Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι χρήστες των ηλεκτρονικών τσιγάρων στην ΕΕ


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσες καπνίζουν κανονικό τσιγάρο όταν τις φιλάς μυρίζουν τσιγαρίλα να το πω ευγενικά. Οι άλλες που κάνουν ηλεκτρονικό μυρίζουν όταν τις φιλάς? Δεν μου έχει τύχει καμία μέχρι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι λες ρε μεγαλε? Εισαι παντελως ασχετος και επικινδυνος.

 

Το πρωτο πραγμα που σου λενε ολοι οι πνευμονολογοι οταν εχεις καποια δυσκολια στην αναπνοη η παθηση των πνευμονων (π.χ ασθμα) ειναι να βαζεις νερο στην κατσαρολα και να εισπνεεις τον ατμο για οσο μπορεις.

 

αλλο να το κάνεις 2 φορές άλλο συνέχεια υπάρχει διαφορά!

Είσαι άσχετος. Ενημερώσου πριν ποστάρεις χαζομάρες αυτοί που στα έχουν κάνει τσουρέκια ψάχνονται και μιλάνε με βάση την τεράστια αλλαγή που βλέπουν στον οργανισμό τους.

Μεγαλύτερη μ@λ@κία δε μπορούσες να γράψεις

είσαι ένας ελεινός απλά!

 

 

 

Το πρωτο πραγμα που σου λενε ολοι οι πνευμονολογοι οταν εχεις καποια δυσκολια στην αναπνοη η παθηση των πνευμονων (π.χ ασθμα) ειναι να βαζεις νερο στην κατσαρολα, να το βραζεις και να εισπνεεις τον ατμο για οσο μπορεις.

 

Περα απο αυτο ο αερας που αναπνεεις εχει σωματιδια νερου και γι αυτο και στα νοσοκομεια δεν σου χορηγουν ξηρο οξυγονο. Οι πνευμονες ειναι κατασκευασμενοι ετσι.

 

Πηγαινε για υπνο και μην ξαναγραψεις μπουρδες.

δεν τα λέω τυχαία τράβα διάβασε περι κανονισμών κλιματισμού και για ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΑΤΑ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ! ΑΣΧΕΤΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλο να το κάνεις 2 φορές άλλο συνέχεια υπάρχει διαφορά!

είσαι ένας ελεινός απλά!

 

Σου απαντησα με το edit που εκανα. Ο αερας που αναπνεεις εχει σωματιδια νερου->υδρατμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα με το edit που εκανα. Ο αερας που αναπνεεις εχει σωματιδια νερου->υδρατμους. Εισαι επικινδυνος.

άλλο υγρασία άλλο ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΑΤΑ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι ένας ελεινός απλά!

 

Στα χώνω επειδή γράφεις βλακείες. Σταμάτα, είναι επικίνδυνα αυτά που γράφεις. Μπορεί να τα διαβάσει καπνιστής και να επηρεαστεί αρνητικά για κάτι που μπορεί να του σώσει τη ζωή.

 

Πήγαινε και ψάξε αυτά που αναφέρω παραπάνω και ενημερώσου. Δεν μιλάμε για κάρτες γραφικών και δίσκους, Πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό θέμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χώνω επειδή γράφεις βλακείες. Σταμάτα, είναι επικίνδυνα αυτά που γράφεις. Μπορεί να τα διαβάσει καπνιστής και να επηρεαστεί αρνητικά για κάτι που μπορεί να του σώσει τη ζωή.

 

Πήγαινε και ψάξε αυτά που αναφέρω παραπάνω και ενημερώσου. Δεν μιλάμε για κάρτες γραφικών και δίσκους, είναι πολύ σοβαρό θέμα αυτό.

Δεν γράφω βλακείες αλλά ότι δεν είναι αθώο το ηλεκτρονικό τσιγάρο και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ σε ΒΑΘΟΣ χρόνου τι προκαλεί,ας τα διαβάσει όποιος θέλει δημοκρατία έχουμε και ο καθένας ότι θέλει λέει και θα γράφω και θα ξαναγράφω δεν με πτοείς απο το να γράφω αυτό που πιστεύω,αν θες να ζήσεις περισσότερο ΚΟΨΤΑ ΟΛΑ τα καπνο-ατμιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατμίζεις ατμό αλλά ο ατμός όταν έρχεται σε επαφή με τα πνευμόνια λόγω της συναγωγής χάνει ποσά θερμότητας και μπορεί να υγροποιηθεί άνετα........

και το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν υπάρχει δεκαετίες διαδεδομένο για να ξέρουμε τι προκαλεί όπως ο καπνός άρα και πάλι αυτά που λες είναι στον αέρα!

 

Δεν θα πω τίποτα παραπάνω απο το να θυμίσω σε κάποιους παλιούς το "τοπ ντεμέκ μπούρδας και κοτσάνας"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφω βλακείες αλλά ότι δεν είναι αθώο το ηλεκτρονικό τσιγάρο και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ σε ΒΑΘΟΣ χρόνου τι προκαλεί,ας τα διαβάσει όποιος θέλει δημοκρατία έχουμε και ο καθένας ότι θέλει λέει και θα γράφω και θα ξαναγράφω δεν με πτοείς απο το να γράφω αυτό που πιστεύω,αν θες να ζήσεις περισσότερο ΚΟΨΤΑ ΟΛΑ τα καπνο-ατμιστικά

 

σε κοροιδεύουν όλοι και σύ συνεχίζεις

 

αυτή κι αν είναι δημοκρατία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσους ξέρω που κάνουν ηλεκτρονικό (είτε καινούργιοι, είτε παλιοί), κάνουν και κανονικό. Άρα δεν πιάνει σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσους ξέρω που κάνουν ηλεκτρονικό (είτε καινούργιοι, είτε παλιοί), κάνουν και κανονικό. Άρα δεν πιάνει σε όλους.

 

Πρέπει να ξεκινήσεις με σωστή νικοτίνη και καλό ατμοποιητή. Τα Starter kit είναι λίγο fail για μερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσους ξέρω που κάνουν ηλεκτρονικό (είτε καινούργιοι, είτε παλιοί), κάνουν και κανονικό. Άρα δεν πιάνει σε όλους.

ειτε δεν θελουν να το κοψουν. ειτε δεν θελουν να ασχοληθουν να παρουν σοβαρο εξοπλισμο και ατμιζουν με οτι εχουν στο συρταρι απο το 09. δεν ειναι τσιγαρο θελει λιγο διαβασμα/ψαξιμο

 

παρτους δωρο εναν kayfun v5 να δεις για ποτε θα το κοψουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο υγρασία άλλο ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΑΤΑ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ

 

Δεν εχουν καμια σχεση τα συμπυκνωματα και το πως δημιουργουνται με τον ατμο του ΗΤ ρε γαβ γαβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κοροιδεύουν όλοι και σύ συνεχίζεις

 

αυτή κι αν είναι δημοκρατία

 το ότι έχουν πολλοί μια άποψη δεν την κάνει και σωστή,και ας κοροιδεύουν όσο θέλουν άλλωστε δεν θα ήμασταν σε αυτά τα χάλια αν σε αυτή την χώρα υπήρχε λογική

που η γαμημένη λογική λέει σιγά μην το θάψουν,αφού στο μέλλον θα το φορολογίσουν και θα έχουν τεράστια κέρδη και ακόμα δεν έχει αποδειχθει αν κάνει η όχι ζημιά σε βάθος χρόνου και όταν λέω χρόνου δεν λέω σε μια δεκαετία που είναι διαδεδομένο αλλά σε βάθος χρόνου που έχει κάνει και το τσιγάρο και άλλα.

 

Δεν θα πω τίποτα παραπάνω απο το να θυμίσω σε κάποιους παλιούς το "τοπ ντεμέκ μπούρδας και κοτσάνας"

images?q=tbn:ANd9GcRxtYvuwOXPLAlviX3N4qY

 

 

Δεν εχουν καμια σχεση τα συμπυκνωματα και το πως δημιουργουνται με τον ατμο του ΗΤ ρε γαβ γαβ.

 

τα συμπυκνώματα δημιουργούνται εαν ατμός η θερμός αέρας ψυχθούν για κάποιο λόγο,ο ατμός που είναι βρασμένο νερό όταν έρθει σε επαφή με τους πνεύμονες υγροποιείτε,αν είσαι τετράποδο και γαβγίζεις και αδυνατείς να καταλάβεις βέβαια πρόβλημα σου

 

πιο πάνω παρατέθηκε πως κάνουν ειςπνοές ατμών για λόγους υγείας,και ακτινογραφίες κάνουν αλλά λίγες φορές γιατί αν κάνεις κάθε μέρα θα πάθεις καρκίνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπνιζα 18 χρόνια και το έχω κόψει εδώ και 2 περίπου χρόνια... Έτσι, απλά και χωρίς κόπο. Επειδή το πήρα απόφαση και διάβασα κάποια βιβλία που με βοήθησαν πολύ. Ήθελα να το κόψω από καιρό, αλλά αφού έμαθα πριν από 4 χρόνια ότι ο πατέρας μου (χρόνια καπνιστής) είχε καρκίνο του πνεύμονα, το πράγμα ωρίμασε μέσα μου. Όχι από φόβο ή από λύπη, αλλά από τη διαπίστωση της ματαιότητας της όλης διαδικασίας του καπνίσματος. Ο πατέρας μου τελικά πέθανε πρόσφατα και αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η ζωή που δεν έζησε, αλλά και η χαμηλή ποιότητα της ζωής που ζούσε όχι μόνο τον τελευταίο καιρό, αλλά και όλη του τη ζωή σαν καπνιστής. Τελοσπάντων, δεν έχω σκοπό να κάνω μάθημα σε κανένα. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει τί προκαλέι το κάπνισμα.

Η γνώμη μου μετά απ' όλα αυτά είναι αν θέλεις να το κόψεις κόψτο, η ζωή είναι καλύτερη χωρίς αυτό. Σηκώνεσαι το πρωϊ και δεν νοιώθεις το στόμα σου σαν σόλα παπουτσιου, η γεύση γίνεται καλύτερη, δε λαχανιάζεις, δε νοιώθεις το στρές να βγείς να καπνίσεις κτλ.

Αν θέλεις, όμως, να καπνίζεις, τότε κάπνισε κανονικά. Έτσι, ξέρεις ότι βλάπτεις την υγεία σου και κάποια στιγμή ίσως το κόψεις. Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ατμίζεις πολύ μεγαλύτερες ποσότητες (γιατί το έχεις απενοχοποιήσει) και δεν θα το κόψεις ποτέ. Απλά αλλάζεις μια κακή συνήθεια με μία άλλη.

Αν θέλει κάποιος να κόψει το κάπνισμα, τότε η πρώτη κινηση είναι να ξεφύγει από τη φιλοσοφία ότι είναι καπνιστής και το ηλεκτρονικό δε σε βοηθάει πραγματικά σε αυτό.

Θεωρώ ότι υπάρχει πολύ χρήμα και ευκαιρία για καινούριους "παίχτες" να μπουν στο παιχνίδι. Κατά τη γνώμη μου είναι μια ηλεκτρονική μ@λ@κί@. Πολλοί ατμιστές (έχω υπάρξει κι εγώ ένας...) καταλήγουν στο τέλος να ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο ή να το συνδυάζουν με το τσιγάρο.

Όσους ενδιαφέρει να μάθουν για το κάπνισμα υπάρχει το παρακάτω πολύ καλό ελληνικό site που ασχολείται με το θέμα:

http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...