφοβισμο των "αντιφρονούντων"" E, μα για αυτό πέσαμε να τον φάμε. Όμως τελικά αν είχε γίνει, θα μπορούσε πιο εύκολα η δικαιοσύνη να παρεμβαίνει σε περιπτώσεις διασποράς ψευδών ειδήσεων.

Kαι ορθώς πράξαμε.

Αν ειναι να κανουν  δουρειο ιππο την προστασία μου απο ψευδεις ειδήσεις  και να το χρησιμοποιήσουν για να φιλτράρουν ιδέες,δεν θα πάρω.Και δεν θα επρεπε να χρειάζεται να διαλέξω.

Αν και προσωπικα, το θεωρώ θέμα χρόνου να χαθει και το τελευταιο ιχνος σχετικής ανωνυμίας που ακόμα υπάρχει στο διαδικτυο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε υπάρχουν βαριά ψεκασμενοι και στο ινσομνια. Δεν το περίμενα. Καλώς του ριξαν πρόστιμο, πρέπει κάποια στιγμή αυτη η μάστιγα με τα click bait να σταματήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί μερικοί είστε τόσο πεπεισμένοι ότι οι φαρμακοβιομηχανίες ακολουθούν κάποιο κώδικα ηθικής που θα τους αποτρέψει απο το να πουλήσουν ένα εμβόλιο με παρενέργειες. Σαφέστατα, στο χωρο του διαδικτύου κυκλοφορούν τόνοι σαβούρας, ψέματος, βλακείας και απάτης σε νοσηρό βαθμό. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε άρθρο που ανεβαίνει και αναπαράγεται και δεν συμμορφώνεται με κάποια παγιωμένη θέση είναι και αναγκαστικά ψευδές. Για το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχω γνώμη, μπορεί να λέει μπούρδες ωστόσο τα εμβόλια έχουν παρενέργειες για συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες. Αυτό είναι δεδομένο.

 

1) Υπάρχουν ενδείξεις σχέσης εμβολίων-αυτισμού. Εδώ 22 επιστημονικές μελέτες για το ζήτημα.

 

http://www.activistpost.com/2013/09/22-medical-studies-that-show-vaccines.html

 

2) Η Bayer είχε μεταδώσει τον ιό του Aids μέσω μεταγγίσεων σε πολλούς αιμοφιλικούς σε ένα τεράστιο σκάνδαλο που αναγκάστηκε να πληρώσει 600 περίπου εκατ. δολλάρια. Η Βayer θέλει να αγοράσει και τη Μοσάντο, για όσους γνωρίζουν τι εστί αυτή η εταιρεία και την εγκληματική της δράση.

 

3) Μετά από εμβόλιο, το παιδί του Ντε Νίρο εμφάνισε αυτισμό. Ο ίδιος δημιούργησε ένα ντοκυμαντέρ για το θέμα το οποίο λογοκρίθηκε σχεδόν αμέσως.

 

Δεν ξέρω σε ποιο στρατόπεδο βρίσκεται η αλήθεια. Σαν σκεπτόμενος άνθρωπος όμως οφείλω να έχω τις αμφιβολίες μου και να μην καταπίνω αμάσητο ότι προσπαθεί να με ταϊσει η "επίσημη" επιστημονική κοινότητα.

 

Όσο για το hellenic-hoaxes, τα μισά σχεδόν άρθρα του δεν απομυθοποιούν τίποτα με αποδείξεις, απλά εκφράζουν τη θέση της ιστοσελίδας και υποθέσεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Μετά από εμβόλιο, το παιδί του Ντε Νίρο εμφάνισε αυτισμό. Ο ίδιος δημιούργησε ένα ντοκυμαντέρ για το θέμα το οποίο λογοκρίθηκε σχεδόν αμέσως.

Μετά απο θηλασμό, το παιδί του Ντε Νίρο εμφάνισε αυτισμό.

 

ή

 

Μετά από ανάσα καθαρού αέρα , το παιδί του Ντε Νίρο εμφάνισε αυτισμό.

 

ή

 

Μετά από νικη των Chicago Bulls, το παιδί του Ντε Νίρο εμφάνισε αυτισμό.

 

ή

 

Μετά από κατανάλωση ενός πορτοκαλιού, το παιδί του Ντε Νίρο εμφάνισε αυτισμό.

 

 

 

Και ολα αυτα δεν ειναι ψεμματα, πραγματι συνέβησαν πριν εμφανίσει το παιδι του Ντε Νιρο αυτισμό.

Το οτι δεν σχετιζονται ομως(ή μαλλον σχετιζονται οσο κ το εμβολιο), δεν μας απασχολει, σωστα;

 

Correlation does not imply causation

Η συσχέτιση συνεπάγεται αιτιότητα, ή αλλιώς cum hoc ergo propter hoc, που στα λατινικά σημαίνει «μαζί με αυτό, άρα εξαιτίας του» αποτελεί λογική πλάνη, η οποία αποβλέπει στο να πείσει ότι δύο συμβάντα που λαβαίνουν χώρα ταυτόχρονα αποτελούν επίσης αιτία και αποτέλεσμα (το ένα του άλλου). Αυτή η πλάνη ονομάζεται επίσης και «πλάνη της ψευδούς αιτίας».

Για παράδειγμα:

Τα κορίτσια στην εφηβεία τους τρώνε πολύ σοκολάτα.

Τα κορίτσια στην εφηβεία τους πάσχουν από ακμή.

Άρα, η σοκολάτα προκαλεί ακμή.

Οποιοδήποτε επιχείρημα κινείται σε αυτές τις γραμμές, αποτελεί παράδειγμα ψευδούς κατηγορικού συλλογισμού.

 

 

Με την ιδια "λογικη":

 

True Fact: The Lack of Pirates Is Causing Global Warming

w1467103173.jpg

You can see that as the number of pirates in the world has decreased over the past 130 years, global warming has gotten steadily worse. In fact, this makes it entirely clear that if you truly want to stop global warming, the most impactful thing to do is — become a pirate.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχουν σοβουροσελίδες τύπου "ΣΟΚ!!.."κλπ..επιπέδου κουτσομπολιστικης φυλλάδας, δεν σημαίνει ότι όλα είναι ένα τσουβάλι.

Σαν άνθρωπος θέλω να ενημερώνομαι και από τις δυο πλευρες, και μετα να παίρνω τις αποφάσεις μου.

Υπάρχει κόσμος και απο τις δυο παρατάξεις σχετικά με τα εμβόλια.

Θέλω να ενημερωθω για όλα. Τι λενε οι μεν, τι λένε οι δε.

Δεν με ενδιαφέρουν μονο τα κυρίαρχα μεσα ενημέρωσης.

Και μετα ας βγάλω τα συμπερασματά μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή υπάρχουν σοβουροσελίδες τύπου "ΣΟΚ!!.."κλπ..επιπέδου κουτσομπολιστικης φυλλάδας, δεν σημαίνει ότι όλα είναι ένα τσουβάλι.
Σαν άνθρωπος θέλω να ενημερώνομαι και από τις δυο πλευρες, και μετα να παίρνω τις αποφάσεις μου.
Υπάρχει κόσμος και απο τις δυο παρατάξεις σχετικά με τα εμβόλια.
Θέλω να ενημερωθω για όλα. Τι λενε οι μεν, τι λένε οι δε.
Δεν με ενδιαφέρουν μονο τα κυρίαρχα μεσα ενημέρωσης.
Και μετα ας βγάλω τα συμπερασματά μου.

 

οχι, δεν εισαι ικανος απο μονος σου να ψαξεις και να πραξεις το σωστο. εμεις θα σου πουμε που ειμαστε οι ειδικοι και ξερουμε!

για το καλο σου τα κανουμε ολα αυτα.

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...