Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 212Χ για κλειδωμενο επεξεργαστη στα 65 w νομιζω ειναι υπεραρκετη

Οταν λες οτι δεν σε ικανοποιει τι εννοεις?

θερμοκρασιες σε  στρες τεστ κατω απο 80  βαθμους ειναι καλες...αν κ δεν νομιζω να  φτανεις ουτε τους 70  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Physiciant είπε

Εντάξει δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά κάτι κάνει. Τι θερμοκρασίες έχεις; Ο θόρυβος σ' ενοχλεί;

Δεν μ ενοχλεί όχι. Απλά περίμενα καλύτερα αποτελέσματα. Idle έχω γύρω στους 38 βαθμούς, και όταν ας πούμε παίζω pubg, έχω 65-70 βαθμούς με θερμοκρασία δωμάτιου στους 28. Περίμενα καλύτερα αποτελέσματα να πω την αλήθεια. Έχω κάνει και custom profile τον ανεμιστήρα, να δίνει foul στροφές από τους 55-60 βαθμούς και πάνω, αλλά διαβάζοντας σχόλια από χρήστες στο skroytz περίμενα κάτι καλύτερο. Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί καθόλου γτ φοράω ακουστικά πάντα στα games οπότε είμαι κομπλέ. 

1 λεπτό πριν, Marios1981 είπε

Η 212Χ για κλειδωμενο επεξεργαστη στα 65 w νομιζω ειναι υπεραρκετη

Οταν λες οτι δεν σε ικανοποιει τι εννοεις?

θερμοκρασιες σε  στρες τεστ κατω απο 80  βαθμους ειναι καλες...αν κ δεν νομιζω να  φτανεις ουτε τους 70  

Καλησπέρα Μάριε. In game βλέπω στιγμιαία μέχρι και 72-75, και μετά πέφτει 68-69, και ανεβοκατεβαινει εκεί. Την έχω βάλει με πάστα mx2. Απλά περίμενα να είναι κάτω από 60 βαθμούς, διαβάζοντας σχόλια, γι αυτό και είπα να πάω σε υδροψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται υδροψυξη οι θερμοκρασιες σου ειναι νορμαλ τζαμπα λεφτα θα δωσεις

θροτλινγκ κανει ο επεξεργαστης στους 100βαθμους οσο εισαι κατω απο 80 εισαι μια χαρα 

Εσυ μεσο ορο δεν φτανεις 70 οπως λες αν επιμενεις τβρα να αλλαξεις κ να πας σε υδροψυξη ας σου προτεινουν τα παιδια

Μην ξεχνας οτι εχεις κ 28 βαθμους θερμοκρασια δωματιου το χειμωνα που θα εχει 20 με 22 θα πεσει κ 6 με 8 βαθμους η θερμοκρασια αντιστοιχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται υδροψυξη οι θερμοκρασιες σου ειναι νορμαλ τζαμπα λεφτα θα δωσεις

θροτλινγκ κανει ο επεξεργαστης στους 100βαθμους οσο εισαι κατω απο 80 εισαι μια χαρα 

Εσυ μεσο ορο δεν φτανεις 70 οπως λες αν επιμενεις τβρα να αλλαξεις κ να πας σε υδροψυξη ας σου προτεινουν τα παιδια

Μην ξεχνας οτι εχεις κ 28 βαθμους θερμοκρασια δωματιου το χειμωνα που θα εχει 20 με 22 θα πεσει κ 6 με 8 βαθμους η θερμοκρασια αντιστοιχα

Ευχαριστώ Μάριε για τις απαντήσεις σου. Αν δεν υπάρχει λόγος, όχι δεν θα πάω σε υδροψυξη. Απλά θεωρούσα μεγάλες τις θερμοκρασίες. Αν θέλω να αλλάξω πίσω τον ανεμιστήρα και να βάλω με λευκό Led, της corsair. Έχεις κάποιον να μου προτείνεις? Κάποιον απ αυτούς εδώ? https://www.skroutz.gr/c/674/case-fans/m/698/Corsair/f/602973_602982/120-leyko.html?o=ανεμιστηρας+120mm. Θα έχει κάποια διαφορά στις θερμοκρασίες? Αν αλλάξω και τους μπροστά ίσως? Έχω έναν απλό πίσω 120mm, και 2 με Led λευκά μπροστά, 120mm νομίζω είναι και οι μπροστά. Είναι αυτοί που έρχονται μαζί με το κουτί, δεν άλλαξα κάτι. 

Επεξ/σία από Γαλαζοαιματος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην προηγουμενη σελιδα εβαλα ενα βιντεο για τους νοκτουα που θεωρουνται οι καλυτεροι ανεμηστηρες

Δες το ...κ κρινςε μονος σου αν αξιζει η οχι να αλλαξεις ανεμηστηρες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

στην προηγουμενη σελιδα εβαλα ενα βιντεο για τους νοκτουα που θεωρουνται οι καλυτεροι ανεμηστηρες

Δες το ...κ κρινςε μονος σου αν αξιζει η οχι να αλλαξεις ανεμηστηρες

Μάριε, αν θέλω να αλλάξω πίσω τον ανεμιστήρα τελικά, πρέπει να προσέξω κάτι? Πρέπει να ειναι high static pressure, ή όχι? Ή η σύνδεσμολόγια του να είναι με 3pin ή 4pin pwm? (τι σημαίνει βασικά pwm?) ο δικός μου ο πίσω τώρα δε γνωρίζω αν έχει 3pin ή 4pin συνδεσμολογια

Επίσης, αν βάλω στο πάνω μέρος του κουτιού ανεμιστηρες, θα έχω καλύτερο air Flow? Θα βοηθήσει αυτό στην καλύτερη ψυξη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριος λογος που ο κοσμος αλλαζει ανεμιστηρες ειναι ο θορυβος κ δευτερον η ομορφια αν βαλεις λεντ

Αν δεν σε απασχολει κανενα απο τα 2 τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις ανεμηστηρες στο κουτι

Κ ολους τους ανεμιστηρες νοκτουα να τους κανεις θα δεις 2 με 3 βαθμους διαφορα το πολυ αμελητεα γιαυτο που κοστιζουν

Επειδη ομως σε βλεπω οτι τρωγεσαι να ξοδεψεις λιγο χρημα για το πισι σου παρε 1 με λεντακια να δειχνει ποιο ωραιο

https://www.skroutz.gr/s/4040548/Corsair-AF120-LED-White-Quiet-Edition-High-Airflow-120mm.html#reviews

Τοποθετησε τον πισω κ τον εργοστασιακο που θα βγαλεις βαλε τον στην πανω μερια στην πισω θεση να ειναι περιπου πανω απο την 212Χ

Αντε να δεις  2 βαθμους διαφορα αλλα τουλαχιστον θα φαινεται ποιο ωραιο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Ο κυριος λογος που ο κοσμος αλλαζει ανεμιστηρες ειναι ο θορυβος κ δευτερον η ομορφια αν βαλεις λεντ

Αν δεν σε απασχολει κανενα απο τα 2 τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις ανεμηστηρες στο κουτι

Κ ολους τους ανεμιστηρες νοκτουα να τους κανεις θα δεις 2 με 3 βαθμους διαφορα το πολυ αμελητεα γιαυτο που κοστιζουν

Επειδη ομως σε βλεπω οτι τρωγεσαι να ξοδεψεις λιγο χρημα για το πισι σου παρε 1 με λεντακια να δειχνει ποιο ωραιο

https://www.skroutz.gr/s/4040548/Corsair-AF120-LED-White-Quiet-Edition-High-Airflow-120mm.html#reviews

Τοποθετησε τον πισω κ τον εργοστασιακο που θα βγαλεις βαλε τον στην πανω μερια στην πισω θεση να ειναι περιπου πανω απο την 212Χ

Αντε να δεις  2 βαθμους διαφορα αλλα τουλαχιστον θα φαινεται ποιο ωραιο

ευχαριστω πολυ μαριε, τον παρηγγειλα. Ναι ηθελα κατι να φωτισει λιγο το πισω μερος. Να σε καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα και παλι. επανερχομαι στο θεμα της ψυξης του cpu καθως προεκυψε μια ανωμαλια. ειχα αγορασει και εγκαταστησει την Coolermaster Hyper 212X , αλλα καταλαθος εσπασα τον ανεμιστηρα της. υπαρχει τροπος να βαλω εναν aftermarket ανεμιστηρα; αν ναι ποιον ανεμιστηρα και πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Physiciant είπε

Ναι αλλάζει, μην ανησυχείς. Θα βρεις έναν ανεμιστήρα 120mm με σχετικά μεγάλο static pressure. Όσο για την εγκατάσταση δες αυτό το video. 

ευχαριστω πολυ Physiciant. μπορω να βαλω λογικα αυτον ετσι;



 
corsair air series sp120 led white high static pressure 120mm fan single pack extra photo 1 

CORSAIR AIR SERIES SP120 LED WHITE HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN SINGLE PACK

που εβαλα και στο πισω μερος του κουτιου μου. η φορα του αερα θα πρεπει να ειναι οπως οι μπροστα ανεμιστηρες του κουτιου σωστα; να τραβαει απο μπροστα και να πεταει πανω στη ψυκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η φορά πρέπει να είναι προς τα πίσω. Και ο πίσω ανεμιστήρας που έβαλες πρέπει να κάνει το ίδιο. Καλός είναι αυτός ο ανεμιστήρας, αλλά υπάρχει κι αυτός με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά.

https://www.skroutz.gr/s/2271263/Enermax-T-B-Silence-PWM-12cm.html

 

Αν τυχόν αποφασίσεις να αγοράσεις τον Corsair, δοκίμασε να κουμπώσεις τα αυτάκια στον ήδη υπάρχοντα ανεμιστήρα γιατί ίσως να μη γίνεται λόγω του περίεργου σχήματός του. Δεν είναι τετράγωνος όπως ο Enermax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Physiciant είπε

Ναι η φορά πρέπει να είναι προς τα πίσω. Και ο πίσω ανεμιστήρας που έβαλες πρέπει να κάνει το ίδιο. Καλός είναι αυτός ο ανεμιστήρας, αλλά υπάρχει κι αυτός με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά.

https://www.skroutz.gr/s/2271263/Enermax-T-B-Silence-PWM-12cm.html

Αν τυχόν αποφασίσεις να αγοράσεις τον Corsair, δοκίμασε να κουμπώσεις τα αυτάκια στον ήδη υπάρχοντα ανεμιστήρα γιατί ίσως να μη γίνεται λόγω του περίεργου σχήματός του. Δεν είναι τετράγωνος όπως ο Enermax.

Ευχαριστώ πολύ φίλος, τον δοκίμασα εντάξει κουμπώνει μια χαρά. Να σε καλά για την βοήθεια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...