Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι χρήστες των ηλεκτρονικών τσιγάρων στην ΕΕ


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, εννοειται αυτο, σιγουρα! Αλλα υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να το κοψει με τιποτα. Οποτε εστω κατι που ειναι λιγοτερο βλαβερο, ειναι μια βοηθεια, μια παραταση του αναποφευκτου τουλαχιστον!

Πρόσφατα πέθανε ο πατέρας από καρκίνο του πνέυμονα, όπως ξαναέγραψα, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι δεν πρέπει να υπολογίζεις μόνο τον θάνατο από το κάπνισμα. Αυτό, πολλές φορές, είναι και λύτρωση. Δες λίγο το παρακάτω βίντεο:

... η ατυχία, πολλές φορές, είναι να ζεις με τις ασθένειες που προκαλει το τσιγάρο...

Φαίνεται εκτός θέματος, όμως δηλώνει τη σωστότερη φιλοσοφία: αν θέλεις να κόψεις, κόψτο. Αν θέλεις να καπνίζεις, κάπνισε. Να ξέρεις όμως ότι τη ζωή τη ζεις καλύτερα χωρίς το κάπνισμα.

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι μια βλακεία και μίση. Μυρίστηκαν το χρήμα και όρμηξαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

 

-Ατμιστής την περιοδο που καπνιζε:" Θα μου απαγορεψεις το τσιγαρο?? Να ανοίξουν και μαγαζια μη καπνιστών να πηγαίνετε. Χούντα έχουμε? Μαγκιά μου"

 

- Οταν ξεκίνησε το άτμισμα: "Θελετε να μας βαλετε με τους καπνιστες στον ίδιο χώρο??  Να γίνουμε παθητικοί καπνιστές να αναπνέουμε καρκίνο? Οι καταραμένες καπνοβιομηχανίες που κοιτούν το υπερκέρδος τους".

 

Ισως ειναι καλή ώρα για μια αυτοκριτική μπροστά στο καθρέφτη.

Κανεις λαθος....

ετσι απλα.

το προβλημα μας δεν ειναι αν καποιοι καπνιζουν ή οχι, το προβλημα ειναι γενικα οτι δεν ανεχομαστε να θεωρουν το ΗΤ "καπνικο προιον"

αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να κανω κατι....

οσο για τον φιλο που εχασε τον πατερα του, κατ'αρχας λυπαμαι για αυτο.

απο την αλλη, οσα ανεφερε οτι κερδισε κοβοντας το τσιγαρο τα κερδισα και εγω που 5 χρονια ΜΟΝΟ ατμιζω, ελαχιστη νικοτινη (που ακια αυτην την κοβω αν θελω) και γευση καραμελα ή εσπρεσσο.

ο φιλος που λεει οτι περασε απο το ΗΤ δεν μπορει να θεωρει τον εαυτο του ατμιστη, αφου ξαναγυρισε στο ΚΤ ή εστω το εκανε παραλληλα.

μονο καποιος που μετα απο 40+χρονια που καπνιζε (τελευταια 50 γρμ. καπνο την ημερα)και τωρα 5 χρονια δεν το εβαλε στο στομα του μπορει να κρινει το πως νιωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έφερα το κλιματιστικό έφερα τα μπεκάκια ψεκασμού νερού στον χώρο που κλιματίζεται,δεν είπα ότι είναι βλαβερό το ΗΤ,είπα για ένα υπαρκτό φαινόμενο (σπηλαίωση πνευμόνων απο σταγωνίδια νερού η αλλιώς συμπυκνώματα) που δεν ξέρουμε αν το προκαλεί το ΗΤ η όχι άρα δεν είμαι διώξιμος δεν βγήκα και είπα κάνει αυτό το κακό και αυτό εγγυημένα απλά αμφέβαλα η μήπως και αυτό απαγορεύεται ? ε να το ξέρω απο εδώ και πέρα να προσέχω γιατί έχουμε και χούντα!

Ξέρουμε οτι δεν το προκαλεί το άτμισμα. Αρα σαφώς είσαι διώξιμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νικοτινη ειναι αυτη που σε κραταει στην εξαρτηση βιολογικα. δεν ηταν αυτη που σε εκανε να κανεις το πρωτο και το δευτερο και το τριτο. η περιεργια και μετα η απολαυση ηταν.  πολύς κοσμος (και εγω) δεν το κάνει για τη νικοτινη αλλα για την απολαυση. πολλοί έπεσαν κοντα στη μηδενικη νικοτινη αλλα συνεχιζουν γιατι απλα γουσταρουν την απολαυση. ενα καρο ανθρωποι ατμιζουν φρουτακια με μηδενικη νικοτινη. δεν ειναι εθισμενοι σε καποια ουσια πλεον. ισως στην κινηση και στο παιχνιδι με τον ατμο.

Αν διαβάσεις πως δουλεύει το τσιγάρο στον οργανισμό σου θα δεις ότι έχει μισό δίκιο. Παραβλέπεις το συνδυασμό νικοτίνης-υποσυνείδητου που είναι και ο πραγματικός λόγος που η διακοπή είναι δύσκολη. Δε μπορώ να σου γράψω όλη τη θεωρία. Μπορώ, όμως, να σου φέρω ένα παράδειγμα:

είναι σαν να μείνεις 5 ώρες μέσα στο μεσημεριανό ήλιο χωρίς νερό και κατόπιν να σου δώσει κάποιος ένα μπουκάλι δροσερό νερό. Είναι απόλαυση, αλλά το θέμα είναι γιατί να μείνεις εξαρχής στον ήλιο;..

Η νικοτίνη δημιουργεί μια χημική νευρικότητα μία ώρα περίπου μετά το τελευταίο τσιγάρο, την οποία παίρνει για μία ώρα το επόμενο τσιγάρο. Το υποσυνείδητό μας μεταφράζει αυτή την νευρικότητα (που στην πραγματικότητα δημιούργησε η νικοτίνη) ως έλλειψη νικοτίνης. Είναι από τις λίγες φορές που κάνει λάθος, αλλά επειδή είναι πιο επίμονο από το συνειδητό συνήθως κερδίζει τη μάχη. Γι αυτό και οι πρώην καπνιστές "κατρακυλούν" ξανά στο κάπνισμα.

Σε αυτό το site θα βρεις περισσότερες πληροφορίες:

http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php

Εμένα με βοήθησε πολύ το βιβλίο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις λαθος....

ετσι απλα.

το προβλημα μας δεν ειναι αν καποιοι καπνιζουν ή οχι, το προβλημα ειναι γενικα οτι δεν ανεχομαστε να θεωρουν το ΗΤ "καπνικο προιον"

αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να κανω κατι....

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, αρκεί ο χώρος να αερίζεται επαρκώς. Όχι απαραίτητα να είναι ανοικτός.

 

οσο για τον φιλο που εχασε τον πατερα του, κατ'αρχας λυπαμαι για αυτο.

Να σαι καλά εύχομαι να μην συμβεί σε κανένα άλλο.

 

 

απο την αλλη, οσα ανεφερε οτι κερδισε κοβοντας το τσιγαρο τα κερδισα και εγω που 5 χρονια ΜΟΝΟ ατμιζω, ελαχιστη νικοτινη (που ακια αυτην την κοβω αν θελω) και γευση καραμελα ή εσπρεσσο.

Όχι δεν τα κέρδισες. Μακάρι να ίσχυε κάτι τέτοιο. Η νικοτίνη είναι τοξική ουσία και οι επιπτώσεις της είναι πολύ σημαντικές για τον οργανισμό:

http://www.kathimerini.gr/362571/article/epikairothta/ellada/oi-epiptwseis-ths-nikotinhs-ston-organismo

Σε αυτό αναφερόμουν όταν έγραφα ότι η απενοχοποίηση που δίνουν στο ηλ. τσιγάρο είναι μεγάλη παγίδα...

Να μην αναφέρθώ και στα οικονομικά οφέλη...

 

ο φιλος που λεει οτι περασε απο το ΗΤ δεν μπορει να θεωρει τον εαυτο του ατμιστη, αφου ξαναγυρισε στο ΚΤ ή εστω το εκανε παραλληλα.

Στο ψυχολογικό κομμάτι του καπνίσματος ο ατμιστής δε διαφέρει σε τίποτα από τον καπνιστή. Κάνει τις ίδιες κινησεις και έχει την ίδια εξάρτηση από τη νικοτίνη, μια τοξική και δηλητηριώσης ουσία που προκαλεί βλάβες στους πνεύμονες, αυξάνει το κίνδυνο καρδ. προσβολής, εμφανίζονται συχνότερα πονοκέφαλοι και ένα σωρό άλλα... Σαφώς η πίσσα και οι χιλιάδες άλλες ουσίες του καπνού αυξάνουν την "αποτελεσματικότητά" της, αλλά και από μόνη της μια χαρά δηλητήριο είναι...

 

 

μονο καποιος που μετα απο 40+χρονια που καπνιζε (τελευταια 50 γρμ. καπνο την ημερα)και τωρα 5 χρονια δεν το εβαλε στο στομα του μπορει να κρινει το πως νιωθει.

Ήμουν ακριβώς σε αυτή την κατηγορία για 18 χρόνια και ξέρω πολύ καλά πώς είναι. Υπήρξα και ατμιστής για 6-7 μήνες και μη καπνιστής για 2 χρόνια. Εϊμαι ο πλέον κατάλληλος να σου πω ότι έχεις άδικο. Ο καπνιστής είναι πολύ καλύτερα από τον ατμιστή και πάρα πολύ καλύτερα από τον καπνιστή.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάπνιζα περίπου 30γρ καπνού ημερησίως...αν ήταν να βγω έξω μπορεί να έπαιρνα και συν ένα πακέτο...Ήμουν δηλαδή ένας βαρύς καπνιστής με ότι συνεπάγεται αυτό...Κάθε πρωί σηκωνόμουν και είχα βήχα και φλέματα,δεν μπορούσα να τρέξω γιατί λαχάνιαζα...η γεύση μου είχε αλλοιωθεί από το πολύ τσιγάρο με αποτέλεσμα να βάζω ένα κιλό αλάτι στο φαγητό...Γενικά η ποιότητα της ζωής μου ήταν η χείριστη και αυτό οφειλόταν αποκλειστικά στο τσιγάρο...5 χρόνια τώρα είμαι με το ηλεκτρονικό...Δεν λέω πως είναι ότι καλύτερο αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο...Κανείς δεν μπορεί να με πείσει για το αντίθετο...Δεν λαχανιάζω πια,δεν βήχω,δεν έχω μαύρα φλέματα,δεν βρωμάω,η γεύση μου έχει επανέλθει και αισθάνομαι τον εαυτό μου πιο υγιή...Παράλληλα έκανα και οικονομία που για μένα ήταν εξίσου σημαντικό!!!!

Τώρα ο καθένας ας πιστέψει αυτό που θέλει ή αυτό που τον βολεύει...Εγώ πάντως κάνω συχνά εξετάσεις,έχω πάει να δω και τα πνευμόνια μου και όλα δείχνουν πως είμαι ένας 100% υγιής άνθρωπος...Οπότε δεν μιλάω απλά εμπειρικά αλλά και τεκμηριωμένα...Αν τώρα κάποιοι νομίζουν πως τα πνευμόνια των ατμιστών μαζεύουν υγρά και άλλες τέτοιες ανοησίες τι να τους πω ας καταπιούν έναν αφυγραντηρα...  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιο επίπεδο ούτε στο makeleio !

Τεσπα , ο μόνος λόγος που δέχομαι το ηλ.τσιγαρο σαν κάτι καλό , είναι γιατί μπολιάζει αναίμακτα στον καπνιστή την ιδέα ότι υπάρχει και άλλος δρόμος και ίσως αυτό τον οδηγήσει και στην διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε εσείς αν είναι βλαβερό η όχι ? και το ότι κάποιοι λένε πως ήταν πολύ πιο ελαφρύ κλπ δεν το δέχομαι σαν επιστημονική απάντηση,ξέρετε ότι αν υπάρξει υγροποιημένο νερό στον αέρα που αναπνέεις προκαλεί σπηλαίωση των πνευμόνων και εν ολίγης βγαίνουν άχρηστοι σε κάτι χρόνια? και για αυτό υπάρχει αυστηρή μελέτη της ψύξης με εξάτμιση νερού?

όχι δεν τα ξέρετε αυτά ούτε έχετε μελετήσει μετά απο 10ετίες τι συμβαίνει και έτσι βγάζετε αθώο ένα προιόν.

Και σαν να μην φτάνει αυτό μας τα έχετε κάνει τσουρέκια,όποιον βλέπω και κάνει ηλεκτρονικό το διαφημίζει λες και έχει μετοχές στην εταιρία και λέει ααα τεράστια οικονομία και υγεία.

Αδερφέ ατμίζω από το 2009 και η σπειρομέτρηση έδειξε αποτελέσματα 30άρη, κοντεύω τα 50... Πόσα χρόνια να περιμένω για να σπηλαιωθούν οι πνεύμονες? Ότι δεν είναι αθώο, μαζί σου!Πάντα συγκρίνουμε όμως με το ρημάδι το τσιγάρο που κλείνει σπίτια. Κατά τα λοιπά περί τσουρεκίων ασχολίαστα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω αυτό που αμα πεις ότι το ηλεκτρονικό είναι βλαβερό και πέφτουν να σε βγάλουν άσχετο, τρολ, μπετόν, όλοι οι χρήστες ηλεκτρονικού σε κανει τελικά να απορείς πόσο πλύση εγκεφάλου τους έχουν κάνει για να νομίζουν ότι καπνίζοντας με γεύση "σύντομα παστίτσιο" είναι υγιεινό και yolo....το θέμα είναι.....ότι και πάλι ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ είσαι και πετάς τα λεφτά σου σε αμπούλες με γεύση χρυσάνθεμα και άνοιξη για να νομίζεις ότι είσαι "καλύτερος" από τον κανονικό καπνιστή που δεν ψάχνει στην τελική ημίμετρα για να ικανοποιήσει την εξάρτηση-πάθος-"πες το όπως θες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τρωγεστε για κατι τοσο χαζο? Το εχω πει σε καπνιστες, θεωρω αυτο που κανουν οκ αφου εχουμε δικαιωμα και στο θανατο, αρκει να μη βλαπτουν τους αλλους. Το ηλεκτρονικο ΔΕΝ βλαπτει τους αλλους ακομα κ αν βγουν ερευνες στο μελλον που μας πουν οτι ειναι ιδιο και χειροτερο απο το κανονικο για οποιον κανει χρηση του(εδω γελαμε αλλα οκ whatever)its not our fucking business ...

 

Σχετικα με αυτους που λενε πως καποιοι αρχιζουν απο ηλεκτρονικο η πως ανηλικοι το βρηκαν σαν μοδα(γιατι το εχω ακουσει κ αυτο) ναι, σωστα, αυτο βρηκαν σαν μοδα τα πιτσιρικια που η ντρογκα δινει κ παιρνει ακομα κ απο το γυμνασιο πλεον.

 

Θα προτεινα να χαλαρωσουμε λιγο,πχ εγω ημουν απο αυτους που πεταξαν τον καπνο απλα και δεν ξανακαπνισαν και καπνιζα χρονια κ τουλαχιστον 2 καπνους την εβδομαδα, ομως δεν περιμενω ουτε εχω την απαιτηση απο ολους τους αλλους να κανουν το ιδιο, ιδικα απο καποιους που καπνιζαν 10 και 20 χρονια, μη τρελαθουμε. Οπως κ να εχει δεν αξιζει να βριζεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξέρετε εσείς αν είναι βλαβερό η όχι ? και το ότι κάποιοι λένε πως ήταν πολύ πιο ελαφρύ κλπ δεν το δέχομαι σαν επιστημονική απάντηση,ξέρετε ότι αν υπάρξει υγροποιημένο νερό στον αέρα που αναπνέεις προκαλεί σπηλαίωση των πνευμόνων και εν ολίγης βγαίνουν άχρηστοι σε κάτι χρόνια? και για αυτό υπάρχει αυστηρή μελέτη της ψύξης με εξάτμιση νερού? 

όχι δεν τα ξέρετε αυτά ούτε έχετε μελετήσει μετά απο 10ετίες τι συμβαίνει και έτσι βγάζετε αθώο ένα προιόν.

Και σαν να μην φτάνει αυτό μας τα έχετε κάνει τσουρέκια,όποιον βλέπω και κάνει ηλεκτρονικό το διαφημίζει λες και έχει μετοχές στην εταιρία και λέει ααα τεράστια οικονομία και υγεία.

νερο στον αέρα...χάχα μήπως αυτό λέγεται υγρασία και καθημερινά το αναπνέουμε τι πάθαμε όλοι σπηλαίωση επιστήμονα?  μα τι ακουω απο καθε ασχετο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα κανονικά τσιγάρα ήταν υγιεινά πριν από μερικές δεκαετίες σύμφωνα με τις καπνοβιομηχανίες, αλλά τώρα προκαλούν καρκίνο.

Επίσης, τα ηλεκτρονικά βγήκαν για να εθίσουν τον κόσμο σε αυτά και όχι για να κόψουν το παραδοσιακό τσιγάρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το έχω κόψει 3 μήνες τώρα.Τις πρώτες βδομάδες παίζανε στίγμες που δαγκωνόμουν και σκεφτόμουν να το γυρίσω στο Η.Τ.

 Αλλά είπα αφού το έκοψα μαχαίρι,είναι αμαρτία να ξανακυλίσω έστω και στο Η.Τ

 Εκανα ένα πακέτο την ημέρα τουλάχιστον. Οταν το κάνεις και την ίδια στιγμή το σιχαίνεσαι και πλέον δεν αποτελεί απόλαυση,ξέρεις ότι ήρθε ο καιρός να το στείλεις...

 Η νικοτίνη δεν ειναι ο απόλυτος εχθρός.Γιαυτο και μερικοί κάνουν για μήνες Η.Τ χωρίς νικοτίνη.Το θέμα,τουλάχιστον στην περίπτωσή μου,είναι να ξεμάθεις το μυαλό σου που έχει εκπαιδευτεί να ζητάει τσιγάρο με συγκεκριμένες στιγμές και να το ανταμοίβεις σαν ζώο.Σα νευρόσπαστο όλη μέρα την ίδια κίνηση για να νιώσω καλα...Απαλλάχτηκα και νιώθω υπέροχα.

 Οσοι το έχετε βαλει σκοπό να το κόψετε,πριν πάτε στο Η.Τ,σκεφτείτε και το μαχαίρι...δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά...

Καλή δύναμη πρεζάκια μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...