Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι χρήστες των ηλεκτρονικών τσιγάρων στην ΕΕ


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που μπαινει ο καθε wanabe τρολλερ , σε ενα τοπικ , και πεταει μια κοτσανα απο δω μεχρι εκει , εχει παραγινει.

 

χωρις να εχεις ιδεα. ιδεα ομως , λες πως θα πεθανουμε.

 

οτι νανε , εν ετη 2016..απλα τραγικο..

η αλήθεια πονάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσουρεκια μας τα κανατε εσεις που λετε την καθε μ@κ@κια που ακουτε απο τον ξεδερφο του μπατζανακη του κουμπαρου σας.

αν θελεις ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ και οχι βλακειες, διαβασε, ευτυχως μελετες υπαρχουν, Φαρσαλινος λεγεται ο καθ. και δεν ειναι καποιος τυχαιος.

οσο για την συσωρευση υγρων στον πνευμονα, σταματηστε την καραμελα, κουρασε, εχει χιλιοειπωθει και αποδειχθει οτι ειναι μια βλακεια και  μονο. και στο φιναλε, που σας ενοχλει το ατμισμα?εχετε μελετες οτι σαν "παθητικοι ατμιστες" εχετε επιπτωσεις? εκτος αν προτιματε να ειστε παθητικοι καπνιστες, δλδ να αρχισουμε να καπνιζουμε...

καλο θα ηταν το οποιο μυαλο υπαρχει με θετικη σκεψη, να καταλαβει οτι ολα οσα ανφερονται σαν αρνητικα, εχουν να κανουν με προπαγανδα γιατι "τα λεφτα (που χανουν καποιοι) ειναι πολλα"

σταματηστε λοιπον την καραμελα και αποφασιστε αν θελετε να καπνιζετε μαζι μας (με ολα τα επακολουθα) ή αν θελετε να ατμιζετε... αλλος δρομος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

μελέτες που πληρώνουν πίσω απ' την πλάτη σου οι (ηλεκτρονικο)τσιγαροβιομηχανίες?? χα χα χα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνιστε ηλεκτρονικό τσιγάρο ζωντανά,Το τσιγάρο το κόβεις μαχαίρι η τίποτε ,Ολα τα αλλά κάνουν το ίδιο κακό μήπως και χειρότερο ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί εκεί στο ινστιτούτο υγείας της Αγγλίας είναι βλάκες που βγήκαν και είπαν ύστερα απο έρευνα ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να είναι μέχρι και 95% πιο υγιεινό απο το κανονικό και απέδειξαν ότι βοηθάει στο να κόψεις το κάπνισμα...δεν ξέρουν, είναι τσαρλατάνοι.

Εαν δεν το επιβεβαιώσει χρήστης του Insomnia ή Έλληνας ταξιτζής, τοτε ναι, ειναι βλακες και τσαρλατάνοι... Εκτος εαν ειναι ηδη μέλη εδώ ή εχουν κάνει ταξιτζήδες στην Ελλάδα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνιστέ ηλεκτρονικό τσιγάρο αφού το λέει το ινστιτούτο . Επίσης λέει να τρώμε και μεταλλαγμένα ειναι πιο υγιεινά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας να πω το αυτονοητο...οτιδηποτε μπορει να σε σκοτωσει...απο τον πολυ ηλιο μπορεις να παθεις καρκινο του δερματος, απο τον λιγο ηλιο το ιδιο μπορεις να παθεις πολυ σοβαρες δερματικες ασθενειες και να καταληξεις...απο το φαι μπορεις να πεθανεις πχ να σου κατσει στο λαιμο, απο τα τροχαια, απο οτιδηποτε, το θεμα ειναι ομως αν εμεις οι ιδιοι προκαλουμε τον θανατο μας ή οχι...οταν καπνιζεις ξερεις οτι αυτη η απολαυση ΜΠΟΡΕΙ να σε σκοτωσει, αλλα μπορει κ οχι...το θεμα ειναι αν θες να αναλαβεις το ρισκο του να πεθανεις απο αυτο οπως επισης και για οτι αλλο ευθυνεται το τσιγαρο...τοσεςκ αι τοσες ασθενειες σχετιζονται με αυτο και επισης και παρα πολλλες ασθενεις που φαινεται οτι επιβαρυνονται απο αυτο...το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι κατι καινουργιο, δεν ξερουμε τι επιπτωσεις μακροπροθεσμα μπορει να εχει για την υγεια μας...δεν ξερεουμε γιατι δεν εχουν γινει μακροχρονιες μελετες και αναλογιστικες μελετες ωστε να αποφανθουν αν υπαρχει κατι ζημιογονο σε αυτο....μην ξεχναμε οτι εχει χημικες ουσιες τις οποιες τις εισπνεουμε...αν θελετε να αναλαβετε το ρισκο καλως...το θεμα ειναι ομως να μην το κανετε μπροστα σε ολους εμας που δεν καπνιζουμε/ατμιζουμε και που δεν θελουμε να αναλαβουμε αυτο το ρισκο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτονόητο είναι πως το άτμισμα με τα τωρινά δεδομένα βελτιώνει άμεσα την υγεία των καπνιστών. Το να εξαλείψουμε άμεσα τους καπνιστές δεν φαίνεται ρεαλιστικό αυτή τη στιγμή. Οπότε η καλύτερη λύση είναι το ΗΤ. Ημίμετρο; Ας το πει ο καθένας όπως θέλει. Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή δεδομένα πως κάνει κάποιο πολύ μεγάλο κακό άρα εγώ σαν παθητικός καπνιστής χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να κανουν την αλλαγη. Αναπνέουμε τόσα καυσαέρια κάθε μέρα και θα κάνουμε επανασταση εναντίον του ΗΤ;;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ος μύθος: Το η.τ. είναι βλαβερό. Ναι αλλά βλαβερό σε σχέση με τι; Σε σχέση με τον καθαρό αέρα που αναπνέει ένας μη καπνιστής είναι πιο βλαβερό. Σε σχέση όμως με το βρωμοτσίγαρο είναι αποδεδειγμένα έως 95% ασφαλέστερο (σύμφωνα με όλες τις μελέτες). Προσωπικά όμως το βλέπω (όπως και πολλοί άλλοι) στο σώμα μου. Όταν κάπνιζα ανέβαινα μια σκάλα και ήθελα δύο λεπτά να σταματήσει το λαχάνιασμα. Τώρα μπορώ να ατμίζω όλη μέρα και το απόγευμα να τρέχω μισή ώρα στο γυμναστήριο χωρίς θέμα.

 

2ος μύθος: Οι ουσίες των αρωμάτων είναι καρκινογόνες. Πριν 5 χρόνια που δεν είχε γίνει καμμία μελέτη μπορεί. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και λόγω ανταγωνισμού οι εταιρείες αποφεύγουν σαν τρελές τις επικίνδυνες ουσίες. Άλλωστε από την επιστημονική κονότητα έχει αποδειχτεί ότι οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι καρκινογόνες ουσίες είναι προϊόντα ΚΑΥΣΗΣ (βλέπε τσιγάρο) και όχι ατμοποίησης. Καύση στο η.τ. υπάρχει μόνο αν τελειώσει το υγρό στον ατμοποιητή και αρχίζει να καίγεται το φυτίλι (όπου πιστέψτε με ΠΟΛΥ πιο πριν, αν τραβήξεις τζούρα με φυτίλι που πάει να στεγνώσει, η γεύση είναι τόσο αηδία που είναι αδύνατο να συνεχίσεις).

 

3ος μύθος: Και μάλλον ο μεγαλύτερος. Η υγρασία προκαλεί βλάβες στους πνεύμονες. Η βέλτιστη υγρασία που πρέπει να υπάρχει την ατμόσφαιρα για τη λειτουργία του αναπνευστικού είναι 50-60%. Όταν βρέχει φτάνει πολύ κοντά στο 100%. Αν στο νοσοκομείο σου δώσουν οξυγόνο χωρίς αυτό να περάσει από υγροποιητή (το μπουκαλάκι με το νερό και τις μπουρμπουλήθρες) μπορεί να έχει ολέθριες συνέπειες για τους πνεύμονες. Όσον αφορά τα μικρόβια που αναφέρθηκαν, να πω πρώτον ότι η νικοτίνη είναι η φυσική άμυνα κάποιων φυτών έναντι σε έντομα, μικρόβια και παράσιτα (άρα όσο το υγρό έχει νικοτίνη είναι δύσκολο σε μικρόβια να αναπτυχθούν) και 2ον την ώρα που ατμοποιείται το υγρό υπόκειται σε θερμοκρασίες 200-300 βαθμούς που ουσιαστικά σκοτώνει τα πάντα.

 

4ος μύθος: Στα επείγοντα έχουν πάει πολλά περιστατικά από το η.τ. Σύμφωνοι, αλλά να μας πουν και το λόγο. Αν σκάσει η μπαταρία επειδή εγώ της φόρτωσα με λάθος αντίσταση πολλά περισότερα αμπέρ απ'όσο υποστηρίζει, δε φταίει το η.τ. Με αυτό το σκεπτικό ας καταργήσουμε και όλα τα κινητά που σκάνε επειδή χρησιμοποιούμε λάθος φορτιστές. Όπως επίσης δε μετράει αν κάποιος είναι αλλεργικός σε μια ουσία του υγρού, ή αν κάποιος παράτησε το υγρό σε εύκολα προσβάσιμο μέρος, το βρήκε ένα παιδάκι και το ήπιε. Με αυτό το σκεπτικό ας καταργήσουμε και όλες τις αντιβιώσεις γιατί μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες, όπως και όλα τα καθαριστικά γιατί κάποιος τα ήπιε κατά λάθος.

 

Γνώμη μου είναι ότι το η.τ. δεν αντιμετωπίζεται για αυτό που είναι. ΜΕΘΟΔΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ. Κανείς δε λέει ότι είναι 100% ακίνδυνο, κανείς δε λέει ότι πρέπει να απευθύνεται σε ανήλικους και βέβαια είναι λίγο χαζό να το αρχίζει κάποιος μη καπνιστής (αλλά θα μου πείτε δεν είναι πιο χαζό να αρχίζει το τσιγάρο κάποιος; )

 

Και κάτι τελευταίο. ΟΛΕΣ οι μελέτες έχουν αποφανθεί ότι ΔΕΝ υπάρχει παθητικό άτμισμα. Από εξέταση ατόμων που ζουν με χρόνιους ατμιστές, οι ουσίες που ελευθερώνονται στην ατμόσφαιρα βρέθηκαν σε ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ποσότητες στο σώμα τους. Όχι σε ασήμαντα ίχνη, ΜΗΔΕΝ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω κόσμο που κάνει ηλεκτρονικό χωρίς να κάπνιζε πριν.

Έτοιμος είμαι!!! Με τόσα μπλιμπλίκια και τόσο ντιζαινάτα εξαρτήματα, ψήνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ξέρετε ότι αν υπάρξει υγροποιημένο νερό στον αέρα που αναπνέεις προκαλεί σπηλαίωση των πνευμόνων και εν ολίγης βγαίνουν άχρηστοι σε κάτι χρόνια? 

 

Δεν μπορώ να φανταστώ το ενδεχόμενο να ΜΗΝ τρολάρεις.

Το ''υγροποιοημένο'' νερό?! στον αέρα λέγεται υγρασία. Το αναπνέεις απο την ημέρα που γεννήθηκες και ζείς ακόμα.

Μαζί με αυτό αναπνέεις κάδμιο, σωματίδια αλουμινίου και υδραργύρου, μονοξείδιο του άνθρακα ,υδροξίλιο και πολλά άλλα.

Και σε πείραξε η φυτική και φαρμακευτική γλυκερίνη και τα φυτικά αιθέρια έλαια που περιέχουν τα υγρά των ηλεκτρονικών ατμοποιητών! και όχι τσιγάρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ατμιστης εχω να πω οτι ειμαι αρκετα επιφυλακτικος.

 

Οχι με το τι κανει ο ατμος στα πνευμονια μου οσο με την ελλειψη standards σε υγρα ατμισματος/atomizers.

 

Παραδειγματα πολλα, απο τα συρματα (kanthal vs nickel vs..), τα υλικα εμποτισματος (βαμβακι, mesh, φυτιλι, κλπ), και τελος τoυς ατμοποιητες (κεραμικοι vs απλοι vs). Και μην ξεχναμε το μεγαλο θεμα των υγρων.

 

Ξεκινησα με το 1ο Nobaco που ηρθε στην ελλαδα. Απο μπαινω σε φορα, διαβαζω και βλεπω οτι πραγματα που θεωρουταν δεδομενα 3 μηνες πριν πλεον ειναι αναθεμα.

 

Παραδειγμα οι κεραμικοι ατμοποιητες. Ενω οταν ειχαν βγει ο κοσμος ηταν ενθουσιασμενος, σημερα υπαρχει εντονος προβληματισμος για το εαν τα σωματιδια απο το κεραμικο διαλυονται και περνανε στα πνευμονια. Και αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα.

 

Βαλε και την πονεμενη ιστορια των υγρων αμφιβολης ποιοτητας και καθαροτητας και αρχιζετε να καταλαβαινετε την νευρικοτητα μου.

 

Για καποια φεγγαρια ατμιζα μονο φαρμακευτικη γλυκερινη μαζι με Water for infection και γευση, αλλα ηθελα και νικοτινη.

 

Μεχρι λοιπον να βγουνε καποια standards και να συμμορφωθουν ολοι εγω θα συνεχισω να ειμαι επιφυλακτικος. Γιατι οι Κινεζοι που κυριως κατασκευασουν ΗΤ εχουν δειξει οτι δεν ιδρωνει το αυτι τους στην επιλογη ασφαλων υλικων, κλπ. Και επ0ισης γιατι κακα τα ψεμματα ακομα και τοσα χρονια μετα οι ατμιστες ειμαστε Beta Testers.

 

Προς θεου δεν λεω οτι το κανονικο τσιγαρο ειναι πιο υγειινο! Καμια σχεση! Απλα δεν ειναι και απιονισμενο νερακι το ΗΤ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...